Muraru Costin Grigore, Felix Liviu Milorad si Muraru Sebastian
Foto: Arhiva personala

NASA a premiat elevi romani de la Colegiul Tudor Vianu din Bucuresti

de Magda Barascu Hotnews

Luni, 18 mai 2009, 10:50    NEWS | STIRI

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Agentia Spatiala Americana NASA a premiat doua echipe ale elevilor bucuresteni in cadrul unui concurs, la care au participat tineri din 12 tari. Tinerilor li s-a cerut sa vina cu propuneri de adaptare a avioanelor supersonice la transportul de pasageri pana in 2020. Constantin Muraru, unul dintre elevii castigatori, a declarat pentru HotNews.ro ca avionul lor este foarte putin poluant, foloseste bio-diesel obtinut dintr-o planta uleioasa.

Muraru Costin Grigore, Felix Liviu Milorad si Muraru Sebastian, elevi in clasa a IX-a la Colegiul Tudor Vianu din Bucuresti, s-au clasat pe locul 1 la echipe.

Echipa care a castigat a obtinut cel mai mare punctaj din tot concursul

Profesorul coordonator, Ioana Stoica, profesoara de fizica la Colegiul Tudor Vianu, a declarat pentru HotNews.ro ca "este un concurs care are drept scop construirea unui avion care sa corespunda anumitor cerinte NASA". Echipa care a castigat a obtinut cel mai mare punctaj din tot concursul, elevii pot sa castige orice competitie, au o formatie foarte buna si la matematica, fizica si informatica" a spus profesoara Stoica.

Colegiul Tudor Vianu a trimis in concurs 4 echipe, doua dintre ele castigand la sectiunea international locurile 1 si 2.

"Trebuia sa creem un prototip al avionului viitorului. A fost o provocare interesanta"

Constantin Muraru a povestit cum a ajuns impreuna cu colegii lui sa concureze in aceasta competitie: "Doamna profesoara Stoica se implica mereu si este in legatura cu cercetatorii de la NASA si dansa ne-a spus despre concurs", spune Constantin.

"Trebuia sa creem un prototip al avionului viitorului. A fost o provocare interesanta. Avionul nostru este foarte putin poluant, este bio-diesel dintr-o planta care polueaza foarte putin", a spus Constantin.

La individual castigator a fost un elev din Singapore, Sidhart Krishnan.

Locul 2 la sectiunea international ocupat de o alta echipa de la Colegiul Tudor Vianu

Pe locul 2 la echipe, s-au situat tot elevi de la Colegiul Tudor Vianu: Vlad Adam, Ana Maria Borlovan, Roberta Raileanu si Sabina Zavoianu, toti in clasa a IX-a. Pe locul 3 s-a clasat o echipa a unui liceu din capitala Greciei.

Peste 120 de liceeni, care au venit cu 60 de propuneri, s-au inscris in cele patru categorii, adica echipe americane si din afara SUA si concurenti individuali (americani si din afara SUA).

Participantii au avut de ales intre doua modalitati de a intra in competitie. Ei au putut fie sa conceapa un studiu care sa abordeze provocarile si solutiile oferite de zborurile supersonice, fie sa propuna un prototip de avion supersonic comercial care sa poata functiona in 2020.

"Toate conceptele au fost pline de imaginatie si inovatoare", a declarat unul dintre cercetatorii de la NASA care au analizat propunerile venite din toata lumea. Jurizarea s-a facut in functie de masura in care elevii si-au alcatuit documentatia si dupa modul in care au respectat criterii de baza cum ar fi continutul documentat, creativitatea, imaginatia, organizarea si redactarea.
Citeste mai multe despre     |   | 

  
5067 vizualizari
  • -3 (7 voturi)    
    Curios (Luni, 18 mai 2009, 11:24)

    gigi [anonim]

    De cand fabrica NASA avioane de pasageri? Indiferent daca is supersonice sau nu...
  • +3 (9 voturi)    
    idei mai bune (Luni, 18 mai 2009, 11:43)

    euuuu [anonim]

