www.zecepentrumare.ro

"Zece pentru mare" pe plaja Corbu

de HotNews.ro HotNews.ro

Luni, 21 iulie 2008, 15:09    NEWS | STIRI

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Pe plaja Corbu este organizat festivalul "Zece pentru Mare", intre 25 iulie - 3 august, cumuzica, teatru si sporturi de apa fara motor.

Artistii prezenti: Kumm, Timpuri Noi, Al Jawala , Parazitii, Trigon, Nightlosers, Fara Zahar si Mihai Margineanu.

Accesul este liber, iar pe durata intregului eveniment va fi oferit un teren de camping, de asemenea, gratuit.

Vor exista curse regulate (microbuze) pentru transportul celor interesati, pe ruta Gara Constanta-Navodari-Plaja Corbu, pe intreaga durata a festivalului. Tinand cont ca intregul eveniment va avea loc in zona economica a Rezervatiei Biosfera  Delta Dunarii, nici un sport cu motor nu va fi agreat pe parcursul acestui eveniment.

Vor exista de altfel o serie de workshop-uri/seminarii privind litoralul Marii Negre si Rezervatia Biosfera Delta Dunarii, pentru a atrage interesul asupra unei zone de o frumusete deosebita, ce poate fi dezvoltata coerent si responsabil, incepand de la primul pas.
Un internet-cafe si o librarie/biblioteca vor fi amenajate intr-un cort cu narghilele si cafea turceasca.

  
4208 vizualizari
  • +2 (2 voturi)    
    Plaja de la Corbu (Marţi, 22 iulie 2008, 3:14)

    Alhambra [anonim]

    ...din pacate ati distrus-o si pe asta...nu era nimeni, asa cum era pe vremuri Vama Veche..acu Rompetrol isi face reclama cu plaja de la Corbu, se organizeaza, iata, si un festival, ce bine, vine si Margineanu (ala care si-a tras album cu piesele pe care le-a prins dupa stat pe la focuri de tabere pe la munte/mare si-a zis ca-s ale lui, puah !), uraaa, ce de ...mancati cu textele astea gen ''pentru a atrage interesul asupra unei zone de o frumusete deosebita, ce poate fi dezvoltata coerent si responsabil, incepand de la primul pas'', = fratilor, aici e ditai plaja si nu-i decat o bodega (exact ca-n Vama prin 90-91-92), sa-i facem noi un complex, ceva....rusine !
  • +2 (2 voturi)    
    plaja corbu (Marţi, 22 iulie 2008, 9:19)

    constantin margareta [anonim]

    nici nu a inceput bine ca s-a sfirsit . aveti contract cu cineva care sa stringa gunoaiele si sa igienizeze plaja dupa 10 zile de balamuc ?experienta din Vama Veche nu va este suficienta?
  • +2 (2 voturi)    
    se duse si Corbu (Marţi, 22 iulie 2008, 11:12)

    diana [anonim]

    Ce misto... Inca o dovada de turism inteligent. Vama s-a distrus in vreo 5-6 ani, iar la Corbu se va reusi mareata performanta de f.... in maxim doi ani. Asteptam cu nerabdare un nou cartier de hoteluri cu 3 etaje, bodegi cu muzica house si blonde Expirat(e), hamsii la carton si buticuri cu scoici de vanzare. Bravo, Mani! Ai pus la punct inca un proiect de succes, dupa ala de a parasi trupa Urma.
  • +2 (2 voturi)    
    o palma data ecosistemului (Marţi, 22 iulie 2008, 14:43)

    BENGDARK [anonim]

    hai sa fim seriosi si noi macar o data! am fost deja de 2 ori anul asta la corbu si pe plaja se fac adevarate intreceri cu masini , atv-uri si motociclete printre copii si (ce a mai ramas din) pescarusi! vreti si poze?
    • 0 (0 voturi)    
      pe Forum (Marţi, 22 iulie 2008, 15:31)

