Raluca Marin-Perianu
Foto: Arhiva personala

O romanca a castigat premiul Christiaan Huygens 2009 pentru cea mai buna teza de doctorat din Olanda

de M. Barascu HotNews.ro

Joi, 27 august 2009, 15:01    NEWS | STIRI

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Raluca Marin-Perianu este castigatoarea premiului Christiaan Huygens 2009, decernat in fiecare an pentru cea mai buna teza de doctorat din Olanda in domeniul stiintific. Teza sa de doctorat, intitulata “Wireless Sensor Networks in Motion”, aduce o contributie semnificativa in dezvoltarea tehnologiei informatiei si telecomunicatiilor”.

Raluca Marin-Perianu va primi premiul in valoare de 10.000 € de la ministrul olandez al educatiei, Ronald Plasterk, in cadrul unei ceremonii oficiale ce va avea loc pe 7 octombrie 2009 in Voorburg, Olanda.

Evenimentul este sponsorizat de IBM, Agentia Spatiala Europeana, De Nederlandsche Bank, ING, Universitatea Utrecht si TNO.

Raluca Marin-Perianu a absolvit Facultatea de Automatica si Calculatoare din cadrul Universitatii Politehnica Bucuresti si ulterior a urmat studiile doctorale la Universitatea Twente din Olanda.

Christiaan Huygens (1629-1695) a fost un important savant olandez – fizician, matematician si astronom. Printre altele, Huygens a elaborat teoria ondulatorie a luminii, a formulat ecuatiile fortei centrifuge si a ciocnirii elastice si a descoperit satelitul Titan (cel mai mare satelit al planetei Saturn).

Pentru rezultatele cercetarii in domeniul retelelor de senzori miniaturali, Raluca Marin-Perianu a fost nominalizata si pentru premiul Simon Stevin Gezel, acordat de fundatia tehnologica olandeza STW.

Romanca va concura impreuna cu alti doi cercetatori olandezi pentru castigarea premiului Simon Stevin Gezel pe data de 8 octombrie 2009, in cadrul congresului anual STW.

Retelele de senzori miniaturali cu capacitate de comunicatie wireless si auto-organizare au aplicabilitate in multiple domenii: operatiuni militare, supraveghere si control, telecomunicatii, transport si logistica, sanatate, sport.

In prezent, Raluca Marin-Perianu este cercetator post-doctoral in departamentul Pervasive Systems din cadrul Universitatii Twente si co-fondator al companiei Inertia Technology.

Mai multe informatii se pot gasi pe urmatoarele site-uri:

Premiul Christiaan Huygens
Grupul Pervasive Systems din cadrul Universitatii Twente
Institutul de cercetare CTIT
Fundatia tehnologica STW
Site-ul personal al Ralucai Marin-Perianu
Site-ul companiei Inertia Technology

Teza de doctorat a Ralucai:  “Wireless Sensor Networks in Motion”
Citeste mai multe despre     |   |   |   |   |   |   |   |   | 

  
12991 vizualizari
  • +10 (14 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 27 august 2009, 15:16)

    Dedalus [anonim]

    Bravo ei! In Romania o lasau repetenta pentru "prostii" de-astea...
    • -5 (29 voturi)    
      Romania a format-o (Joi, 27 august 2009, 15:58)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      In Romania a facut o facultate care i-a permis sa urmeze un doctorat in Olanda. Fara suportul facultatii romanesti nu ar fi ajuns acolo. Singura vina a sistemului romanesc este ca nu exista un suport pentru doctorate si pozitii serioase de post-doc. Cu alte cuvinte, formam oameni capabili, dar nu avem cercetarea in care sa ii angajam.
      • +9 (9 voturi)    
        He he (Joi, 27 august 2009, 17:00)

        Vlad I [anonim] i-a raspuns lui Gigel

        Gigele "singura vina a sistemului", doar una? ia uite tu aici: http://www.revista22.ro/din-tara-lui-adrian-plesu-1929.html
        • -7 (15 voturi)    
          Politehnica (Joi, 27 august 2009, 19:15)