    Cei de la NASA au ramas probabil in pana de idei, si bineinteles apeleaza la binecunoscuta metoda de improspatare si imbunatatire : potentialul tinerilor. Foarte bine ca ne premiaza copii talentati, care de ce sa nu recunoastem, depasesc cu mult media junimii din alte tari. Dar o bila neagra pentru Romania... au comoara in ograda si ei se gandesc cum sa-si mai construiasca cate un turn dupa modele occidentale.
    Felicitari acelor copii !
    • +3 (3 voturi)    
      vorbesti prostii (Luni, 18 mai 2009, 13:49)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui euuuu

      Nu, nu e vorba de nicio pana de idei din partea NASA. Daca nu ai fi fost un ignorant si ai fi avut macar un dram de curiozitate sa te documentezi putin inainte de a deschide gura ai fi vazut care era scopul competitiei: popularizarea stiintei in randul elevilor ... iar abordarea lor e sa lanseze un challenge care sa-i determine pe ce-i interesati sa sape putin, sa incerce sa inteleaga, macar in mare, bazele unor tehnologii (mai mult sau mai putin populare), sa le stimuleze imaginatia, etc, etc.

      PS: proiectele elevilor descriu doar niste idei in linii foarte generale, sa nu crezi ca gata! de maine NASA o sa le si puna in practica, sau ca sunt atat de noi incat nimanui nu s-a mai gandit la lucruri asemanatoare .... pe de alta parte, astfel de competitii reprezinta un minunat exercitiu de gandire, de descoperire / stimulare a unor pasiuni.
      • -3 (3 voturi)    
        Ce frumos (Luni, 18 mai 2009, 14:04)

        nasa [anonim] i-a raspuns lui gigel123

        dar esti naiv
        • +1 (1 vot)    
          ce vorbesti! (Luni, 18 mai 2009, 14:57)

          Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui nasa

          Daca ai fi avut curiozitatea sa arunci un ochi pe proiectele alea, ai fi vazut ca sunt documentate de pe Wikipedia, adica nimic nou.
          Oricum, e bine sa-i puna la treaba. Au ocazia sa invete lucruri noi si sa se obisnuiasca sa lucreze in echipa.
          • 0 (0 voturi)    
            Rautate romaneasca (Marţi, 19 mai 2009, 11:21)

            Pe cuvantul tau ca nu e nimic nou? [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

            Daca ati fi citit macar criteriile de evaluare, draga domnule, ati fi observat ca tot ce scrie in proiect trebuie sa fie elaborat de elevi, iar wikipedia si alte siteuri sa fie surse de inspiratie. Proiectele nu s-au scris singure, in plus nu au fost scrise in limba romana, adica nu le-ar fi putut elabora orice cetatean roman si ilustru vorbitor de limba romana. In plus ca sa va citez "daca ai fi avut curiozitatea sa arunci un ochi peste proiectele alea" ati fi observat ca nu este un proiect copy-paste si in plus nu sunteti in masura sa comentati calitatea si autenticitatea creatiei acestor copii pentru ca daca ati fi fost in locul lor nu cred ca ati fi realizat macar jumatate din ce au realizat ei.
        • +1 (1 vot)    
          iar d-ta (Luni, 18 mai 2009, 15:22)

          gigel [anonim] i-a raspuns lui nasa

          ... nu gandesti, altfel ai putea prezenta cateva argumente care sa-ti sustina afirmatiile.

          Oricum credulitatea voastra e de inteles: se datoreaza faptului ca nu intelegeti nimic din complexitatea tehnologica a unor astfel de realizari, nu lucrati in domeniu , nu aveti pregatirea tehnico-stiintifica necesara si cadeti usor prada unor pseudo-argumente ce nu au in spate decat wishful thinking.

          PS: ... pariez ca voi nici macar n-ati avut curiozitatea sa va uitati peste lucrarile respectivilor elevi , dar cu toate acestea emiteti pareri semi-docte :)

          PPS: linkul cu lucrarile l-am dat mai jos. Documentatie tehnica serioasa despre cum se construiesc avioane si alte minunatii gasiti pe Opencourseware, dar daca tu preferati sa credeti doar in basme, atunci n-aveti decat sa ramaneti la parerile voastre initiale.
          http://www.aeronautics.nasa.gov/competition_winners.htm

          ...si inca odata: tot respectul pentru elevii in cauza. Participarea la competitie demonstreaza ca au preocupari mult mai profunde decat majoritatea celor de varsta lor si probabil si o capacitatea intelectuala pe masura. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa denaturam faptele!
  • +1 (1 vot)    
    Societatea civila (Luni, 18 mai 2009, 14:53)

    b09d4n [utilizator]

    Sincere felicitari elevilor si profesorilor care se implica in astfel de proiecte !

