La concursul pentru titularizare, candidatii care au absolvit "Spiru Haret"-Deva au fost scosi din examen

de M.B. HotNews.ro

Miercuri, 15 iulie 2009, 14:30    NEWS | STIRI

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Mai mult de 70 de persoane care s-au prezentat, miercuri, la Deva pentru a sustine examenul de titularizare, au protestat in fata Inspectoratului Scolar, nemultumite ca au fost scoase din sali. Acestora li s-a spus ca nu pot sustine examenul intrucat au absolvit Universitatea "Spiru Haret" - sectia Deva.

Peste 70 de persoane care s-au prezentat la centrul de la Liceul Pedagogic "Sabin Dragoi" pentru a da examenul de titularizare au mers in fata Inspectoratului Scolar Judetean, aflat langa centrul respectiv, nemultumite ca au fost scoase din sala de examinare, pe motiv ca sunt absolvente ale Universitatii "Spiru Haret", sectia Deva, la invatamant la distanta.

Candidatii sunt revoltati si spun ca au platit peste 4.000 de lei pentru a urma cursurile acestei universitati, iar apoi si-au facut toate actele de care aveau nevoie pentru a intra in examen si au fost validati.

Ei afirma ca miercuri, cu o jumatate de ora inainte de a li se da subiectele, li s-a cerut sa paraseasca salile de examinare, fiind atentionati ca, oricum, si in cazul in care vor reusi sa treaca examenele, nu vor primi posturi.

Potrivit presedintelui Comisiei de examinare pentu titularizare, Claudiu Lautaru, care este si adjunct al ISJ Hunedoara, peste 70 de absolventi ai sectiei din Deva a Universitatii "Spiru Haret" nu au fost primiti la examen, iar cei care au ramas nu vor beneficia de post, chiar daca reusesc sa ia o nota mare la examen.
Citeste mai multe despre     |   |   |   |   |   |   |   |   | 

  
6691 vizualizari
  • 0 (24 voturi)    
    O prima victorie! (Miercuri, 15 iulie 2009, 14:41)

    Catalin [anonim]

    O victorie mica, e drept dar e o prima victorie!
    Sa realizeze toti acesti oportunisti nesimtiti ca nu e suficient sa dai bani ca sa ai o diploma.

    Sa auzim de tot mai multe astfel de exemple!
    • +3 (15 voturi)    
      Ar fi trebuit sa-i lase (Miercuri, 15 iulie 2009, 15:08)

      Iulian [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Ar fi trebuit sa-i lase sa stea ine xamen ca sunt sigur ca n-ar fi luat note mai mici decat aia ce-au absolvit la stat.

      Atunci ce-ar fi zis? C-a fost o intamplare ca nu sunt mai slabi decat aia de la stat ce cica invata pe bune?
      • +4 (6 voturi)    
        Ai dreptate (Miercuri, 15 iulie 2009, 15:27)

        Mitica Valahul [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

        Astia sunt absolventii care, an de an, la examenele de titularizare in invatamant, pica cu brio, luind note de 1,2,3 si maxim 4! Intrati pe titularizare.edu.ro in arhiva si vedeti acolo(sunt tabele complete in care apare si forma de invatamant : scrie privat, si la durata SUPERIOARE-SCURTA DURATA 3 ani- deci sigur ush)! An de an, note de 2 si 3, de se crucesc toti, si vuieste presa 2 saptamani in fiecare vara!

        Eu ii lasam sa candideze si pe urma dadeam presei notele obtinute! Dar mai e posibil:
        ATENTIE REDACTIA HOTNEWS - sunt judete unde au dat examen de titularizare - rezultatele sunt publice: urmariti care sunt cei cu note sub 5 si la ce facultati au invatat!
      • -1 (3 voturi)    
        da inversunatule (Miercuri, 15 iulie 2009, 18:42)

        sony [anonim] i-a raspuns lui Iulian

        Astia sunt absolventii care, an de an, la examenele de titularizare in invatamant, pica cu brio, luind note de 1,2,3 si maxim 4! Intrati pe titularizare.edu.ro in arhiva si vedeti acolo(sunt tabele complete in care apare si forma de invatamant : scrie privat, si la durata SUPERIOARE-SCURTA DURATA 3 ani- deci sigur ush)! An de an, note de 2 si 3, de se crucesc toti, si vuieste presa 2 saptamani in fiecare vara!

        Eu ii lasam sa candideze si pe urma dadeam presei notele obtinute! Dar mai e posibil:
        ATENTIE REDACTIA HOTNEWS - sunt judete unde au dat examen de titularizare - rezultatele sunt publice: urmariti care sunt cei cu note sub 5 si la ce facultati au invatat!



        se pare ca ati cazut cu toti in capcana

        este k omorati Spirul dar tot nu vati gasi de munca

        se pare ca ati cazut examenul
      • 0 (2 voturi)    
        hai sa fim seriosi!!! (Joi, 16 iulie 2009, 10:27)

        Maria [anonim] i-a raspuns lui Iulian

        cu tot respectul, rog sa nu va mai punetzi pe picior de egalitate cu cei care au terminat o facultate la zi si una de stat!!!!!! treaba asta cu datul afara se imunea de mult timp!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      o prima "victorie" (Miercuri, 15 iulie 2009, 20:16)

      marian [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Nu sunt implicat si nu discut aspectele morale ale "afacerii" Spiru Haret.

      Totusi, sa impiedici accesul unor oameni la un examen dupa ce le-ai primit dosarul la inscriere poate fi catalogata ca o MARE MAGARIE!
      Si eu cred ca ceea ce face ME este o ilegalitate mult mai mare decat ce au facut cei de la Spiru.

      Cei de la Spiru Haret nu au beneficiat de o lacuna a legii, ci de un paragraf al legii favorabil, clar si neinterpretabil.

