Perle admitere la Jurnalism

de A.I. HotNews.ro

Marţi, 9 septembrie 2008, 10:52    NEWS | STIRI

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Subiectul 1 (naratiune): "Comanzi un produs pe Internet. Dupa ce l-ai platit............. Continuati povestirea." Cititi in randurile urmatoare cateva exemple, alese la intamplare, din lucrarile candidatilor la Facultatea de Jurnalism si Stiintele Comunicarii, admiterea din septembrie 2008. 

„ma intorc in camera mea, incerc din nou sa deschid cutia cu pantofi pentru a-i proba. Intr-un final, reusesc, cu chiu, cu vai, dar nu-mi venea sa cred ce vad… in loc de frumoasa pereche de pantofi cu toc cui de culoare roz, o pereche de ghete negre barbatesti cu sireturi pe care i le puteam imprumuta unui alpinist pentru a executa o lucrare la inaltime

***

„eram atat de nerabdatoare sa-mi probez noua pereche de pantaloni, incat parca si hartia iin care erau ambalati parea prea multa”.

***

minunile acestui secol al informatie si vitezei m-au dus cu pasi repezi spre trendul acestui veac, cumparaturile on-line.

***

„Esti casatorit, bre?”, il intreb politicos

***

„inchid usa postasului inalt, cu pletele satene ce ii acopera o parte din fata ovala, cu umerii lati, bratele puternice, caruia tocmai i+am dat banii pe un produs comandat pe Internet cu o saptamana in urma…”

***

Hotarasc sa merg la posta sa verific daca se poate reyolva ceva. Posta Romana, o cladire cu geamuri prafuite, este pe partea cealalta a strazii, vis-a-vis de bloc. Usa imi este deschisa de catre un om cu privirea obosita, ai caror ochi sunt evidentiati prin ridurile ce exprima trecerea timpului…

Doamna de la ghiseu, o doamna tanara, cu parul valvoi, blond, cu ochelarii asezati pe varful nasului, ma intreaba pe un ton calm ce problema am  

***

Ma intreaba bland cu ce te pot ajuta, fetito?

***

L-am comandat prin cel mai simplu mod, pe Internet.

***

Comanzi un produs pe Internet. Dupa ce l-a platit [fara virgula] constati ca produsul respetiv nu exista pe piata. Acel produs facea parte din catalogul lucrurilor ce nu au fost inventate inca.

***

[...] volumul coletului era redus si usurel [...]

***

Neavand inca un raspuns [fara virgula] te imbraci grabit cu ce iti iese in cale, iei cheile de pe masa si in cele din urma pleci spre posta sa ridici pachetul. Acolo o doamna trecuta de prima tinerete zambeste citind eticheta de pe pachet si se grabeste sa ti-l dea de parca in el s-ar fi aflat o bomba.

Distrat de cele intamplate ajungi acasa si te repezi spre cutia frumos impachetata. O sfasii savurand fiecare zgomot pe care il face obstacolul dintre tine si cadoul mult asteptat.

Respir relaxata ca am atins si ultimul pas pentru a-mi realiza dorinta [...] Exaltata ca la sfarsitul saptamanii voi tine in mana prea doriul produs pe care l-am asteptat atat vreme ma face sa devin obositoare pentru mintile persoanelor prezente in apartamentul unde locuiesc.

***

Soarele incepe sa apuna iar domnul de la firma unde am dat comanda, avand ca datorie sa-mi aduca bibeloul n-am mai aparut.  

Deschid ochii de la prima raza de soare. Iau telefonul in mana, formez cu mana tremuranda numarul si sun la firma cu bibelourile, sa-mi dea explicatii pentru aceasta intarziere, cele cinci zile limita au trecut!...  

E o alta zi dar inca o seara in care adorm plangand!

***

De sub o masina ruginita si parasita, a iesit o pisica neagra care mi-a taiat calea.

