Interviu CampusNews

Paul Sucala si Cristian Rosu
Foto: CampusNews

AUDIO Doi elevi romani au castigat premiul I la Targul International Intel din California cu un proiect legat de prevenirea accidentelor rutiere

de Magda Barascu HotNews.ro

Joi, 20 mai 2010, 17:36    NEWS | INTERVIU

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Doi elevi din clasa a XII-a au castigat premiul I la Targul International Intel de Stiinta si Tehnologie din San Jose, California, cu un proiect legat de prevenirea accidentelor rutiere. Paul Sucala de la Colegiul National “Silvania” din Zalau explica intr-un interviu CampusNews, cum functioneaza sistemul pe care l-au proiectat si la ce solutie s-au gandit pentru a preveni accidentele rutiere.



CampusNews: In ce consta acest sistem de prevenire a accidentelor rutiere?

Paul Sucala: Modul lui de functionare este in felul urmator: am dezvoltat, am creat un senzor care se monteaza in fata masinii. Acesta scaneaza cu un telemetru laser aria din fata autovehiculului si creeaza un fel de harta a imprejurimii. Comparand diferentele dintre doua citiri consecutive, calculeaza traiectoria pentru fiecare vehicul si de asemenea calculeaza probabilitatea ca un accident sa aiba loc. In cazul in care este o urgenta, sistemul nostru preia automat controlul masinii.

Deocamdata am reusit doar sa punem frana si sa lasam acceleratia in cazul in care soferul ramane blocat, cu piciorul pe acceleratie. In viitor avem de gand sa preluam si controlul volanului, numai ca este mai complicat cu lucrurile acestea pentru ca este foarte riscant si trebuie luate in calcul o gramada de probabilitati.

Senzorul face 10 citiri pe secunda. Daca exista posibilitatea ca in functie de viteza pe care autovehiculul nostru o are si posibilul autovehicul cu care urmeaza sa ne intalnim, (distanta de franare este mai mica decat distanta dintre vehicul), atunci se actioneaza automat frana.

CampusNews: De cata vreme lucrati la proiect?

Paul Sucala: Cam de jumatate de an sau mai mult.

Noi am fost calificati la acest concurs la Targul National de Creatie si Inventica sau Salon de Creatie si Inventica care a avut loc in aceasta toamna in Bucuresti. In urma acestui concurs am fost calificati pentru acest Targ International Intel si ne-am documentat in privinta modului de jurizare si am aflat ca cel mai important ar fi sa gasim o solutie pentru aceasta problema.
Paul Sucala, Ionut Budisteanu si Cristian Rosu
Paul Sucala, Ionut Budisteanu si Cristian Rosu
Foto: CampusNews


In urma studiilor pe care le-am facut eu si Cristi, am descoperit ca principala cauza de deces pentru tinerii sub 24 de ani, sunt accidentele rutiere. Si ne-am propus sa gasim o solutie pentru aceasta problema.

CampusNews: Va ganditi sa vorbiti cu producatori auto care sa implementeze sistemul vostru?

Paul Sucala: Nu ne-am gandit asa serios deocamdata. In plus sistemul nostru a fost proiectat in asa fel incat sa poata fi montat pe autovehiculele vechi. Nu ne-am propus sa fie un sistem care sa poata fi montat doar pe masinile noi pentru ca asa chiar n-am rezolvat problemele, pentru ca putina lume isi cumpara masini noi in ultima vreme. Sistemul nostru este proiectat pentru a fi montat pe masinile vechi.

CampusNews: Care au fost reactiile in San Jose, in California? V-au abordat producatorii americani?

Paul Sucala: Cei care au fost interesati de proiectul nostru au fost cei de la paza de coasta americana. Ei cautau participanti carora sa le poata oferi un anumit premiu, cautau proiecte pe care sa le poata sponsoriza, proiecte care se potrivesc pazei de coasta americane. Au fost foarte interesati de proiectul nostru pentru ca au nevoie de un proiect care sa le protejeze barcile. Insa regula era sa ofere premii doar americanilor. Si noi am primit doar o diploma, dar este si aceasta foarte valoroasa.

