Bucuresti punkt Bonn, emisiune HotNews.ro-DW

Raluca Marin-Perianu
Foto: Arhiva personala

AUDIO Raluca Marin-Perianu, cea mai buna teza de doctorat din Olanda: M-as intoarce in Romania daca o firma de high-tech ar avea cel putin jumatate din sansele pe care le are in Olanda

de Redactia HotNews.ro

Vineri, 4 septembrie 2009, 16:38    NEWS | INTALNIRI ONLINE

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Raluca Marin-Perianu, castigatoarea premiului pe 2009 pentru cea mai buna teza de doctorat din Olanda, spune ca a parasit Romania pentru ca nu avea perspective. In emisiunea "Bucuresti punkt Bonn", realizata de HotNews.ro si Deutsche Welle, ea a afirmat ca o buna parte din cursurile predate la universitatile tehnice din Romania sunt invechite si ca impletirea predatului cu cercetarea este cea mai importanta diferenta intre sistemele de invatamant din tara si din Olanda. Raluca Marin-Perianu spune ca nu crede ca, in urmatorii 10 ani, se va schimba ceva in sistemul de educatie si cercetare din Romania.

Inregistrarea emisiunii a fost precedata de o intalnire online cu cititorii HotNews.ro, pe care o puteti urmari integral aici.

Asculta emisiunea



Fragmente din emisiune
  • Am lucrat un an si jumate dupa terminarea facultatii si in Romania nu prea aveam perspective
  • Posturile de doctorat sunt supuse concursului, oricine poate aplica
  • Ce a fost greu: lipsa familiei si a prietenilor si poate conditiile climatice din Olanda
  • Cu cat ai rezultate mai bune, cu atat vei avea publicatii mai bune iar dupa terminarea doctoratului vei obtine un post mai bun
  • In Olanda exista foarte multa dinamica, profesorii vin in permanenta cu cursuri noi. In Romania, cursurile sunt cam depasite
  • De cele mai multe ori, in cercetare, banii sunt o problema, dar este important modul in care ei sunt folositi
  • Simple subventii de la stat nu ar ajuta foarte mult, schimbarea de sistem este cea mai importanta pentru a ajuta romanii sa se intoarca si pentru a incuraja ramanerea lor in tara
  • Cercetarea in cadrul universitatii este foarte importanta. Profesorii si cadrele didactice sunt ocupati cu diverse activitati, cum ar predarea cursurilor, si in strainatate este acelasi lucru, numai ca cei care fac adevarata cercetare sunt studentii la doctorat; cred ca acest domeniu ar putea fi imbunatatit in Romania
  • Trebuie incurajati studentii sa faca doctorat, iar acest lucru se poate realiza prin finantare
  • Reforma in educatie ar trebui sa plece de la cresterea nivelului de salarizare; este nevoie de bani pana la urma; apoi se pot imbunatati performantele in cercetare
  • Un aspect important este atragederea de fonduri nationale sau din partea UE. Dar aici e necesara o pregatire prealabila iar noi suntem mai putini pregatiti in acest moment
  • Viata de om de stiinta este dedicata aproape in totalitate stiintei, trebuie sa depui eforturi pentru ca sa ai si viata ta, personala
  • Nu am avut niciun regret ca am venit in Olanda
  • Schimbarea sistemului m-ar face sa ma intorc in Romania; daca as avea in tara jumatate din sansele pe care le am aici, atunci m-as intoarce cu siguranta
  • Cred ca va mai dura vreo 10 ani pana cand va avea loc aceasta schimbare si la noi in tara
  • Daca doresc sa ajunga la o anumita performanta, tinerii trebuie sa plece in strainatate, nu neaparat in timpul facultatii, dar aceasta decizie trebuie luata pana in 30 de ani.

Citeste mai multe despre     |   |   |   |   |   |   |   |   | 

  
4635 vizualizari
  • -15 (17 voturi)    
    ? (Vineri, 4 septembrie 2009, 17:22)

    Lucian [anonim]

    Ati facut o fixatie cu fata asta? Mare lucru ca un roman a luat cea mai mare nota in ... Olanda. De cand e un centru universitar atat de puternic incat sa ne inchinam in fata fatucii ca la o icoana! Lasati-ne! Ii doresc mult succes si o felicit pentru performanta. Dar deja imi pare ingamfare ce vad si aud. Sa stea acolo cu olandezii ei daca nu ii mai ajunge
    • +4 (6 voturi)    
      e un exemplu (Vineri, 4 septembrie 2009, 17:55)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      de aceea este promovata. Si nu este ingamfare cind spune ca Romania nu ofera foarte multe oportunitati pentru cei care vor sa faca performanta.