***

Pasesc entuziasmata scarile oficiului postal si caut cu privirea, printre randurile de oameni, ghiseul de la care imi pot ridica ceasul mult visat, comandat pe Internet.  

Observ cativa oameni in fata unui ghiseu izolat de un geam straveziu si citesc anuntul scrijelit pe o placa ingalbenita.

Ma asez in spatele celor doi batranei si simt nerabdarea cu care asteapta sa-si ridice pachetele primite de la fiii lor din Italia. Ma simt atat de fericita ca in sfarsit mi-a venit ceasul impodobit cu strasuri multicolore si privesc plina de curiozitate mormanul de pachete din spatele casieritei. Deja imi imaginez cat de bine se va asorta cu rochita vaporoasa, pe care o voi purta diseara si cat de invidioase vor fi scumpele mele amice pe noua mea achizitie.  

***

Dupa ce i-am platit postasului pentru coletul livrat, am afisat un zambet larg si m-am grabit sa aduc cutia in casa.

***

A doua zi, dis-de dimineata, cineva suna la usa. Ramasa inca in lumea viselor, pasesc anevoios spre intrare si deschid subit usa.

***

[un cadou sculptat in lut] Capatand noi surse pentru a/mi atinge telul, ma gandesc la un text drag tatei. Zic prietenului meu sa-mi scrie „Eu nu strivesc corola de minuni a lumii” de Lucian Blaga, poezie pe care am invatat-o de la paisprezece ani datorita tatalui meu care, de altfel, spune ca-l reprezinta. Alin [prietenul] se apuca de treaba nu inainte de a ma chema la el.

[…]

Din seria: Tata ce vina avea?

Il inamanez incantata tatei, un om marunt, cu ochi albastri, fata rotunda, fruntea brazdata de anii care au trecut. O persoana intelectuala, profesor de istorie, iubitor de arta medievala, de natura. Vede cadoul si este puternic emotionat de gestul meu. Incepe sa recite poezia pln de fericire, si cu lacrimi in ochi imi povesteste cum i-a recitat versurile mamei mele la implinirea celor douazeci de ani de casatorie.

***

colet deschis la culoare, cu volum redus si usurel

***

Eram atat de entuziasmata cand la usa a aparut reprezentantul firmei de curierat rapid, incat nu am ezitat nici o clipa inainte de a-mi pune semnatura pe contractul de livrare si de a plati. Puteam sa-mi fi donat si un rinichi atunci, pentru mine nu conta decat ca aveam coletul in brate. [...]

Femeia, considerand atitudinea mea penibila, a abordat un aer de superioritate, care m-a facut sa devin si mai irascibila, intrucat simteam ca nu este luata in seama postura mea de client fidel. [...]

[comanda era "clesti de rufe"] Ma simteam frustrata, neputincioasa, deznadajduita si, la vrema la care trebuia sa-mi intind hainele proaspat spalate in balcon, cu fiecare cleste prins incercam sa ma conving ca vacile nu sunt, la urma urmei, cele mai odioase creaturi.

***
Plec impreuna cu Maria (logodnica mea) si astept cu drag atmosfera placuta, specifica familiei romanesti.


***
Mi-a fost sa-mi spuna autorul cartii, pentru a-mi convinge constiinta sa cumpere aceasta carte.

***
raspund si raman blocata

***
ma duc la posta dornica de a-mi tine produsul in mana

***
urmand sa mi se livreze in 24 de ore lucratoare

***
nici macar machiajul de pe fata ei nu mai masca acum teama femeii

***

Totusi la o urmatoare incercare pagina parea ca incepe sa se incarce. In coltul de jos din dreapta imi arata ca mai este putin. Cand a ajunsla 100%, ecranul monitorului mi se innegri, iar pe desktop aparu scris cu litere mari de tipar: "ESTI CUMPARATOAREA CU NUMARUL 399 CARE ISI IA TEAPA DE LA NOI". 

