Tigara postita de fata cu profesorul
Foto: YouTube

VIDEO Viata in scoala: cativa "drogati" postesc o tigara de fata cu profesoara, intr-o scoala din Targoviste

de A.I. HotNews.ro

Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 6:26    NEWS | STIRI

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Un grup de elevi din Targoviste si-a pus pe youtube un film intitutlat "cea mai tare scoala". In film, un grup de 7-8 baieti postesc zgomots doua tigari, in vreme ce profesoara pare sa aiba de lucru la catedra. Ei filmeaza totul, mai in gluma, mai in serios, folosind cu voce tare apelative ca "drogatule".

Filmul a fost urcat pe youtube.com acum doua saptamani, fiind mentionat si numarul prepusei scoli unde s-ar petrece faptele teribiliste: scoala nr. 5 Targoviste.

Fimuletul a fost preluat si de un site, www.adevaruldesprescoala.wordpress.com, un blog al unui grup de adolescenti care isi propun sa demaste practicile urate din scoli, ceea ce ei numesc "partea intunecata" si, pe de alta parte, sa promoveze lucrurile de valoare.

"Sunt convins ca multi fac astfel de teribilisme doar pentru a se vedea pe youtube. Cei din clip nu par nici macar in stare sa fumeze. Ceea ce ar fi bine. Partea cu adevarat intunecata e ceea ce nu se vede pe youtube: ei repeta gesturi pe care le-au vazut/au auzit ca le practica altii, cu adevarat. Despre acestia din urma ar trebui sa vorbim.", comenteaza utilizatorii blogului mentionat. 

HotNews.ro a cerut Inspectoratului Scolar Dambovita sa verifice cele prezentate in filmul de pe yotube.com, daca, intr-adevar, incidentul are loc in scoala mentionata sau, daca nu, unde se intampla asa ceva si cine are interesul sa discrediteze aceasta scoala.


  
7068 vizualizari
  • +6 (8 voturi)    
    Deseuri (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 6:02)

    MAD ONION [anonim]

    Si mai avem pretentia sa evoluam. Cu asemenea deseuri umane viitorul nostru e negru. Vai de noi in ce hal am putut ajunge. Daca asta s-a dorit in 89 atunci mai bine ramineam cum eram inainte.
    • +3 (3 voturi)    
      astia nu sunt elevi (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 19:15)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui MAD ONION

      Aveti in fata viitoarea patura de infractori pe urmatorii ani
    • -2 (2 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 23:36)

      v [anonim] i-a raspuns lui MAD ONION

      hehe, tu ai ramas in 89.

      lasa baietii sa invete ce e bun si ce e rau.
  • +7 (9 voturi)    
    A posti (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 6:42)

    amr00 [utilizator]

    "A posti"? E normal sa folositi un cuvant pe care a trebuit sa il caut pe dictionarurban.ro? Si fara diacritice...
  • +6 (8 voturi)    
    DEX-ul copiilor (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 6:52)

    moscalifar.eu/ [anonim]

    "POSTESC" ?!? Greu cu limba romana copilasi...Greu
  • +5 (5 voturi)    
    Efect (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 8:40)

    Weather [anonim]

    E doar efectul disolutiei autorotatii in scoli.Problema nu este ce fac acesti amariti ci ce VOR FACE ei peste 10 ani.As fi in stare sa pun pariu ca cel putin jumatate din ei vor avea cazier
    • +3 (3 voturi)    
      'disolutie'... (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:18)

      Symbol [utilizator] i-a raspuns lui Weather

      Autoritatea, ca sa aiba efect, trebuie sa vina nu numai dintr-o directie-scoala, ci si din partea familiei, a societatii in general vis a vis de generatia tanara...Copiii sunt parte din societate, nu stau in afara ei, sa se ocupe doar o institutie de ea....ATI PRICEPUT, " PARINTI " ???
      • 0 (0 voturi)    
        De unde nu e... (Duminică, 25 ianuarie 2009, 9:50)