      HN Moderator [hotnews.ro] i-a raspuns lui BENGDARK

      Pe forum, daca ai cont, poti uploada fotografiile de care, marturisesc, suntem destul de interesatii.
      Sau pe email: redactie[at]hotnews.ro
  • +1 (3 voturi)    
    plaja de la vadu (Marţi, 22 iulie 2008, 15:55)

    gwen [anonim]

    Tocmai ce am fost pe plaja de la Vadu , iar acolo inca e liniste si pace si pescarusii isi fac de cap, dar plaja este oricum mult mai populata decat acum 2 ani. Din fericire nu au aparut terase si hoteluri , dar cei cu ATV-urile nu aveau nicio treaba in a se plimba pe acolo. Deci...se pare ca nu o sa mai ramana niciun coltisor de plaja linistit. O sa se duca de rapa si zona aia.
  • +2 (2 voturi)    
    corbu (Marţi, 22 iulie 2008, 16:05)

    cineva [anonim]

    e clar...hai fratilor sa facem festival peste tot , sa stricam ce a mai ramas frumos din delta si din litoralul nostru, macar stim o treaba nu?
  • +2 (2 voturi)    
    de ce nu zece pentru copsa mica? (Marţi, 22 iulie 2008, 18:12)

    mircea [anonim]

    de ce nu 10 pentru rosia montana?

    ce sa le ceri dom'le? once a meltean, always a meltean.
  • +2 (2 voturi)    
    Incredibil... (Marţi, 22 iulie 2008, 18:55)

    Adrian [anonim]

    Incredibil.....au pus ochii si pe plaja Corbu....
    Punem pariu ca in cateva luni va fi praf ? si pulbere....
  • +1 (1 vot)    
    De ce? (Marţi, 22 iulie 2008, 19:30)

    sorin [anonim]

    Pentru ce este acest festival? Pentru atragerea investitorilor. Am fost in corbu - vadu acum 2 sapt si zbierau ATV-urile, nu am poze, pacat k nu m-am gandit.
    Tot acolo am aflat de la un tip k un amic al lui de origine libaneze a pregatit un imens proect de complex turistic in zona, dar saraca nu are bani. Asta e logik festivalului.
  • +2 (2 voturi)    
    asta mai ramasese de distrus (Marţi, 22 iulie 2008, 19:49)

    bogdan [anonim]

    bine ca se adu si concerte acu.
    deja e pierduta plaja asta.
    manelistii si "vedetele" au un nou loc.

    si cand il vad pe un clog mai sus cum tradeaza alte locuri/plaje.

    daca stii macar taci din gura si nu mai varsa . du-te tu si simte-te bine. vrei si acolo manele si atveuri?
  • +2 (2 voturi)    
    de vineri (Marţi, 22 iulie 2008, 19:50)

    directia 5 [anonim]

    sunt la Vadu Chituc promit sa respect natura ,sa nu fac abuz de bere ,pestele ii dau drumul in apa [Achim o sa aiba grija de saramura] doresc ca toti 'turistii' sa respecte natura iar Mazare sa fie in Brazilia ,nu de alta dar prezenta lui ma indispune
  • +1 (1 vot)    
    victimele frustrarii (Marţi, 22 iulie 2008, 20:16)

    streets [anonim]

    Treaba asta cu "10 pentru mare " imi pare o crima cu premeditare la adresa ultimului loc in care mai poti sa respiri aer curat.

    Mani, un artist frustrat (am zis artist ? ) ca nu-l mai asculta nimeni, ca la Stufstock i s-a dat flit, s-a hotarit sa-si traga propriul festival. Un festival de salvare a plajei din Corbu de liniste si de anonimat. Plaja trebuie scoasa din anonimat, trebuie adusa la viata, trebuie sa vina manelistii si toti alcoolici sa calce in picioare tot.

