BrainJobs.ro
Foto: CampusNews

Unde sa ai un CV beton pe care sa-l vada mii de angajatori?

de Ovidiu Draghia CampusNews

Luni, 10 mai 2010, 16:22   

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Pentru majoritatea dintre noi, vremea in care cumparam lunea ziare pentru a citi pe nerasuflate anunturile de angajare a apus. Ne-am indreptat catre site-urile de job-uri pentru a da o vizibilitate maxima CV-ului nostru. In plina criza economica, CampusNews a facut o evaluare a catorva site-uri cu locuri de munca, dintre cele generaliste, cat si site-uri de job-uri destinate studentilor ori absolventilor. Ramane sa decizi daca iti faci/ actualizezi CV-ul pe cat mai multe site-uri ori te concentrezi pe unele importante.

eJobs - un brand puternic, dar demodat

eJobs este unul dintre cele mai vechi site-uri de job-uri din Romania, cu trafic si vizibilitate pe masura. Totusi, instrumentele pe care le ofera aplicantului sunt vechi si neadaptate decadei multimedia. Realizarea CV-ului se face prin pasi impusi, rigizi, fara posibilitatea de a adauga rubrici noi si relevante. Spre exemplu, nu poti introduce in descriere link-uri catre blog, pagina de Facebook ori contul de pe Twitter. Nu poti crea o rubrica Voluntariat, daca ai astfel de activitati, ori una de Materiale publicate, tot cu link-uri, daca este cazul. 

Aplicantul poate completa maximum doua CV-uri. Pe langa cel romanesc, este fortat sa aleaga o versiune in engleza, iar daca doreste (si) o alta limba nu o poate face. Nici vorba de inserare cod embed catre YouTube – util cand avem un video CV. In sfarsit, tot la capitolul minusuri, nu ne putem promova CV-ul pentru a-l scoate in fata angajatorilor, cand aplicam. Ca plusuri, eJobs are o mare vizibilitate intre site-urile de job-uri si un numar ridicat de firme inscrise.
www.ejobs.ro

BestJobs - iti poti promova CV-ul

Daca alegi BestJobs pentru postarea CV-ului, ai ceva mai multe instrumente fata de eJobs. Astfel, poti promova CV-ul, contra unei sume lunare rezonabile pe care o poti gandi ca o investitie, pana la urma. Ai optiunea salvarii unui numar mare de scrisori de intentie, in orice limba straina doresti. Totusi, si BestJobs te limiteaza la doua CV-uri, al doilea in engleza. Ca truc, iti recomand sa adaugi o varianta 2 a CV-ului in engleza, daca doresti sa ai un curriculum vitae in alta limba, pe care il vei salva cu numele limbii respective pentru diferenta. Pe BestJobs, poti intra in Comunitate pentru a face schimb de experienta cu oamenii care-si cauta job sau care au aplicat pe acelasi domeniu ca tine. Nu incerca sa pui link-uri ori coduri – nici aici nu merge!
www.bestjobs.ro

MyJob - creeaza pana la 5 CV-uri

Avantajul acestui site de job-uri este ca poti crea un numare mai mare de CV-uri - cinci. Pe langa situatia clara cand avem nevoie de o varianta intr-o limba straina – si nu neaparat engleza! – vrem uneori o versiune adaptata a CV-ului romanesc pentru un domeniu de interes. De asemenea, putem promova CV-urile contra unei taxe lunare. La fel ca le site-urile anterioare, poti seta alerte variate, dar nu te astepta de la site-urile de job-uri sa primesti pe mail doar ceea ce ai ales tu. Cauzele sunt variate: uneori din cauza filtrelor site-urilor, alteori din cauza unor angajatori care aleg domenii din afara activitatii lor doar pentru a avea o mai mare vizibilitate anuntul lor. Din nou, link-urile catre paginile personale nu au categorii dedicate. Un truc pe care il recomandam pentru aceste 3 site-uri de job-uri: scrie link-urile in campul de Adresa, la descrierea personala, iar daca angajatorul e interesat de acestea, il va copia de acolo.

Site-uri de job-uri doar pentru studenti

CampusNews a scris recent despre lansarea unui site de job-uri dedicate studentilor si absolventilor: www.BrainJobs.ro, lansat de Uniunea Nationala a Studentilor din Romania. Portalul este gratuit atat pentru aplicanti, cat si pentru angajatori. BrainJobs.ro se adreseaza doar studentilor si absolventilor de la stat pentru ca in Uniune nu se afla nicio asociatie din invatamantul superior particular.
Un alt site pe care il poti folosi este www.Studentcv.ro unde ai o optiune foarte utila de cautare a job-urilor si pe criteriile part-time/ full-time. In plus, gasesti informatii despre internship-uri in diverse companii.