Sunt in clasa a XII-a la Colegiul National Silvania din Zalau si Cristi tot in clasa a XII-a la Emanoil Gojdu din Oradea. Deocandata doresc sa ma duc la Facultatea de Automatica din Cluj, insa pe viitor mai urmeaza sa vad.

CampusNews: Te tenteaza ceva universitate din afara?

Paul Sucala: Da, deocamdata nu stiu sigur, tot ceva legat de automatica.

Paul Sucala si Cristian Rosu au castigat premiul I la Targul International Intel de Stiinta si Tehnologie din San Jose, California. Proiectul lor a fost recompensat cu 3000 USD la categoria “Electrical Engineering, Computer Engineering, Controls“ pentru crearea unei noi abordari asupra prevenirii accidentelor rutiere. Acesta a creat un sistem de asistare a soferului ce previne accidentele.

Concursul International de Stiinte si Inginerie INTEL s-a defasurat in perioada 9-14 mai la San Jose, California. 
Citeste mai multe despre     |   |   |   |   |   |   |   |   | 

  
6622 vizualizari
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo!!! (Joi, 20 mai 2010, 17:40)

    TheMan [anonim]

    Felicitari baieti !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Ura! (Vineri, 21 mai 2010, 23:13)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui TheMan

      Traiasca generatia copy&paste. Sistemul e vechi de cand lumea, iar tinerii au luat locul 2 la O sectiune din cele cateva ZECI: http://www.societyforscience.org/Document.Doc?id=205
      Premiul de 50.000 USD a fost luat de altii. Nu suntem noi desteptii pamantului, nici pe departe. Au fost premiati si rusi, si unguri, si cehi etc.
  • +1 (1 vot)    
    felicitari..... (Joi, 20 mai 2010, 18:38)

    Flo [anonim]

    .....si numai atat felicitari......guvernul oricum nu are bani sa ii premieze sau angajeze....numa asa daca sunteti membri de partid, neamuri, fini , etc......altfel .....no comment!
  • +2 (2 voturi)    
    ghici unde or sa lucreze. (Joi, 20 mai 2010, 18:44)

    ekek [anonim]

    Raspuns: NU in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      Cata perspicacitate (Vineri, 21 mai 2010, 0:44)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui ekek

      V-ati gandit vreodata ca involuntar si noi ii alungam din tara cu astfel de atitudini?

      Altii cand afla asa ceva nu mai stiu cum sa faca sa ii faca sa se simta bine.

      Pai daca l anoi nici omul de rand nu se mai asteapta ca tinerii capabili sa ramana in tara, ce sa ne mai asteptam de la politicieni?

      Eu unul ma astept sa ramana. Statul roman, deci si eu, si tu, ca niste platitori de taxe ce suntem, am investit in educatia lor. Nu este o obligatie din partea lor sa ramana (sa nu se interpreteze), insa daca vor pleca, eu voi simti ca am pierdut ceva.
  • +1 (1 vot)    
    bravo (Joi, 20 mai 2010, 18:51)

    Stef [anonim]

    Felicitari tinerilor!
  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari! (Joi, 20 mai 2010, 19:00)

    Adrian Mironescu [anonim]

    Ma bucur mult pentru voi! Bravo!
  • +2 (2 voturi)    
    FELICITARI (Joi, 20 mai 2010, 19:04)

    Marian [anonim]

    Va felicit din suflet copii pentru ca datorita voua mai pastram sperante de mai bine pentru generatiile care vin
  • +1 (1 vot)    
    Ghici unde vor lucra (Joi, 20 mai 2010, 19:35)

    Doru [anonim]

    In "afara" evident
  • +1 (1 vot)    
    excelent! (Joi, 20 mai 2010, 19:38)

    goodgirlgonemad [anonim]

    Probabil or sa plece cat de curand din Romania.
    Baieti, sa nu care cumva sa va treaca prin cap sa va mai intoarceti!
  • +1 (1 vot)    
    !! (Joi, 20 mai 2010, 19:40)

    Radu [anonim]

