Ecaterina Andronescu
Foto: AGERPRES

VIDEO Ecaterina Andronescu: Nu vorbim de dat afara, vorbim de posturi vacante care sa fie ocupate de suplinitori calificati, nu vor fi in niciun fel afectati titularii

de M.B. HotNews.ro

Marţi, 28 iulie 2009, 9:45    NEWS | STIRI

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, a declarat ca "toti profesorii care au contracte de munca cu Ministerul Educatiei nu au niciun fel de problema, vrem ca posturile vacante sa se ocupe cu titulari". Aceasta declaratie vine dupa ce vineri, Ministerul Educatiei a trimis o nota inspectoratelor scolare prin care erau somate sa desfiinteze 20.000 de posturi didactice. Andronescu a spus la Realitatea TV ca astazi va avea o intalnire cu sindicatele din invatamant.

"Am hotarat ca dupa titularizare, posturile vacante sa le ocupam cu suplinitori calificati", a spus Andronescu. "Am rugat inspectoratele sa analizeze dupa titularizare, sa indeplinim ce se scrie in nota. Nu-mi pun problema ca vom reduce numarul suplinitorilor calificati", a mai spus ministrul Educatiei. Andronescu a adaugat ca inspectoratele vor analiza, a stat de vorba cu fiecare inspector general si stie despre ce este vorba. "Poate ca este vina noastra ca n-am stat de vorba cu sindicatele", a mai spus Andronescu.

"Nu vor fi in niciun fel afectati titularii. Nu vorbim de dat afara, vorbim de posturi vacante. Nu vreau sa introducem panica in sistem, nu vrem sa creem panica. E de preferat sa nu avem suplinitori necalificati", a spus Andronescu.

Anul trecut 12.000 de suplinitori necalificati au lucrat in sistemul de educatie, potrivit ministrului Educatiei, "dorim performanta si dorim reducerea numarului de necalificati."


Citeste mai multe despre     |   |   |   |   |   |   |   | 

  
1744 vizualizari
  • -1 (3 voturi)    
    bla bla bla (Marţi, 28 iulie 2009, 10:27)

    Simona [anonim]

    "Nu vreau...nu vrem.." dati-i pe toti afara, nu recunoasteti diplome.Dna Andronescu...cred ca deja exagerati...ne cam distrugeti vietile...nu credeti?
  • +1 (1 vot)    
    minciuna (Marţi, 28 iulie 2009, 10:46)

    mi [anonim]

    in Timisoara se dau afara oameni din invatamant... vorbesc in cunostinta de cauza... si titularii vor fi afectati pentru ca se reduc numarul de ore... cata minciuna, cata nesimtire...
  • 0 (2 voturi)    
    copii sacrificati, copiii nostri (Marţi, 28 iulie 2009, 11:02)

    un parinte [anonim]

    Daca absolvent de liceu inseamna suplinitor calificat...jos palaria d-na Andronescu. Sunt si au fost o gramada in invatamant, care ne invata copiii sa vorbeasca agramat, carora-copiii nostri- le dau "clasa" la materiile pe care le predau. Nu mai bine ar fi inlocuiti de absolventi de invatamant superior? Chiar daca sunt absolventi ai formei ID, au citit cel putin un curs, au dat niste examene, cu alte cuvinte au evoluat!
  • +2 (2 voturi)    
    Ce sistem? (Marţi, 28 iulie 2009, 12:05)

    nedero [anonim]

    "Nu vreau sa introducem panica in sistem..." incare stimata doamna! Daca acesta se numeste sistem in opinia dvs. atunci .... partea cea mai grava este ca nu aveti habar ce faceti VOI acolo sau subalterni la judete. Atata aroganta si incopetenta crad ca nu exista in niciun domeniu al statului decat in invatamant si NU pasa nimanui. Aici este adevarat problema! Inspectoratele scolare parca sunt afaceri a unor grupuri de oameni ... daca te intereseaza ceva degiaba dai telefoane sau te duci direct la inspectorat! "Uitate pe internet!' este raspunsul si paginile de internet sunt un balamuc ca nu cumva sa gasesti informatia de care ai nevoie! Normal ca trebuie sa STIE persoana care este vazut cu bine de catre inspectorat!

    Anul acesta am avut sansa sa vad cum functioneza concursul pentru TITULARIZARE, care dupa parerea mea este un lucru depasit! Incompetenta TOTALA (cred ca acest lucru pot confirma si alti care au trecut prin acest lucru)! Intr-un judet este asa in altul altfel, nu stii cand se este examenul (ora exacta) cand se afiseaza rezultatele ... intr-un judeti ai la dispozitie 48 de ore pentru contestatii in altul nici 12 ORE!!!