***

primul meu gand a fost sa intru in panica

***

Nota: ortografia, punctuatia si gramatica din pasajele citate apartin candidatilor :) la fel ortoepia, in cazul probelor  orale :)

Nota 2: povestile abunda in descrierea unor stari de nervozitate: nervi, nervi si iar nervi. In unul din cazuri, "nervii mi s-au mai calmat"...


  
16747 vizualizari
  • +4 (4 voturi)    
    Irelevant (Marţi, 9 septembrie 2008, 11:16)

    weebo [anonim]

    La ce iti trebuie gramatica si ortografie unui jurnalist care ii ia un interviu "la palat" lui gigi becali de exemplu? sau unei fatuci care prezinta stirile din sport?
  • +2 (2 voturi)    
    ziaristi (Marţi, 9 septembrie 2008, 11:36)

    io [anonim]

    Si cand te gandest ca multi vor fi ziaristi si o sa iti scrie niste articole atat de documentate si de senzationale...abia astept sa aflu de la ei ce chiloti poarta nu stiu ce fufa si ce poza de organ masculin are pe telefon si ce tare nu stiu ce cutare interlop...
  • +1 (1 vot)    
    ortoepia ??? (Marţi, 9 septembrie 2008, 11:37)

    Ciprian [anonim]

    ortoepia ?????

    ah, am uitat, si voi sunteti ziaristi...
    • 0 (0 voturi)    
      ortoepia (Marţi, 9 septembrie 2008, 12:08)

      a.i. [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      Link util de pe didactic.ro: ORTOGRAFIA, ORTOEPIA ŞI PUNCTUAŢIA
      http://www.didactic.ro/files/19/ortografia.doc
      • 0 (0 voturi)    
        ortoepia (Marţi, 9 septembrie 2008, 13:21)

        Ciprian [anonim] i-a raspuns lui a.i.

        Hmmm, o fi fost examenul oral.. cine stie, poate gasesti tu mai multe acolo in document ...
    • +1 (1 vot)    
      E usor a scrie versuri... (Marţi, 9 septembrie 2008, 15:43)

      Georgelius [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      Pai sa vedem Ciprian:
      ORTOEPÍE s.f. Ansamblu de reguli proprii unei limbi care stabilesc pronunţarea corectă (literară) a cuvintelor; disciplină care se ocupă cu studiul acestor reguli. - Din fr. orthoépie. (vezi DEX)

      De asemenea, daca nu depui foarte mult efort, incearca sa citesti "Nota" articolului (de fapt de acolo ai si cules cuvantul, dar nu ai avut puterea sa intelegi toata fraza). Iti spune clar acolo: "la fel ortoepia, in cazul probelor orale".
      E usor sa fii critic, fara sa te documentezi si mai ales fara a avea bunavointa.
      "Multe succesuri" :)
      • 0 (0 voturi)    
        dap (Miercuri, 10 septembrie 2008, 14:13)

        Ciprian [anonim] i-a raspuns lui Georgelius

        Daca nu ai observat, au schimbat.
        Oricum, multumesc de prelegere.
        Hmm poate ar fi trebuit sa te documentezi mai bine....
    • 0 (0 voturi)    
      ortoepie (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 11:02)

      horia [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      ortoepie exista. nu stiu cum s-a facut transcrierea exacta a probelor orale (aveau inregistrari audio?) dar folosirea termenului nu e incorecta. vezi dexonline:
      http://dexonline.ro/search.php?cuv=ortoepia
  • 0 (0 voturi)    
    perle (Marţi, 9 septembrie 2008, 11:44)

    Mihaela [anonim]

    Probabil ca tinerii vor sa lucreze la "ziare" cu barfe. este evident ca nu prea cunosc care este menirea jurnalistului.
    • 0 (0 voturi)    
      dap (Miercuri, 10 septembrie 2008, 14:20)

