Coada inca de la inceputul programului
Foto: HotNews.ro

Ce sanse ai sa te inscrii la 3 facultati intr-o zi

de Andreea Flintoaca HotNews.ro

Miercuri, 16 iulie 2008, 15:14    NEWS | STIRI

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Am luat facultatile la picior cu dosarul pregatit. Nu am reusit sa ajungem in timp util decat la doua.

Cine vrea sa se inscrie la o facultate din cadrul Universitatii Bucuresti trebuie sa se trezeasca in zori si sa fie iute de picior, pentru ca programul este de la 9 la 14. Daca la unele facultati din cadrul Universitatii bate vantul cand e aproape ora de inchidere a programului, la altele se lasa cu scandal. Facultatile de Istorie, de Geografie si de Administratie si Afaceri au incheiat programul chiar cu 5 minute mai devreme, amanand pentru a doua zi candidatii care nu au apucat sa se inscrie, indiferent daca erau din provincie sau din Capitala.

Femeile care au fost puse sa supravegheze accesul in facultate si sa ii directioneze pe elevi spre secretariate au oprit accesul cu cateva minute inainte de ora 14:00.

"Pai cum, doamna, ca mai sunt 4 minute, mai e timp de 2 dosare, ca e program pana la fix. Daca n-aveam unde sa stau la noapte, ce faceam, ramaneam neinscrisa sau mergeam sa dorm in Gara de Nord?", a ripostat una dintre candidatele la Facultatea de Istorie. Raspunsul a venit prompt: "Nu stiu, domnisoara, n-am facut eu programul. Daca, daca, numai asta aud de azi-dimineata, mai lasati-ma-n pace! Asta e programul si gata!"

La Facultatea de Geografie a fost coada mare miercuri si va mai fi si in urmatoarele zile, daca luam in calcul experienta anilor trecuti. Cu toate acestea, programul se respecta cu sfintenie: niciun dosar peste ora 14:00! Anuntul nu a fost primit prea bine de cei aproximativ 12 elevi care nu au apucat sa isi depuna dosarul si nici de parintii lor. "Asta e culmea, dom'le, bati atata drum si ti se inchide usa in nas. Nu-i posibil asa ceva!", riposteaza doamna Mimi care a venit, impreuna cu fiica ei, tocmai de la Moinesti.

"Am ajuns azi dimineata la 9 in Bucuresti, am lasat bagajele in gara si am mers la ASE, la Marketing si Management, apoi am venit incoace la Limbi Moderne Aplicate si cand sa mergem si la Geografie, na ca s-a terminat programul. Ce sa facem acuma? Vroiam Geografia Turismului, daca nu intra la ASE, da' acuma unde sa am duc? Sa stau la hotel, sa dau atatia bani ca nu mai pot ei sta juma' de ora?", se intreaba, nemultumita, doamna Mimi.

Reprezentantii Universitatii ridica din umeri, spunand ca programul a fost foarte bine gandit. "Programul este pana la 14:00 pentru ca oamenii care se ocupa de inscriere trebuie sa mai ramana 3-4 ore, dupa aceea, sa faca sinteza dosarelor si, in plus, noi lucram si in week-end", a declarat pentru HotNews.ro Aurel Ghimpu, purtatorul de cuvant al Universitatii. El a adaugat ca oficialii Universitatii nu au luat in calcul varianta programului pe doua ture, cu pauza de pranz si ca peste tot apar si nemultumiri. "Nu putem schimba acum programul si nici nu putem face exceptii pentru cei din provincie pentru ca am fi acuzati de discriminare. Ceilalti ar spune ca ii lasam sa intre pentru ca au pile si nu putem risca asta", a afirmat el.
Facultatea de Chimie lucreaza
peste program / Foto: HotNews

La Facultatea de Chimie se lucreaza si peste program, cu o jumatate de ora-o ora in plus. Daca sunt grupuri de elevi care nu au apucat sa depuna dosarul, secretarele raman pana la ultimul elev si ofera informatii si indicatii ca si cum ar fi in timpul programului. "Mai stam si peste ora 14:00 pentru ca nu putem lasa elevii pe dinafara, insa ar fi dragut din partea lor daca ar incerca sa ajunga la timp in zilele urmatoare", a declarat una dintre secretare.

Inscrierile vor continua pana pe 20 iulie, dupa care va incepe sesiunea de examene de admitere, la facultatile la care nu se intra pe baza mediei din liceu sau a notei de la Bacalaureat.