    Se afiseaza ca, si aici fiti atenti la data de de.. ora 9 se vor distribui posturile! Cand se duce "viitorul/rea" dascal afla ca ... de la 9 aleg acele profesori posturile de suplinitor care au continuitate si dupa orele 12-13 ce care au ramas daca mai sunt posturi! Domnilor un pic de logistica si bun simti nu ar strica la VOI! Pe langa acestea se discuta cu tina parca ai fii la o piata de animale unde TU reprezinti marfa adica vaca, calaul, etc...

    Din pacate nu depinde de mine dar as da afara toti din acest minunat sistem al invatamantului incepand de la doamna de sus pana la inspecorate.

    P.S. Si inca nu am vorbit de spaga ... ca se da si nu putin pentru un post mai BUN!
  • +2 (2 voturi)    
    vai de ce se intampla... (Sâmbătă, 1 august 2009, 21:24)

    anonim [anonim]

    Daca intr-adevar se dau oameni afara din invatamant e grav.Si asa cadrele didactice tinere pleaca din invatamant din cauza salariilor...Pana la urma cred ca ne vom intoarce de unde am plecat: nr suplinitorilor necalificati va creste.Rusine celor care nu pot sa rezolve problemele din invatamant!!!! Avem atatia olimpici care trudesc din greu , dar degeaba. Si ne miram ca nu vor sa se intoarca in tara dupa ce termina facultatea, sau pleaca in cazul in care au absolvit-o aici. De ce sa ramana aici? Ce au de castigat? .......
  • 0 (0 voturi)    
    opinie personala (Sâmbătă, 8 august 2009, 16:34)

    grigoriu marilena [anonim]

    buna ziua,

    actuali si viitori studenti, va propun cel mai firesc si logic lucru in urma celor dezbatute astazi in guvern vis-a-vis de legea educatiei: haideti sa emigram cu totii si sa ne desavarsim pregatirea educationala la universitati din lumea intreaga. asa vom avea siguranta ca diplomele ne vor fi recunoscute, ne vom realiza din toate punctele de vedere, vom fi remunerati corespunzator, iar dna ministru sa inchida scolile romanesti si sa cante prohodul invatamantului nostru superior. sa vedem cine va mai sustine economia nationala, si asa pe butuci, si mai ales,ce se va alege dupa emigrarea in masa a fortei de munca in afara granitelor tarii. de unde vor mai avea alesii nostri bani de salarii si pensii de demnitari, pensii si salarii pentru muritorii de rand, ajutoare sociale, indemnizatii sociale, alocatii, etc? va invit serios sa va ganditi, stimati politicieni, daca nu cumva la alegeri vom avea cea mai zdrobitoare absenta a cetatenilor cu drept de vot din toate timpurile. nu intelegeti ca romania este doar la un pas de marele dezastru, de colaps economic si mai ales, ideologic? vom ajunge, din nefericire, la nivelul de trai al popoarelor africane, desi noi nu am fost colonii ale puterilor multinationale; infometati, indobitociti, simple marionete in mainile celor care ar trebui sa ne apere interesele, nicidecum sa actioneze contrar lor. de ce nu am emigra in africa? ei macar mai au resurse naturale, noi nu mai avem decat mizeria si micimea noastra sufleteasca. acolo in mijlocul junglei vom gasi cu siguranta ceva de ale gurii, si poate ca in adancul salbaticiei, macar vom fi mai aproape de dumnezeu si nu vom mai simti in ceafa rasuflarea de gheata a unei clase politice mai avida de imbogatire ca niciodata. vremurile apocaliptice se apropie in ritm ametitor, si in ceasul judecatii divine, vom fi in sfarsit cu totii egali in fata legii. si atunci va fi vremea noastra, a celor multi si prosti, pentru ca in ochii domnului nu are importanta decat valoarea intri
  • 0 (0 voturi)    
    cata ipocrizie (Marţi, 1 septembrie 2009, 19:47)

    anonim [anonim]

    cica nu isi pune problema ca vor fi dati afara suplinitorii calificati. astazi o gramada de educatoare erau disperate ca au fost date afara, printre care si eu...calificata.
    si d-le sau d-na parinte, va contrazic in ceea ce priveste absolventii de liceu. nu stiu ce se invata in alte licee pedagogice din tara, dar unde am terminat eu, s-a facut scoala. am vazut alte persoane, cu studii superioare, care habar n-aveau de gramatica, ce sa mai vorbim de activitatea la clasa. si eu sunt studenta si observ cum se fac facultatile si cum se iau examenele....asa ca imi pare rau
    oricum sistemul de invatamant e la pamant...isi bat joc pur si simplu.


TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie

FORUM

Ultimele
discutii