Corina Dumitrescu
Foto: Agerpres

Corina Dumitrescu: Bacalaureatul va fi organizat in cele mai bune si corecte conditii

de R.P. CampusNews

Miercuri, 2 mai 2012, 10:32    NEWS | STIRI

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Examenul de Bacalaureat din acest an va fi organizat in cele mai bune si corecte conditii, a declarat miercuri, inaintea Biroului Permanent al PSD, ministrul desemnat al Educatiei, Corina Dumitrescu, transmite Agerpres.

"Bacalaureatul va fi organizat in cele mai bune si corecte conditii si desigur o serie de alte probleme atat in preuniversitar, cat si in universitar, atat ne ingaduie acest interval de timp de doar sase luni", a spus Corina Dumitrescu.

Corina Dumitrescu (48 de ani) a fost propusa marti seara, 1 mai, de Victor Ponta sa ocupe functia de ministru al Educatiei. Rector al Universitatii private "Dimitrie Cantemir", Corina Dumitrescu este din iunie 2011 membru al Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) din partea societatii civile.

Corina Dumitrescu este si presedintele Consiliului Director al Asociatiei Universitatilor Particulare din Romania, care a dat in judecata Ministerul Educatiei pentru rezultatele clasificarii universitatilor. In noiembrie 2011, Ministerul Educatiei a castigat in prima instanta procesul cu Asociatia Universitatilor Particulare din Romania. Rezultatele clasificarii universitatilor arata ca toate universitatile particulare, inclusiv Universitatea Dimitrie Cantemir al carei rector a fost Corina Dumitrescu, sunt in ultima categorie valorica.

Amintim ca in urma cu o saptamana Senatul a adoptat un proiect de lege care faciliteaza desfiintarea facultatilor private de catre fondatori si trecerea intregului patrimoniu in mainile acestora. Actul normativ a fost initiat de Petru Filip (PDL) si Catalin Croitoru (care a anuntat ulterior ca trece de la PDL la PSD) – ambii profesori universitari la Universitatea particulara Dimitrie Cantemir.

Citeste si:

Citeste mai multe despre     |   |   | 

  
5745 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    Yeah... right! (Miercuri, 2 mai 2012, 10:53)

    Trojan.H [utilizator]

    ;)
  • 0 (0 voturi)    
    chiar asa (Miercuri, 2 mai 2012, 11:18)

    merlin3 [utilizator]

    pai nu era corect ca saracii elevi sa fie stresati de camerele de luat vederi amplasate in sala, salutam intoarcearea la corectitudine, traiasca USL
  • 0 (0 voturi)    
    Fabrica de diplome redivivus (Miercuri, 2 mai 2012, 11:19)

    Craii de curte veche [anonim]

    Nu va putea sa faca ceva corect prin faptul ca este din sistemul de acordat diplome = hirtii. Bacalaureatul se va lua de acum inainte iar pe SPAGA.Au nevoie de prosti sa plateasca cu bani adevarati si prostii vor cistiga bani virtuali. Este la fel de nociva aceasta doamna ca si Victoras, si nu mai vorbesc de pogonici.
  • 0 (0 voturi)    
    Adica... (Miercuri, 2 mai 2012, 11:20)

    mariage [utilizator]

    Vor promova 125%, se vor repara nedreptatile guvernarii Boc.
  • 0 (0 voturi)    
    co-recte (Miercuri, 2 mai 2012, 11:31)

    mariusxmarius [utilizator]

    cele mai bune si corecte conditii?
    ce inseamna "bune si corecte conditii"? pentru cine ?
    doamna graga, problema principala a bac-uil este
    FURTUL , DOAMNA , FURTUL TREBUIE OPRIT !!!
    COPIATUL ! SIFONAREA SUBIECTELOR ! ... etc
    ... aaaa, nu sunt suficienti studenti ?
    immm, da, asa da, cu argumentul asta putem permite furtul !
  • 0 (0 voturi)    
    Serios??? (Miercuri, 2 mai 2012, 11:46)

    B.Bog [anonim]

    Adica una dintre persoanele care a avut cel mai mult de pierdut de pe urma unei clasificari (in opinia mea venita mult prea tarziu) a universitatilor romanesti si a unui examen de bacalaureat mai cinstit acuma e ministra educatiei??