      Am trecut si eu printr-un doctorat in Romania. Si am ramas cu un gust foarte amar. Atit de amar incat nu vreau sa mai am de a face cu sistemul universitar de la noi. Am inghitit prea multe pentru o hartie care, in fapt, ar fi trebuit sa fie rezultatul muncii mele.
    • +2 (4 voturi)    
      alt ignorant (Vineri, 4 septembrie 2009, 18:00)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      .
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Vineri, 4 septembrie 2009, 21:45)

      george [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      http://www.euronews.net/2009/08/23/bribes-scandal-hits-german-universities/
    • +4 (4 voturi)    
      bai inapoiatule (Vineri, 4 septembrie 2009, 23:51)

      mike [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      fata asta a facut ceva extraordinar : o teza premiata intre miile care ies in fiecare an. realizezi oare cu mintea ta de retard ca esti penibil sa faci comentarii dintr-astea ?
    • +4 (4 voturi)    
      pasarea malai viseaza (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 2:10)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      si prostul al mai mare, prostie viseaza. Uite na ca meriti un mare premiu: pentru cel mai prost comentariu pe care l-am vazut pe un forum. Daca ai intelege ce inseamna o teza, poate nu ai comenta prostii, pampalaule!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Nu neaparat pana in 30 de ani! (Vineri, 4 septembrie 2009, 17:48)

    alex [anonim]

    De acord cu tot ce spune, in afara de faptul ca trebuie sa pleci din Romania la doctorat pana in 30 de ani. Stiu cativa care au plecat si dupa 30 de ani si au publicatii prin jurnale din top, mult mai motivati decat cei mai tineri. Probabil ca stiau mai bine ca vor sa faca cercetare.
    • 0 (0 voturi)    
      subscriu (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 1:21)

      alw [anonim] i-a raspuns lui alex

      exact ce vream sa spun si eu
  • -9 (13 voturi)    
    Raluca Marin-Perianu, cea mai buna teza de doctora (Vineri, 4 septembrie 2009, 18:20)

    Alecu [anonim]

    Si nici nu s-a uscat cerneala pe diploma capatata pe niste lucrari teoretice, de care abunda piata si deja a inceput sa i se para ca e asa de valoroasa si ca locul domniei sale nu mai e in Romania, ci musai numai undeva departe si neaparat cu cai verzi pe pereti. Alecu
    • +4 (8 voturi)    
      Domnule Alecu... (Vineri, 4 septembrie 2009, 18:44)

      Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui Alecu

      ... acri strugurii, nu?
    • +1 (5 voturi)    
      Stai jos, nota 4! (Vineri, 4 septembrie 2009, 18:56)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Alecu

      Ce insemana sa fii valoros, dupa parerea ta? Asa, ca sa ne luminam si noi.
    • +2 (4 voturi)    
      pt alecu (Vineri, 4 septembrie 2009, 20:32)

      Delia [anonim] i-a raspuns lui Alecu

      Stil tipic romanesc, toti frustratii isi dau cu parerea cind e vorba doar sa recunoasca valoarea deja recunoscuta in alta tara, nu se poate sa nu-i deranjeze cu ceva meritele altei persoane.
      De fapt, multi vor sa faca performanta in afara, dar nu toti pot, ca pe aici nu merge cu pile etc.
      Si esti in masura sa judeci ca lucrarea in cauza e pur teoretica si daca da, chiar crezi ca o mai si premiau cu 10000 de euro pe criza asta? Logica ne omoare.

      Sistemul univ. romanesc e falimentar, produce plagiatori si pseudo-valori pe banda, iar aici daca spui ca ai terminat fac in ro se uita la tine ciudat.

      un alt doctorand din afara care sigur un se mai intorce. D-zeu sa salveze Romania!
    • +3 (3 voturi)    
      nea alecu, nea alecu (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 0:18)

      mike [anonim] i-a raspuns lui Alecu

      cerneala s-a uscat de ceva timp, da matale ai ceva calificare sa judeci lucrarea? macar una mica de tot, doctor la bucuresti cu examene si referate?
    • +2 (2 voturi)    
      Bravo ei (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 10:46)

