Ruxandra Carbunaru declara, dupa un an in Italia:

"Bursele in strainatate sunt o sansa pe care nimeni nu ar trebui sa o rateze!"

de Alexandra Cojocaru HotNews.ro

Sâmbătă, 24 mai 2008, 12:17    STUDII | STUDII & STRATEGII

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Un motiv foarte bun pentru a pleca la studii in strainatate este sa-ti doresti sa cunosti cultura si felul de a fi al oamenilor din tara pe care ai ales-o. Acesta a fost si motivul pentru care Ruxandra Carbunaru (22 ani) a ales sa mearga in Italia sa studieze stiintele politice, la Universitatea din Pisa.
Ruxandra Carbunaru, studenta SNSPA
Foto: HotNews.ro

Ea a obtinut o bursa Erasmus pe baza unui dosar care continea scrisoare de intentie, optiunile de cursuri si media de pe anul precedent drept criteriu de acordare.Chiar daca, initial, a optat pentru Polonia, a ajuns in Italia si s-a indragostit atat de tare de noii colegi si de stilul lor de viata incat a ramas acolo un semestru in plus, pe langa cel pe care programul Erasmus i l-a acordat.  Decizia a costat-o insa, pentru ca a trebuit sa plateasca singura atat pentru studii, cat si pentru celelalte cheltuieli. Parintii Ruxandrei au fost intelegatori si erau deja obisnuiti sa ii trimita bani pentru ca in primul semestru bursa ii acoprea doar chiria si studiile. La sfarsitul anului scolar, Universitatea Bucuresti i-a returnat suma integral.

Cursurile pe care si le-a ales faceau parte din programa de master si se refereau la istoria tarilor islamice, a tarilor afro-asiatice, sau la cea contemporana. A mai studiat filozofie politica, relatii internationale si drepturile Uniunii Europene. Diferenta fata de Romania era ca toate examenele se sustineau oral , iar cursurile erau predate, bineinteles, in limba italiana.

Studentii pe care i-a descoperit aveau mentalitati diferite de cele ale tinerilor din Romania: erau foarte relaxati in ceea ce priveste scoala (nu ii deranja sa petreaca in facultate mai multi ani decat cei prevazuti in programa), job-urile (erau foarte dispusi sa realizeze activitati de voluntariat, ba chiar le preferau), foarte deschisi, plini de respect si simt civic.
 
Ruxandra Carbunaru a terminat Colegiul Naţional „B. P. Haşdeu” din Buzău (oraşul ei natal) în 2005 şi este acum în anul 2 la Facultatea de Comunicare şi Relaţii Publice din cadrul SNSPA, şi in anul 3 la Facultatea de Ştiinţe Politice de la Universitatea Bucureşti.
 
 

Ruxandra fost foarte repede „adoptata” de colegii de facultate si, avand de-a face cu mai multe nationalitati(iatlieni,Portughezi, germani, brazilieni) a invatat cate putin din limba fiecaruia. Cel mai mult a impresionat-o posibilitatea de relationare intre culturi, provocarea pe care o reprezinta acomodarea cu locuri si oameni noi, diferentele carora trebuie sa le faci fata. Ea considera ca bursele Erasmus sunt o sansa pe care nimeni nu ar trebui sa o rateze. Strainii au facut-o sa se simta mereu confortabil si grupul care s-a format in Italia este si astazi unit.Acestea este principalul motiv pentru care ar recomanda oricui sa mearga la studii in afara.

Dupa oamenii pe care i-a cunoscut, pe locul doi in topul preferintelor, s-ar clasa locurile pe care a reusit sa le viziteze. Se organizau frecvent excursii spontane, cu rucsacul in spate si cazare la prietenii prietenilo. De foarte mare ajutor le-a fost si organizatia Erasmus Students Network care initia, la randul ei, de excursii, programa vizionari de filme, ajuta studentii sa-si gaseasca locuri de cazare pe durata studiilor. Au calatorit in Norvegia, Suedia, Elvetia, Spania, Portugalia, insa si timpul liber petrecut in Italia a fost deosebit: petreceri in piata si muzica traditionala interpretata chiar de catre studenti.