      Daca este moral sau nu... eu cred ca nu, universitatea SH a °sarit calul°.
      Dar a fost legal? Eu zic ca da, instanta va zice ca da, ME zice ca nu.

      Daca ME isi permite sa incalce legile tarii si regulile de bun simt, pe principiul °mai bine mai tarziu decat niciodata°, atunci chiar au o problema de EDUCATIE.
    • -1 (1 vot)    
      Victoria prostiei (Joi, 16 iulie 2009, 3:26)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Daca au fost validati, fii sigur ca vor castiga in instanta si vor primi bani buni despagubire, pe care, prostule, tot noi ii vom plati din taxe si impozite.
  • +2 (20 voturi)    
    BATAIE DE JOC (Miercuri, 15 iulie 2009, 14:43)

    ina [anonim]

    Care e problema ca au absolvit o scoala particulara? sfatuiesc cele 70 de persoane sa dea in judecata persoanele si institutia care i-a dat afara din examen pentru incalcarea Egalitatii in drepturi (principiu constitutional). Vor castiga cu siguranta!
    • +5 (15 voturi)    
      nu ai inteles (Miercuri, 15 iulie 2009, 15:01)

      luc [anonim] i-a raspuns lui ina

      nu e problema ca au absolvit o scoala particulara. problema e ca acea scoala particulara e neacreditata. deci diploma lor este egala cu zero.
      • +1 (7 voturi)    
        tu nu ai inteles (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:01)

        ana [anonim] i-a raspuns lui luc

        Diplomele eliberate pana anul acesta pentru studentii USH au fost eliberate de Ministerul Educatiei, deci sunt valabile, asa cum sunt si ale altor universitati particulare eliberate de Min.Ed., fie ele si din "Vascautii din Deal".
        • +2 (4 voturi)    
          ba tu nu ai inteles (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:16)

          luc [anonim] i-a raspuns lui ana

          nu au fost.
    • +6 (16 voturi)    
      Vor pierde (Miercuri, 15 iulie 2009, 15:09)

      Mitica Valahul [utilizator] i-a raspuns lui ina

      Nu e vorba de egalitatea in drepturi.
      Nu sunt dati afara absolvenii unei universitati particulare. Exista multi profesori absolventi de facultati particulare - dar facultati acreditate, nu tepe gen ush.

      Sunt dati afara din concurs niste persoane care nu indeplinesc conditiile necesare inscrierii la concurs - adica sa aiba o diploma de absolvire a unei facultati acreditate.

      Sa ma exprim in limbajul vostru de cocalari cu pseudo-diplome: ati pus botu' crezand ca va luati usor diploma si v-ati luat teapa! Nashpa...acum hai, USHi ....faceti pasi, ca hartia aia e buna de citit pe buda....nimic altceva.
  • +3 (17 voturi)    
    Tot cetateanul o incaseaza... (Miercuri, 15 iulie 2009, 14:46)

    Dumitriu [anonim]

    Adica tu stat, tu Minister al Educatiei etc. in loc sa asiguri aplicarea legilor in invatamantul superior, te trezesti ca niste fabrici de diplome nu mai sunt O.k. In cine lovesti? In megafabrici? Nu in niste amarati care dupa ce au dat o gramada de bani, au invatat, au sustinut niste exemane, detin niste diplome date de stat, ii trimiti la plimbare. Rusine! PSD-ule, sper ca mori de gat cu gasca de laPDL, nerusinatilor!
    • +3 (13 voturi)    
      hmm (Miercuri, 15 iulie 2009, 15:03)

      luc [anonim] i-a raspuns lui Dumitriu

      nu as fi asa vehement. din ce stiu, la spiru haret examenele sunt ceva de genul: ai 60 intrebari grila. le ai inainte de examen rezolvate. la inveti pe de rost, te duci la examen si iei. aia nu e facultate.
      • +2 (10 voturi)    
        nu cred (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:06)

        io [anonim] i-a raspuns lui luc

        ca ai fost la examene la ei ca sa poti sa comentezi. In urma cu 4 ani terminam facultatea de Limbi si Literaturi Straine la Spiru. nu ai vrea sa aflii ce exigenti erau unii profesori. nu cred ca e ok sa iti dai cu presupusul pe ce ai auzit.
        • +2 (2 voturi)    
          Da' limba romana... (Miercuri, 15 iulie 2009, 17:46)

          LauraC [anonim] i-a raspuns lui io

          ...cui i-o lasi?

          "sa afli" in loc de "sa aflii".
        • +2 (2 voturi)    
          reply (Miercuri, 15 iulie 2009, 18:43)

          luc [anonim] i-a raspuns lui io

          modul in care scrii imi spune ca nu ar fi trebuit sa iei bacalaureatul, cu atat mai putin sa termini o Facultate cu profesori atat de "exigenti".

          nu am facut Facultatea acolo, dar cunosc oameni care au facut-o. ei mi-au povestit faza cu grilele.
        • +1 (1 vot)    
          serios??? (Joi, 16 iulie 2009, 10:33)

          maria [anonim] i-a raspuns lui io

          da chiar ne crezi prosti pe toti cei care am terminat la zi???chiar crezi ca nu stim cum stau treburile cu " exigenta"? unii dintre no am facut si SH dupa o facultate la zi ....doar pt hartie, ca latceva nu inveti, oricum...daramite lb straine :)))))))))
      • 0 (4 voturi)    
        ush (Miercuri, 15 iulie 2009, 17:02)

        spiru [anonim] i-a raspuns lui luc

        pai invata si tu 60 de intrebari din 500 si da examen, si mai fa o data calculul la nr de studenti ptr ca trebuie sa fie toti absolventi si nici un restantier ptr ca toti stiau raspunsurile de la grile, va sfatuiesc pe toti sa va duceti la spiru , daca e asa de usor , ce strica o diploma?? saracilor , tarani o sa muriti , pina cind nu se arunca cu rahat, de aia e tara de cacat, din cauza unora ca voi, mai luati credite, mai faceti concedii afara, ca asa face si vecinul, umpleti sosele un weekend, e bine!!
        • +2 (2 voturi)    
          mda (Miercuri, 15 iulie 2009, 18:45)

