200.000 de absolventi de universitate anual
Foto: Reuters

Cati romani au un al doilea job? O comparatie Romania versus alte tari

de F.D.P. CampusNews

Marţi, 10 august 2010, 11:01   

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

In multe dintre tarile vestice, a avea un job part-time pe langa cel principal a devenit un lucru comun, mai ales in domeniile in care salariile nu sunt foarte mari.
 
In SUA, peste sapte milioane de americani au un second-job, in Australia numarul celor cu doua sau mai multe joburi ajunge la 650.000, iar in tarile nordice, acolo unde nivelul de trai este printre cele mai ridicate din lume, numarul cetatenilor care aleg sa isi suplimenteze veniturile este foarte mare. In Uniunea Europeana, peste 8 milioane de persoane au cel putin doua surse de venit.
 
Exista insa domenii in care proportia celor care detin mai multe locuri de munca este mult peste medie.
 
Vezi aici cati dintre profesorii americani au doua joburi si cum stau lucrurile in Romania
Citeste mai multe despre     |   | 

  
3553 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    ooof limba română (Marţi, 10 august 2010, 11:56)

    me [anonim]

    ...citez
    "peste sapte milioane de americani au un second-job"
    iar mai jos
    "In Uniunea Europeana, peste 8 milioane de persoane au cel putin doua surse de venit"

    Cât o fi de greu să foloseşti limba maternă corect în toate frazele - fără englezisme inutile?
  • 0 (0 voturi)    
    intrebarea mai buna era (Marţi, 10 august 2010, 11:56)

    luxdesign28.ro [anonim]

    Cati romani au timp pentru un al doilea job ? Unul le este suficient, fiindca acolo unde lucreaza lucreaza multe ore suplimentare neplatite... ca sa-si pastreze locul de munca. Voi stiti realitatea, dar o ignorati. Ca sa mai scrieti si voi un articol.
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Marţi, 10 august 2010, 12:09)

    ion ratiu [anonim]

    ...ar fi interesant de constatat cam citi romani au un prim job...adica un job unde chiar muncesc, nu doar stau pe messenger/facbook/etc. la cafele si tigari asteptind terminarea programului si sperind sa nu fie surprinsi de sefi...
    mult succes romania!
  • 0 (0 voturi)    
    slabutz... (Marţi, 10 august 2010, 12:27)

    sandra [anonim]

    este un articol incomplet. Discutia este foarte larga, si ar trebui in primul rand definite domeniile care permit o a doua slujba. Ca sa nu mai vorbim de oferta pe piata fortei de munca...in aceasta directie. E usor sa spui...uite, aia muncesc , voi romanii sunteti niste lenesi. Dar hai sa vedem si contextul, conditiile, plata, timpul liber etc, nu sa comparam mere cu pere.
  • 0 (0 voturi)    
    Este gresit! (Marţi, 10 august 2010, 13:16)

    Marian [anonim]

    Da' ce ati zice daca idealul ar fi sa avem doar un singur job, platit omeneste si sa cautam sa avem cat mai mult timp liber, CA DE AIA TRAIM...au reusit stapanii sa ne faca sa ne simtim prost ca nu suntem scalvii perfecti si nu ne dorim sa murim muncind pentru ei...folositi-va creierul, indoctrinati si orbi manati de la spate ca o turma de magari de povara!!

    Nu va mai traiti viata privind la TV si la filme, sau jucand World of Warcraft noaptea tarziu, pentru ca nu aveti timp...nu o sa schimbati voi lumea, lumea e facuta sa va schimbe pe voi, e un sistem care va duce pe o cale fara posibilitate de abatere daca nu vedeti viata dincolo de gard...
  • 0 (0 voturi)    
    dar (Marţi, 10 august 2010, 14:34)

    eu [anonim]

    o a doua viata de unde facem rost?!?!
  • 0 (0 voturi)    
    Articol incomplet (Marţi, 10 august 2010, 17:13)

    Tony [anonim]

    Ce nu spune articolul este faptul ca acele doua joburi nu sunt de cate 40 de ore fiecare, ci mai putin. Sunt part-time, sau sunt contracte de consultanta.
    Da, sunt oameni care lucreaza mai mult de 8 ore pe zi (8 ore ziua plus inca cateva seara ca taximetrist, etc), sau lucreaza sambata si duminica ca vanzator in supermarket. Oricum nu vei gasi oameni care lucreaza 16 ore pe zi in mod constant.

    Si ce nu mai spune articolul e cate joburi part-time poti gasi in Romania? Ca sa poti sa adaugi un venit la cel de baza.
  • 0 (0 voturi)    
    Mda... (Marţi, 7 septembrie 2010, 5:18)

    Maximvs [utilizator]

    In agitatia cotidiana, al doilea job va deveni indispensabil, cel putin pt romani... in ceea ce priveste imprumuturile de la FMI, sunt solutii de moment pe termen scurt, caci avem presedinte si alesi competenti la hotie (aparent) legala. Halal viata, halal constiinta!


VIDEO
Niciun videoclip
FOTO
Nicio imagine

TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie
A apărut o problemă pe server