        Weather [anonim] i-a raspuns lui Symbol

        Parinti "capsunari" sau cu cazier...
        Societate = TV = sex si crima
        Care autoritate?
  • +7 (7 voturi)    
    atat am inteles noi din democratie si libertate (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 9:00)

    daniel [anonim]

    Astia vor fi stalpii societatii romanesti. Cand o sa dispara protectia sociala o sa dispara si asemena paraziti
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 16:31)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui daniel

      in afara de anularea protectiei sociale pt oamenii apri de munca, e nevoie si ca statul sa blocheze, cu forta, daca e nevoie, posibilitatea de a trai altfel decat prin munca; eventualele proteste, greve ale foamei, autoincendieri cu scopul de a stoarce bani publici sa fie lasate sa se desfasoare, cu conditia sa nu afecteze ordinea si linistea publica; sa vedeti ce societate placuta am avea atunci!
  • +3 (3 voturi)    
    postesc (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 9:09)

    tembeli de la hotnews [anonim]

    postesc daca ii fara diacritice este asa http://dexonline.ro/search.php?cuv=postesc care nu cred ca vine bine la cadru =))) iar daca ii cu diacritice nu exista in limba romana http://dexonline.ro/search.php?cuv=posta asa ca ma astept la cat mai multe minusuri de la minusuri
    • +2 (2 voturi)    
      ce atita filozofie? (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:10)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui tembeli de la hotnews

      "a posti" adica "a face posta" adica a trece ceva de la unul la altul.... cuvintul se foloseste mai ales la un anumit tip de relatie sexuala (.....) dar merge si la tigari....

      scoala are o dubla problema: sistemul de invatamint este de mult in afara realitatii iar societatea este incapabila sa se inteleaga pe ea insasi. asta incepind ci internetul ca pivot al lumii reale, prin opozitie cu sistemul de invatamint total depasit de realitate si terminind cu problemele asociate relatiilor sexuale ale copiilor, pe care maturii nu le pot intelege....
      • 0 (0 voturi)    
        POŞTA (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 14:23)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        a face poşta...
        • 0 (0 voturi)    
          sint contra diacriticelor (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 15:23)

          dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

          ovidiule,
          nu crezi ca daca engleza, olandeza si mai nou, germana se pot scrie OFICIAL fara diacritice, poate ca ar trebui ca si noi, de "ginta latina" sa eliminam diacriticele din scrierea oficiala? sint satul si de diacritice si de "pazitorii corectitudinii scrierii limbii romine". dupa cum vezi sint satul si de i din a (pricepi ce am zis ca esti inteligent)
          • 0 (0 voturi)    
            posta (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 17:48)

            tembeli de la hotnews [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

            http://dexonline.ro/search.php?cuv=tara si atunci cum mai explici asta in vorbire defect=patrie nu ca vezi ce se intampla fara diacritice pricepi tu ca esti baiat destept sau nu?
          • 0 (0 voturi)    
            Diacriticele sînt esenţiale (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 18:44)

            cristian diaconu [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

            Engleza n-a avut niciodată diacritice, a folosit grupuri de litere în loc de ele (de ex. SH = Ş, TZ = Ţ).

            Germana nu se scrie fără diacritice, reforma ortografică din 1996 nu s-a referit la ele. Eu nu am văzut sit nemţesc scris fără umlauturi. Scrierea fără umlauturi e socotită greşită.

            Olandeza foloseşte un fel de umlauturi care modifică pronunţia, cam ca nişte accente.

            Diacriticele româneşti nu sînt accente, sînt litere separate, la fel ca şi celelalte. Ţ nu e T cu acent, de aceea nu poate fi înlocuit cu T în scris. Nu mai vorbesc de ridicolul lui <ii> scris care să fie pronunţat <îi>. Deci limba română nu poate renunţa la diacritice.

