Elevii romani au castigat 4 medalii la Olimpiada Internationala de Chimie din Marea Britanie

de M.B. HotNews.ro

Luni, 27 iulie 2009, 20:25    NEWS | STIRI

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Elevii romani au castigat o medalie de aur, una de argint si doua de bronz la a 41-a editie a Olimpiadei Internationale de Chimie. Olimpiada s-a desfasurat in Marea Britanie, in perioada 18-27 iulie. Castigatorul medaliei de aur, Vlad-Alexandru Puscasu, este la a 5-a medalie castigata in cadrul competitiilor internationale de chimie.

Medalia de aur a fost obtinuta de Vlad-Alexandru Puscasu, absolvent al clasei a XII-a la Colegiul National "Vasile Lucaciu" din Baia Mare. Incepand din 2005, Vlad a castigat cinci medalii, dintre care doua de aur si trei de argint.

Medalia de argint a fost obtinuta de Constantin Ciurgiu, elev in clasa a XII-a la Liceul Teoretic "Nicolae Balcescu" din Cluj-Napoca.

Medaliile de bronz au fost castigate de Vlad Simon Luca, absolvent al clasei a XII-a la Colegiul National "Emil Racovita" din Iasi, si Tudor Balan, elev in clasa a XI-a la Colegiul National "Costache Negruzzi", tot din Iasi.

Tudor Balan s-a numarat, in 2008, printre laureatii cu aur de la Olimpiada Internationala de Stiinte de Juniori, care a avut loc in Coreea de Sud.

260 de concurenti din 70 de tari au participat la aceasta editie a Olimpiadei Internationale de Chimie.
Citeste mai multe despre     |   |   |   |   |   |   |   |   | 

  
1729 vizualizari
  • +6 (6 voturi)    
    Felicitari (Luni, 27 iulie 2009, 20:53)

    Alex [anonim]

    Mi se umple sufletul de bucurie cand vad ca pe plaiurile noastre mai sunt si altfel de valori decat fotbal, manele si masini de lux.
    Sper ca pustii care au luat medalii sa ramana in tara si sa schimbe mentalitatea generala ca tara si oamenii din ea sunt de kko.
    • 0 (0 voturi)    
      FELICITARI!!! (Marţi, 28 iulie 2009, 10:19)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Bravo!
      Plecati cat mai repede de aici!
    • 0 (0 voturi)    
      @Alex (Marţi, 28 iulie 2009, 11:43)

      Marcel [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Dimpotriva, cred ca ar face o mare greseala sa ramana in tara. Problema e ca oamenii valorosi sunt putini, iar cretinii sunt "cata frunza, cata iarba". Prin urmare, tot oamenii valorosi sunt trasi in jos spre bolnava mentalitatea romaneasca. Mai bine pleaca pentru a creste intr-un mediu cu o mentalitate sanatoasa.
  • +4 (4 voturi)    
    felicitari.. (Luni, 27 iulie 2009, 20:53)

    Stefan [anonim]

    Nu stiam ce stire sa citesc prima: una despre un sex scandal in lumea sportului sau una despre niste oameni care chiar au realizat ceva.... am ales sa citesc asta,,, acum sa revin la viata mea de muritor :-)
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari! (Luni, 27 iulie 2009, 20:56)

    nano2k [utilizator]

    Felicitari lor si profesorilor care i-au indrumat!

    Sper sa aiba de ce sa ramana in tara pe viitor.
  • +3 (3 voturi)    
    In sfarsit dau si jurnalistii nostri ceva valoros (Luni, 27 iulie 2009, 21:15)

    Florina [anonim]

    Era timpul sa mai apara in presa si ce fac valorile romanesti in strainatate, nu doar ce camatari sau gainari si-au facut drum dincolo de granite. Ma bucur foarte mult sa vad stirea asta; pacat doar ca nu este impartasita de forumistii care fac cariera pe ritm de Udrea si care se cred "formatori de opinie"
  • 0 (2 voturi)    
    Plecati! (Luni, 27 iulie 2009, 21:42)

    PaulR [utilizator]

    Nu avem nevoie de voi!
    Noi avem alte valori in tara asta: mita, spaga, impostura, incompetenta etc.. si alte modele: Becali, Vadim, Ridzi, EBA si altii multi.
  • +1 (1 vot)    
    Baia Mare (Luni, 27 iulie 2009, 23:19)

    viorelbidirel [utilizator]

    Se pare ca centrul de olimpici chimisti de la Baia Mare mai exista :) Sincer ma asteptam sa fie de la Sincai. Bravo lor!
  • +1 (1 vot)    
    Se mai poate! (Marţi, 28 iulie 2009, 6:01)

    Rumalun1st [utilizator]

    Bravo, baietii!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Marţi, 28 iulie 2009, 12:39)

    cetateanul turmentat [anonim]

    bravo , bravo, bravo......eu va recomand sa emigrati ca nu aveti nici un viitor in tarisoara asta .
  • 0 (0 voturi)    
    Doar unul... (Sâmbătă, 1 august 2009, 12:50)

    XYZ [anonim]

    4 Vlad Puscasu Romania 89.5 35.0 54.5 Gold
    49 Constantin Giurgiu Romania 73.1 25.5 47.6 Silver
    91 Simon Luca Romania 62.9 16.2 46.7 Bronze
    112 Tudor Balan Romania 58.5 16.8 41.7 Bronze

    Aur s-a acordat primilor 28 clasati, argint locurile 29-82, bronz 83-164. Sincer, meritul este doar al lui Vlad pentru un foarte onorabil loc 4. Parerea mea e ca oricum primele maxim 10 locuri sunt cele mai importante... dar la olimpiadele pe materii scolare nu e ca la sport ;)
    • 0 (0 voturi)    
      idiot (Joi, 6 august 2009, 23:59)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui XYZ

      Cum adica meritu e numai a lui vlad ?
      Ceilalti ce o facut ?
      Crezi ca ei nu s-o chinuit si nu o invatat ? Pentru tine numai auru e bun ?
  • 0 (0 voturi)    
    FELICITĂRI !!!!! (Joi, 6 august 2009, 20:25)

    RODICA-NINA SECELEAN [anonim]

    Acesta este unul din motivele pentru care nu renunţ la profesia de dascăl.
    Întotdeauna, cînd aud despre asemenea performanţe mă gândesc cu recunoştinţă la dascălii care îi pregătesc pe aceşti copii, dar şi la copiii care sacrifică multe din bucuriile adolescenţei pentru performanţa intelectuală.


TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie

FORUM

Ultimele
discutii