          luc [anonim] i-a raspuns lui spiru

          nu inteleg ce vrei sa spui. sunt 60 de intrebari si atat. nu 60 din 500. 60 si atat
      • +1 (1 vot)    
        EXACT!!!!mare dreptate ai!!! (Joi, 16 iulie 2009, 10:30)

        maria [anonim] i-a raspuns lui luc

        asta e cruda realitate despre SH care ne face mai apoi " EGALI"
  • +3 (15 voturi)    
    Si nu e correct? (Miercuri, 15 iulie 2009, 14:47)

    je [anonim]

    Pt ca o universitate da diplome pe banda, ceilalti care le-au luat pe bune sunt nedreptatiti! Toti angajatorii trateaza absolventii ca nulitati.

    Plus, ceea ce nu e evident acum, dar pe viitor cand or sa iasa la pensie acesti absolventi or sa puna presiune pe buget, pt ca vor primi o pensie mai mare.
  • -2 (14 voturi)    
    STATUL AR TREBUI SA PLATEASCA (Miercuri, 15 iulie 2009, 14:47)

    cris [anonim]

    Statul roman ar trebui sa plateasca despagubiri celor care au absolvit USH pentru caprin institutiile de reglemetare a permis existenta unei astfel de societati comerciale tip caritas. Despagubirea ar trebui sa cuprinda taxele de scolarizare si o retributie lunara de 1000 de lei pentru ca acesti absolventi au pierdut timpul ca sa se pregateasca pentru a obtine o diploma la o unitate de invatamant fantoma.
    • +8 (14 voturi)    
      i-auzi (Miercuri, 15 iulie 2009, 15:05)

      luc [anonim] i-a raspuns lui cris

      statul, adica noi, contributorii, ar trebui sa plateasca pentru ca unii nu au fost in stare sa verifice daca specializarea la care se inscriu e acreditata sau nu. halal
      • -1 (3 voturi)    
        ce inversunat esti! (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:09)

        yo [anonim] i-a raspuns lui luc

        statul ( ministerul invatamantului) a semnat niste diplome si apoi a permis eliberarea lor. conform unor dovezi ( examene). Daca a eliberat diplomele e raspunzator
        • -1 (1 vot)    
          nu MEC (Miercuri, 15 iulie 2009, 18:46)

          luc [anonim] i-a raspuns lui yo

          nu ministerul a eliberat diplomele, ci facultatea.
    • +7 (13 voturi)    
      mai sa fie... (Miercuri, 15 iulie 2009, 15:08)

      Observator OSCE [anonim] i-a raspuns lui cris

      tot statul trebuie sa plateasca??? asa va invata pe voi la sh (second hand) ???

      cineeee mama drk este statul asta ? nu cumva sunt si eu si trebuie sa platesc prostia vostra ? adica eu sunt de vina ca v-ati dus ca berbecii sa va cumparati diplome si pentru asta trebuie sa platesc nu-i asa ?

      sunt pline ministerele si consiliile judetene de cucoane si pilosi de o prostie inimaginabila care au facut sh-ul.....
      declar raspicat: singurul lucru bun pe care l-a facut abramburica !!!
      • -1 (1 vot)    
        ush (Miercuri, 15 iulie 2009, 22:23)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Observator OSCE

        STATUL FURA IN FIECARE ZI DE LA FIECARE DINTRE NOI,BANII NOSTRII SUNT IN EXCURSIILE LOR LUXOASE,IN HAINELE LOR CUMPARATE CU SUME URIASE.CE RAU AU FACUT CEI DE LA USH?AU LUAT DE LA NOI ,IAR NOI AM SARACIT?EU SUNT ABSOLVENTA DE SCOALA POSTLICEALA- UNDE AM INVATAT DE MI-AU SARIT CAPACELE- DAR SA VA SPUN ,CA EU CARE AM AVUT NOTE FOARTE MARI LA SCOALA NU AM AVUT PARTE DE SERVICIU- PENTRU CA NU AVEAM EXPERIENTA IN DOMENIU, IAR CEI CARE COPIAU, DAR CARE AVEAU RELATII AU OBTINUT POSTURI BUNE IN ORAS. OARE UNDE ESTE DREPTATEA IN ROMANIA. ?
    • +3 (5 voturi)    
      statul nu trebuie sa plateasca (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:03)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui cris

      Daca te-ai inscris la o particulara care are bube, iti asumi riscul. Eu ca si contribuabil nu sint obligat sa platesc prin taxele mele prostia unora de a da bani girla fara sa se informeze si nesimtirea unor profi univ. (dr?) care si-au luat diplomele de licenta si doctorat tot prin intermediul acelor universitati
  • +3 (13 voturi)    
    nu si-au cumparat legalitatea cu 4000 lei (Miercuri, 15 iulie 2009, 14:47)

    oldman [anonim]

    cu taxa de 4000 lei au platit cursurile unei scoli. nu este vina statului ca n-au stiut ce cumpara sau ca acea universitate le-a luat banii fara a-i atentiona asupra riscurilor si fara a incerca sa-si acrediteze sectiile cu probleme. nu poate gira statul roman pentru ceva ce nu poate controla. d-aia sunt institutii de acreditare, proceduri de urmat, ca sa se poata urmari calitatea procesului de invatamant. la scara mica, priviti scolile de soferi auto. sunt toate atestate, certificate. nu risca nimeni sa mearga la o scoala auto daca stie ca la terminare nu poate da examen de permis auto.
    • -1 (1 vot)    
      pentru oldman (Miercuri, 15 iulie 2009, 21:10)

      marius [anonim] i-a raspuns lui oldman

      old man esti un prost a-m absolvit la stat in 98 si devenisem un alcoolic datorita lipsei de preocupare ,ai mei de acasa erau convinsi ca eu ma omoram cu invatatul dar copiam dupa colege si atunci eram convins ca sunt un ratat ,din punct de vedere al comportamentului meu de atunci ,dar oricum nu fac pe desteptul... boule.
  • -4 (8 voturi)    
    spiru haret (Miercuri, 15 iulie 2009, 14:55)

    alina [anonim]