Tips & tricks pentru un CV beton

La finalul acestei scurte prezentari a site-urilor de job-uri romanesti, cateva sfaturi pe care poate le-ai mai auzit, dar care sunt foarte importante ca sa ajungi sa fii angajat. 

- Maxima atentie la ortografie! Da, un CV cu doar cateva greseli, va fi rapid ignorat. - Acorda atentie fiecarei rubrici din CV, fii concis, dar nu omite niciun detaliu relevant! 
- Rubrica de Hobby este adesea un criteriu de departajare si ar fi bine sa treci activitati in conexiune cu studiile/ job-urile practicate. 
- Nu omite sa atasezi o fotografie CV-ului, daca este posibil. Un chip zambitor, intr-o fotografie tip portret, e adesea un atu in fata altor candidati.
- Nu uita de recomandari! Ar fi ideal sa ai persoana de contact la fiecare job/ activitate desfasurat(a) cu nume, functie, mail si telefon indicate.

Feedback

Ce crezi despre site-urile de job-uri recomandate in acest articol? Le folosesti? Te multumesc? Care este experienta ta dupa ce le-ai utilizat? 
In cazul in care ai CV-ul pe alte site-uri, scrie despre ele mai jos, in zona de Comentarii.

Ovidiu Draghia
Citeste mai multe despre     |   |   |   |   |   |   |   |   | 

  
11262 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 10 mai 2010, 17:34)

    x [anonim]

    mii de angajatori? hmm. am incercat, daca sunt 50 e bine. articol de reclama
  • 0 (0 voturi)    
    Cam subtire (Luni, 10 mai 2010, 18:11)

    1 [anonim]

    Salut,

    In primul rand sunt shocat de statistica articolului: 936 vizualizari - 0 comments!!!

    In al 2-lea rand articolul asta puteam sa il scriu si eu :)) stiu ca probabil sunt multi care spun asta si despre articole mai importante, insa cantitatea de informatii noi si sau relevante este extrem de mica.

    Avem nevoie sa stim cum merg lucrurile dpdv al angajatorilor \ companiilor de recrutare ? intra ele pe E Jobs ? Best Jobs ? MyJob? sau toate 3 ?!??! si daca intra si vad un cv ce cauta acolo ? de ce exista 30 + articole pe net despre cum daca iti pui master-ul in CV nu te mai cheama nimeni ?! ce se intampla in momentul in care treci salariul actual ? sau salariul dorit ? ce se intampla cand marile companii din Buc au HR niste domnisoare care s-au angajat ca Front Desk \ secretara \ asistent ceva si au fost promovate la HR.

    Ce te faci cand HR-ul devine o piedica intre Candidatul ideal si locul de munca potrivit pentru el ?

    astea sunt lucrurile pe care eu vroiam sa le aflu din acest articol. evident am aflat doar ca poti sa iti pui cv-ul online pe 3 site-uri care sunt pline de cv-uri si de pe care din 60 de aplicari nu am primit niciun telefon.. unde aplica toata lumea indiferent de studii \ aptitudini la orice job si apoi asteapta sa vada daca e chemat flood-and astfel canalul pentru cei care chiar au de ce sa aplice la respectivul job.

    sper ca e unul din primele tale articole. ca altfel ar trebui sa iti cauti alt day job. macar stii unde :))
  • 0 (0 voturi)    
    Limbaj de cartier la la rang de limbaj jurnalistic (Luni, 10 mai 2010, 23:37)

    Simona [anonim]

    ...un CV "beton"....alt cuvant nu ai gasit..."profesional, competitiv poate.....

    De unde limbajul asta de cartier? Scoala romaneasca e lost in translation....
  • 0 (0 voturi)    
    Varza (Luni, 10 mai 2010, 23:44)

    aa [anonim]

    Varza
  • 0 (0 voturi)    
    Hai sa fim realisti! (Marţi, 11 mai 2010, 8:28)

    Tatutu [anonim]

    Hai sa fim realisti. Atata filosofie si analiza pe siteurile astea in momentele astea, TIps and tricks... CV beton... cata inutilitate.
    De ce nu spuneti ca pe unele din siteurile astea nu apar decat 10-20 joburi noi pe zi, din care pentru mai mult din jumatate nici nu-ti trebuie CV, pentru iar pe altele mai vechi desi apar sute de joburi si aplici la zeci din ele nu-ti citeste nici dracu CV-ul. Adica, postarea de anunturi de joburi e o formalitate care trebuie indeplinita de firme.
  • 0 (0 voturi)    
    CV European (Marţi, 11 mai 2010, 9:11)

    Elev [anonim]

    Salut, interesant articol si ajutator. Sunt foarte multe site-uri , tutoriale si modele pe net , eu folosesc cel mai des : www.cv-european.ro cu ajutorul caruia iti poti face un CV in format european foarte usor.
    Bafta la angajare ! www cv-european ro
  • 0 (0 voturi)    
    MyJob (Marţi, 11 mai 2010, 11:26)