    Nu pot din pacate sa nu remarc faptul ca un articol pozitiv "se bucura" de un atat de mic interes din partea audientei.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari! (Luni, 18 mai 2009, 15:01)

    Gabriel, Deva [anonim]

    Felicitari, atat elevilor care au castigat acest premiu cat si profesorilor care i-au format si le-au deschis pasiunea pentru performata. Bravo!
  • -2 (2 voturi)    
    pentru Gigel (Luni, 18 mai 2009, 16:33)

    euuuuu [anonim]

    Mai Gigel, sincer nu stiu de te umpli de atata adrenalina. Calmeaza-te in primul rand, si in al doilea rand citeste cu atentie ce scriem fiecare.
    In ceea ce ma priveste, nu am nimic cu NASA, dimpotriva ii felicit ca stiu sa ne exploateze comorile din ograda. Replica mea dura se indrepta impotriva Romaniei, pentrqu ca tocmai asta nu se face in tara noastra : nu se valorificam talentele existente. Iar tinerii nostrii sunt o sursa permanenta si nesecata de idei bune, inovatoare si datatoare de sperante pentru viitor.
    Dupa cum poate ai observat i-am felicitat pe acei copii, si sunt mandra ca ne-au reprezentat tara la un astfel de concurs. Dar nu pot spune ca am aceeasi mandrie, cand ma gandesc ca Romania are atatea si atatea lipsuri, pe care ideile si proiectele lor le-ar putea diminua.
    Ce ma intriga pe mine, nu este faptul ca NASA le va folosi proiectele pe viitor, ci faptul ca Romania nici macar nu se oboseste sa le scoata la iveala capacitatile.
    Iti doresc o zi linistita.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari tinerilor pentru realizari... (Luni, 18 mai 2009, 17:03)

    Amitabha [anonim]

    ...si le dorim succes si in alte competitii viitoare, cu recomandarea sa se tina de carte pentru ca asa se pleaca cel mai usor...
  • -1 (1 vot)    
    Who the f**k is Tudor Vianu? (Luni, 18 mai 2009, 17:45)

    Axul [anonim]

    Acest liceu s-a denumit, pe rand: teoretic Petru Groza, de informatica, mate-fizica nr. 1, iar acum, ca nuca-n perete, Tudor Vianu, care nu a avut nicio tangenta cu liceul sau cu profilul acestuia!
    Ordinul de schimbare a numelui a venit de la inspectorat, iar conducerea liceului, cu miros politic, a propus si a votat in unanimitate, de parca inviase Ceausescu. Evident ca exista si o explicatie pentru fortarea acestui nume, dar asta cu alta ocazie.
    NASA este totusi NASA, felicitari elevilor si profesorilor pentru reusita, dar...
    ... a auzit cineva de unul, Stefan Odobleja cu a sa Psihologie Consonantista, din care s-a inspirat cel care acum este promovat de americani drept parintele ciberneticii?
    Ce mai asteptati, spirite libere? Sa vin sa o fac eu?
    "Primul gand ce-l are Gandul/E Gandirea s-o-ntalneasca" - Stefan Odobleja.
  • 0 (0 voturi)    
    Romani dragutzi (Luni, 18 mai 2009, 21:52)

    NEVERMIND [anonim]

    Traim intr-o tara absolut geniala, cu niste oameni demni de premiul proteza de aur 2009, pe cuvantul meu meritati toti cate un dinte de aur de la nasa ca sa va inchideti gurile rele.
  • 0 (0 voturi)    
    invitatie (Luni, 29 martie 2010, 21:56)

    alex [anonim]

    Salut!
    Felicitari, sunteti tari!
    Va invit pe blogul meu www.astro-ro.blogspot.com.


TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie

FORUM

Ultimele
discutii