      Ciprian [anonim] i-a raspuns lui Mihaela

      Deci, sa inteleg: daca nu depun prea mult efort incerc sa citesc nota, oare daca depun totusi ceva mai mult efort, ce se intampla...
      Apoi, de acolo am cules nota, deci totusi am citit-o..
      Nu am avut puterea sa inteleg... In schimb ai tu puterea sa iti dai cu parerea ce am facut eu..
      Aluzia cu succesuri.. ar fi ok, dar nu isi gaseste rostul aici. Daca combati ceva, fa-o cu argumente logice.. sau macar pregateste-te putin.
  • -1 (1 vot)    
    Jurnalism versul Ileana Cosanzeana (Marţi, 9 septembrie 2008, 12:21)

    eudoxiu [anonim]

    Da, scrieti voi, 'astia' desteptii, ce inseamna jurnalism.
  • 0 (0 voturi)    
    In sfarsit primele vesti de la jurnalism (Marţi, 9 septembrie 2008, 14:05)

    sandy [anonim]

    E greu sa iti imaginezi cum acesti perlisti pot da admitere la jurnalism, dar sa vedeti ce se gaseste in facultate in timpul anului.
  • +2 (2 voturi)    
    Concluzii (Marţi, 9 septembrie 2008, 14:33)

    Alias [anonim]

    - lipsa de imaginatie;
    - gramatica facultativa;
    - foarte putine carti citite;
    - lexic (complet) redus;
    - ar putea obtine lejer un post la un ziar central.
  • +2 (2 voturi)    
    La cat de imbecil este subiectul...... (Marţi, 9 septembrie 2008, 15:25)

    Popa Mihail Ioan [anonim]

    Eu nu stiu care este modelul ideal de student/candidat la jurnalism, cum gandeste el, cum scrie mai ales, dar pot sa fiu sigur ca, metoda de admitere e de o stupiditate rar intalnita.

    Nu stiu ce mari realizari artistice ar face orice pusti, pe care, la 18 ani, il pui sa stea intr-o sala 4 ore (cred ca atat dureaza examenul), asta probabil dupa un an/o intreaga vara de pregatiri, iar ca subiect, i se da sa relateze/nareze o banalitate, ceva foarte vag, lipsit de substanta, de posibilitatea rationala a unei argumentari, de orice interes pentru cititor.

    Ultima data cand am discutat despre facultatea de jurnalism, aceasta nu era vreo facultate unde se pregateau pe banda rulanta prozatori. Putini sunt cei care au talentul sa faca ceva din nimic, si mai putini au talentul de a scrie din nimic, de a transforma o fraza intr-un eseu, mai ales cand este de o banalitate iesita din comun.

    La dracu, ce om sanatos s-ar apuca sa povesteasca cum a cumparat el un pachet de pe net, execeptand cazul in care face vreo declaratie la politie.

    Personal, as fi continuta fraza astfel incat, in maxim 2 randuri, pachetul ar fi ramas la banalitatea cuvenita si as fi vorbit despre cai verzi pe pereti (asta daca nu cumva trebuiau sa se si incadreze in tema etc.), caz in care nu am ce sa mai zic. Sa pui un om sa scrie cine naiba stie cate pagini despre banalitati, ca apoi sa se amuze altii de tortura sa mentala, mi se pare inuman.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru cei care se considera inteligenti (Miercuri, 10 septembrie 2008, 19:17)

      andreea [anonim] i-a raspuns lui Popa Mihail Ioan

      vai...nu cred ca subiectul este imbecil... daca ai avea vreo idee despre ce se cere si ce se urmareste la aceasta admitere, nu ai mai vorbi astfel. este usor sa critici, dar sunt sigura ca si textele tale ar fi foarte proaste, tocmai datorita modului in care gandesti. deci, te rog, pastreaza-ti parerile pentru tine atunci cand nu esti avizat.
  • 0 (0 voturi)    
    Jurnalism si Stiintele ExComunicarii (Marţi, 9 septembrie 2008, 15:29)

    a(na)gramatul [anonim]

    "Nervii mi s-au mai calmat"
    Spre apus, dar stau gramada
    Peste sat:)