    Nicio problema! Daca ii actioneaza in justitie ,castiga! Iar Lautaru risca sa le plateasca daune interese si "sa cante la lauta" cum vor vrea haretistii.
  • +4 (8 voturi)    
    UPS (Miercuri, 15 iulie 2009, 15:01)

    ady [anonim]

    Nasol moment ptr ei, dar sincer cam f. multe fac de gen Spiru sint fabrici de diplome, de BIOTERA nimic nimic, k cei si akolo te impiedici numai de generali, colonei, s.a.m.d.
  • 0 (10 voturi)    
    sa le fie rusine (Miercuri, 15 iulie 2009, 15:10)

    nickname [anonim]

    Eu sigur o sa-i dau in judecata.
    Am pierdut timp, am pierdut bani si acum ma trezesc fara diploma. Si din cauza cui? Nu credeti ca tot ce a facut spiru a facut sub umbrela ministerului? Daca stiau ca are sectii neacreditate de ce nu s-a sesizat nimeni? Pt ca spiru platea impozite la stat..grase..de pe urma studentilor.
    • +2 (2 voturi)    
      dar tu (Miercuri, 15 iulie 2009, 18:50)

      luc [anonim] i-a raspuns lui nickname

      tu de ce nu te-ai interesat daca ce faci tu e acreditat? trebuie sa te duca statul de manuta?

      daca te duci la alimentara si cumperi ceva stricat si faci bube pe gat nu trebuie ca statul sa te despagubeasca. el cel mult o sa il amendeze pe vanzator (prin anpc). dar tu trebuie sa te uiti pe eticheta si sa nu cumperi stricnina in loc de ulei
  • -3 (9 voturi)    
    Titularizare (Miercuri, 15 iulie 2009, 15:11)

    Tania [anonim]

    Este adevarat, dar, pe de alta parte, diplomele SUNT DATE de catre Ministerul Invatamantului, asa ca certifica licentierea. Daca o firma oarecare vrea sa angajeze, nu poate specifica in anunt, conform legii, anumite criterii discriminatorii (sex, etnie etc) .Parerea mea este ca nici la acest concurs de titularizare nu se puteau face departajarile dupa unitatea de invatamant absolvita. Daca ar fi fost bine pregatit candidatul si lua examenul era dovada ca va fi bun in meserie oriunde ar fi terminat, daca nu stia, era eliminat oricum si nu era nevoie de masura discriminatorie.
    • -1 (3 voturi)    
      diplome... (Miercuri, 15 iulie 2009, 15:36)

      Costelush [anonim] i-a raspuns lui Tania

      Ce-i care au terminat anul asta nu au diplome oficiale de la minister, au doar o adeverinta ce tine loc de diploma ... asa ca nu, nu e nici o discriminare. Nu e ca la BAC, unde ti se elibereaza diploma in cateva zile.

      Plus, ministerul nu are nici o treaba cu adeverintele eliberate de USH.
  • 0 (12 voturi)    
    Catre USHchiti (Miercuri, 15 iulie 2009, 15:17)

    Mitica Valahul [utilizator]

    Mai USHchitilor, degeaba va faceti conturi pe hotnews si bagati voturi cu minus ca realitatea tot aia e.

    Aveti niste pseudo-diplome bune de citit doar pe buda - nici macar hartie igienica nu poti face din ele...

    A venit scadenta - hai bagati cu minus, cocalari micutzi, ca doar asta v-a mai ramas de facut...

    Se prapadesc ceilalti forumisti de ras vazand disperarea voastra.
    Minus, minus, minus, minus, minus...poate, poate dispare si decizia ministerului...dar vai, acolo nu puteti sa va logati si sa votati cu minus! Diplomele raman tot fara de valoare!
  • -2 (6 voturi)    
    In ce an au absolvit ? (Miercuri, 15 iulie 2009, 15:43)

    mihai [anonim]

    Eu nu am inteles in ce an absolvisera oamenii cu pricina ? Anul acesta ? Ma indoiesc, atunci nu ar fi venit la titularizare...
    Iar daca au absolvit anii anteriori, ma indoiesc ca cineva avea dreptul sa-i scoata din examen.
    Oricat v-ati bucura voi, care intotdeauna va bucurati de raul care se intampla unor particulari ( caci de, ati crescut la inima comunistilor, se vede.... ), si oricat ati denigra voi tot ce este particular, in cazul acesta univ SH, toti cei care au absolvit anii anteriori au diplome valabile.

    Era vorba de ceea ce se intampla anul acesta.... nu de ce s-a intamplat in anii trecuti, cand USH a fost acreditata bine mersi. Si cred ca a platit si destui bani impozite la stat.

    Ca niste prosti s-au gasit sa scoata oamenii din examen denota o crasa prostie !!!!! - denota ura unora fata de tot ceea ce este particular si bucuria nebuna de a-i faulta imediat ce li se iveste o cat de mica ocazie.