    Bravo! Cinste lor!
  • 0 (0 voturi)    
    Produsul este de mult timp pe piata (Joi, 20 mai 2010, 20:33)

    Anonim [anonim]

    Nu vad absolut nimic nou dezvoltat de acesti baieti. Firma Bosch are de mai mult timp acest sistem care este deja in serie.
    Iar eu nu inteleg cum poate fi montat la masinile vechi (fara electronica) acest sistem? Cum poate o Dacie 1300 sa franeze in momentul in care in fata se descopera un obstacol?
    • 0 (0 voturi)    
      asta ma gindeam si eu (Joi, 20 mai 2010, 22:17)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      ca baietii acestia sunt destepti, nimeni nu contesta. Insa sistemul e deja vechi.
    • 0 (0 voturi)    
      Esti tare (Joi, 20 mai 2010, 22:29)

      zz [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      De ce crezi ca sistemul se foloseste pentru masini deja existente si nu pentru unele noi, dupa aia, chiar ti se pare ca articolul explica 100% cum functioneaza? Dupa aia, ti-ai putea imagina ca sistemul proiectat de ei e mai bun ca si cel de la Bosch?

      Uramtoarea intrebare e daca ai auzit de firma asta la care ii zice Intel. Daca ai auzit, stii ca nu porduc napolitane si carnati de bere.
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru zz (Vineri, 21 mai 2010, 21:59)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui zz

        "De ce crezi ca sistemul se foloseste pentru masini deja existente si nu pentru unele noi" --> nu am inteles intrebarea, dar poate te ajuta acest raspuns din articol: "Nu ne-am propus sa fie un sistem care sa poata fi montat doar pe masinile noi pentru ca asa chiar n-am rezolvat problemele, pentru ca putina lume isi cumpara masini noi in ultima vreme. Sistemul nostru este proiectat pentru a fi montat pe masinile vechi."

        apoi "ti-ai putea imagina ca sistemul proiectat de ei e mai bun ca si cel de la Bosch" --> nu cred. In dezvoltare la firma Bosch lucreaza sute de ingineri cu experienta, care doar cu asta se ocupa. Nu trebuie privita doar functia in sine, trebuie privit si aspectul de siguranta, de mentenanta, ... . Pentru a permite unei masini sa franeze fara a apasa pe pedala de frana trebuie sa ai algoritmi foarte compexi pentru a stopa declansarea in mod accidental a franei. Nu cred ca acest aspect a fost luat in considerare.

        Iata un link cu sistemul deja existent: http://en.wikipedia.org/wiki/Autonomous_cruise_control_system
        Eventaul linkuri cu sistemul in actiune:
        http://www.youtube.com/watch?v=tKXoll6GaNQ
        http://www.youtube.com/watch?v=LVmi9yXvK4o

        Nu contest premiul, ii felicit pe baieti si le doresc in continuare mult succes. Doar ca nu inteleg din articol ce ar fi atat de nou...

        P.S. who the fuck is intel? (la o intrebare sarcasta un raspuns sarcastic)

        Alte intrebari...?
    • 0 (0 voturi)    
      Doua chestii care fac aceleasi lucruri ... (Joi, 20 mai 2010, 22:56)

      aisionline [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      nu inseamna ca nu pot fi comparate.
      Mercedes are EBD, nu cred ca ai auzit de asta...a ba da... restu lumii ii zice ABS.
      Faptul ca exista ceva deja nu inseamna ca trebuie sa ne oprim. Prin exercitiu iti construiesti logica si iti asezi modul de gandire algoritmica. O aplicatie cat de mica te invata mai mult decat te-ar putea invata 10 carti.
      • 0 (0 voturi)    
        ebd (Vineri, 21 mai 2010, 8:18)

        alex [anonim] i-a raspuns lui aisionline

        EBD - electronic brake distribution - e un sistem intalnit aproape la toate masinile de dupa 2000 si inlocuieste repartitorul de franare mecanic nu are nicio legatura cu alte sisteme de evitare a accidentelor.
      • 0 (0 voturi)    
        Gresit ... (Vineri, 21 mai 2010, 15:00)