    Mirela [anonim]

    am folosit serviciul de promovare al cv-ului pe MyJob dar nu m-a ajutat. adica nu m-a contactat nimeni. o sa-l incerc pe acela de pe BestJobs. nu sunt de acord cu cei care zic ca sunt putine firme, sunt destule. depinde pe ce domeniu aplici, dar ca total sunt ff multe.
  • 0 (0 voturi)    
    irelevant (Marţi, 11 mai 2010, 15:42)

    emil [anonim]

    Ce relevanta au pt cariera ta si skilurile tale linkurile de facebook, blog si twitter ?
    • 0 (0 voturi)    
      AU!!!! (Miercuri, 12 mai 2010, 10:06)

      Tibi [anonim] i-a raspuns lui emil

      Evident ca nu au relevanta daca ai quizuri si farmviluri :d Dar daca ai construit o identitate online pt tine cu informatii despre ce faci in timpul liber, recomandari, ganduri etc. e relevant pt angajator sa afle asta despre tine
      • 0 (0 voturi)    
        doh (Joi, 17 iunie 2010, 17:02)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Tibi

        Clar ca e important.Poate iti doresti ca angajatorul tau sa iti vada ultimele fotografii din concediu si comentariile despre cum ai baut cam mult acum 2 zile.........Nice thinking...
  • 0 (0 voturi)    
    inutil site-ul asta (Miercuri, 12 mai 2010, 10:03)

    Mishu [anonim]

    am folosit promovarea CV-ului pe MyJob, dar nu m-a contactat nimeni. acum insa o sa incerc si pe BestJobs.
  • 0 (0 voturi)    
    referitor site-uri noi (Vineri, 28 mai 2010, 13:21)

    David Petru Stefan [anonim]

    Eu zic ca trebuie incercate si alte site-uri mai noi . De exemplu pe jobsinro.ro sunt locuri de munca la ministere si institutiile din subordine , sunt locuri de munca in Uniunea Europeana, institutii pentru cariera militara, sunt lucruri in plus care nu le au site-urile mentionate in articol.
  • 0 (0 voturi)    
    copy-paste (Marţi, 13 iulie 2010, 8:50)

    daniel [anonim]

    despre articol este clar un copy paste ... nimic interesant

    cat despre recomandari chiar sunt penibile ... la sute si mii de aplicanti care sunt in concurs la un post tu crezi ca ei chiar vor verifica recomandarile tale ???? wtf

    daca sunt seriosi si chiar ii intereseaza recomandarile, iti vor cere contactele tie personal, dupa cum bine stii nu este chiar inteligent sa pui date de contact al altor persoane in cv-ul tau ... cel mult un mail, atat.

    cat despre variantele de promovare al cv-urilor este clar un mare jaf ... iti iau banii si dusi sunt ... din pacate ... de genul asta s-au inmultit ca iepurii in conditile actuale
    • 0 (0 voturi)    
      intrati aci (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 2:31)

      euu [anonim] i-a raspuns lui daniel

      [url]http://gbx.ro/member_page.php?id=2698[/url]
  • 0 (0 voturi)    
    balaur (Luni, 6 septembrie 2010, 22:00)

    mona [anonim]

    Un site cu multe site-uri pentru angajari: balaur.ro
    • 0 (0 voturi)    
      Locuri de munca in strainatate (Luni, 13 septembrie 2010, 13:39)

      Tjobs.ro [anonim] i-a raspuns lui mona

      Sa nu uitati de de www.tjobs.ro, portalul cu cele mai multe locuri de munca in strainatate!
  • 0 (0 voturi)    
    Atentie :) (Joi, 23 noiembrie 2017, 13:20)

    Bill [anonim]

    La finalul acestei scurte prezentari a site-urilor de job-uri romanesti, cateva sfaturi pe care poate le-ai mai auzit, dar care sunt foarte importante ca sa ajungi sa fii angajat.

    Is that a sentence ?

    - ??Maxima atentie la ortografie! Da, un CV cu doar cateva greseli, ?? va fi rapid ignorat. - ??? Acorda atentie fiecarei rubrici din CV, Punct ! F!fii concis, dar nu omite niciun detaliu relevant!
    - ???Rubrica de Hobby este adesea un criteriu de departajare si ar fi bine sa treci activitati in conexiune cu studiile/ job-urile practicate.
    - ??Nu omite sa atasezi o fotografie CV-ului, daca este posibil. Un chip zambitor, intr-o fotografie tip portret, ?? este ! adesea un atu in fata altor candidati.
    - ??? Nu uita de recomandari! Ar fi ideal sa ai persoana de contact la fiecare job/ activitate desfasurat(a) cu nume, functie, mail si numar de!! telefon indicate ??.


TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie

FORUM

Ultimele
discutii