  
8395 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    rectificare (Marţi, 27 mai 2008, 12:51)

    Ruxandra Carbunaru [anonim]

    Banii de bursa au venit din partea Universitatii din Bucuresti, nu a celei din Pisa. In plus, doamnele si don'soarele de la Oficiul Erasmus (pe care cei interesati il gasesc in cladirea Dreptului) sunt in general foarte simpatice si rabdatoare, nu ca in L'Auberge Espagnole:)
    • 0 (0 voturi)    
      don't panic (Luni, 23 iunie 2008, 17:05)

      Emy [anonim] i-a raspuns lui Ruxandra Carbunaru

      Trebuie sa fim optimisti si increzatori in fortele proprii ...acum cateva zile, desi foarte nerabdatoare sa plec, am cedat...am intrat in panica fiindca am tot inceput sa imi pun o gramada de intrebari: daca nu ma descurc cu limba, cu examenele si normal cu banii...Eu cred ca aceasta experienta , desi dificila la inceput... il va ajuta pe cel care se avanta in ea sa priveasca lumea cu alti ochi si sa aiba mai multa incredere in el....Apropo...mai merge cineva in Cagliari?
  • 0 (0 voturi)    
    Demontarea mitului Erasmus-folosirea eufemismului (Joi, 29 mai 2008, 14:58)

    Valentin [anonim]

    Precum domnisoara Carbunaru am avut si eu parte de o bursa Erasmus in Italia la Roma. Iata de ce consider ca aceasta este o experienta care TREBUIE ratata.
    1. "Decizia a costat-o insa, pentru ca a trebuit sa plateasca singura atat pentru studii, cat si pentru celelalte cheltuieli"=Bursa Erasmus e de circa 300 de euro pe luna. Faceti dvs. calculul cum te descurci cu asta.
    2. "erau foarte relaxati in ceea ce priveste scoala (nu ii deranja sa petreaca in facultate mai multi ani decat cei prevazuti in programa)"-se poate traduce prin: nu veneau niciodata la scoala si invatau la sfarsit. Invatamantul era de masa iar evaluarea era doar la incheierea semestrului printr-un singur examen oral., cam ceea ce se intampla in majoritatea Romaniei. Nu exista evaluare pe parcursul semestrului cum ar fi lucrari de cercetare sau prezentari sau luarea in calculul notei a participarii la ora.
    3. "avand de-a face cu mai multe nationalitati(iatlieni,Portughezi, germani, brazilieni) a invatat cate putin din limba fiecaruia"-asta se face invatand cateva cuvinte/injuraturi din limba fiecaruia la petrecerile Erasmus unde dialogul intercultural mai cuprinde si degustarea alcoolurilor traditionale fiecarei tari. Restul conversatiei se rezuma la "In tara mea e asa..."Insupid si lipsit de substanta.
    4. "Strainii au facut-o sa se simta mereu confortabil " =Nu vei avea vreun fel de contact cu italienii
    5. "Se organizau frecvent excursii spontane, cu rucsacul in spate si cazare la prietenii prietenilor" ="Distractie" pe bani putini. Pleci undeva cu un fgrup eterogen, dormi pe unde apuci, in conditii fara confort.
    Concluzie: Daca va place sa fiti student in Romania va va placea sa fiti student in Italia, plus ca vti avea petreceri organizate si "schimb intercultural". Daca tintiti spre modele mai performante, veti fi dezamagiti.
  • 0 (0 voturi)    
    Inca ceva (Joi, 29 mai 2008, 15:11)

    Valentin [anonim]

    Mai e si problema celor doua facultati. Daca ai doua facultati si pleci cu Erasmus de la una, cealalta nu iti recunoaste nimica, deci vei avea o sesiune de restante foarte aglomerata.
  • 0 (0 voturi)    
    vai vai (Vineri, 30 mai 2008, 10:33)

    Tudor - tpk [anonim]

    Voi astia, cu comentariile pregatite de mult ati muncit vreodata in alta tara, ati fost cu vreo bursa? Sau preferati sa va formati opiniile din povestirile altora?

    Pe langa detaliile impartasite legate de semestrul/anul Erasmus, o experienta de genul acesta este extrem de importanta la varsta asta. Pentru ca e inca varsta la care un om se mai poate forma. Iar castigurile ce deriva din interactiunile ("clashul") multicultural, cursurile predate in limbi diferite, mediul complet nou in care te trezesti vor fi resimtite destul de repede.

    In momentul asta urmez un master in alta tara si am si muncit, si pt moment imi caut un job.

    Indiferent daca intentionezi sa lucrezi/traiesti in romania dupa, experientele de genul asta te ajuta sa fii mai deschis si mai tolerant.