    Tot inainte baieti !
  • 0 (2 voturi)    
    Haos (Miercuri, 23 iulie 2008, 9:25)

    b09d4n [utilizator]

    Haideti sa facem un pas in spate si sa gandim fara implicare emotionala.

    Este o certitudine ca zona Corbu este indeajuns de mediatizata pentru a atrage interesul oamenilor care vor sa faca bani.

    Am citit comentariile voastre si am inteles ca deja zona este populata si poluarea (sociala, fonica etc.) s-a produs.

    Acum avem doua variante... putem lasa dezvoltarea zonei la mana intamplarii, exact cum s-a intamplat in Vama Veche sau putem sistematiza aceasta dezvoltare.

    Eu vad o similitudine intre Vama Veche si Pipera. Nu exista nici un plan de urbanism, toata lumea construieste pana in buza strazii (ba chiar intra si in strada cu constructia), nu exista canalizare decat pentru o anumita parte, nu exista locuri de parcare, strazile sunt subdimensionate.

    In general dupa '89 am remarcat lipsa de viziune a poporului nostru si faptul ca nu avem o atractie pentru micime, pentru idealuri ieftine.
  • +1 (1 vot)    
    Rubrica "Mediu"? (Miercuri, 23 iulie 2008, 11:10)

    Medi-ocrul [anonim]

    Vad ca articolul asta apare la rubrica de "Mediu" de pe HotNews, dar nu vad logica: articolul vorbeste mai degraba despre inca o actiune de distrugere a mediului, nu despre una benefica lui!

    Si nu inteleg nici de ce tot felul de trupe de doi bani (daca ar valora mai mult ar avea cu ce sa-si inchirieze, daca nu un stadion, macar un spatiu urban mai apropiat de cei pentru care canta, nu?) tin neaparat sa se autopromoveze cu pretul distrugerii mediului, si nici de ce unii carora le plac locurile salbatice ii sustin de fapt, chiar daca numai indirect, in asemenea actiuni.

    Dar mai e ceva de inteles in Romania?
  • +1 (1 vot)    
    Pipera de Corbu (Miercuri, 23 iulie 2008, 11:40)

    Iulian [anonim]

    Prima oara am fost in 2001 pe plaja din Vadu si mi-am amintit de vremurile bune din 1990, cand, imediat dupa *****, in Vama erau 15 case si vreo 10 hippioti care voiau o si mai mare izolare decat in 2Mai.
    Anul trecut era cam un cort la 200 - 300 metri, veneau cateva masini pline cu turisti cazati in Corbu care plecau seara, moment de maxima curatire a creierului pentru unul care munceste zi de zi in imbacsitul Bucuresti.

    Si acum - marele final! Daca va aduceti aminte, la fel s-a "dezvoltat" si Vama, prin concerte rock si folk, intr-un mare hei-rup anti-manelizare. Idee frumoasa, rezultat dezastruos!

    Iar motul prajiturii il reprezinta chiar site-ul creat cu aceasta ocazie: NICI un ONG care s-ar putea ocupa cu "salvarea" plajii sau a marii nu este pe acolo. In schimb, firme de imobiliare, case de discuri si Orange (profituri de peste 500 milioane de Euro in fiecare an, dar nu au facut macar un spital pentru societatea de la care se umple de bani) - va las sa trageti singuri concluzia. Singurii de care chiar imi pare rau ca apar pe lista sunt cei de la Radio Guerilla.