  
3150 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    Inscriere facultate (Miercuri, 16 iulie 2008, 15:34)

    daniel [anonim]

    Ati facut o eroare.Inscrierile la Universitate sunt pana pe 20 iulie.Va rog sa verificati
  • +1 (1 vot)    
    La Iasi (Miercuri, 16 iulie 2008, 15:35)

    Viorel [anonim]

    la iasi se sta si pana la ora 18:00...asta este capitala, asta este bucurestiul, si in plus cine isi doreste capitala asa o sa pateasca mereu
    • -1 (3 voturi)    
      Atunci sa ramana la Iasi (Miercuri, 16 iulie 2008, 16:15)

      Iulian [anonim] i-a raspuns lui Viorel

      Ar fi bine ca moldovenii sa nu aiba acces decat la universitatile din Moldova. Sa mearga tot in Iasi daca e atat de bine.

      Si sa ramana acolo!
      • +2 (2 voturi)    
        moldovenii (Miercuri, 16 iulie 2008, 17:12)

        moldoveanul [anonim] i-a raspuns lui Iulian

        cumva te simti amenintat ? nu poti sa faci fata concurentei sau cum ? oricum, stai linistit ca nu vine nimeni de placere in bucuresti si toti sunt socati de nesimtirea bucurestenilor.
        • +1 (1 vot)    
          De ce vin? (Vineri, 18 iulie 2008, 17:39)

          razvan [anonim] i-a raspuns lui moldoveanul

          Daca spui ca nimeni nu vine de placere, de ce nu se duc/va duceti unde le/va face placere? Nu inteleg asta - toata lumea injura Bucurestiul (In unele cazuri le dau dreptate) si totusi continua sa vina multi in Bucuresti. Deocamdata este locul unde ai sansele cele mai mari sa-ti gasesti un loc de munca si am exemple suficiente in aceasta privinta.
      • +3 (3 voturi)    
        re: Atunci sa ramana la Iasi (Miercuri, 16 iulie 2008, 22:10)

        adi [anonim] i-a raspuns lui Iulian

        bucuresteanule, inteleptule..

        sa vezi cum o sa-ti plece tie companiile din bucale daca-ti raman moldevenii la iesi

        oricum .. fii linistit. moldovean fiind si io, dupa o perioada petrecuta la capitala, m-am intors aici la Iesi..

        Nu mai fac slalom printre fecale de caine in buricul targului
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Joi, 17 iulie 2008, 0:07)

        andreea [anonim] i-a raspuns lui Iulian

        iulian, draga, dar se poate asa ceva? ce ai tu cu moldovenii? nivelul nostru de instructie/educatie e cel putin la fel de ridicat ca si in celelalte zone ale Romaniei. stiu ca invidia te roade, ca nah! aici sunt cele mai frumoase fete, de aici se cauta forta de munca specializata pt orasele mari ale tarii si chiar si pt exterior, ca pe la noi chiar mai exista notiunea de traditie, folclor si in plus, ne si modernizam. daca nu as sti mai bine, as spune ca esti doar o persoana mediocra, fara perspective de a deveni cu adevarat bun in ce face si care e speriat de concurenta. din pacate, sunt prea multi oameni ca tine!
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Miercuri, 16 iulie 2008, 15:48)

    dana [anonim]

    sa te inscrii la 3 facultati in aceeasi zi nu e usor, dar programul e program. trebuie sa te incadrezi in intervalul orar dat, e primul test in Bucuresti! apoi, te adaptezi in cursa contra cronometru :)
  • +1 (1 vot)    
    inscrieri (Miercuri, 16 iulie 2008, 19:48)

    sophie [anonim]

    apoi tinerii de azi sunt atata de nehotarati, se inscriu la 11 mii de facultati. sa se hotarasca odata ce vor sa faca si sa se inscrie undeva, sa stie ca aia vor. apoi termina si se plang ca nu au ce lucra sau ca nu au facut ce facultate isi doreau. cine nu stie ce vrea sa stea acasa pana sa hotaraste
  • 0 (0 voturi)    
    facultate (Miercuri, 16 iulie 2008, 21:36)

    eu [anonim]

    Si de ce poza articolului este dintr-o sala din cadrul A.S.E mai exact cea in care se fac inscrierile la cibernetica ?
  • 0 (0 voturi)    
    Umilinţă (Joi, 17 iulie 2008, 12:42)

    Mirciulică [anonim]

    Cea mai mare umilinţă pe care a trebuit s-o îndur în 28 de ani de viaţă a fost secretariatul facultăţii de automatică şi calculatoare din upb.. şi ştiu că la fel e peste tot în ro. Administrarea universităţilor e la pămînt, ei nu înţeleg deloc noţiunea de student-client, în orice companie privată secretarele de la facultăţi ar fi date afară din prima zi de lucru. Ruşine să vă fie ////.
  • +1 (1 vot)    
    de ce nu online? (Joi, 17 iulie 2008, 14:38)

    atreus [anonim]