    Valentin probabil inca traieste cu parintii lui, in orasul natal si felul de a se exprima (prin puncte concise, enumerate) releva de fapt justificarile pe care si le cauta pentru el pentru a nu pleca afara (sau raspunsurile la esecul de a nu putea pleca).
    Invatamantul este de masa in Italia (de ex)?Pe cel din romania cum l-ai numi atunci???
    Conversatiile de genul "La mine in tara.." sunt de obicei introductive, pentru ca nationalitatea e primul lucru pe care il aflii dupa numele unei persoane (intr-o facultate straina). Se numeste socializare, si e o etapa din relationarea cu o persoana straina.
    Nu vei avea nici un fel de contact cu italienii? Daca ti-as spune ca in momentul asta am 4 colegi italieni (regiuni dierite: Roma, Milano, Puglia, Firenze) si am relatii foarte bune cu ei. Si problema "distractiei pe bani putini", cum o numesti - tu ai fost vreodata student, sau te-ai nascut direct in hotel de 5 stele sau la mamica acasa?

    Scuzati interventia, dar raspunsuri de genul celui de mai sus ar merita mai degraba sa ie ignorate. Dar poate mai retine si respectivul ceva din randurile mele.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu fac propaganda:) (Sâmbătă, 31 mai 2008, 0:54)

      Ruxi [anonim] i-a raspuns lui Tudor - tpk

      Adevarul este ca o experienta de acest gen are relativitatea ei. Pentru unii este ceva extraordinar, in timp ce pentru altii este o perioada mai putin agreabila. Am avut colegi in Pisa care abia asteptau sa se termine cele 6 luni, doar doar sa se intoarca acasa. Presupun ca Valentin face parte din categoria asta, si o spun fara pic de rautate. Se intampla.
      Ceea ce vreau eu sa arat e ca tu esti exceptia, si ca merita intr-adevar sa iti asumi "riscul", pentru ca de pierdut nu ai nimic, in timp ce poti sa castigi prieteni pe viata si o schimbare importanta de mentalitate.

      Am avut colegi de tot felul, iar comentariul tau, Valentin, referitor la ceea ce inseamna, dupa tine, a invata mai multe limbi straine in Erasmus sau orice experienta de acest gen este nefondat.
      Colega mea de camera era portugheza, prin urmare am invatat sa port o conversatie in portugheza. Colegii de apartament erau spanioli, iar intre noi vorbeam in italiana...E foarte usor pentru noi, romanii, sa invatam limbile de origine latina. In plus, vorbeam cu prietenii sau familiile care ii vizitau, si evident ca incercam sa facem asta in limba lor.
      Imi pare sincer rau ca perioada pe care ai petrecut-o nu te-a convins, dar nici nu incerc sa-ti demonstrez ca eu as avea dreptate. Se intampla, tine de contextul in care nimeresti si mai ales de persoanele de care dai. In afara de colegii mei de apartament, care sunt persoane cu adevarat desebite, erau ceilalti studenti, inclusiv italieni, cu care interactionam zilnic. Sunt convinsa ca nu ai cum sa ai o alta parere despre Erasmus daca pentru tine nu a insemnat decat bani scosi din buzunar aiurea, petreceri cu mai mult alcool si mai putina conversatie interesanta sau conversatie care se rezuma la injuraturi si "la mine in tara ploua des in luna noiembrie".
      • 0 (0 voturi)    
        Imi place (Sâmbătă, 31 mai 2008, 14:33)

        Valentin [anonim] i-a raspuns lui Ruxi

        Imi place decenta comentariului tau si faptul ca amandoi intelegem ca fiecare traieste aceasta experienta diferit. Apreciez ca putem dezbate civilizat nu ca pe alte forumuri in care injuraturile incep la a doua postare.
        Modele noastre ideale si experientele noastre difera pur si simplu. Dar e bine sa le expunem civilizat pentru toti cei interesati de o viitoare bursa pentru a veedea diverse experiente si nu doar miturile oficiale ale perioadei postcomuniste propagate de media.
        Valentin
        • 0 (0 voturi)    
          Si mie (Luni, 2 iunie 2008, 11:24)