            În rest, într-adevăr limba română modernă este cu Î şi Sînt, cea cu  şi Sunt este o limbă arhaică, artificială (<sunt> e un cuvînt latinesc, <sînt> e cuvîntul românesc corect, derivat din latinescul <sint>, opinie susţinută de toţi lingviştii).
            • 0 (0 voturi)    
              fara diacritice! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 19:44)

              dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui cristian diaconu

              germana se scrie de vreo zece ani, IN MOD OFICIAL, fara diacritice. am fost in germania exact cind s-a dat legea si au fost proteste serioase in ziare in texte...fara diacritice. astfel u cu doua puncte se inlocuieste cu "ue", o cu doua puncte cu "oe". se scrie "mueler" sau "koeln"....daca tu zici ca romina nu se poate scrie fara diacritice, uita-te pe site-uri. extrem de rar se folosesc diacriticele. daca exista dubii, folosim sh sau tz. la i cu caciula si a cu palarie nu avem inca solutie acceptabila dar daca ne straduim se va putea....
              • 0 (0 voturi)    
                diacritice in limba germana (Duminică, 25 ianuarie 2009, 12:47)

                dromihete [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

                Scumpul meu domn, in limba germana NU EXISTA diacritice. In plus, in momentul de fata, in tot ce inseamna presa scrisa, in tot ce inseamna material tiparit, se scrie limba germana asa cum o invatam si noi in scoala, cu umlaut.
                Forma de ue si oe, este folosita de oameni in mediile (IT/internet) in care nu au cum sa puna acele "accente".
  • +2 (2 voturi)    
    teribilism (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 9:30)

    serghei [anonim]

    copii fara minte ... oricum aici si parintii au partea lor de vina > copii fac ce fac din dorinta de a se evidentia. si profii au partea lor de vina > pt ca nu modeleaza comportamente, ceea ce ar trebui sa fie preocuparea primara a scolii. ce trebuie ei (baietii astia din clip) sa inteleaga e ca ei sunt cei care trebuie sa gandeasca pt ei. nici parintii, nici profii. ei sunt cei care isi traiesc vietile. si .... sfat > uitati-va baiesti la filmul "Poveste din Bronx" poate o sa intelegeti ceva de acolo.
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 9:32)

    Keanutza [anonim]

    E plina tara de "smecheri" d-astia.
  • +3 (3 voturi)    
    scoala noastra (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 9:54)

    wasabi [anonim]

    cu acesti tineri ne asteapta un viitor luminos si plin de infaptuiri :))
  • 0 (4 voturi)    
    n-ai cu cine (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 9:58)

    make21 [anonim]

    Nici nu vad ce ar fi putut face un profesor la asemenea animale.
  • +1 (1 vot)    
    ...halal tara si (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 10:14)

    skandinavu [anonim]

    sistem educational.

    Romania continua sa se descalifice !

    Ce face presedintele tarii, premierul , ministru educatiei , samd ,
    pentru ca ce face profa de la catedra nu mai are rost sa intrebam ?

    Daca asa arata o ora la clasa intr-o scoala din Romania , atunci halal tara si guvernanti !

    Sper totusi ca imaginile nu sunt reale ci trucate pe calculator !

    Sa traiti bine !

    .
  • +2 (2 voturi)    
    no comment (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 10:28)

    Flo [anonim]

    ...nu stiu de ce ne mai mira; este generatia lu' mama si a lu' tata, generatia mess, generatia "cool", este generatia net si a miilor de minute de telefon, etc; profesorii nu mai pot controla de mult aceasta generatie proteribilism sau proprostie; ministerul acolo sus probabil este strain de toate aceste situatii; regulamentele scolilor ar trebui schimbate; astfel de specimene ar trebui sa ajunga in scoli speciale unde sa fie tinuti sub control strict; trebuie evitata interactiunea cu elevii buni pe care incearca sa ii influienteze (pentru ca in opinia lor cei care au interes pentru scoala sunt fraierii clasei)!din pacate astfel de exemple se inmultesc...nu stiu daca le si vede cineva sau daca se iau ceva masuri...!
  • +1 (1 vot)    
    macularea scolii (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 10:31)