        Franaru [anonim] i-a raspuns lui aisionline

        EBD si ABS sunt total diferite. EBD-ul e introdus la majoritatea masinilor noi, si distribuie forta de franare in functie de incarcate / viteza. Pentru viteza mica se poate frana mai usor pe spate. In general forta de franare e distribuita astfel 60-70% pe fata, restu pe spate. ABS-ul e evitarea blocarii rotiilor. In cazul in care rotile fata sunt blocate, nu se poate vira, deci masina isi pastreaza traiectoria (de cele mai multe ori catre sant :-))).
      • 0 (0 voturi)    
        EBD <=> ABS ! (Vineri, 21 mai 2010, 22:10)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui aisionline

        EBD si ABS sunt doua chestii asemanatoare, dar diferite.
        EBD inseamna (cum descrie si alex) electronic brake distribution, in timp ce ABS inseamna AntiBlockSystem. Diferenta este acesta: EBD este o parte a ABS. EBD urmareste vitezele fiecarei roti in parte si asigura ca forta de franare pentru axul din spate sa fie mai mica decat axul de pe fata. Daca rotile de pe axul de spate se blocheaza atunci masina devine instabila.
        ABS vegheza viteza fiecarei roti in spate, iar daca o roata tinde sa blocheze atunci se reduce pentru roata respectiva forta de franare.
        Daca un senzor de captare a vitezei a unei roti se defecteaza (adica cand se aprinde lumina galbena ABS), masina inca mai are EBD (vezi legea ce reglementeaza acest lucru, ECE-R13).
        Daca se aprinde becul cu semnul exclamari in cerc (becul rosu) inseamna ca nici EBD nu mai este disponibil.

        Cum am spus si mai sus, bravo lor pentru castigarea acestui premiu.
    • 0 (0 voturi)    
      Ti s-a raspuns (Vineri, 21 mai 2010, 0:48)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Ti s-a raspuns deja la intrebare.

      Iti mai dau si eu un pont: poate noi, romanii, suntem mai prosti si nu stim ca altii au inventat asa ceva. Nu zic nu. Dar si americanii sa fie atat de batuti in cap incat sa ii premieze pe ai nostri? De asta imi permit sa ma indoiesc.

      Avem o problema de atitudine. Chiar daca altii valideaza munca unui roman (chiar nu cred ca a fost "blat", nu?), gasim mereu nod in papura.

      Imediat suspectam sau incercam sa minimizam succesul omului. Sau cel putin il punem sub semnul intrebarii.

      PS: cine a pomenit ceva de dacii?
      • 0 (0 voturi)    
        Totusi care este diferenta? (Vineri, 21 mai 2010, 22:19)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Ii felicit pe baieti, bravo lor. (am mai scris si sus). Dar pentru ca lucrez in domeniu mi-ar placea sa stiu si pentru ce ii felicit. Care este diferenta fata de sistemul deja existent? (vezi linkurile de mai sus).

        P.S: Dacia a fost doar un exemplu la afirmatia: "Sistemul nostru este proiectat pentru a fi montat pe masinile vechi.
        ". Putea sa fie si Ford Fiesta din 89...
        • 0 (0 voturi)    
          inca ceva (Marţi, 25 mai 2010, 15:59)

          Alina [anonim] i-a raspuns lui anonim

          Ai vazut cati ani au ?
          Pu pariu ca in 5 ani vor fi foarte foarte buni .
          + chiar daca exista deja crezi ca americanii le-au dat bani si felicitari asa , sa ne ridice moralul ?
    • 0 (0 voturi)    
      bravo (Vineri, 21 mai 2010, 14:55)

      anonimu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      sistemul e intr-adevar pe piata si ... poate spre surprinderea unora se dezvolta si in Romania (Timisoara). Felicitari oricum
  • +1 (1 vot)    
    Premiu intel (Joi, 20 mai 2010, 20:59)

    320i24v [anonim]

    Bravo baietii! Bravo voua! Frumos sa mai avem si exemple pozitive in tara asta. Tineti-o tot asa!!!!
  • +1 (1 vot)    
    bravo baieti ! (Joi, 20 mai 2010, 21:06)