          Ruxi [anonim] i-a raspuns lui Valentin

          Subscriu la comentariul tau. E revigorant sa nu mi se dea in cap, verbal sau scris, pentru o opinie pur personala. Si cred de asemenea ca este bine ca cineva care cauta informatii despre ceva anume sa aiba ocazia sa afle despre ambele fete ale "cestiunii" respective. Ma gandesc tocmai la cei care pleaca in cautare de petreceri, aventuri de tot felul et caetera si nu dau de ele, motiv pentru care se intorc dezamagiti. Dupa cum am mai zis, depinde de unde si cu cine nimeresti. De aceea, pentru cei interesati, o idee buna ar fi poate sa-si exprime optiunile in functie de reactiile celor care au fost acolo deja. Cazul tau ar fi oarecum la polul opus, tu cautai mai multa liniste si ocazii de studiu (din ce am inteles eu).
          In orice caz, iti urez mult succes in continuare. Departe de mine gandul unor platitudini pline de amabilitate, chiar mi-ar placea sa stiu perioada masterului se va dovedi a fi pe placul tau. Asta pentru ca, din moment ce ai aplicat pentru o bursa in afara, fie ea si Erasmus, inseamna ca esti destul de departe de a avea "ochelari de cal" si comoditate mic-burgheza. Forta fie cu tine, Valentin:)

          Ruxi
    • 0 (0 voturi)    
      Cauta si vei gasi (Sâmbătă, 31 mai 2008, 14:27)

      Valentin [anonim] i-a raspuns lui Tudor - tpk

      Draga Tudor,
      NU sunt impotriva oricarei burse. Am fost impotriva bursei ERASMUS. Deasemenea nu cred ca sistemul romanesc e mai bune decat altele. Am spus doar ca sistemul romanesc si cel italian sunt din punct de vedere calitativ pe aceeasi scara . Aici las pe fiecare sa se pronunte ce parere are despre sistemul romanesc.
      Iti mai dau un exemplu:
      Am o colega care a venit din SUA cu o bursa prin Society Institute. Am inteles ca a colo avea urmatoarele situatii:
      1-2 carti de citit inainte de fiecare curs si de pregatit ceea ce se numeste "response paper"-adica un cometariu al textelor in fiecare saptamana
      -lucrari finale de 30-40 de pagini pt fiecare curs
      -participarea la ora ii era notata
      -profesorii stateau dupa ore sa o ajute
      -evaluarea ei se facea pe parcursul semestrului.
      -intership inclus
      Asa DA bursa.
      Ceea ce doresc eu este o scoala care sa reprezinte o comunitate academica de profesori si studenti, munca sa fie multa si rasplatita, clasele mici si legatura intre scoala si student puternica. Totul era tocmai pe dos in Italia.
      Comentariile despre esecul meu de a nu pleca sunt eronate pentru ca am plecat atat cu bursa Erasmus (dupa cum poti afla din primul paragraf al comentariului) cat si parintii mei doi ani la liceu in Norvegia. Din nou, in Norvegia am intalnit o scoala mai apropiata de modelul ideal pe care tocmai l-am descris. Sper sa intalnesc acelasi lucru si la masterul la care voi pleca de anul viitor. (deci din nou experienta Erasmus nu m-a facut sa ma leg de glie ci doar sa inteleg ca in "afara" nu tot ce zboara se mananca)
      Spui ca lucrezi. Ori in conditiile tipului de scoala pe care il doresc eu nu trebuie sa existe timp pentru lucru. Din nou, in Italia toti munceau, la fel ca aici . Cred ca acesta este unul dintre motivele prbausirii invatamantului, studentii prefera "experienta practica" fata de studiu.

      Cu respect,
    • 0 (0 voturi)    
      Distractia pe bani putini (Sâmbătă, 31 mai 2008, 14:29)

      Valentin [anonim] i-a raspuns lui Tudor - tpk

      In ceea ce priveste distractia pe bani putini, recunosc ca fiind bucurestean nu am experimentat "viata de student" adica caminul si petrecerile zgomotoase. Tot ce doresc e o camera linistita, o baie personala, un pat si o biblioteca imensa cu acces liber.
      Valentin
  • 0 (0 voturi)    
    mai pe scurt (Sâmbătă, 31 mai 2008, 1:07)

    Ruxi [anonim]