    Profion [anonim]

    Acesti necopti ticalosi barbatusi dimpreuna cu colegele lor femeiusti reprezinta partea cea mai hada a Romaniei, generatia "ce p... mea?". Ei considera ca daca nu li se ingaduie sa-si faca toate treburile in scoala, sa vina si sa plece "cand vrea muschii lor", scoala respectiva este o inchisoare. Nu trebuie sa li se ofere nici o cirumstanta. Huliganismul si curvasaria nu au ce cauta in scoli. Si nici profesorii gheseftari sau inculti.
    • 0 (0 voturi)    
      profioneeeee, astia sint generatia care va conduce (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 15:28)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Profion

      probleme de tipul celor aratate in filmulete exista peste tot. dar astia ne sint copiii si nu se vor schimba si dintre acestia se vor alege parlamentari, ministrii, presedinti cam in 20...30 de ani incepind de acum..... fiti siguri ca si cei de acum 10 ani sint la fel iar peste 20 de ani, elevii vor fi dincolo de ce ne putem imagina in rau.....dar tara merge inainte, ca si ei, de altfel.....
  • -1 (1 vot)    
    va rog sa ne anuntati urmarile! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 10:50)

    ina [anonim]

    Nu inteleg, profesoara nu simtea fumul???
    Colegii acestor (inca copii) imbecili stau si respira fumul lor de parca ar fi la bar si nu la scoala in fiecare zi?
    Fumatul nu e interzis in locurile publice??
    Hellloooooo!
    Fumatul pasiv omoara! N-au decat sa se sinucida in alta parte daca atat ii duce capul, dar NU IN SCOALA LANGA COPIII NOSTRII!!!!
    • +1 (1 vot)    
      nu stiu cine pe cine invata (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 12:02)

      Synaptic [utilizator] i-a raspuns lui ina

      ai fi surprinsa sa afli ce face copilul tau.
  • +1 (1 vot)    
    Ptr dl/dna A.I. (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 10:53)

    Mario [anonim]

    Ce naiba inseamna "a posti"?
    • 0 (0 voturi)    
      despre "a posti" (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:11)

      florinovich [anonim] i-a raspuns lui Mario

      O poshtesc, adica o dau la poshta! Atzi intzeles acum?
    • 0 (0 voturi)    
      despre "a posti" (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:11)

      florinovich [anonim] i-a raspuns lui Mario

      O poshtesc, adica o dau la poshta! Atzi intzeles acum?
    • 0 (2 voturi)    
      a posti (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 12:02)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Mario

      Mărturisesc că nici eu nu auzisem de verbul asta până acum. Cu siguranță însă este un denominativ, un derivat de la „poștă”, cuvânt care, în argou, se întâlnește în expresii de tipul „a face (ceva/pe cineva) poștă”, adică „a trece (ceva/pe cineva) de la unul la altul”, în cazul nostru o țigară. Deci, corect este „poștesc”, nu „postesc”. Firește, asta doar în cazul în care acest cuvânt realmente există și nu a fost inventat de autorul articolului.
    • 0 (0 voturi)    
      trivial (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 12:06)

      Synaptic [utilizator] i-a raspuns lui Mario

      lol, autorul a bagat termene din cartier, inseamna a rula tigara din mana in mana dupa ce ai tras intr-o formatie de obicei in cerc :) .
  • -1 (1 vot)    
    Praf! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:04)

    wtf? [anonim]

    Asemenea articol nici nu ar fi trebuit publicat. Sincer nu cred ca intreseaza pe careva acest subiect.
  • +2 (2 voturi)    
    mariri salarii (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:15)

    bluescent [anonim]