    Welcome back 90's ce pot sa zic. Adica sunt chiar singurul caruia i se pare ca asta-i o nebunie??
  • 0 (0 voturi)    
    Guvernul propus de V.Ponta (Miercuri, 2 mai 2012, 11:49)

    Raduli [anonim]

    Aceasta doamna ne crede prosti. Vor fi "corecte" cat sa fie ocupate locurile la facultatile private, nu? Si cum sa pui astfel de ministru intr-o mega incompatibilitate? Sa vorbim si de Alistar, Constantin, Diaconu, Corlatean? God ....
  • 0 (0 voturi)    
    rock (Miercuri, 2 mai 2012, 11:52)

    rica [anonim]

    si fara camere :) -.totodata auntza ca v a da in judecata precum M.Diaconu. catziva din aia de la ANI de la DNA si v a cere demiterea lu Basescu si a secretarului ONU ca nu au bagat UDC in top 30000 -cu alte cuvinte un alt ministru facut prin telefon -in cinci minute
  • 0 (0 voturi)    
    corecte pe naiba.... (Miercuri, 2 mai 2012, 11:58)

    OBS [anonim]

    O sa promoveze toti incompetentii si o sa copieze mai ceva ca acum cativa ani.
    Explicatia este simpla: "facultatile" pivate au nevoie de fraieri care sa plateasca taxe de scolarizare
  • 0 (0 voturi)    
    . (Miercuri, 2 mai 2012, 11:58)

    adi [anonim]

    Elevi, stati linistiti, anul asta n-or sa mai fie camere web in salile de examen.

    Puteti dormi linistit, guvernul v-a asigurat un loc la facultate!
  • 0 (0 voturi)    
    100% promovabilitate (Miercuri, 2 mai 2012, 12:22)

    vaisamar [anonim]

    ca doar trebe recuperatii banii de taxe pierduti anu trecut =))
  • 0 (0 voturi)    
    Doamne ce fata de ciocanitoarea Woody are (Miercuri, 2 mai 2012, 12:38)

    nicolae [anonim]

    Alegeti si voi o alta fotografie ca sperie copiii da oricum n-aveti nici o vina daca asa arata madam .
  • 0 (0 voturi)    
    conflict de interese si MARE!!! (Miercuri, 2 mai 2012, 13:21)

    curios [anonim]

    un rector de univ. particulara conduce bac-ul? de doi ani TOATE univ. private sufera de lipsa candidatilor cu bac. Isi va obijdui dna ministru propria universitate?
  • 0 (0 voturi)    
    Sa speram la promovabilitate de 99 %? (Miercuri, 2 mai 2012, 13:29)

    gogu de la Cluj! [anonim]

    Welcome PSD!
    Speram la promovabilitatea de peste 90 % ca inainte , cind tot prostu putea cumpara o Diploma .
    Faculatatile private "GEM" dupa BANII luzarilor sa dea niste diplome !

    Da poate cine stie promoveaza mai putini ca anul trecut si ne scoatem palaria !
    Schimbarile-s bune daca sunt bine facute !

    Om trai si om vedea!
  • 0 (0 voturi)    
    matza pazeste smantana ! (Miercuri, 2 mai 2012, 16:13)

    dan [anonim]

    Nici nu ne indoim,promovarea se va face prin simpla prezenta,ca doar e nevoie de clienti pt. fabricile de diplome.
  • 0 (0 voturi)    
    ca si CV ul (Miercuri, 2 mai 2012, 17:14)

    mi3rla [utilizator]

    Sa incepem cu CV-ul dvs dna ministru
  • 0 (0 voturi)