4 medalii pentru lotul roman de chimie la Olimpiada Internationala de Chimie 

de M.B. HotNews.ro

Marţi, 5 mai 2009, 14:01    NEWS | STIRI

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Lotul olimpic de chimie a obtinut o medalie de aur, una de argint si doua de bronz la a 43-a editie a Olimpiadei Internationale de Chimie "D. Mendeleev". Concursul s-a desfasurat in perioada 25 aprilie - 2 mai 2009, la Ashgabat in Turkmenistan.

Medaliat cu aur si la editia precedenta, Vlad Alexandru Puscasu, elev in clasa a XII-a  la Colegiul National „Vasile Lucaciu” din Baia Mare a reusit si in acest o performanta similara.

Medalia de argint a fost castigata de Ioana Moga (clasa a XI-a/Colegiul National "Emanuil Gojdu" din Oradea), iar medaliile de bronz au fost adjudecate de Maria Sanziana Muraru (clasa a XII-a/Colegiul National de Informatica "Tudor Vianu" din Bucuresti), respectiv Laurentiu Mintici (clasa a XII-a/Liceul Teoretic "Ovidius" din Constanta).

Competitia din acest an a reunit 87 de elevi din 13 tari. Concursul a constat in trei probe a cate 5 ore, doua probe teoretice si o proba practica. 
Citeste mai multe despre     |   |   |   |   |   |   |   |   | 

  
2037 vizualizari
  • +2 (6 voturi)    
    Profesori (Marţi, 5 mai 2009, 14:22)

    Alexandru C [utilizator]

    Ia mai ziceti ceva de profesorii din Romania acum. Merita sau nu salarii mai mari?
    • +2 (4 voturi)    
      imi pastrez comentariile ... (Marţi, 5 mai 2009, 14:32)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      ... pentru un articol in care se vorbeste despre rata analfabetismului in Romania. La articolele de genul celor cu olimpici prefer sa comentez despre elevii din Romania. Intre care, din fericire, continua sa existe varfuri, indiferent de salarii, greve, baza materiala, programe tampite, manuale ...
    • +5 (5 voturi)    
      10% DA (Marţi, 5 mai 2009, 14:34)

      Falco [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      Adevarul e ca salarul minim ar trebui sa fie macar 700 euro din pacate asta e doar vis pt romania si oricine ia sub acesti bani ar merita mai mult .

      Dar in acelasi timp e adevarat si ca doar 10% (asta cu indulgenta ) din profesori actuali sint intradevar dascali restu NU si din pacate si acesti 10 % sint din ce in ce mai obositi de probleme care nu ar trebui sa le aiba pt as putea face cu adevarat meseria . Iar faptul ca doar 10% din ei sint in tradevar profesori o recunosc chiar si ei .
      • +3 (3 voturi)    
        o sa fie 1% (Marţi, 5 mai 2009, 15:38)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Falco

        Daca asa ii tratam o sa ajunga la 1% rata.
        Totul depinde ce ne dorim. 1% sau 10-20-30-50% etc....
    • +5 (5 voturi)    
      Nope (Marţi, 5 mai 2009, 14:46)

      Dolan [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

      Olimpicii sunt rezultatul muncii lor si al sustinerii unor profesori buni, cativa anume, nu sunt produsul unui sistem. Ei nu reflecta cat de buni suntem noi dpdv al educatiei. Cand vorbim de educatie in Romania ne referim la nivelul mediu nu la varfuri, care apar in pofida situatiei proaste din invatamant. Cu alte cuvinte, faptul ca exista olimpici in Romania nu salveaza turma de indivizi prost pregatiti. Sa nu ne culcam pe o ureche pentru ca altii au performat!
      • 0 (2 voturi)    
        ba sunt produsul unui sistem (Marţi, 5 mai 2009, 15:16)

        Io [anonim] i-a raspuns lui Dolan

        Sistemul comunist de invatamant avea ca singur scop sa produca 4 elevi pe materie care sa rupa tot la olimpiadele internationale. Media era total irelevanta.
        Rezultatele aceastea sunt ramasitele acelui sistem.

        Acu' din pacate nu mai vrem nici macar atat. Acu' se doreste doar sa se faca reforma; doar de dragul de a se putea lauda ministrul ca facut reforma, desigur.