    Cu mare parere de rau trebuie sa recunosc ca imi pare tot mai rau ca am crezut in tara mea si nu am parasit-o in urma cu 15 ani.
    • 0 (0 voturi)    
      NU STIU CE SA ZIC (Miercuri, 26 august 2009, 15:28)

      NICOLESCU [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      in fiecare an mi-am petrecut vacanta in orice alta tara de cat romania,de ce?ca nu ma simt ok sa ma gandesc daca cele 60 kg sunt ok ptr inaltimea mea sau nu daca costumul de baie e trendy sau nu!daca....si peste tot unde ma fost chiar si in palma de mallorca m-am simtit asa cum sunt .o fiinta placuta poate sexy si cool ptr unii sau poate doar placuta ptr altii!dar vacanta a fost un vis ptr ca nimeni si nimic nu m-a facut sa ma port altrfel si sa ma simt altfel decat sunt!
      in acest an am mers in tunisia!la fel!super ok!
      acum pe final de vara ma batea gandul sa reincerc marea noastra .si am gasit corbu!dar pacat ca am citit aceste mesaje!un asemenea loc in grecia si mallorca e doar ptr vizite si plaja,escala si promovare!nu ptr construit1pacat!iar ptr romania si noi care in curand nu vom mai gasi locul in care sa ne regasim!
  • 0 (0 voturi)    
    cine si mai aduce aminte? (Miercuri, 23 iulie 2008, 14:26)

    oana [anonim]

    revin la mai bine de o zi de la postul pentru celalat articol legat de Corbu...
    nu mi pot stapani indignarea cand ma gandesc ca faimosul Stufstock din Vama a inceput EXACT la fel, cu niste formatii decente, nu prea multe, nu extrem de comerciale si intrarea era la fel de LIBERA, pentru ca apoi, in anii urmatori, preturi la acest simulacru de festival (unde din cauza nesimtirii extreme a participantilor oamenii au ajuns sa inoate prin gunoaie) preturile sa creasca din ce in ce mai mult. ma indoiesc ca acesta a fost scopul inocentului "SALVATI VAMA VECHE".

    acum, in pragul popularii acestui loc uitat si frumos, nu pot decat sa sper ca cei ce au cumparat terenurile respective au un bun plan de urbanizare si ca lucrurile nu vor lua turnura din Vama.
  • 0 (0 voturi)    
    la vadu am auzit ca e mizerie si nashpa (Joi, 24 iulie 2008, 0:40)

    liniste [anonim]

    nu e zoooper ca la mamaia si cum o sa fie si la corbu.
    n-ai unde sa faci dus, n-ai toalete, n-ai conditii ce sa mai.
    nu sunt fete si in general chiar nu merita sa mergi acolo.
    shhhhhhhhhhhhhhh
    • 0 (0 voturi)    
      nu e naspa! (Joi, 24 iulie 2008, 9:49)

      gwen [anonim] i-a raspuns lui liniste

      Nu stiu unde ai vazut tu mizeria...k eu nu am observat nimik naspa. Fiecare strange dupa el. Si da...nu ai toalete si unde sa faci un dus, dar pentru un we eu zic k e ok. Nu ai unde sa bei o bere rece, dar daca nu ai lada frigorifica bei berea calda:) Nu cred k asta cauta cei care merg acolo. Daca vrei confort te duci in statiunile populate. Acolo cauti liniste.
      • 0 (0 voturi)    
        doooh! (Miercuri, 13 august 2008, 12:51)

        veveritsa [anonim] i-a raspuns lui gwen

        credeam ca este destul de clar ca era ironic...
        credeam ca shhhh-ul de la sfarsit este destul de clar. omul vorbea despre faptul ca aceste zone vor fi din ce in ce mai mediatizate si ca nu trebuie atrasa masa populatiei spre ele, ci doar oamenii care apreciaza natura fara confort artificial si care o lasa asa cum au gasit-o ;)
    • 0 (0 voturi)    
      mizerie (Vineri, 1 august 2008, 19:19)

      gige [anonim] i-a raspuns lui liniste

      tipule,sa nu te duci ca e mizerie si nashpa .toti care au idei d'astea sa nu va duceti ca e naspa.valabil pt toti care cauta confort si decibeli si gagici si alcool si tot ce tine de turism civilizat,sa nu va duceti acolo ca e naspa.locul ala e pentru aia care vor un loc altfel decat mizeria aia civilizata de mamaia sau valea prahovei sau... alte locuri infecte.cine e capabil sa aprecieze un loc frumos ca vadu sau corbu ...sa aprecieze
  • 0 (0 voturi)    
    Plaja Corbu (Joi, 24 iulie 2008, 10:05)