    Mai pe scurt, cineva care este catusi de putin interesat sa asimileze ceva nou are cu siguranta de unde invata, in afara cazului in care este fortat sa stea pe tot parcursul perioadei intr-o cusca.
    Dar daca pleci cu idei preconcepute sau daca firea ta nu este de asa natura incat sa accepte lucruri diferite si sa se bucure de diferente...asta e. Nu e rau, nu e bine, e pur si simplu vorba de felul tau de a fi.
    Eu am avut norocul de a petrece un an incredibil, de a-mi face prieteni in multe tari din Europa si din afara ei (cu care vorbesc si dupa un an de cand m-am intors in tara; merg in destinatii turistice fara sa-mi fac griji pentru cazare sau ghid - da, iubesc la nebunie excursiile cu rucsacul in spate, fara un sac de bani si in care cunosc mereu persoane noi -, iar ei imi intorc vizitele).
    Am invatat, de bine de rau, trei limbi straine si am avut ocazia sa exersez alte cateva, iar ceea ce am vizitat a depasit experienta turistului indoctrinat de ghiduri - zic eu, desigur.
    Cel mai important, am vazut alt stil de viata, alta modalitate de a fi - nici mai buna, nici mai rea, pur si simplu altfel, iar asta m-a schimbat. Cat despre a doua facultate, am inghetat un an si nu e nici o pierdere. Asa ca, in conditiile in care vi se recunosc studiile si vi se si dau bani (mai putini, e adevarat, dar bursa Erasmus este totusi o bursa de mobilitate), depinde de voi sa hotarati daca "sunteti sau nu genul". Eu una va urez distractie placuta:)
  • 0 (0 voturi)    
    snspa? (Sâmbătă, 31 mai 2008, 22:25)

    nu conteaza [anonim]

    De ce este recomandata ca fiind studenta la SNSPA cand de fapt bursa obtinuta a fost prin intermediul Univ din Bucuresti (Fac. de Stiinte Politice)?
    .....Si ma mai mir de ce toti iti raspund SNSPA daca le spui ca faci stiinte politice.
    • 0 (0 voturi)    
      dar nu sunt. nu? (Luni, 2 iunie 2008, 11:01)

      Ruxi [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      Cred ca din articol reiese destul de clar ca am "cetatenie dubla". Iar faptul ca am inghetat Comunicarea ar putea sa ofere indicii asupra prioritatilor mele. Parerea mea! :)
  • 0 (0 voturi)    
    pt Valentin si Ruxandra (Sâmbătă, 31 mai 2008, 22:44)

    Oana [anonim]

    Am fost si eu in Erasmus, tot in Italia. Cred ca diferenta esentiala in ceea ce priveste punctele de vedere ale celor doi, Ruxandra, respectiv Valentin se bazeaza pe doua perspective diverse ale experientei Erasmus. Nu tin cu nimeni ci doar tin sa punctez urmatoarea chestie: Valentin, experienta Erasmus nu inseamna numai invatat non-stop. Desigur, experimentarea unui noi sistem de invatamant nu are decat aspecte pozitive. Dar telul initiatorilor acestui program era si altul: cunoasterea unei sau unor alte culturi, adaptarea la un nou mediu de viata, socializarea ce avea ca scop recunoasterea apartenentei la ceea ce azi vrem sa numim popor european.
    Detest si eu sistemul italian de invatamant. Nu este cu nimic mai bun decat cel romanesc. Sunt studenti care stau si cate 7-8 ani pana sa termine ciclul de licenta. Este total gresita metoda sesiunilor multiple deoarece asta duce numai la lene. Licentele pe care le dau ei dupa 3 ani au un caracter descriptiv si nu se bazeaza pe o cercetare, ca la noi.
    Petrecerile Erasmus fac parte din experienta, din socializare, chiar daca includ si alcool. Pana la urma suntem tineri, nu?
    Iar ce poate fi mai frumos decat un student cu rucsacul in spate, bani putini si pofta de viata? Nu asta e tineretea pana la urma urmei, faptul ca poti sa fii liber?
    • 0 (0 voturi)    
      asa-i (Luni, 2 iunie 2008, 11:12)