    Eu i-as da in judecata si as cere daune morale pana li s-ar lua sa mai cante dupa ureche !!!!!
    • +1 (3 voturi)    
      Fara diplome pe bani! (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:04)

      dan [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Comunisti???? Pai nu suntem de acord cu noua Stefan Gheorghiu.
  • 0 (4 voturi)    
    Ipocrizie si ignoranta (Miercuri, 15 iulie 2009, 15:47)

    M [anonim]

    Mi se pare de bun simt sa te intereseze locul unde ar trebui (!!) sa studiezi. E absolut patetica exteriorizarea celor din USH. Pe ce planeta traiti? Trebuia sa fiti la curent cu acreditarea si practicile lor. Asta, daca o frecventati si va dati interesul catusi de putin.
    Am trecut printr-o (alta) particulara, dar comportamentul vostru mi se pare de speta joasa. Cautati scuze mai bune. Acreditarea reflecta intr-o oarecare masura calitatea absolventilor. Cu alte cuvinte, muncesti pentru acreditare.

    Daca porniti de la premiza ca ati pierdut bani, inseamna ca faceti parte din categoria celor care "isi platesc" diploma. Nu dragilor. Ceea ce ati platit voi, au fost niste servicii prestate de UHS. Banii au purtat valoare, dat fiindca vi s-au pus la dispozitie o sumedenie de resurse pentru studiu (profesori, materiale, cursuri etc). Asta ati platit, nu nenorocita aia de diploma. Ca v-ati facut iluzii crezand ca acea suma anuala, egala cu rata lunara a masinii personale, va garanteaza o diploma recunoscuta de stat, ghinion de nesansa.
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:10)

      johndoe [anonim] i-a raspuns lui M

      ceea ce au pierdut nu sunt bani ci sunt ani petrecuti intr-o universitate despre care credeau ca este acreditata...Eu am o alta problema..daca USH nu a fost acreditata pana acum de ce s-a trezit Ministerul tocmai in anul 2009?..de ce nu in 2008 sau 2007...
      iar sa ii scoti din examen pentru ca au terminat USH mi se pare cea mai mare tampenie..in primul comisia de examen nu are competenta sa ii scoata in examen. Daca exista aceasta problema cu unii absolventi de particulara de li s-a permis inscriere la acest examen???..de ce nu au fost respinsi atunci pe motiv ca nu intrunesc conditiile....
      • +3 (3 voturi)    
        Pai cine sa se trezeasca? (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:17)

        Mitica Valahul [utilizator] i-a raspuns lui johndoe

        Fostul Ministru Adomnitei?
        Ala se razboia cu numarul stelelor de pe steagul UE si cu acordul dintre subiect si predicat.
        • +1 (1 vot)    
          corect... (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:29)

          johndoe [anonim] i-a raspuns lui Mitica Valahul

          ..uitasem cine a fost ministru pana acum...
      • -1 (1 vot)    
        dar (Miercuri, 15 iulie 2009, 18:52)

        luc [anonim] i-a raspuns lui johndoe

        dar de ce nu acum? de ce nu in 2009? trebuia, cumva, in 2010?
  • 0 (2 voturi)    
    nu e corect (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:01)

    sadwank [anonim]

    Cum zicea si cineva mai sus, sistemul se razbuna pe niste persoane fizice absolut degeaba.
    Statul, care trebuie sa ne apere de banditi, ar fi trebuit ca acum 3-4-5 ani cind cei 70 au intrat in anul I la Spiru Haret sa inchida facultatea si sa-i oblige pe patroni sa restituie banii. Nu sa-i lase sa termine si apoi sa le-o traga; pentru ca, din cite inteleg, Spiru Haret a avut acreditare pina anul asta, deci a functionat in legalitate. Sau nu?
  • 0 (8 voturi)    
    nesimtire (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:06)

    ioana [anonim]

    Am terminat anul doi la USH in Deva si nu as vrea sa cred ca am pierdut 2 ani degeaba doar pt ca Ministerul este invidios pe numarul mare de studenti de la aceasta universitate.sunt sigura ca din cauza invidiei sunt probleme cu acreditarea.Totusi nu inteleg "ciuda" altor persoane,a altor studenti pe studentii de la USH,nu inteleg de ce toata lumea se leaga de cei care urmeaza sau au urmat factultati din cadrul USH,indiferent daca acestea au fost la zi, la ff sau id.Am mai auzit chestii de genul ca la USH se iau examenele pe copiat.Dar oare la care facultate nu se copiaza?In toti acesti 2 ani am luat examenele pt ca am invatat,nu pe copiat.Din pacate nu am posibilitatea sa fac facultatea la zi si am ales USH pt ca e mai ieftina.Angajatorii nu ar trebui sa se uite la diploma,ar putea sa testeze omul,doar zilele,sau saptamanile de proba pt asta sunt.sper ca Ministerul sa nu isi mai bata joc de noi si ca USH sa isi rezolve problemele pentru a nu se mai intampla astfel de lucruri.
    • +4 (4 voturi)    
      Ba poti crede (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:22)

      Mitica Valahul [utilizator] i-a raspuns lui ioana

      Ai pierdut 2 ani degeaba.
      Singura solutie e sa te transferi la o alta universitatea - poate fi particulara sau de stat - sa dai diferentele care sigur o sa ti se ceara si sa incerci sa faci si tu o facultate "pe bune" - nu doar sa tocesti cateva zeci de intrebari grila dupa care sa te umfli in pene ca esti student.

      Ieftin de cele mai multe ori inseamna de proasta calitate. Iar atentionari ale presei, si nu numai, la adresa ush sunt de cel putin 2 ani. Suficient cat sa te puna pe ganduri.

      Cunosc persoane serioase care s-au inscris la ush din motivele invocate de tine, dupa care, cand au vazut ce inseamna a fi "student ush" nu au stiut cum sa se transfere mai repede la o scoala serioasa (tot particulara, sunt multe universitati particulare respectabile).