      Ina88 [utilizator] i-a raspuns lui Alecu

      TU ai macar habar ce inseamna sa fi cel mai bun in strainatate?? ai calcat piciorul intr-o facultate din Olanda, Franta, Germania, Anglia samd ?? Asa sunteti voi astia de mancati ce nu trebuie....
      BRAVO EI ! ma bucur sa aud de oameni ca intr-adevar muncesc si o inteleg perfect ca vrea sa se intoarca acasa :) asa eram si eu.
      Din Romania sunt din ce in ce mai multi care pleaca peste hotare pentru a face o facultate, master, doctorat pentru ca au parte de un invatamant de calitate. In Romania e o bataie de joc continua...si nu inteleg de ce toti romanii au impresia aceea "noi romanii suntem cei mai destepti din Europa, la noi se face carte, nu ca ala aia...." .E fix in contra....toti romanii au preconceptia asta ! Si totul din cauza unor astfel de stiri, precum fata aceasta (bravo ei inca o data), a olimpicilor si asa mai departe. Nu condamn aceste stiri, ma bucur ca se mai da si altceva in afara de violurile si crimele alea odioase, dar poporul asta si-a creat o impresia gresita.
      Toti oamenii astia au ceva in cap pentru ca ei au invatat, nu ca ar fi rezultatul sistemului de aici...
      Mai avem multe de invatat, numai ca mentalitatea romaneasca e prea bolnava si lenesa ca se apuce de treaba...
  • -7 (9 voturi)    
    Un altfel de deserviciu (Vineri, 4 septembrie 2009, 19:24)

    eu [anonim]

    Va rog, OPRITI-VA!!!
    Am inteles. Este geniala. Este senzationala. Este magnifica. GATA. Sau a fost o campanie de PR?
    P.S. Daca ar fi interesant cu adevarat subiectul v-as da cel putin alte 5 (cinci) nume de romani GENIALI acolo unde s-au dus: State, Anglia, Elvetia. Va rog, fiti ceva mai mult jurnalisti si ceva mai putin comunicatori. Dixit.
    • +6 (6 voturi)    
      puterea exemplului (Vineri, 4 septembrie 2009, 20:07)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Numai prin exemple pozitive se poate corecta sistemul de valori din Romania, care este intors cu picioarele in sus. Bravo, Hotnews, dati cit mai multe exemple de acest gen! OTV a facut atit rau Romaniei!
      • +2 (2 voturi)    
        corect (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 10:50)

        Ina88 [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

        eu cred ca stirile de la ora 5 de la pro tv au ramas mai rau intiparile decat otv-ul...
    • +1 (1 vot)    
      bai stresatule (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 0:27)

      mike [anonim] i-a raspuns lui eu

      asteptam numele genialilor. si ce facem apoi cu ele?
      P.S. zi-ne si noua ce e PR? da P.S.?
    • +2 (2 voturi)    
      te numeri cumva printre ei? (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 10:49)

      Ina88 [utilizator] i-a raspuns lui eu

      te numeri cumva printre acei 5 geniali de care vorbesti? daca nu te ridici nici macar la liceul terminat de fata asta, mai bine taci.
      Da, e desteapta tipa si mi se pare normal sa se scrie despre ea. Mai ales ca nu e vorba despre o simpla absolventa de facultate din afara, ca asa sunt multi romani, ci de cea mai buna lucrare de doctorat, ceea ce nu e deloc usor !
  • -8 (10 voturi)    
    SA GANDIM si sa nu mancam ce nu trebuie. (Vineri, 4 septembrie 2009, 20:35)

    observator [anonim]

    Tipa a facut scoala in Romnaia si asta reprezinta ca vrea ea sau nu, baza educatiei ei. Faptul ca a ajuns la acest nivel, se datoreaza conditiei la care aajuns in Romnia si, pe de lta parte, chiar dac nu va vine sa credeti, intamplarii de a trebui sa se compare cu unii cu un nivel scazut.
    Cunosc, credeti-ma foarte bine, sistemul de pregatire din tarile vestice si afirm cu toata responsabilitatea ca produsele invatamantului romanesc, sunt cu mult peste absolventii din vest chiar si in conditiile in care marinarul a ingropat invatamnatul nostru...
    Asadar, nu ii mai suflati in fund atat tipei ca nu e cazul... Eu cred ca gaina (nevasta lui cocos), sulfina, si in general toate toapele fostului presedinte sunt adevaratele valori romanesti.
    • +3 (3 voturi)    
      pai sa nu mancam... (Vineri, 4 septembrie 2009, 21:39)

      deze [anonim] i-a raspuns lui observator

      Amice, nu stiu cand ai trecut matale prin sistemul de invatamant romanesc. Produsele actuale ale acestui sistem sunt jalnice. Cei care ies mai bine pregatiti se cam pregatesc singuri.
    • +1 (1 vot)    
      Cati ani ai, 80? (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 11:01)

