Olimpiada de limba latina
Foto: Ministerul Educatiei

Medalie de bronz pe natiuni pentru elevii romani, la Olimpiada de Limba Latina

de R.P. CampusNews

Marţi, 15 mai 2012, 15:47    NEWS | STIRI

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Elevii romani au ocupat locul al 3-lea pe natiuni la Olimpiada de limba latina si premiul 3 in concursul individual, anunta Ministerul Educatiei. Olimpiada de limba latina, Certamen Ciceronianum Arpinas, s-a desfasurat in perioada 10 - 13 mai 2012 la Arpino, in Italia.

Aceasta a fost cea de-a XXXII-a editie a Olimpiadei de limba latina, competitie internationala care a reunit 291 de concurenti din 17 tari europene unde se studiaza limba latina in scoala.

La editia din acest an, Romania s-a plasat pe locul al treilea pe natiuni, dupa Italia si Germania. De asemenea, Anca Rujan de la Colegiul National ,,Gheorghe Vranceanu" din Bacau, pregatita de doamna profesor Florentina Neculau, a obtinut premiul 3 in concursul individual, potrivit Ministerului Educatiei.

Echipa Romaniei a fost alcatuita din patru elevi: Anca Rujan (Colegiul National "Gheorghe Vranceanu" din Bacau), Maria Sgarcitu (Colegiul National "Sf. Sava" din Bucuresti), Catalina Ungureanu (Liceul Teoretic "Spiru Haret" din Moinesti, jud. Bacau) si Cristi-Georgian Cucu (Colegiul National "Bogdan Petriceicu Hasdeu" din Buzau).
Citeste mai multe despre     |   | 

  
4490 vizualizari
  • -3 (5 voturi)    
    educatia in Romania (Marţi, 15 mai 2012, 16:05)

    pms [anonim]

    Pentru elevii castigatori cuvinte de lauda , au iesit locul 3 la olimpiada de limba MOARTA!

    nu inteleg de ce se preda in scoli limba latina.
    oare nu era mai util sa se predea italiana sau spaniola , nivel de baza ?
    nu credeti ca era mai utila , macar si pentru privitul telenovelelor?
    la ce foloseste limba latina?
    sper sa nu aud comentarii de gen ne tragem din romani si daci !
    • +4 (4 voturi)    
      re (Marţi, 15 mai 2012, 16:28)

      felix [anonim] i-a raspuns lui pms

      Limba latina te ajuta sa intelegi mai bine limbile romanice. Spre exemplu poti sa inveti foarte usor apoi franceza, spaniola sau italiana, gramatica iti e mult mai bine consolidata, iar vocabularul de asemenea. Spun asta pt ca am fost si eu olimpic la latina in liceu si m-a ajuat ulterior extraordinar de mult :)
    • +4 (4 voturi)    
      Nu intelegi nimic! (Marţi, 15 mai 2012, 16:29)

      Consonant [utilizator] i-a raspuns lui pms

      Iti sugerez sa cauti informatii dupa urmatoarele criterii:

      - ce inseamna limba latina pentru limbile moderne

      - ce inseamna studiul unor limbi care nu mai sunt vorbite in prezent

      - de ce cultura romana a fost una dintre cele mai importante culturi

      Dupa aceea, poate mai discutam.
    • +3 (3 voturi)    
      este greu sa intelegi.... (Marţi, 15 mai 2012, 16:29)

      latina [anonim] i-a raspuns lui pms

      ....de ce se studiaza latina daca nu ai studiat niciodata acesta limba.Unii o studiaza pentru frumusetea ei , altii pentru a putea descifra scrierile antice
      Poate unii o studiaza studiaza ,la fel ca si in unele scoli japoneze, pentru modul in care iti dezvolta logica , e un fel de sah lingvistic.
      Motivele sunt multe , trebuie doar sa incerci sa si intelegi de ce , nu doar sa comentezi ironic.
      • -2 (2 voturi)    
        Panrama (Marţi, 15 mai 2012, 16:46)

        eu [anonim] i-a raspuns lui latina

        Eu am avut un prof de latina care stia mai putina latina decat noi.
        Sunt de acord cu pms.
        Bani aruncati pe fereastra.
        99,99% dintre noi nu vor folosi latina in viata de zi cu zi.
        Cateva obiecte ar trebui sa se scoata din scoli: latina, religie,
        Cu siguranta olimpicii au facut meditatii acasa, nu s-au dus cu latina din clasa la olimpiada, deci in scoli nu se face prea muta latina ( 1 ora pe saptamana) .
        Sunt cateva obiecte puse degeaba.
        Obiecte care au prea putine ore sau inutile.
        Religia este alt exemplu. Platim si preoti, platim si profi de religie? Daca tot platim preotii macar sa isi faca treaba, sa ne invete despre Dumnezeu nu sa se joace de-a economistii si inginerii.
    • +1 (1 vot)    
      De ce (Marţi, 15 mai 2012, 16:55)

      AT [anonim] i-a raspuns lui pms

      Intreaba-i pe nemtii de pe locul 2 de ce studiaza limba latina.
    • +1 (1 vot)    
      Limba latina foloseşte (Marţi, 15 mai 2012, 17:09)

      revelare [anonim] i-a raspuns lui pms

      la oameni dăştepţi
    • +1 (1 vot)    
      despre limbile moarte, inutile si inutile de moart (Marţi, 15 mai 2012, 21:15)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui pms