      Asa ca sfatul meu e sa faci acelasi lucru. Fugi cat mai poti, nu mai pierde inca un an.
      • -1 (1 vot)    
        . (Miercuri, 15 iulie 2009, 18:24)

        ioana [anonim] i-a raspuns lui Mitica Valahul

        Precizez ca am citit cartile,iar intrebarile le-am rezolvat singura,deci nu ma umflu in pene.Sunt studenti care doar tocesc intrebarile,dar va dau exemple sigure de studenti care acum sunt medici,iar examenele le-au luat cu handsfree si au terminat facultati cu renume,deci fiecare padure cu uscaciunile ei.Si mentionez si faptul ca am coleg la facultate un fost coleg de liceu care nu a putut sa plece din Deva din motive pe care nu are rost sa le mentionez,dar e fost olimpic.Deci sunt si fosti olimpici la USH.Daca vrei sa inveti,inveti oriunde.De unde atata ciuda pe aceasta universitate???
        • +2 (2 voturi)    
          doamne fereste! (Miercuri, 15 iulie 2009, 18:55)

          luc [anonim] i-a raspuns lui ioana

          "exemple sigure de studenti care acum sunt medici"

          doamne fereste!
    • +1 (1 vot)    
      lol (Miercuri, 15 iulie 2009, 18:53)

      luc [anonim] i-a raspuns lui ioana

      ministerul e invidios :)
      pe ce planeta traiesti?
  • +2 (4 voturi)    
    un pas mic (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:20)

    marius [anonim]

    un pas mic pentru invatamintul romanesc, un pas mare in perspectiva curatirii de nulitati si de mega-fabricile de diplome. Bravo Cati, fii barbata! Glumesc, insa incet-incet poate se face curatenie. In afara de Universitatile vechi din Bucuresti, Iasi, Cluj, Timisoara si inca vreo doua, ce au si alea nevoie de curatenie (adica EVALUARE), restul pot fi lejer desfiintate (ma refer si la alea de stat de la Bacau, Pitesti etc.). Solutia am zis-o mai sus: EVALUAREA, si una facuta cu experti straini.
  • 0 (6 voturi)    
    Nedreptate si umilire (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:20)

    cetatean [anonim]

    Va pronuntati in necunostinta de cauza. Ce mai poti spune cand esti deja cadru didactic(invatator) si vrei sa dai concurs pentru un post de profesor dupa ce ai absolvit o sectie ACREDITATA la USH (conform Monitorului Oficial), ISJ ti-a validat dosarul si apoi te scot afara din sala jandarmii ca pe un bandit. Cine e vinovat ca tu ca fost olimpic national in liceu nu ai avut posibilitatea sa urmezi o facultate intr-un mare centru universitar si ca la facultatile de stat la distanta sunt tarife foarte mari? Oare merita cineva aceasta umilinta de a fi tratat ca un infractor de drept comun?
    • 0 (4 voturi)    
      .... (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:32)

      johndoe [anonim] i-a raspuns lui cetatean

      daca ti-au validat dosarul mi se pare normal sa te lase sa dai si examen...dati-o dracu de treaba ca nu suntem, cred, o tara bananiera sa te scoata jandarmii din examen...Sunt de acord ca USH este de r...t dar altfel se rezolva aceste probleme...putin tact nu ar strica la ISJ...
    • 0 (4 voturi)    
      Asta-i buna (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:32)

      Mitica Valahul [utilizator] i-a raspuns lui cetatean

      Noapte buna - bati campii la greu.

      Sunt 100% convins ca niciun olimpic national nu a fost, nu este si nu va fi - in vecii vecilor amin - student la ush.

      Cea mai proasta gluma posibila! O insulta la adresa olimpicilor si la adresa a ce a mai ramas de calitate in educatia romaneasca.

      Olimpicii nostri in cel mai rau caz fac o facultate la stat, de renume, in Romania (inca mai sunt cateva). Majoritatea insa isi desavarsesc studiile pe alte meleguri - pe unde nu prea apar tepe gen ush. Yale, Princeton, Hrvard, Oxford, Cambrige, Sorbona...pe acolo gasesti olimpici.
      • -1 (3 voturi)    
        Ba sa crezi (Miercuri, 15 iulie 2009, 17:23)

        cetatean [anonim] i-a raspuns lui Mitica Valahul

        Ba sa crezi. E cat se poate de real.
  • +1 (3 voturi)    
    diplome (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:29)

    alexandru lapusneanu [anonim]

    70-80 la suta din bugetari iau sporuri sau salar ca urmare a diplomelor de licenta sau master de la ush sau alte facultati de genu ush, fie private, fie de stat. Oare se apuca 'ministra' de curatat si la astia?
    ...cred ca nu...de fapt stiu ca nu...
    Dar mi-ar place sa aiba 'balls' sa faca curatenie si in ograda proprie in toate universitatile din tara minus politehnicile si medicina din bucuresti, timisoara, iasi, cluj si sibiu.
  • 0 (2 voturi)    
    private (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:43)

    Ioan [anonim]

    Ministerul Educatiei nu ar trebui sa aiba de a face cu facultatile particulare! Daca "privatele" isi vor capata un renume, bravo lor! Daca unul spune ca a terminat MIT, nu-l mai intreaba nimeni de acreditari sau altceva.
    La noi, deocamdata, situatia sta cam asa: "secretara de la privata il suna pe "studentul" x si-l roaga sa vina la facultate, macar odata, sa-l vada la fata cadrele didactice. "Studenul" raspunde: "Ti-am dat banii, ce mai vrei ? Eu n-am timp de pierdut. Si, ai grija, vreau sa termin cu zece!"
    Asa ca...s.r.l.-urile astea nu trebuie sa aiba nici o legatura cu Ministerul Educatiei!
    • +1 (1 vot)    
      si apoi? (Miercuri, 15 iulie 2009, 18:37)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Ioan