        Cu ce ramane elevul (media statistica) in cap dupa ce pleaca din scoala n-a interesat pe nimeni vreodata si nici nu pare sa intereseze pe cineva nici macar acum.
  • +5 (5 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 5 mai 2009, 14:25)

    falco [anonim]

    Felicitari , ei sint cei care mai dau o sensa acestei tari , pacat ca de muncit o sa munceasca in Germania , SUA, sau cine stie in ce alta tara , daca am reusi sa ii pastram la noi in tara ar fi un pas mare .

    Stiu personal doi olimpici la chimie din ani 90
    unul e in Germania celalat in Franta lucreaza in cercetare , cercetare care din pacate la noi in tara nu mai exista .

    Noilor olimpici le urez ca la urmatorul concurs sa fie 151 de state (parca atitea is pe mapamond ) si 1000 de concurenti iar rezultatele lor sa fie si mai bune .

    Bafta
  • +4 (4 voturi)    
    felicitari! (Marţi, 5 mai 2009, 14:31)

    dixit [utilizator]

    felicitari tuturor olimpicilor premiati si celor care au participat la asemenea concursuri! voi suneti adevarata avere a tarii
  • 0 (2 voturi)    
    Apreciere (Marţi, 5 mai 2009, 14:43)

    lolo [anonim]

    Degeaba ,tot cocalarii sunt apreciati in tara asta. O sa plec de aici cat inca sunt tanar ,imi pare rau dar tara asta nu ne merita.
    • +1 (3 voturi)    
      mentalitate (Marţi, 5 mai 2009, 15:40)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui lolo

      Asta e mentalitatea care ne-a tras si ne va trage in jos.
      Daca ne pleaca valorile, atunci nu are rost sa mai discutam despre viitor.
      • +1 (3 voturi)    
        Mentalitate sau nu (Marţi, 5 mai 2009, 15:52)

        lolo [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Care ar fi motivul sa raman aici? Spune-mi macar un avantaj ,cu dezavatajele pot umple pagini intregi.
        • +1 (1 vot)    
          ti-am dat vot plus (Marţi, 5 mai 2009, 20:55)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui lolo

          Ti-am dat vot plus pentru ca intrebarea este foarte legitima.
          Singurul motiv de a ramane ar fi acela ca ti-ar pasa. Sincer, este singurul real. Nu zic ca e realist.

          Eu nu am zis ca nu faci bine ca pleci.
          Doar ca aceasta mentalitate de delasare ne-a adus aici. Daca am sta si am contribui cu totii la bunastarea noastra, am putea schimba cursul istoriei.

          Suna idealist, dar asa e. Dovezi ai destule in istoria noastra.
  • 0 (0 voturi)    
    Paleta de activitati (Marţi, 5 mai 2009, 15:01)

    Pink Panther [anonim]

    Felicitari fetelor si baietilor!

    Profesorii? O mica parte dintre ei merita felicitari. Anume cei care inteleg sa-si faca treaba si sa se implice.

    Pentru restul nota este data de nivelul generatiile care se afla la volanul BMW-urilor, a cocalarilor, a politicienilor.

    Observatie:
    - as dori ca si pe concursuri aplicative care dezvolta managementul sa fim macar prezenti.
    - indivizii gen Alexandru C (primul comentariu) tot incearca sa justifice pasivitatea profesorilor si lipsa lor de reactie.
    - este cel mai usor sa-ti spui poezia repetata de nenumarate ori la orele de clasa, sa tarasti copiii prin meditatii luandu-le putinul timp ramas care ar putea fi folosit pentru activitati complementare scolii (v. orarul de dupa-masa).
    - cate si mai cate...
  • 0 (0 voturi)    
    welcome to MIT, kids! (Marţi, 5 mai 2009, 18:07)

    dan [anonim]

    chiar asa: welcome to MIT, Harvard, Princeton etc, voi alegeti :)
    de acord cu Nope
  • 0 (0 voturi)    
    despre cei 4 olimpici (Marţi, 5 mai 2009, 20:48)

    nicoletta [anonim]

    ii felicit atat pe ei cat si pe cadrele didactice care au contribuit la aceasta performanta.sa nu mai spuna nimeni ca romanii nu sunt capabili sa ajunga la asemenea performante.nici nu va puteti imagina cate sacrificii se fac pentru a se ajunge aici.bravo lor.in timp ce noi facem lucruri care sa ne relaxeze si sa ne faca viata mai putin stresanta, acesti olimpici impreuna cu dascalii lor studiaza si se pregatesc ca sa ne faca noua imagine buna afara demna de respect.FELICITARI!!!!!!


TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie

FORUM

Ultimele
discutii