    Asta o fi noua generatie de jurnalisti emo? Ce sa ne facem, puiul cu 3 picioare din anii '90, ajuns gaina batrana, a nascut niste pui vii care acum vor sa se dea de trei ori peste cap ca sa se prefaca in jurnalisti (probabil vor reusi, cel mult, doar sa ameteasca ingrozitor).
  • -1 (1 vot)    
    Clisee si lipsa de creativitate (Marţi, 9 septembrie 2008, 16:04)

    Absolventa [anonim]

    Subiectele de la examen nu sunt aberante. Logica e sa ii trieze pe cei al caror limbaj abunda in clisee, greseli de limba romana; pe cei care sunt lipsiti de coerenta etc. Un alt punct in plus e ca la examenul asta unii se pot dovedi creativi, nu de genul "vacile nu sunt, la urma urmei, cele mai odioase creaturi".

    Toate bune!
    • +1 (1 vot)    
      slab (Marţi, 9 septembrie 2008, 17:46)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Absolventa

      Daca profesorul corector se amuza la aceste "perle " imaginati-va lipsa lui de umor.
      Ce dracu ,daca banalitati de genul : L-am comandat prin cel mai simplu mod, pe Internet.- si alte fraze fade il fac sa se tavaleasca pe jos de ras si culmea, sa le mai si posteze pentru altii sunteti departe de adevar. E lipsa de imaginatie tipic sovietica.
  • 0 (0 voturi)    
    pfiu... (Marţi, 9 septembrie 2008, 16:08)

    eu [anonim]

    pfiu ... nu m-am gasit pe aici ... nu inca :)))
  • 0 (0 voturi)    
    Dezamagitor (Marţi, 9 septembrie 2008, 19:55)

    Dan [anonim]

    Nu ma asteptam ca hotnews sa publice un astfel de articol. Limba a evoluat extrem de dinamic in ultimii ani si greselile sunt inevitabile.

    Multe dintre greselile scoase in evidenta de redactor sunt minore, iar unele dintre expresiile ingrosate sunt corecte.

    Comentariile articolului ne arata asa cum suntem, intoleranti si incredibil de ipocriti.
  • +1 (1 vot)    
    grabit fiind, am scris: (Marţi, 9 septembrie 2008, 22:12)

    dm [anonim]

    "colet deschis la culoare, cu volum redus si usurel" Data viitoare ii schimb culoarea. :-)))
  • 0 (0 voturi)    
    Imaginatie (Marţi, 9 septembrie 2008, 23:15)

    danielXXL [anonim]

    Important :fiecare dintre jurnalistii care au scris aceste lucruri nu duc lipsa de IMAGINATIE! Poate fi bine sau rau depinde cum privesti problema cand vor scrie ei articole in ziare reviste etc
  • 0 (0 voturi)    
    jurnalism (Miercuri, 10 septembrie 2008, 9:05)

    luca [anonim]

    Mai stiti gluma lui Sadoveanu spusa la scoala de scriitori prin anii '50? "De aici vor iesi tot atatia scriitori catia au intrat. " Punct.
    Si iar punct. Oricum, cei care au intrat si au tupeu, vor face bani buni, macar cat Nistorescu ori Sorin Ciripoi etc pentru ca patronii platesc bine cainii de paza si lacheii. Dixi...
  • 0 (0 voturi)    
    ziaristi. (Miercuri, 10 septembrie 2008, 9:11)

    tot Luca [anonim]

    Nici eu nu inteleg de ce au fost ingosate multe expresii. Sunt scriitor cu peste 10 romane publicate numai la Cartea Romaneasca, pe vremea cand un redactor de editura era ceva. Cel care a spus mai sus ca limba romana a evoluat este pe aproape... Oricum, subiectul este de facultate privata, unde se intra cu buletinul si cu punga pkina, ca sa cumperi o diploma... La ce foloseste diplomacumparata? Poate la a ajunge in Parlament sau s-0 pui pe perete dupa ce te faci om cu bani... Jalnic subiect, jalnice comentarii... gen: nasol moment, mishto coliva...
  • 0 (0 voturi)    
    Candidati sau absolventi ? (Miercuri, 10 septembrie 2008, 9:18)

    http://www.s-m.ro [anonim]