      Si apoi vrei ca o astfel de diploma, a unuia care da telefoane sa fie recunoscuta? Ba, chiar e treaba Ministerului sa faca curatenie, incit Ministerul isi pune stampila acolo. E drept decizia e dura, mai ales pentru studenti. Dar trebuie luata. Astfel continuam sa traim in minciuna si coruptie.
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:54)

    johndoe [anonim]

    apropo, dar de Romano Americana cand ne apucam..sau de Artifex sau de Maiorescu..sa mai continui...macar, daca faceti o treaba faceti-o pana la capat...
  • 0 (2 voturi)    
    O intrebare netendentioasa (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:55)

    ALex [anonim]

    Nu mai cunosc acum starea invatamantului din Romania, insa nu pot sa nu ma intreb daca retragerea unei acreditari are efect retroactiv? Adica daca un student care a absolvit o facultate anul trecut, si-a luat diploma anul trecut inseamna ca o pierde anul acesta cand se retrage acreditarea?!? Mie mi se pare ciudat si se prea poate sa nu fi inteles bine sau complet problema.

    Eu am terminat Politehnica din Bucuresti in 2004 si imediat ce am plecat la Praga primul lucru a fost sa cer echivalarea studiilor, si am si obtinut-o, tocmai pentru ca diplomele romanesti sunt uneori cu probleme.
    • +1 (1 vot)    
      retroactiv (Miercuri, 15 iulie 2009, 18:59)

      luc [anonim] i-a raspuns lui ALex

      pai probabil ca la specializarile acreditate nu au cum sa retraga nimic. problema e ca la spiru "rulau" multe specializari neacreditate.

      si, din cate stiu, diplomele de la politehnicile din romania sunt acum recunoscute in europa.
      • +1 (1 vot)    
        Deci sa inteleg ca... (Miercuri, 15 iulie 2009, 20:03)

        ALex [anonim] i-a raspuns lui luc

        Cei despre care e vorba au urmat de la bun inceput niste specializari neacreditate (si poate nu au fost informati de conducerea facultatii cum ca nu sunt acreditate). Deci nu e vorba ca a fost anulata vreo acreditare dupa ce au obtinut ei diplomele...

        Va multumesc pentru raspunsuri. Nu stiu cine a putut sa imi dea vot negativ, probabil i-a scapat mouse-ul, mai ales ca nu mi-am exprimat nici o parere, ci doar am solicitat o lamurire. :)) Nu stiam nici de Poli cum ca sunt recunoscute diplomele.
  • 0 (2 voturi)    
    ai dracului destepti, vorba lu' Mitica (Miercuri, 15 iulie 2009, 17:11)

    profesorul [anonim]

    Si la stat, si la particular, toti o apa si-un pamant! Cine crede ca se face mai multa carte la stat, n-a trecut prin scoala., ci pe langa scoala, probabil cu tramvaiul. Adica e si el un domn bou. Miza sunt banii pe care-i incaseaza USH.Au pus si altii ochii pe ei. Nimic altceva intr-o tara de pomanagii! Restul sunt scenarii povestite de prosti. Iar pe forum se vede ca sunt destui.
    • 0 (0 voturi)    
      1+1=2 (Joi, 16 iulie 2009, 12:23)

      hash [utilizator] i-a raspuns lui profesorul

      gandesti in termeni mult prea simpli. du-te, bea bere si lasa-ne.
  • +1 (1 vot)    
    despre spiru haret (Miercuri, 15 iulie 2009, 20:33)

    ion.popescu [anonim]

    Initialele, SH, sunt foarte potrivite, e o universitate Second Hand, si oricarui absolvent al acestei universitati ii acord prezumtia de incompetenta pana la proba contrarie.

    Domnilor studenti, daca sunteti asa buni, de ce nu ati intrat la stat la fara taxa?

    Eu personal n-as vrea sa am avocat, profesor, manager, contabil sau orice altceva pe unu care a terminat la spiru.

    Pentru ca singurul lucru care mi-l dovedeste diploma de la spiru este ca e un om limitat si care probabil nu a vrut sa munceasca prea mult, dar sa aiba si el o diploma.
  • 0 (2 voturi)    
    RUSINE!!! (Miercuri, 15 iulie 2009, 21:15)

    lusilica [anonim]

    E mare pacat ca printre noi, exista si unii care au tupeul sa ii critice pe altii si sa isi dea parerea cu privire la cunostintele pe care unii dintre noi le au. Ce facultate am terminat e treaba fiecaruia. De vreme ce am ajuns sa predam de ani de zile in invatamant, sa cream subiecte pentru examenele de stat, sa corectam tezele cu subiect unic, probele orale si scrise de bacalaureat precum si alte olimpiade si concursuri scolare, nu vad cum isi permite cineva sa ne critice cu privire la pregatirea profesionala. Rusine celor care indraznesc sa emita aceste afirmatii in necunostinta de cauza! Am fost abuzati si tratati ca niste infractori. De ce de atatia ani ni s-a dat dreptul sa profesam cu diploma de Spiru Haret si acum brusc nu mai e posibil acest lucru? Sa fi functionat in ilegalitate in toti acesti ani ?! Dar cei care sunt deja titulari pe un post, cu ei ce se va intampla?Totul e posibil. Ce s-a intamplat este o mare magarie la nivel national. Ministerul e minunat, fantastic, dar ... lipseste cu desavarsire. Inspectoratele Scolare la fel. RUSINE!
    • 0 (0 voturi)    
      mai usor cu rusinea. (Joi, 16 iulie 2009, 12:28)

      hash [utilizator] i-a raspuns lui lusilica

      daca diploma obtinuta a fost emisa in conditii in care facultatea nu era acreditata, cineva este vinovat de asta. dvs. ati profitat. daca ati incalcat cu sau fara stiinta o lege, asta nu intereseaza pe nimeni, ci doar c-ati incalcat-o.