    Andrei Dan [anonim]

    Felicitari celor care au facut cunoscut publicului larg aceasta locatie.... ati inceput cu vama veche si continuati cu corbu..... in curand ajungeti si in delta.... ca asa e frumos.... distrugem litoralul de la un cap la altul.
  • 0 (0 voturi)    
    adevarata problema (Joi, 24 iulie 2008, 11:47)

    je [anonim]

    Voi chiar credeti ce spuneti? Sau ati preluat din mers ce zic altii.. Problema evident nu este publicizarea plajei, ci mitocania celor care se duc acolo. Doar nu credeti ca este Area 51 la Corbu.. Bineinteles ca oricine poate afla de ea, la fel cum s-a aflat si de vama si altele.. Avem cateva palme de iesire la mare si voi credeti ca se pot tine secrete. Din contra, problema este ca nu se intervine mai puternic, cu lege, proiecte de sistematizare etc. Ar tb ca cei care investesc acolo sa interzica accesul cu atv-uri, masini pe plaja, muzica, sa amenajeze cosuri de gunoi, paza, sa impiedice aparitia de cladiri si chioscuri fara autorizatie etc. Asa putem avea si confort si liniste si curatenie si civilizatie. In plus mi se pare stupid sa afirmi ca gata e plaja cunoscuta si vin si alti si imi strica linistea. Ca inainte erau 10 insi pe plaja si acum sunt 10 mii. Daca vrea careva liniste, sa isi cumpere plaja acolo si sa stea singur pe ea. Locul public e al tuturor. Nu v-ati luat nici plaja nici munte deci poate sa vina oricine. Cum puteti cere solitudine in mijlocul europei. Duceti-va in desert, pe vreo insula ratacita, cumparati-va chiar o insula si stati singuri dc vreti sa nu fiti deranjati. Bineinteles ca pot veni oricati la Corbu si poate si ei sunt deranjati de voi ca ocupati spatiu pe plaja, asta e situatia, nu numai la noi.. Astea sunt destinatiile turistice, mai ales in cazul in care abia avem ceva iesire la mare, o ditamai tara. Problema e calitatea oamenilor care vin acolo. Injurati-i pe ATV-isti, pe manelisti, pe taranii care lasa gunoaie, pe cei care desi reprezinta autoritatea acolo nu iau masuri impotriva lor si lasati aberatiile cu acum vine toata lumea peste noi. Toata lumea are acelasi drept ca si voi sa fie acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    Gutau demolatorul... (Joi, 24 iulie 2008, 12:05)

    Ion [anonim]

    Mani Gutau asta strica tot! Trupe, increderea oamenilor, concerte... Acuma se orienteaza si spre natura.
  • 0 (0 voturi)    
    si nevoile tot in mare ???? (Vineri, 25 iulie 2008, 12:33)

    gica [anonim]

    festival ati programat, wc-uri aduceti sau publicul va umple marea de rahati ?
  • 0 (0 voturi)    
    Ce mishto .... !!!! (Sâmbătă, 26 iulie 2008, 9:26)

    Bibicu [anonim]

    ... si totusi, cum se ajunge la plaja asta ????