    Sunteti siguri ca acestea sunt perle de la admiterea 2008 ? Nu cumva sunt din arhiva, de la unii care au absolvit deja si practica meseria asta ?
  • 0 (0 voturi)    
    perlele (Miercuri, 10 septembrie 2008, 10:27)

    ciudat [anonim]

    ciudat. nici nu au aparut rezultatele si perlele au fost facute public.../:)
  • 0 (0 voturi)    
    ce porcarie! (Miercuri, 10 septembrie 2008, 10:29)

    raluca [anonim]

    mai intai de toate ar trebui spus ca cei care au scris in examen aceste "perle" nu sunt neaparat admisi, deci iese din discutie poveste ca "uite cum vor scrie jurnalistii". in al doilea rand, examenul e o porcarie subiectiva si i-as invita pe toti cei care isi dau cu parerea sa se inscrie si sa dea examenul. o sa fie ei insisi uimiti de ce vor scrie in examen si de nota obtinuta.
  • 0 (0 voturi)    
    ii dau dreptate lui Dan (Miercuri, 10 septembrie 2008, 10:30)

    Olguta [anonim]

    mie chiar mi-a placut chestia cu vacile; e hazlie; si eu cand, dupa doua ore de stat la coada, ma voi lovi de refuzul de a ma ajuta, al vreunei functionare de la posta, voi repeta in gand aceasta mantra de purificare; haideti, domnilor, unde v-a disparut simtul umorului?
    si se presupune ca in patru ani ei vor progresa, invatand....suntem intoleranti aiurea!
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Miercuri, 10 septembrie 2008, 12:51)

    x [anonim]

    Dincolo de greseli, mi se pare ca multi dintre candidati au umor. Sau cel putin au incercat sa se amuze, imaginand tot felul de tampenii. Ceea ce mi se pare foarte sanatos. Nu poti sa fii total imbecil daca ai ceva umor voluntar. Pe de alta parte, faptul ca multi imagineaza situatii in care lumea e stresata arata ca bietii candidati au ceva senzitivitate la mediul social in care traiesc. Deci mai e o sansa :) Si poate nu doar pentru presa de scandal...
  • 0 (0 voturi)    
    Dar.. (Miercuri, 10 septembrie 2008, 13:04)

    sorina [anonim]

    si totusi..e un examen de admitere care trebuie tratat cu seriozitate. pentru ca nu se intra la facultate in functie de cat rade corectorul. daca ai umor si tii neaparat sa ti`l expui la un examen de admitere..du-te la teatru.
  • 0 (0 voturi)    
    perle, neperle (Miercuri, 10 septembrie 2008, 14:21)

    andrei [anonim]

    Dar nici macar nu stiti de ce radeti co doar credeti ca ar fi ceva de ras. Sunt curios, cum ar fi trebuit rezolvate subiectele fara "perle" si, mai ales, cum le-ati fi rezolvat voi, cei ce radeti?
  • 0 (0 voturi)    
    e nevoie de o minima documentare (Miercuri, 10 septembrie 2008, 14:34)

    oana [anonim]

    in 2008 admiterea la FJSC a constat intr-o unica proba scrisa! nota 1 contine un neadevar. restul nu poate fi verificat doar cu google, dar, in principiu, ar fi trebuit verificat inainte de publicare, chiar daca e vorba de 'perle' anonime.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar profesorii? (Miercuri, 10 septembrie 2008, 14:46)

    Jurnalist de bucuresti [anonim]