      Ruxi [anonim] i-a raspuns lui Oana

      Sistemul lor de invatamant nu mi s-a parut nici mie superior celui romanesc. Dar...exista cel putin un "dar": referitor la comparatia cu Statele Unite, suma pe care S.U.A o atribuie cercetarii este in majoritatea cazurilor incomparabila cu cea de care dispun universitatile din Europa (ati observat articolele de ziar cu "cercetatorii americani de la universitatea din..."? faceti o statistica, doar de amuzament). Lasand gluma la o parte, este vorba si de investitii, dar si de felul de-a fi al omului.
      De exemplu, la noi, sa termini facultatea cu o intarziere de doi ani ar fi o tragedie, in timp ce pe italieni nu ii deranjeaza ca termina Ingineria in 8 sau 9 ani. Deh, spirit latin.
      In plus, trebuie sa recunosc ca am fost suprinsa de posibilitatea de a da un examen in 3 sesiuni pe acelasi semestru. Dar eu vin dintr-un tip de mediu academic diferit, deci e normal sa mi se para ciudat.
      Pentru ca Valentin mentiona bibliotecile, Universitatea din Pisa avea o biblioteca intr-adevar impresionanta, dar cred ca nici bibliotecile din Bucuresti sau din tara, pe care le cunosc mai putin, nu sunt mai prejos (Biblioteca Nationala, NEC sau fondurile noi de la BCU, de exemplu)
  • 0 (0 voturi)    
    Si eu am prins bursa Erasmus (Luni, 2 iunie 2008, 2:50)

    Alex [anonim]

    Sunt din SV , in anul I la Drept, iar anul universitar 08-09 il voi face in Irlanda, deoarece am dat concursul pt bursa si am luat. Voi merge cu inca un coleg. Inca 3 colegi de-ai nostri vor merge si ei in spania, in locatii diferite. Deci...sper ca se merita. Singurul lucru care e aiurea e co-finantarea asta..ar fi trebuit sa fie o bursa care sa acopere tot, ca doar nu sunt tare multi care beneficiaza de astfel de programe. Se gasesc zeci de mii de euro pt prostii, se arunca banii pe geam, iar pt pregatirea tinerilor se aloca atat de putin. Ar trebui investit in studenti..pana la urma noi ramanem sa ne confruntam cu problemele din tara.
    • 0 (0 voturi)    
      "Bursa" Erasmus (Miercuri, 4 iunie 2008, 18:17)

      Tintin [anonim] i-a raspuns lui Alex

      De fapt nu sunt chiar burse intrucat scopul lor este sa acopere o parte din diferenta intre costul vietii in tara de origine si tara de destinatie (nu au fost niciodata gandite ca burse destinate sa acopere toate costurile legate de un stagiu la o alta universitate). De exemplu: studentii Erasmus care vin din Spania in Belgia primesc aprox. 150 eur/luna.
      Studentii care pleaca din Belgia in alte tari pot sa primeasca maxim 240 eur/luna:
      Ordinul de marime al bursei:
      * Categoria I (tara EILC): 240 EUR
      * Categoria I (tara non-EILC): 210 EUR
      * Categoria II (tara EILC): 150 EUR
      * Categoria II (tara nont-EILC): 110 EUR
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Ruxi (Joi, 5 iunie 2008, 23:50)

    Anca [anonim]

    hei, as vrea sa te intreb despre afirmatia: "Universitatea i-a returnat banii integral la sfarsitul anului." Adica ai primit banii la sfarsitul anului (toti?) sau doar cei pe semestrul 2?
    Si eu plec in februarie cu Erasmus la Universite de Nantes, abia astept:) Daca a mai fost cineva, va rog lasati impresii:)
    sesiune usoara va doresc!
    • 0 (0 voturi)    
      adica (Duminică, 8 iunie 2008, 19:57)

      Ruxi [anonim] i-a raspuns lui Anca

      Adica in septembrie, in urma redistribuirii fondurilor, am primit si echivalentul unei burse pe al doilea semestru. Conditia a fost, evident, sa fi trecut toate examenele si sa fi respectat contractul semnat in prelungirea contractului initial. Banii pentru primul semestru i-am primit, in doua transe, pe parcursul primului semestru.
      Distractie placuta la Nantes!:)
  • 0 (0 voturi)    
    Erasmus la Bruxelles (Vineri, 6 iunie 2008, 22:21)

    Oana [anonim]