    As vrea sa stiu cum explica o atare situatie ministrul invatamantului si care este solutia. O sa ni se spuna ca de aceea trebuie marite salariile cu 50 % la profesori. Ca sa remedieze aceasta cumplita disolutie a autoritatii lor. Buna poanta, nu?
  • +1 (1 vot)    
    re (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:21)

    raz [anonim]

    tare articolul...pana la urma care e subiectul? Ca fumeaza in clasa, ca "postesc" o tigara sau ca isi zic unul altuia "drogatule" ?
  • +3 (3 voturi)    
    Vrajeala (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:21)

    T [anonim]

    Sunt aboslvent al "scoala nr. 5 Targoviste" (asa cum ne scrie domnul/doamna A.I.). Si va garantez ca acel incident nu se petrece in incinta acelei scoli, pentru ca stiu destul de bine cum arata o clasa acolo ... iar daca stam sa analizam putin vom observa ca acei elevi nu prea fac parte din ciclul gimnazial, mai degraba as spune ca sunt elevi de liceu, pe cand "scoala nr. 5 Targoviste" are doar clasele 1-8.

    Dar ca peste tot , presa ... "pute" ... nu ai cu cine ...

    Il rog pe domnul/doamna A.I. sa se documenteze mai temeinic atunci cand isi posteaza un articol ca cel de mai sus .

    Ar fi frumos daca a.ti edita articolul, nu de alta, dar sa fiti siguri ca voi merge la "scoala nr. 5 Targoviste" unde ii voi prezenta Doamnei Director acest material , care dansa la randul ei va merge frumos la Inspectorat si ... ce valva se va mai face ... si toate astea , de ce? Din cauza unui incompetent care scrie un articol doar ... ca sa fie...

    T.
  • +1 (1 vot)    
    !! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:29)

    alex [anonim]

    Ce retardati
  • +1 (1 vot)    
    'Viata in scoala" (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:30)

    Popa [anonim]

    Acestia nu sunt copii de generala cum nu sunt eu popa,iar aceeia nu este Sc.Generala Nr.5 Targoviste cum nu sunt eu de 2 ori popa(a se citi cel de la biserica !)
  • +2 (2 voturi)    
    scoala (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:35)

    Dorin [anonim]

    Asta s-a vrut la nivele mai mari asta s-a obtinut. Acesti adolescenti sunt produsul societatii romanesti, ai educatiei primite de acasa si a procesului de degradare continua a procesului de invatamant.
    Nu ar fi nici o tragedie, acesti ratati isi vor gasi mai devreme sau mai tarziu si ei locul care si-l merita in societate, problema cea mai mare este ca din cauza unor astfel de ratati profesorii nu-si pot tine orele in conditii normale si astfel au de suferit si copii care ar putea asimila cunostintele primite in timpul orelor de curs. Pentru ei nu se face nimic.
    Copii buni sunt de fapt victimile acestui sistem odios si nu acesti ratati care isi vor primi cat de curand "rasplata" pe care o merita.
    Ar trebui, intocmai cum se intampla in alte tari, separati copii buni care vor sa invete de astfel de scursuri care trag tot o generatie intreaga in jos.
    Insa se stie, dar nu se face nimic, pentru ca asta se vrea: falimentarea scolii romanesti.
  • 0 (2 voturi)    
    a posti e acelasi lucru cu a urca pe youtube. (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:56)

    gigi [anonim]

    cred ca autorul e unul din baietzasi. draga, avem si noi in limba romana " a incarca" pentru "upload" daca ti-a fost greu sa gasesti altceva sau termenul folosit de voi a posta de la "to post" , care si-a facut loc si-n limbajul de zi cu zi. in rest, nu inteleg de ce dati toate gunoaiele astea. singurul efect e ca vor vedea alti cocalari care nu se vor lasa mai prejos si or sa faca ei ceva si mai si, eventual o orgie si profesoara sa filmeze si-or sa " urce" si ei filmul si voi o sa aveti inca o stire. tineti-o tot asa! asta-i calea!
  • +1 (1 vot)    
    invatamant gratuit si obligatoriu??!! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 12:27)

    george [anonim]