    Ok. Ne-am legat de boboci, de studenti. Dar de ce sa nu ne legam de profesori? Ce? Ei is mai cu mot? De ce nu scrie nimeni si perlele ( fara ghilimele) pe care le spun/fac/invata profesorii pe la cursuri/seminarii? De ce de ei nu rade nimeni? De ce nu rade nimeni de profesorii care iau note de 1,2,3,4 la examenel de titularizare? Daca ei au asa note pai ce pretentii au de la elevi? Sau... ar trebui sa mai aibe pretentii? Asa invatatori asa elevi! Se duce de rapa invatamantul in romania. Ne indoapa ca pe niste butoaie cu tot felul de termeni academici si idei iar cand vine vorba de o angajare, nu se mai potriveste nicio socoteala cu cea facuta de acasa sau de pe bancile facultatii.
    Mai are rost vreo concluzie?
  • 0 (0 voturi)    
    hai ca tot e bine (Joi, 11 septembrie 2008, 14:26)

    larisa [anonim]

    Deci penultima a fost inspirata...cu siguranta o persoana cu umor...viitor scriitor de pamflete..mie mi-a placut!!!a 399 care isi ia teapa!hahah:))
  • 0 (0 voturi)    
    Ahhh ... (Vineri, 12 septembrie 2008, 11:25)

    Daniela [anonim]

    "Mi-a fost sa-mi spuna autorul cartii, pentru a-mi convinge constiinta sa cumpere aceasta carte." ???
    Prima mea nelămurire:

    --->Ce e greşit în cuvintele îngroşate?

    A doua mea nelămurire:

    ---> De ce publicaţi perle pe care nici voi nu le scrieţi bine?
    De ce întreb acest lucru? Ei bine, fraza pe care am scris-o eu conţinea şi cuvântul "îndeajuns". Era situat între "Mi-a fost" şi "să-mi spună". Interesant e faptul că nu sunt eu cea făcută de râs... ( a-ţi uitat să îngroşaţi şi prima parte a "perlei" ).

    A treia mea nelămurire:

    --->Trăind în România, ca şi un elev normal, am învăţat să scriu cu diacritice româneşti. Voi?

    A patra mea nelămurire
    ---> ...de fapt, nu are rost să o mai expun. Îmi pierd timpul, şi poate risc să apar din nou printre cei care scriu "perle".
    • 0 (0 voturi)    
      explicatie catre constiinta... (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 11:06)

      horia [anonim] i-a raspuns lui Daniela

      draga Daniela, "sa-ti convinga constiinta sa cumpere o carte" suna foarte ciudat.
      Tu poti sa cumperi o carte, dar constiinta ta? Oricum, chiar presupunand ca nu tu ca persoana, ci constiinta ta cumpara (carti, pantofi, orice), tot e o expresie complet neuzuala si, exceptand cazul folosirii ei intr-un text pur poetic, cel putin stranie.
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru Horia (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 14:46)

        Daniela [anonim] i-a raspuns lui horia

        Dragă Horia, am să încep prin a da o definiţie a conştiinţei...

        "CONŞTIÍNŢĂ s.f. 1. Forma cea mai înaltă, proprie omului, de reflectare a realităţii obiective, produs al materiei superior organizate -creierul uman- şi al vieţii sociale."

        De ce ar suna foarte ciudat, faptul că cineva trebuie să îmi convingă conştiinţa mai întâi, pentru a cumpăra o carte? Aşa e... conştiinţa mea nu poate să cumpere o carte, însă poate să aleagă pentru mine, dacă vreau să o cumpar sau nu. Cred ca e destul de clar ce am vrut eu să scot în evidenţă... însă dacă nu e, am să îţi explic.

        *Având în vedere faptul că aceste cuvinte au fost scoase din contextul în care eu le-am introdus, îngroşate, iar mai apoi interpretate într-un mod haios, nu m-au făcut să mă gândesc decât la faptul că profesorii, încă nu ştiu limita dintre "perle" şi "umor de plictiseală, pe seama unor, poate, viitori studenţi". Aveam ca scop principal să-l fac pe cititor să înţeleagă mai bine faptul că decizia era deja luată, în legatură cu cartea - şi anume, de a o cumpăra - iar atunci când conştiinţa mea este împăcată cu un anumit lucru, nimic nu mă mai poate opri să merg înainte.

        **Încă nu mi s-au clarificat şi celelalte nelămuriri... poate o să ai bunăvoinţa să mă ajuţi şi în privinţa celorlalte. Mulţumesc anticipat! :)

        Sper că am fost destul de explicită... dacă nu, poate o să ne întâlnim pe un hol al facultăţii şi o să povestim mai amănunţit. :)
  • 0 (0 voturi)    
    Am uitat... (Vineri, 12 septembrie 2008, 12:02)

    Daniela [anonim]

    Am scris din "greşeală" dezlegat "a-ţi" ...

    ...asta ca să nu mă "corecteze" alţii-i(i)

    :)
    • 0 (0 voturi)    
      scrie mai mult! (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 11:10)

      horia [anonim] i-a raspuns lui Daniela

      una din regulile de baza ale oricarui jurnalist e sa isi verifice textele inainte de publicare. atunci cand scrii in bloguri sau in forumuri, trebuie sa recitesti un mesaj inainte sa-l trimiti. Chiar si cand nu esti jurnalist, sau viitor jurnalist.
      "A-ti" - scris despartit pentru o forma de plural - e o greseala grava si perpetua, o intalnesc in foarte multe locuri. E nevoie sa citesti si sa scrii foarte, foarte mult ca sa nu ti se mai intample astfel de lucruri. Succes!
      • 0 (0 voturi)    
        Răspuns, din nou, pentru Horia... (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 15:01)

        Daniela [anonim] i-a raspuns lui horia

        Aşa e. Nimeni nu e perfect... se strecoară uneori greşeli în textele pe care le scrii. Poate că sunt făcute din greşeală sau poate intenţionat (a doua variantă mai puţin folosită). Eu ador şi varianta a doua şi recunosc că o folosesc des. Da, pare ciudat... însă nu am să îţi cer să mă înţelegi.

        În legătură cu verificarea... cred că şi tu ai cam uitat de ea. O propoziţie, precum presupun că ştii şi tu, începe întotdeauna cu literă mare. La tine nu e aplicată regula... cu toate că "una din regulile de baza ale oricarui jurnalist e sa isi verifice textele inainte de publicare. "

        Încă ceva... precum am mai precizat, trăind în România, am învăţat să scriu cu diacritice româneşti. Mult succes în a le folosi.

        Nu sunt perfectă... de aceea am dat admiterea la facultatea aceasta. Iertare dacă am spus ceva greşit şi mulţumesc de acel "Succes!" de la sfârşitul comentariului tău, se pare că l-am avut.

        :) Have a nice day!
  • 0 (0 voturi)    
    RE: test (Vineri, 24 octombrie 2008, 15:02)

    Ion [anonim]

    Şi cum poţi fi sigur că cei care moderează comentariile (dacă există acele persoane) nu ţi-au acceptat comentariul ca să îşi bată joc de tine? :))

    Revenind la subiect, nu poate decât să mă bucure faptul că există şi site-uri pe care chiar poţi lăsa comentarii cu diacritice.
  • 0 (0 voturi)    
    jurnalism (Joi, 25 iunie 2009, 11:21)

    dia [anonim]

    Cum te pot ajuta cartile citite in situatia in care ai de facut o naratiune de genul acesta (cu un produs comandat pe internet)?
    Poate ai putea sa uzezi de vocabularul mai dezvoltat,dar ,in genere o astfel de compunere nu necesita un limbaj elevat.Din cate stiu Eliade,Noica,Cioran ,Gorki sau oricare alt scriitori,de orice factura, nu au scris despre cumparaturile pe internet.
    In plus,consider ca un jurnalist nu trebuie sa fie un Kant ,Hegel sau Blaga.Cred ca altele sunt calitatile.


TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie

FORUM

Ultimele
discutii