    Calin [anonim]

    Felicitari !
    Si eu am terminat la Lic. Teoretic Zalau prin '94.
    multa bafta !
  • +1 (1 vot)    
    baieti destepti (Joi, 20 mai 2010, 21:33)

    cvi [anonim]

    Bravo! La cat mai multe idei bune!
  • +1 (1 vot)    
    Mercedes S (Joi, 20 mai 2010, 22:47)

    adrian [anonim]

    Un sistem asemanator cu al vostru l-au dezvoltat cei de la Mercedes pe noul model S 500 .
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Vineri, 21 mai 2010, 1:58)

    jeromakay [anonim]

    bravo bai baieti, aveti si-un site ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo baieti! (Vineri, 21 mai 2010, 9:02)

    JoHnNy [anonim]

    Este binecunoscut ca suntem unul dintre cele mai inventive popoare din lume. Tineti-o tot asa -> reprezentati Romania cat puteti de bine - pentru ca voi sunteti adevarata imagine a tarii. Bafta!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari ! (Vineri, 21 mai 2010, 9:07)

    Anana [anonim]

    Calea unei cariere de succes in strainatate va este deschisa. Sunteti foarte norocosi si fara indoiala, foarte destepti. Ii felicit pe parintii vostri care au toate motivele sa fie mandri si pe profesorii care se ocupa de voi.
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine (Vineri, 21 mai 2010, 10:19)

    xyz [anonim]

    Deci fotbal nu stiti sa jucati, la capsuni nu vreti sa mergeti, manele nu cantati... voi va faceti familiile de rusine, mai copii, mai!
  • 0 (0 voturi)    
    E proiectul meu.Raspuns la toti (Vineri, 21 mai 2010, 22:10)

    Cristi [anonim]

    Oameni buni. Problema de atitudine indeed. In primul rand, abia am facut 18 ani amandoi nu ne comparati cu Bosch sau alte implicatii in domeniu asta.Faptul ca exista sisteme il stim si noi, le am studiat pe fiecare in parte, am venit cu argumente care sa compenseze neajunsurile lor. Si faptul ca exista nu e de ajuns, pt ca accidentele tot sunt cauza Nr 1 in lume a mortii la tineri, dc vorbiti fara sa stiti:)))). si claaar ca articolul nu spune ce face sistemul in detaliu.
    Ca sa inteleaga si omul cu dacia, tocmai deaia se poate adapta si pe dacia ta, ca sa nu scoti tu bani din banca pt a beneficia de sistemul asta, ideea fiind sa fie accesibil, nu sa ti l poti permite doar pe masini de lux.A doua varianta a prototipului a fost testata pe un Logan, si chiar in conditii de trafic prin cluj, apropo.
    Si mercedes cu mercedes si ce ati mai zis voi..da, au sisteme da nu active, daca puteti pricepe. volvo are singura masina pe piata cu o optiunea STANDARD asemanatoare dar merge doar pana la 30 km la ora, so...
    Ne au jurizat 8 ingineri Intel, 3 profesori universitari ( 2 japonezi si unul din silicon valley), un computer engineer de la Google, si inafara de asta am primit premiu special de la US Coast Guard, si am atras atentia armatei americane cat si a marinei.Toti ne au evaluat in termeni de software implementat, hardware si electronica, toate fiind proiectate si construite de noi ca prototip. Ideea era sa fie ieftin, sa si l permita romani amarati ca noi, nu doar aia cu volvo de 35000 euro; daca va credeti mai destepti incercati si vedeti cum e, toata lumea stie lucruri superficiale. multi au curaju sa incerce macar, prea putin romani. asa ca macar tinetile pt voi:))
    O sa avem si site in curand, toate proiectele de pana acu vor fi explicate si open source, soft, scheme diagrame, tutoriale, tot.
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo (Marţi, 25 mai 2010, 16:02)

      Alina [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Bine spus!
      Asteptam site'ul .


      Sincere felicitari . Putini tineri la 18 ani isi "pierd" orele in cercetare .


TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie