Amintiri din studentie
Foto: CampusNews

Amintiri din studentie: Viata de student la ASE

de Roxandrei CampusNews

Marţi, 14 iunie 2011, 9:34    NEWS | ARTICOLUL TAU

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Viata de student este considerata cea mai frumoasa perioada din viata unui om. In aceasta perioada esti liber sa faci ce vrei, iti gasesti jumatatea si te distrezi alaturi de noii prieteni. Trecerea de la liceu la facultate se va simti, in special, de cei care vin din provincie si stau in camin (locul unde se intampla cele mai multe nebunii). Oare viata de student este aceeasi pentru toate facutatile?

In mare parte da, dar fiecare facultate are un specific si nu ma refer la programa. La drept ai ocazia sa asisti la diverse procese, la arhitectura studentii organizeaza sesiuni de desen nud aducand diverse fotomodele, dar la ASE ai ocazia sa cunosti afaceristii zilei de maine si chiar sa incepi o mica afacere.

Atunci cand am intrat la FABIZ, trebuia sa dai un examen de admitere. Acum, admiterea se face pe baza de dosar ca sa se poata ocupa facultatile mai putin solicitate. Desi cele mai renumite facultati sunt Finante Banci si Cibernetica, cred ca cea mai interesanta facultate este FABIZ – Administrarea afacerilor cu predare in limbi straine (engleza, franceza, germana).

In aceasta facultate m-am simtit ca in strainatate. Toate materiile mi-au fost predate in limba engleza si peste 20% dintre studenti erau straini. Aceasta facultate te invata sa devii un manager. Din pacate, acesta facultate te invata principile de baza la prea multe materii (economie, contabilitate, informatica, drept, marketing, etc)  fara sa te specializeze in ceva. A studia in strainatete inseamna sa beneficizi de profesori mai buni dar lista de materii este foarte asemanatoare cu cea din Romania.

O alta oportunitate este participarea la un program Erasmus. Acest program iti permita sa studiezi un semestru sau un an in spatiul UE la o facultate partenera. Partea proasta este ca bursa oferita iti va acoperi doar cazarea si vei avea nevoie de inca 300-500 de euro pe luna. Eu nu m-am inscris la acest program pentru ca nu aveam medie peste 9 si nu gaseam rostul sa te duci la o facultate "partenera" de acelasi nivel ca facultatea ta.

Trei mituri spulberate

1)      La ASE se duc multe fete "prietenoase" de care ma voi bucura


ASE-ul s-ar putea sa aiba cea mai mare densitate de fete pe metru patrat, dar asta nu inseamna ca sunt pitipoance si scopul lor este sa iti sara in brate. In plus, multe fete au deja prieten sau sunt pretentioase. Partea buna este ca toate studentele vor sa-si inceapa viata sexuala, chiar daca cu 3 luni inainte (liceu) nu se considerau destul de mature.

2)      ASE-ul este o facultate foarte usoara

Programa la ASE contine multe materii introductive, de tip umanist, pe care le poti invata la perfectie in sesiune. Totusi, mai exista si materii mai grele (matematica, contabilitate, informatica) pe care nu le poti invata peste noapte. In primul an se pune accent pe prezenta si daca nu prea te duci la seminarii sau la cursuri vei avea nota maxima 7. De asemenea proiectele sunt destul de importante pentru ca  reprezinta 2 puncte din nota finala. In concluzie ASE-ul este mai usor decat Politehnica dar tot trebuie sa inveti. La unele materii (drept, contabilitate, matematica) profesorii fac orice pentru a preveni copiatul…

3)      La ASE voi invata cum sa fac bani si voi iesi din facultate manager

Nu exista vreo materie la ASE care sa te invete sa faci bani. Lista cu toate materile, pe facultati o puteti gasi AICI. Fiecare materie te pregateste  intr-un mod general pentru a conduce intreprinderi mari. Avand in vedere ca toate cursurile sunt introductive si nimeni nu iti va da sa conduci o firma, vei ajunge sa iti incepi cariera in telemarketing, traduceri, contabilitate primara  sau informatica. Singurul lucru practic pe care l-am invatat a fost cum cum sa imi deschid o firma (actele necesare si completarea lor).

In concluzie, pentru mine, viata de student la FABIZ a fost una interesanta pentru ca am interactionat cu multi studenti straini si m-a ajutat intr-o oarecare masura sa imi dezvolte spiritul de intreprinzator. Totusi nu pot sa recomand FABIZ-ul din simplu fapt ca este prea general si iti va fi greu sa iti gasesti un loc de munca. Daca iti doresti o facultate din cadru ASE-ului din  care sa iesi ceva, iti recomand Contabilitatea si poate Cibernetica, scrie Roxandrei pe blogul ei.
Citeste mai multe despre     |   | 

  
25527 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    articol penibil, sa ma explic..... (Marţi, 14 iunie 2011, 10:23)

    Absolvent ASE [anonim]

    Draga autoare,

    N-ai inteles nimic din studentia ta. Ti-o spune unu'care a terminat aSE-ul.
    Esti pe langa subiect cu 90% din afirmatiile de mai sus.

    "Materii umaniste pe care sa le inveti la perfectie" ? :)) adica, tu fiind o tocilara, sa le tocesti la perfectie - o filosofie(chiar facuta la ASE), o psihologie sau sociologie nu sunt materii pe care sa le inveti "la perfectie" - asta arata clar ca esti o mediocra tocilara.

    "La ASE este mai usor ca la politehnica" ? - colegi de-ai mei din politehnica aveau de invatat fix 40 de pagini pe unele examene (e drept - matematici sau formule) , in timp ce noi aveam de ros cate 800-1000 de pagini, adica manual plus inca 2-3 carti de specialitate (inclusiv matematici sau stiinte exacte) . e mai usor la politehnica ?

    Cu fetele care nu sunt pitzipoane in ASE ma faci sa rad si care nu si-au inceput viata sexuala :)))) - probabil judeci prin prisma propriei experiente - fapt care indica din nou ca esti o tocilara ochelarista !

    Cea mai mare inepie mi s-a parut insa partea aia cu :
    ""Aceasta facultate te invata sa devii un manager. Din pacate, acesta facultate te invata principile de baza la prea multe materii (economie, contabilitate, informatica, drept, marketing, etc) fara sa te specializeze in ceva "
    pai domnisoara, un manager total care te pretinzi a fi, trebuie sa fie specializat in ceva sau tre sa stie tot ce misca in firma de la contabilitate pana la productie ? In ce vrei sa te specializeze ASE-ul, in completat facturi sau in formule matematice?, sau trebuie sa iti creeze o imagine de ansamblu asupra firmei?

    Mi-e clar ce IQ (sub)mediocru are stimata autoare!

    Mi-e rusine ca suntem coplegi de "studi superioare" !
    • 0 (0 voturi)    
      @Absolvent ASE (Marţi, 14 iunie 2011, 13:08)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Absolvent ASE

      Cand zici "Politehnica" e vag . Sunt cateva facultati in cadrul Politehnicii unde te asigur ca e mult mai greu decat la ASE (Eg. Calculatoarele de la Automatica sau TST, RST-ul de la Electronica si Telecomunicatii) .

      Unde ai 30+ de ore pe saptmana, si examene unde nu ai cum sa tocesti ci trebuie sa intelegi chestii cu adevarat grele (ce e drept, ce nu iti folosesc ulterior la nimic) .
    • 0 (0 voturi)    
      comentariu si mai penibil (Miercuri, 15 iunie 2011, 5:02)

      lucid [anonim] i-a raspuns lui Absolvent ASE

      Draga pitiponcule. Comentariul tau e si mai penibil, iar IQ-ul tau nu e nici macar mediocru, e pur si simplu subunitar :)

      1) Da... in general e muuult mai usor la ASE decat la Politehnica. Cel putin comparat cu Automatica, ASE-ul e o joaca. Ti-o spune unul care a studiat la ambele: Calculatoare + Master si DOFIN la ASE.

      2) In ASE sunt fete si fete. Poate pitipoancele sunt putin mai numeroase, dar oricum e clar ca tu esti un frustrat complexat.
      • 0 (0 voturi)    
        Raspuns (Joi, 16 iunie 2011, 2:56)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui lucid

        Daca articolul a fost asa de penibil cum se face a fost preluat de diverse site-uri care se respecta?
        Si tu esti un mare manager care si-a sacrificat secunde pretioase din viata sa ca sa comenteze la acest articol.
    • 0 (0 voturi)    
      Se vede ca citesti atent (Joi, 16 iunie 2011, 2:51)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Absolvent ASE

      In primul rand sunt un autor si ma chiama Andrei. De unde scoti tu 800-1000 de pagini pentru ca la toate examenle am avut de studiat maxim 500.
      Fetele din ASE si-au inceput viata sexuala. Eu m-am referit la faptul ca la facultate au facut asta in timp ce la liceu nu vroiau sa auda.
      Daca ai iesit manager din ASE te felicit. Te-a pregatit pentru ce ai avut de facut...
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitati! (Marţi, 14 iunie 2011, 11:01)

    Stefan [anonim]

    Ar fi interesant sa mai apara si alte articole si despre alte universitati si specializari. E sunt absolvent de informatica si masterand la Universitatea din Bucuresti si am avut contact cu multi prieteni care au ales ASE-ul cu diversele specializari pe care le ofera.