    Taves Bahtalo Romania !!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Distrugeri?!!! (Luni, 28 iulie 2008, 10:56)

    Elena [anonim]

    Daca fiecare dintre noi ar fi constient ca trebuie sa fim civilizati totul ar fi mai usor!!
    Nimeni nu te forteza sa bei ,sa-ti arunci gunoiul pe plaja....Dar asa e situatia si progresul nu poate fi oprit.
    Mergeti in Italia si vedeti plaje!!!Si incearca sa arunci o hirtie!!!!
    Platim sute de euro sa mergem pe plaje straine si nu sintem in stare sa construim rational si sa conservam tot ce avem.
    Problema este ca nu prea avem educatie civica.....
  • 0 (0 voturi)    
    ratare (Luni, 28 iulie 2008, 12:21)

    ioio [anonim]

    eu am fost weekendul acesta la corbu. Festival ratat. Plaja e minunata, dar nu in timpul festivalului. WC-uri s-au adus abia sambata. Ce scuba, caiac, narghilele, biblioteci, conferinte...nu exista asa ceva, sau cel putin pana duminica seara nu erau, in schimb erau multi localnici semintari pe timpul serii. Exemplul clar de dezinteres este ca organizatorul festivalului venea in Corbu abia seara la 8, inainte de concerte, el fiind cazat bine merci in Vama. Cu siguranta voi mai merge, dar niciodata la festival.
  • 0 (0 voturi)    
    zece pentru festivalul zece pentru mare (Luni, 28 iulie 2008, 17:44)

    doru [anonim]

    chiar nu v-ati saturat sa va plangeti continuu?! nimic nu mai e bun, nimic nu mai e frumos, totul o jale si 'alti/ceilalti' fac cu siguranta ceva rau si noi toti trebuie sa ne mai revoltam pentru ceva. orice eveniment ca acesta ce se petrece zilele acestea la corbu e menit sa va umple sufletele cu lucruri frumoase, fie ele muzici, dansuri sau o plimbare pe plaja. am fost la corbu in week-end si mi-a placut mult. da, foarte mult. si le-a placut si oamenilor care au venit acolo. si au avut si bude ecologice si politie si oameni care au facut curat dupa. si lumea poate invata sa respecte un loc asa cum e el. si eu cred ca acest festival are foarte multe sanse sa devina un festival frumos, cu toate cele. se fac si lucruri frumoase pe la noi, pe bune! si chiar mai multi romani impreuna se pot simti bine tot impreuna. fara sa ne plangem ca s-a stricat ceva sau s-a mai pierdut ceva. bravo celor care fac acest festival si celor care fac orice lucru frumos pe la noi !!!
  • 0 (0 voturi)    
    zece pentru mare (Miercuri, 30 iulie 2008, 13:05)

    andreea [anonim]

    hai sa ne bucuram cu totii de un festival care nu are alte intentii decat cele de a face cunoscuta si aceasta plaja minunata.......
  • 0 (0 voturi)    
    zece pentru stomacul lor :)) (Miercuri, 11 martie 2009, 2:12)

    cristi turcu [anonim]

    INCA SE MAI BAT CARE CARE SA IA ULTIMUL METRU DE PAMANT PUS BINE PT EI (sa incepem cu lupii: PSD, PNL, PDL ETC.)!!Zona e atat de importanta ca si canalul Dunare-Marea Neagra care (dupa ce-si iau terenurile de pe noul tronson) o sa ajunga cu el in Bucuresti. De afacerea asta nu stiati, nu?..Va dezinformeaza ca "nu o sa se faca niciodata nimica la Corbu-Grindu Chituc??..si un prescolar si-ar da seama cat de pretioasa e zona :)) Mai vedem..
  • 0 (0 voturi)    
    acolo la corbu cea mai tare statiune (Marţi, 21 aprilie 2009, 11:54)

    efdochim mitica [anonim]

    bravo lor celor care au avut ban sa investeasca pe zona,acolo va fi cea mai mare statiune de pe litoral,e cea mai mare suprafata de teren cu vedere superba la mare.datii drumu baieti si construiti sa se dezvolte litoralul ca mamaia e prea aglomerata.acolo la corbu nu-i grindu chituc asa ca sa se faca frumos.


TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie

FORUM

Ultimele
discutii