    1. Ca student Erasmus nu te descurci cu banii pe care i primesti ca bursa... asa ca, daca plecati Erasmus pe undeva, asigurati-va ca dispuneti si de alte resurse financiare, pe langa banii din bursa. Calculati chirie, mancare, carti, fotocopii, internet, transport (si daca mai si calatoriti, asa cum isi doreste fiecare tanar care pleaca Erasmus, calculati si banii pentru avion, TGV sau trenurile interne, o cazare cat de cat decenta intr-un auberge de jeunesse), medicamente daca este nevoie, distractiile.... asta apropo de petrecerile Erasmus unde trebuie sa ti aduci tu bautura si chips-urile)...
    2. Ca student Erasmus... intr-adevar, descoperi o lume cosmopolita si intr-adevar, trebuie sa -ti exersezi cele 2, 3 ,4 ... limbi straine pe care le stii, deoarece socializezi si trebuie sa te adaptezi (iar la cursuri, seminarii, de obicei studentii Erasmus fac grupuri de lucru impreuna, petrecerile sunt Erasmus deci sunt la fel de cosmopolite...
    3. Ca student Erasmus trebuie sa te adaptezi (macar pentru un semestru...) exigentelor lor si stilului de invatat, care nu de putine ori este diferit de cel din Romania, sistemului lor de notare... Vei avea fooarte multe suprize....
    4. Intr-adevar, o bursa Erasmus nu inseamna invatat non-stop, inseamna cultura si civilizatia tarii unde esti student Erasmus, inseamna calatorii, inseamna tinerete, inseamna oameni noi si interesanti; dar mai inseamna si rezultate bune, si pasiune in ceea ce studiezi .
    Celor care pleaca Erasmus in 2008-2009, le doresc mult succes si distractie maxima, oriunde ar fi!
    • 0 (0 voturi)    
      Multumim (Miercuri, 11 iunie 2008, 21:44)

      Bianca [anonim] i-a raspuns lui Oana

      Multumim....cred k vom avea nevoie:D.....mai este cineva care merge in Alicante?
  • 0 (0 voturi)    
    rectificarile (Duminică, 8 iunie 2008, 15:12)

    alexandra cojocaru [anonim]

    imi cer scuze pentru lucrurile pe care le-am inteles gresit, ruxandra, si multumesc pentru "corecturi".
  • 0 (0 voturi)    
    motivul? (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 18:20)

    Ioana [anonim]

    Pana la urma totul depinde de motivul pentru care ai ales bursa asta. Unii vin ca Erasmus ca sa treaca mai usor examenele pe care le-au picat in tara (ex: unii italieni din Romania), altii se duc sa se distreze (ex: unii spanioli care vin ca Erasmusi in Italia si nu se obosesc nici macar sa invete limba dupa un an de sedere), altii sa cunoasca o alta lume, un alt sistem, sa beneficieze de oportunitati pe care nu le au in tara. Chiar daca sistemul nu e cel mai bun, poti invata lucruri noi. In plus, Erasmus este in primul rand o experienta de viata - nu e usor sa te descurci intr-o alta tara, unde esti singur si ajutorul lipseste.
  • 0 (0 voturi)    
    poza (Miercuri, 23 iulie 2008, 12:13)

    anonim [anonim]

    poza este cumva din split (croatia)? pentru ca imi pare foarte cunoscuta locatia.
  • 0 (0 voturi)    
    Erasmus Lyon (Luni, 1 septembrie 2008, 21:25)

    Meri [anonim]

    Buna seara tuturor! Am urmarit cu mare interes posturile voastre si concluzia pe care am tras-o este: indiferent daca v-a placut sau nu aceasta experienta, important este ca toti ati avut ceva de invatat.
    Si inca ceva, este vreunul dintre voi care a plecat/ urmeaza sa plece in Lyon?
  • 0 (0 voturi)    
    proiect de cercetare (Miercuri, 11 martie 2009, 0:12)

    oana [anonim]

    buna, eu sunt la snspa in anul 2 si aplic pt anul terminal. stiu ca nu ai mers cu bursa snspa, insa vreau sa te intreb de licenta. se poate face dubla licenta, una acolo, una aici? sau se poate face acolo licenta si sa fie recunoscuta aici? eu ma gandesc sa stau eventual doar 1 sem, insa nu stiu daca nu e prea scurt timpul.

    de asemeenea, am inteles ca se cere un proiect de cercetare, ce vrei sa studiezi acolo. voi ati facut asa ceva?

    ce medii se iau in considerare la interviu? pe primul sem din anul asta, sau pe anul trecut?

    multumesc mult si astept raspunsurile voastre
  • 0 (0 voturi)    
    ruxi ce ai scris la scrisoare de motivatie (Miercuri, 25 martie 2009, 13:06)

    paula [anonim]

    sper sa merg si eu din octombrie in italia cu erasmus, trebuie sa imi depun sapt asta dosarul si nu stiu cum sa scriu scrisoarea de motivatie.


TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie

FORUM

Ultimele
discutii