    Poate ca deja devin plictisitor cu solutiile mele dar de ce nu se face si inscriere online? Multi au acces la net si daca nu, sigur gasesc undeva un internet cafe. In felul asta se pot face inscrieri simplu si clar.
    • 0 (0 voturi)    
      oare? (Vineri, 18 iulie 2008, 0:00)

      andreea [anonim] i-a raspuns lui atreus

      deci, inscrierea online e mai greu de realizat pt ca toate facultatile au nevoie si de actele in original sau copie legalizata. aceste acte scanate nu prezinta o foarte mare garantie, in conditiile in care pot fi usor modificate.

      cu toate acestea, sunt universitati, precum UAIC Iasi care a permis plata taxei de admitere prin ordin de plata. studentii s-au ingramadit totusi sa plateasca tot la casieria universitatii, ca deh! lor le place sa stea la coada. pentru depunerea dosarului, erau 3 sali amenajate, dar fisa de inscriere putea fi luata doar din prima sala. romanul, ca tot romanul, uita de celelalte doua sali si prefera sa se ingramadeasca si sa-si planga de mila, ca e organizarea proasta si el trebuie sa stea la rand, ca secretariatul/responsabilii cu admiterea isi bat joc de el.

      avem nevoie de educatie si de responsabilizare. si mai ales sa ne dezvatam de prostul obicei de a da mereu vina pe altii.
      • 0 (0 voturi)    
        chiar ca-i simplu (Vineri, 18 iulie 2008, 20:24)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui andreea

        Deci cum se face admiterea la facultati? Prin notele din liceu+bac si prin concurs de admitere. Despre admitere, am inteles ca e organizata de fiecare facultate in parte deci vor avea implicit acces la rezultate. Despre celelalte rezultate ar trebui ca liceele sa trimita dosarul (nota la bac si notele obtinute in anii de studiu) la universitatea pentru care opteaza candidatul. In felul asta candidatul se inscrie online la facultate si trimite prin e-mail o lista de universitati catre liceul lui de unde i se trimit rezultatele catre universitatile mentionate. Cred ca un e-mail oficial primit de catre o universitate din partea unui liceu prezinta suficienta securitate. Sa stiti ca se practica metoda in lume si functioneaza de minune. Practic nici nu trebuie sa te misti din fata calculatorului pentru aplicatie. (plata se poate face online daca ai card si sa iti faci un card este relativ simplu)
        What about that?
  • 0 (0 voturi)    
    inscriere ub (Vineri, 18 iulie 2008, 8:53)

    viitor student [anonim]

    Fara indoiala UB are baieti destepti, dar.....O comisie de evaluare a dosarului este format in principiu dintr-un profesor si 2-3 studenti atrasi. Atunci de ce nu au facut mai multe comisii, cu program flexibil in asa fel incat atunci cand se aduna mai multi pentru inscriere sa intre imediat inca o comisie si sa reduca cozile. M-am inscris la trei facultati cu un stres permanent, la limita , si ma gandesc cu groaza ce va urma, examen ,camin ,gazda, mancare,transport. In loc sa ma bucur de toate acestea ele devin un calvar pentru ca nu am nici un fel de garantii sau siguranta ca nu se fac smecherii, manarii, escrocherii, etc.Din pacate asa este peste tot, primeaza banii si nu viitorul student indiferent cat s-a straduit in liceu si ce medie a luat si chiar daca a fost olimpic. Pe acesti balauri bolnavi dupa bani va trebui noi sa-i daramam, uniti si hotarati, va trebui ca cei care vin dupa noi sa nu pateasca la fel. DOMNILOR CARE ORGANIZATI CONCURSUL sa stiti ca daca as avea alte variante nu as sta nici un minut la usa voastra neagra si ruginita.
  • 0 (0 voturi)    
    propunere decenta... (Vineri, 18 iulie 2008, 20:50)

    atreus [anonim]

    Cand eram micut de tot ascultam o poveste despre un drob de sare si un leagan peste care putea sa cada. Era vorba printre altele despre PROSTIE. Desigur, acest termen este mult prea dur si nu as vrea sa il folosesc pentru descrierea unor organizatori de concursuri, admiteri, sedinte, prezentari, conferinte etc. Totusi simt asa, ca ceva in mine imi spune ca utilizand un minim de neuroni se poate eficientiza o gramada din ce se intampla in Romania acum. Voi aveti scoli de management? Stiti ca exista si management pentru tehnologii, pentru inginerie, pentru resurse umane? Daca exista asemenea scoli si in Romania va propun insistent sa va luati niste cursuri pe la ele... mai ales pentru organizatorii de admiteri...


TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie

FORUM

Ultimele
discutii