      Ina88 [utilizator] i-a raspuns lui observator

      Nu te supara, eu sunt un viitor produs al educatiei romanesti, pe care o cataloghez ca fiind JALNICA. Nu ne spune noua cum e educatia asta, mai ales daca mai ai si ocazia sa vezi cum e in strainatate si sa faci comparatie intre o facultate romaneasca si una din Franta, spre exemplu.
      Franta ne depaseste de departe ! si nu, nu am fost intr-un oras extraordinar de cunoscut, ci la o universitate de provincie...oamenii aia sunt responsabili, corecti si stiu sa isi faca treaba. Au alte mentalitati, si nu e vorba numai de resursele financiare, ci pana la urma la cat de bine iti faci treaba !
      Asa cum a mai spus cineva aici, daca cineva exceleaza, nu e produsul educatiei romanesti, ci a propriei pregatiri !!
  • +4 (4 voturi)    
    are dreptate fata asta (Vineri, 4 septembrie 2009, 20:48)

    visio [anonim]

    sistemul de invatamant romanesc este depasit, ca si majoritatea mergatorilor de pe aceste meleaguri...ne trebuie alte valori decat cele actuale, alt sistem de gandire....
  • -1 (5 voturi)    
    Trageti tovarasi, numa' trageti! (Vineri, 4 septembrie 2009, 21:33)

    eu [anonim]

    Sunteti suparati! Va inteleg. Faceti parte din acea categorie de oameni care traiesc prin "corespondenta". Atunci cand va este aratat un caz de succes simtiti ca, prin asociere cu "cazul", sunteti si voi realizati. Va compatimesc. Dar, deh, voi aveti puterea stampilei. Cine mai e ca voi!?....
    • 0 (2 voturi)    
      sp (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 1:35)

      mike [anonim] i-a raspuns lui eu

      sp
  • +2 (2 voturi)    
    www.vaduva.ro (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 8:08)

    www.vaduva.ro [anonim]

    Sistemul romanesc e varza, eram un elev de nota 7 si ma duceam la scoala doar ca sa am unde merge. Am avut noroc si am prins o bursa in cehia si pentru prima data pur si simplu imi place sa merg la scoala, sa invat, modul de predare si materiile erau fascinante - multa practica, exemple, exercitii - nu burtologie si zeci de pagini scrise dupa dictare cum se face prin romania.

    Sistemul din romania nu m-a scos in evidenta, iar Raluca nu este acolo datorita sistemului din romania, ci datorita ei pentru ca a avut ambitia sa lupte pana cand sansa i-a permis sa se faca cunoscuta.

    Rusine celor ce nu-i recunosc meritele, este un exemplu de ambitie, cu care altii se mandresc iar noi aruncam cu pietre in ea pentru ca ne indulceste imaginea patata si arata europei sa suntem si inteligenti nu doar hoti/violatori ... etc
  • -2 (2 voturi)    
    o parere de la distanta nu e solutia (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 8:12)

    Gogu Pedagogu [anonim]

    Felicitari d-soarei, si succes in cariera ei. Totusi e un pic prematur sa pui un proaspat absolvent de PhD sa-si spuna parerea despre cum ar trebui sa fie organizata cercetarea. E cam neinitiata in asa ceva. Si 2), toti se lamenteaza ca e rau in RO si blablabla, desi vorba cuiva de pe forum, ei aici s-au format in scoala. De ce nu va intoarceti sa puneti umarul la schimbare? De ce nu infiinteaza ea o firma HighTech? Atunci s-ar vedea initiativa si independenta de cercetator. Vino in Ro si adu fonduri europene pe cercetare, nu astepta pleasca de salariu oferit de straini din granturi obtinute pe meritele lor.
  • +2 (2 voturi)    
    mentalitatea invechita in universitatile romanesti (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 8:31)

    motivatu [anonim]

    se va putea schimba doar aducind acest tineret inapoi, platiti bine si permitindu-le sa impuna ideile lor noi si progresiste in sistemul de cacat pe care nimeni nu-l vrea schimbat ca altfel toate nulitatile si mediocritatile care impreuna fac 99,99% din personal nu ar avea job. am plecat din Rom cu putin inainte de "Revolutie" si am reusit sa le ofer copiilor mei facultati decente afara. nu regret nici un minut sacrificiile facute si ma uit cu stupoare cum multi romani plecati inca isi mai trimit copiii sa studieze acolo!!!! asta ca ei au ramas cu mentalitatea invechita si dau banii pe case si masini, dar fac economie la taxele scolare universitare si-si trimit odraslele la bunici sa studieze aproape pe gratis.... asta e un articol foarte bun si fata asta merita toate incurajarile pt viitor... un sfat sincer: da-ti afara toate fosilele din invatamintul superior si aduceti oameni de calibru acestei tinere sau chair si profesori tineri straini sa predea pe 5-10 ani contracte in Rom. doar asa veti schimba cu adevarat cea ce este de fapt un sistem absolit. mentalitatea celor prezenti la catedrele de specialitate nu se va schimba cu mariri de salarii si nici cu fonduri europene... ca nu-i duce capul!!!
  • +1 (1 vot)    
    stai acolo (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 12:34)