    Cum prietena mea studiaza la ase si se plangea ca are materii dificile am avut curiozitatea sa ii cer cursuri (contabilitate si informatica de gestiune studiaza), am citit si m-am minunat, pentru ca desi unele sunt interesante, in general niciunul nu te invata sa gandesti, ti se servesc niste informatii pe care tu trebuie sa le inveti pe dinafara si sa le reproduci. Matematica care se face la ASE este cel mult banala si se bazeaza pe aplicarea unor "formule" ( nu te invata sa gandesti - sa intelegi cum, de ce si care este substratul matematic - am intrebat mai multi amici de la ASE ce este o derivata sau ce este o integrala - pe care ei le folosesc in mod curent si s-au blocat, habar nu aveau ), iar in ceeace priveste informatica e jale la ASE.

    De apreciat sunt insa multitudinea de organizatii studentesti, tot felul de programe, concursuri, simulari de afaceri si baza materiala corespunzatoare a ASE-ului.

    Punctul 1 prezinta adevarul 100%, dar ai uitat sa precizezi ca sunt pretentioase... adica primul criteriu este ce masina ai si cat de gros este portofelul tau.
    • 0 (0 voturi)    
      Iti multumesc (Joi, 16 iunie 2011, 3:07)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Matematica in primul semestru ca si materie este grea. In rest rezolvi matematica elementara.
      La multe materii esti pus sa inveti pe dinafara.
      Singura materie in care profesorii au pus intrebari de detaliu in care trebuia sa explice ceva a fost dreptul. Mai exista si examene in care trebuie sa rezolvi o situatie (CRM si Etica in afaceri).
  • 0 (0 voturi)    
    varza (Marţi, 14 iunie 2011, 11:09)

    didi [anonim]

    parerea mea este ca acest articol a fost facut de un .......... care s-a gandit ca e mare scriitor si de fapt nu se intelege mai nimic din el punct
    • 0 (0 voturi)    
      Un articol mai bun? (Joi, 16 iunie 2011, 3:02)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui didi

      Ce usor este sa desconsideri munca unei persoane. Te invit sa scrii si tu un articol despre aceasta tema....
  • 0 (0 voturi)    
    phoa, pai e greu ASE-ul.. (Marţi, 14 iunie 2011, 11:44)

    Alex [anonim]

    "Totusi, mai exista si materii mai grele (...) pe care nu le poti invata peste noapte"

    nu exista domn'e chiar nicio facultate unde sa nu inveti nimic? S-a dus de rapa invatamantul asta :)
    • 0 (0 voturi)    
      Facultate usoara (Joi, 16 iunie 2011, 3:00)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Exista Spiru Haret pe vremea examenelor grila...
  • 0 (0 voturi)    
    s-a omis esentialul (Miercuri, 15 iunie 2011, 12:00)

    hatru [anonim]

    Bila aia mai exista? Sau a cazut saraca?
    • 0 (0 voturi)    
      A cazut (Joi, 16 iunie 2011, 2:59)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui hatru

      Bila originala a fost scoasa la un moment dat si apoi a fost pusa din nou. Teoretic putem spune ca a cazut.
  • 0 (0 voturi)    
    Facultate (Marţi, 21 iunie 2011, 23:17)

    Me [anonim]

    Pana la urma aproape peste tot e greu.
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Luni, 26 septembrie 2011, 16:13)

    vladut112 [anonim]

    Cine ar putea sa ma ajute cu niste sfaturi utile legate de Cibernetica?

    Dupa ce studiezi Cibernetica la ASE ai sanse sa te angajezi in domeniu studiat ?
    • 0 (0 voturi)    
      da spaga (Miercuri, 1 iulie 2015, 18:39)

      pictorul [anonim] i-a raspuns lui vladut112

      eu ce sa mai zic ca sunt in ultimul an si am 7 restante la fac economie si m-a stors secretara de bani ca sa pot sa trec.
      macar i sa nu dau banii degeaba si sa imi spuna ca nu au fost suficient.
      apropo cine mai are restante la fac de economie scoateti 800 euro si merget la secretara Stoicescu ca va rezolva.
      • 0 (0 voturi)    
        Interes (Vineri, 2 decembrie 2016, 22:57)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui pictorul

        Ma intereseaza. Rezolvarea restantelor apropo de ultima fraza


VIDEO
Niciun videoclip
FOTO
Nicio imagine

TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie
A apărut o problemă pe server