      legea e destul de clara si ar trebui s-o studiati inainte de a va revolta (ca sa stiti ce va asteapta si sa va faceti un plan de scapare).

      cred ca stim cu totii cum functioneaza sistemul de invatamant (eu tocmai am plecat din el de bun ce era), credibilitatea dvs. tinde la zero.
    • 0 (0 voturi)    
      daca de ani de zile predati.. (Joi, 16 iulie 2009, 13:15)

      neutrino [utilizator] i-a raspuns lui lusilica

      si nu ati reusit sa va luati inca examenul de titularizare....asta spune multe despre capacitatea dumneavoatra ca profesor...Daca de ani de zile predati..asa nu inseamna ca sunteti competent si ca meritati..Poate tocmai de aceea a ajuns invatamantul romanesc la nivelul asta..Rusine ca aveti pretentia sa credeti ca nu are dreptul nimeni sa va critice pregatirea profesonala..Chiar ca ne luati de prosti..Noi nu vedem ce se intampla..care sunt performantele????
      • 0 (0 voturi)    
        de ani de zile predam, da! (Luni, 20 iulie 2009, 21:56)

        lusilica [anonim] i-a raspuns lui neutrino

        Din pacate tara asta e corupta. La fel este si invatamantul. Faptul ca a ajuns in halul in care este este din vina sistemului. Noi, ca profesori, suntem simpli functionari ai statului, care respectam niste norme impuse. Nemultumirile trebuie sa vi le adresati sistemului. Cu privire la cealalta nelamurire pe care ati rdicat-o, ce pot sa va spun este ca daca nu stiti despre ce este vorba si cum se face intr-adevar o evaluare a profesorilor, mai bine va abtineti si nu mai dati pareri eronate. Documentati-va inainte sa emiteti niste judecati.
  • -1 (1 vot)    
    Instanta (Joi, 16 iulie 2009, 1:23)

    Andrei [anonim]

    Se vor rezolva in instanta problemele iar responsabilii discriminarii sper sa fie dati afara :)
    • 0 (0 voturi)    
      heh (Joi, 16 iulie 2009, 12:30)

      hash [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      da, bondrea o sa inchida cosmelia.

      http://revista22.ro/haret-bondrea-dugheana-de-diplome-6353.html

      ati facut o scoala de comunisti revopsiti, imi pare rau pt voi.
  • 0 (0 voturi)    
    erau cumva absolventi de medicina? (Joi, 16 iulie 2009, 15:47)

    Mircea [anonim]

    Sper ca nu au studiat medicina la distanta:D
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 20:25)

    dan [anonim]

    Toata lumea se gandeste la "sarmanii absolventi". Toti acestia sunt niste semi-analfabeti incapabili sa scrie trei randuri corect in limba romana. Sper sa fie anulate toate diplomele eliberate de SH iar ciumetii care au pretentia ca au terminat o facultate sa vanda castraveti in piata!
  • +1 (1 vot)    
    PROPUNERE (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 20:34)

    dan [anonim]

    Lucrez în cercetare. Am terminat un liceu unde am intrat prin examen, am terminat o facultate de stat, unde am intrat prin examen, am terminat un masterat unde am intrat prin examen. Propun tuturor celor care deschid această pagină, dar mai ales reprezentanţilor presei, un demers civic prin care să fie reglementată povestea asta cu universităţile particulare, precum şi chestiunile legate de admiterea la liceu şi la facultate. Se pare că cei care ar trebui să facă asta se mişcă precum ochiul mortului, haideţi să începem un demers în acest sens!
  • 0 (0 voturi)    
    europenizare si globalizare, cu ce pret (Marţi, 21 iulie 2009, 15:37)

    Andrita [anonim]

    Voi spune de la inceput ca, in ceea ce priveste subiectul Spiru Haret, pastrez un unghi de abordare neutru. Motivul este unul simplu: eu vad aparitia aceastei institutii drept o consecinta normala a incercarilor Romaniei de a se integra in UE si de a parea o tara dezvoltata.
    Este, pur si simplu, o forma fara fond, asa cum sunt majoritatea institutiilor rasarite in Romania capitalista - un proiect al unor oameni de afaceri fara scrupule, care au inteles termenul de proprietate privata intr-un mod eronat si care nu pricep ca exista lucruri, cum ar fi inteligenta, integritatea si profesionalismul, pe care banii inca nu le pot cumpara.
    In majoritatea tarilor europene, institutiile de invatamant superior au iesit de mult de sub administratia statului. Universitatile mentionate in mesajele anterioare, Yale, Oxford, Sorbona... Desi au un renume international, sunt tot institutii particulare; ele acorda un oarecare ajutor financiar elevilor cu rezultate scolare sau sportive exceptionale si cu o situatie materiala precara, insa majoritatea studentilor platesc pentru a urma cursuri acolo. Deci si Yale sau Sorbona sunt tot un fel de USH.
    Diferenta? Este una singura si, din punctul meu de vedere, tine de o a m e n i. De cei care aleg sa plateasca o diploma in loc sa obtina o diploma. De cel care, in loc sa mearga la cursuri, prefera sa mearga in parc. De cei care, in loc sa munceasca in tara si sa-si construiasca o cariera - cu greu, e drept - aleg sa plece in Spania si Italia, sa culeaga capsuni sau sa spele toalete si sa revina in tara drept c o c a l a r i...
    Eu am absolvit o scoala de stat, un liceu de prestigiu, iar acum sunt studenta a unei facultati pe care nu este nevoie sa o platesc; si ma mandresc cu asta. Ma mandresc ca nu sunt un produs al banilor parintilor mei, ca imi cunosc limba si ca o pot scrie si vorbi corect, sunt fericita atunci cand am ocazia sa spun: n-am vazut filmul, dar am citit cartea:).


TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie

FORUM

Ultimele
discutii