    Aceasta situatie se datoreaza faptului ca invatamantul este obligatoriu si gratuit.
    Gratuit sa fie invatamantul care sa-l invete sa scrie si sa citeasca pe cetatean.
    La scoala sa mearga cine doreste sa invete si care plateste.De ca sa suport eu contribuabil plata unor servicii care nu sunt dorite si apreciate de cei carora le sunt adresate? Pentru cei care sunt silitori sa se acorde burse.
    Atunci scoala nu va mai fi o corvoada, un loc in care elevii needucati isi batjocoresc profesorii si colegii.
    Ce parere aveti?
  • +2 (2 voturi)    
    senzational (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 13:12)

    andrei [anonim]

    tema blogului - Buna. Suntem colegii tai. Prin ceea ce vei citi aici, poti incerca sa vezi lumea cu alti ochi. Nu suntem o asociatie pentru drepturile elevilor, suntem doar un grup de copii care nu ne gasim locul intr-o societate in care predomina sclipiciul si manelele. Vrem sa semnalam aici lucrurile de valoare, clipuri, carti, filme, spectacole pe care te lasam sa le descoperi. Intr-o buna zi, vei intelege. Tu, cititorule retras, tu, cel care te ascunzi intr-un colt si asculti Pink Floyd, intr-o zi vei intelege: nu esti singur. Generatia messenger, generatia chat, generatia in blue jeans. Poti sa ne numesti cum vrei. Chiar si generatia youtube. Si noi folosim mess-ul, si noi folosim youtube-ul. Dar mai avem ceva pe deasupra. Gustul pentru bun gust. L-ai incercat? Vei gasi aici recomandari pentru lucruri frumoase, pe care va fi super sa le incerci. Dar vei gasi si ‘the dark side of the moon’. Aratand-o, speram ca vei stii sa alegi.

    fugiti dupa senzational - aratati niste retardati care vor umple bodegile si voi le plangeti de mila. iar profesoara doar nu o sa se bata cu ei - fiti siguri, sar si la bataie.
  • +1 (3 voturi)    
    Ca la noi... (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 13:19)

    Razvan [anonim]

    Mi-e ciuda ca parca vad care o sa fie rezultatul: dobitocii aia de la Inspectorat or sa faca o 'ancheta' si biata profesoara va fi sanctionata ca nu i-a tinut pe infractorii astia sub control. Parca vad ca o vor scoate pe ea vinovata, incapabila, incompetenta, etc...
    Ca bietii copilasi... ce vina au ei...

    In acelasi timp, ma gindesc cu groaza, nu, nu exagerez, cu groaza, la faptul ca nici nu stiii daca infractorii aia mici trebuie exmatriculati (si atunci, ce bine le-ai facut lor) sau trebuie tinuti in scoala?

    Dupa umila mea parere (de ne-profesor, si ne-expert) ar trebui luati parintii golanilor alora mici si responsabilizati, fie prin aplicarea de amenzi, fie prin trimiterea lor in judecata pentru infractiuni legate de dreptul minorului. Caci e clar ca e vina parintilor alora, in primul rind.
    • +1 (1 vot)    
      de acord! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 16:37)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      parintii trebuie sa plateasca pt pacatele copiilor! dupa care, in spatiul privat al casei, pot aplica masuri corective care in scoli sunt interzise; sper ca veti fi in asentimentul meu ca exista oameni care nu accpeta alte argumente decat cele de forta; ei, sa le dam argumente pe intelesul lor, daca e asa! amenzi dure pt parinti si corectii eficiente de la parinti la copii; sau preferati o tara de infractori cu drepturi cetatenesti la nivel UE?
      • +1 (1 vot)    
        Oare? (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 17:28)

        Razvan [anonim] i-a raspuns lui clujean

        Ca parinte si ca intelectual sint impotriva violentei, in special in familie. Nu cred ca palmele si pumnii ii pot transforma pe acesti mici infractori in ceva mai bun. In definitiv, sint convins ca deja au parte de ele din belsug in familiile lor.