      Daca te uiti pe clasamentul international al olimpiadei, o sa vezi elevi din GERMANIA (castigatorul de acolo este), Italia, Marea Britanie, Serbia, Ungaria, Spania, Belgia. Poate-ti dau ei raspunsul. Dar sigur, nemtii, englezii, belgienii si ungurii sunt de fapt niste tampiti ca studiaza latina, nu scrii tu un e-mail ministerelor din tarile respective sa-i trezesti la realitate si sa le comunici si lor ca latina e inutila? Nu de alta, dar nu cred ca si-au dat seama.... Crasa igonranta romanilor, cumplit de crasa! Nu are nimeni vreme sa-ti explice acum de ce se mai preda latina, dar cu siguranta, nu pe principiul originii (nemtii si ungurii nu se trag din daci si romani, deci trebuie sa aiba niste motive, nu?). Iar faptul ca TU si altii nu intelegeti la ce e buna, ar trebui sa va trezeasca macar curiozitatea, nu (de vreme ce o Europa intreaga inca mai face latina)? Iar aici o sa fiu un pic acid: "nu inteleg" spune ceva despre tine, nu despre adevar si stiinta. Sorry.
  • -1 (1 vot)    
    parere (Marţi, 15 mai 2012, 16:44)

    Kris [anonim]

    Orice rezultat la olimpiada se datoreaza hazardului si efortului depus de oamenii implicati si nu datorita sistemului de invatamant care este sub orice critica.
    Sincer latina ar trebui scoasa din programa obligatorie si trecuta ca materie optionala. Degeaba punem in programa 3 limbi obligatorii daca nu reusim sa asimilam la nivel mediu nici una!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari! (Marţi, 15 mai 2012, 17:38)

    anonim [anonim]

    Felicitari pentru doamna profesoara Cucu! A fost profesoara mea in liceu si mi-o amintesc mereu cu drag! :) Felicitari si elevilor!
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 15 mai 2012, 17:53)

    Loukoumada [utilizator]

    Haide Ponta cu dublarea premiilor ....
  • -1 (1 vot)    
    De dragul adevarului (Marţi, 15 mai 2012, 20:43)

    Dan [anonim]

    Acest comunicat MECTS este o MINCIUNA! Romania NU s-a plasat pe locul 3 la olimpiada internationala de latina, nici la individual, nici la asa-zisul concurs pe echipe, care NU exista. Iata dovada – rezultatele de pe site-ul oficial al concursului:
    http://www.certamenciceronianum.it/index.php?option=com_content&task=view&id=241&Itemid=135
    De fapt, sunt 2 minciuni in acel comunicat de presa al MECTS:
    1. Romania a luat locul 3 in clasamentul pe natiuni. NU exista clasament pe natiuni, iar cel neoficial ne plaseaza in cel mai bun caz pe locul 4 (deoarece premii de ordin superior au obtinut Germania, Italia si Marea Britanie, dar, repet, un asemenea clasament nu se face, pentru ca sunt rare cazurile in care o tara are mai mult de un premiant - doar Germania si Italia fac exceptie).
    2. Eleva romanca a obtinut premiul 3. De fapt eleva respectiva a luat locul 11 (i.e. PREMIUL XI – v-am spus ca ei au alte reguli). Sigur, locul 11 la matematica ar fi insemnat medalie de aur (aviz celor care cred cand citesc comunicatele MECTS de tip “Romania a castigat o medalie de aur, 2 de argint si una de bronz” – asta poate insemna, de fapt, locurile 14, 26, 31, 56, ca sa fie clar, nu ce credem noi, adica locurile 1, 2 si 3 cu niscaiva egalitati, iar locul 1 la vreo internationala nu am castigat de foarte mult timp, ca sa fim corecti).
    Desigur, asta nu inseamna deloc ca rezultatul nu este exceptional si merita felicitarile tuturor, avand in vedere modul in care (nu) se studiaza latina la noi (bine ca invata englezii si germanii, pentru noi e inutila, nu?), dar… tipic romanesc! De ce sa nu mintim, pur si simplu, pe site-ul oficial al Ministerului Educatiei, impaunandu-ne cu niste rezultate inexistente la nivelul respectiv? Oare premiul IX al Laurei Nicoara de acum 2 ani inseamna premiul II si locul 2 al "echipei"???
    In fine, sa ne bucuram, dar in spiritul ADEVARULUI!
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Romania! (Vineri, 18 mai 2012, 17:41)

    a+b=b+c [anonim]

    Bravo lotului de la umanioare!
    Daca tot aveti intrebari despre utilitatea unor cunostinte, va rog sa-l intrebati si pe profesorul meu de mate de ce studiem logaritmii,ca imediat va trimite la clasa de gospodine si bone. Imi pare rau ca nu fac la mate-fizica latina, nici macar o ora de cultura generala sau de vocabular latin. Dau la drept admitere si m-a innebunit profu de romana cu explicatiile etimologice ale neologismelor de origine latina (romanica) din DOOM si DEX.


VIDEO
Niciun videoclip
FOTO
Nicio imagine

TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie
A apărut o problemă pe server