    bog [anonim]

    felicitari si stai acolo; nu ai ce face in RO; si eu vreau sa plec, dar in state si cat mai repede (am mai fost acolo).
    Poate RO o sa se trezeasca dupa ce o sa ramana numai moshi in tara asta. Si daca nu se trezeste.. who cares? cel putin mie nu. asta e soarta meritata pentru cei care stau si accepta situatia asta.
  • +1 (1 vot)    
    Din pacate.... (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 14:24)

    big_fufu [utilizator]

    ... Romania e din ce in ce mai varza, pe toate planurile.
    D-ra Marin pare si frumoasa, si desteapta, caz in care o sfatuiesc cu mare drag sa plece cit mai departe de Romania si influentele ei. Iar cei care o sfatuiesc sa se intoarca si " sa puna umarul"... sunt niste cretini teribili, care probabil nu fac nici cit ceapa ciorii in vreun domeniu; pt ca daca ar face macar 2 bani, ar sti ca in Romania nu ai unde sa iti exerciti corect si profitabil profesia, daca firma e ok, oricum te ingroapa legislatia sau functionarii corupti; si spun asta in cunostinta de cauza, o afacere legitima la noi e sortita esecului; oricum pe high-tech... e si jenant sa ii propui cuiva sa vina in tara ... doar daca vrei sa iti bati joc de el si sa il faci sa esueze.
    Fata draga, fugi in lume si te afirma! Nu ai la ce sa te intorci in tara, inafara de un acut sentiment al ratarii si inadecvarii.
  • -1 (1 vot)    
    incep sa ma plictisesc..... (Duminică, 6 septembrie 2009, 17:03)

    dorinteodor [anonim]

    tot felul de romani de geniu (pe bune) sint prezentati in fel de fel de domenii. iar aceste persoane care sint foarte apreciati in vest, au un defect fundamental care le anuleaza valoarea si anume :

    au psihologie de salariati! ... multi zic ca ar veni daca are fi apreciati, daca ar avea conditii si alte astfel de aiureli. tara nu are nevoie in primul rind de salariati buni ci de intreprinzatori.

    nici tiriac, nici patriciu, nici multi altii nu au fost mari genii in scoala dar ei si multi altii ca ei tin, prin impozite, aceasta tara in functiune

    daca doamna/domnisoara perianu este cu adevarat buna, atunci sa faca o firma de inalta tehnologie in tara pentru a-si valorifica competentele....

    nu vreau sa ma leg in mod special de acest caz, dar persoanele bine apreciate in vest, care s-ar intoarce daca ar avea conditii si apreciere, ar trebui sa priceapa ca, doar in calitate de salariati, nu au valoare decit in strainatate.....in tara avem nevoie de intreprinzatori si pe urma de salariati....
  • 0 (0 voturi)    
    Despre premiu (Duminică, 6 septembrie 2009, 18:31)

    Mini [anonim]

    Premiul obtinut e pentru teza cu cel mai mult aspect de noutate din domeniile fizica, matematica astromonie si nu cea mai buna teza din Olanda ci numai din domeniile mentionate.
    • 0 (0 voturi)    
      Gresit! (Luni, 7 septembrie 2009, 15:32)

      lithium [anonim] i-a raspuns lui Mini

      Daca te duci pe site-ul Academiei Olandeze: http://www.knaw.nl/cfdata/nieuws/nieuws_detail.cfm?nieuws__id=737
      vei vedea ca scrie despre teza Ralucai ca este cea mai buna dizertatie dintr-un domeniu stiintific din ultimii 4 ani, adica pe perioada 2004-2008.
      • 0 (0 voturi)    
        despre teza. (Joi, 10 septembrie 2009, 15:34)

        x [anonim] i-a raspuns lui lithium

        nu mi se pare extraordinara. am citit-o si stiu ca la electronica se fac lucrari de diploma de aceiasi complexitate. calcularea corelatiei (pagina 131) se face in anul 4 de facultate..dar asa suntem noi romanii invidiosi...:)


TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie

FORUM

Ultimele
discutii