        Din pacate nu au parte de dragoste, de niste parinti care sa ii iubeasca si sa vrea sa le ofere un viitor, nu au parte de atentie, de rabdarea de a sta cu ei, de a-i ajuta la teme, de a le supraveghea anturajul, de a le intelege problemele (existentialele probleme ale adolescentei), nu au parte de ... parinti. Asta e trist.

        SIncer, educatia pumnilor nu cred ca ajuta la ceva. Putina dragoste acasa, putina dragoste adevarata, stiti,acea senzatie ca parintelui tau chiar ii pasa de tine si chiar iti vrea binele... asta le-ar trebui.

        Cit despre masurile corective... da, si ele fac parte din educatie. Dar aici nu ma refer la pumni si palme, ci la taiat "banii de buzunar", la "nu iesi afara toata saptamina", la "n-ai voie la televizor/calculator", la d'astea.
  • 0 (0 voturi)    
    Homeschooling !!! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 15:15)

    homeschooling father [anonim]

    Homeschooling !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Viata in scoala (Duminică, 25 ianuarie 2009, 9:19)

    Teacher [anonim]

    Articolul este in regula in masura in care se vrea inca un semnal de alarma vis-a-vis de probleme reale-din nefericire-din invatamantul romanesc.Este semnat cu initiale...nu ar trebui sa incepem sa ne asumam...?!si contine o eroare regretabila...Scoala nr.5 Targoviste.Draga AI,aceasta institutie de invatamant este un punct de reper in invatamantul dambovitean.La sfarsitul anului scolar trecut,de exemplu,din 700 elevi,in jur de 320 au obtinut rezultate remarcabile la diferite concursuri si olimpiade organizate la nivel local,regional,national,international!In ceea ce priveste dascalii ei,sunt oameni care isi fac treaba cu maxim profesionalism si sunt apreciati pentru onestitate,moralitate,pentru faptul ca nu s-au lasat niciodata coplesiti de un sistem cu scapari-care genereaza frustrari si nici n-au fost vreodata depasiti de situatie.Sunt oameni care in toti acesti ani au tinut pasul cu noul si l-au adaptat cerintelor ,nevoilor si intereselor elevilor.Colaborarea scoala-familie a fost intotdeauna armonioasa si ...a dat rezultate.Daca vrei informatii despre aceasta scoala,cauta printre scoli europene din Romania,parteneriate si proiecte interne si internationale,presa locala,sau...documentare la fata locului,nu YouTube,iar daca vrei sa mai scrii articole,verifica bine sursele,altfel...te poti trezi in mijlocul unui proces,,,,si ar fi pacat!Verifica inainte!
  • 0 (0 voturi)    
    Societatea (Luni, 26 ianuarie 2009, 9:53)

    Societatea [anonim]

    in care traim este vina oricarui comportament de acest gen,nu mai dati vina pe persoane care nu au de ales in viata din cauza ghinionului de a se fi nascut.
    -atat timp cat exista foamete ,somaj ,etc nu putem avea pretentia ca un om sa stea cu mainile in san si sa moara de foame ,este fortat pur si simplu sa se descurce prin orice mijloace...si cum nemuritorul gambeta spunea "scopul scuza mijloacele"
    nu este un comentariu direct la ce apare in imagine
  • 0 (0 voturi)    
    cerem iertare (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 8:43)

    spataru robert [anonim]

    ne cerem mii de scuze pentru incidentul provocat nu am vrut sa se intample asa a fost o gresala din partea noastra din cauza anturajului cu anumite persoanne iar acesta nu se va mai repeta. sunt unul dintre elevii premiati la olimpiada tehnica faza nationala premiul 1 in anul 2006-2007 si mentiune in anul 2007-2008. imi pare nespus de rau pt fapta care am savarsito. va rog sa ne iertati
  • 0 (0 voturi)