          Gigel [anonim] i-a raspuns lui Vlad I

          Eu m-am referit strict la domeniul tehnic si la fata in cauza. Nu ma pot exprima pentru celelalte domenii.
          Sistemul inca formeaza oameni buni, daca acei oameni sunt pusi pe carte. DAR lasa loc si celor care doar vor o diploma si care trec prin facultate ca gasca prin apa. Sunt oameni care au terminat Calculatoare si abia stiu de unde se deschide un calculator.
          Strict legat de acest caz, totusi ea este un rezultat al sistemului romanesc de invatamant. Aici a stat probabil 5 ani de facultate + 2 de master pana a plecat la doctorat. Si pe baza rezultatelor obtinute in Romania a putut pleca la acest doctorat.
          Marea pb e ca Romania ii formeaza si altii ii folosesc..
          • +13 (17 voturi)    
            Nu e nici un rezultat al nici unui sistem romanesc (Joi, 27 august 2009, 21:05)

            Cristi [anonim] i-a raspuns lui Gigel

            In primul si in al doilea si in al treilea rand este meritul ei si numai al ei. Ma lasi cu dascalii tai obositi care stau si predau pana la 100 de ani daca se poate, urland si stresand lumea. Daca tu ca dascal nu esti in stare sa trezesti interesul oamenilor pentru materia pe care o predai esti degeaba. Faptul ca exista studenti insetati de cunoastere nu este meritul vreunei relicve de pe la Flacultatea (cu l intentionat pentru cei cu ochelari de cal) lui peste prajit.
            • -1 (9 voturi)    
              adevarul e ca gigel are perfecta dreptate (Vineri, 28 august 2009, 4:27)

              crap [anonim] i-a raspuns lui Cristi

              ai dreptate, gigele.. e meritul invatatmantului romanesc, cu liceele lui de elita care baga o baza in elevii buni cum nici cei de la universitatile de afara nu reusesc sa prinda. dar ca sa intelegi lucrul asta mai trebuie sa ai si doxa, si sa fii impartial in aprecierea corecta a fenomenului. prea multi dupa ce s-au format in scoala romaneasca dau dupa aia cu piatra; le doresc sa fii avut parte de un sistem handicapat, ca cel nord-american (ma refer la scoala-liceu, cel mai important formator ptr individ).
            • +1 (11 voturi)    
              Extremismul romanesc (Vineri, 28 august 2009, 8:47)

              Gigel [anonim] i-a raspuns lui Cristi

              Nu contesta nimeni meritul ei. Este munca ei si este de admirat.
              Dar tu balacaresti un intreg sistem si pe toti oamenii care fac parte din el. Nu zic ca e perfect, nici eu nu sunt pe departe multumit de el, DAR, daca unul din dascalii aia obositi de care zici nu avea relatii in Olanda si colaborari cu alte universitati, ea nu ar fi avut posibilitatea de plece. Daca te uitai in CV ai fi vazut ca diploma a fost facuta in colaborare cu o facultate din Franta, asta pentru ca iar, un dascal obosit s-a straduit sa obtina niste proiecte. Sunt profesori si profesori, cum sunt studenti si studenti.
              Cum spuneam, mie mi-ar fi placut sa existe acesta finantare de doctorat si in Romania, Romania nu are cercetare efectiva, ci doar proiecte de colaborare cu diferite universitati.
              • -5 (5 voturi)    
                ai dreptate! (Vineri, 28 august 2009, 10:33)

                Nicoleta [anonim] i-a raspuns lui Gigel

                ai dreptate la tot ce ai raspuns lui Gigel. El este pe dinafara. Acesti profesori obositi si trecuti de 100 ani, cum le spune el, sunt destul de competenti, altfel nu ar rezista in sistem. Relatiile celor tineri care pleaca in afara se rezuma la relatiile celor batrani, si...este pacat sa dai cu piatra in ei. Si eu am o fiica ce a studiat in Franta, se afla in Franta este la doctorat si tot gratie profesorilor din Romania a ajuns acolo. Asa ca aceasta D-ra care a luat, sau va lua acest premiu mare nu inseamna ca este dox. Dintre cei ce se inscriu in competitie trebuie unul sa fie mai bun...asa ca la MISS. Din toate uratele, iese o MISS. asta nu inseamna ca este si cea mai frumoasa
                • +1 (1 vot)    
                  . (Vineri, 28 august 2009, 18:45)

                  sep [utilizator] i-a raspuns lui Nicoleta

                  Doamna, imi este mila de fata dumneavoastra, pentru ca are o mama cu creier de gaina.

                  Felicitari Raluca !!!
              • 0 (0 voturi)    
                Ce spune fata (Vineri, 28 august 2009, 11:21)

                Addy [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

                Cum este sistemul educational olandez in comparatie cu cel romanesc ?

                [...]Nu acelasi lucru il pot spune despre sistemul universitar, unde cursurile predate studentilor olandezi sunt in permanenta actualizate, orientate atat spre aplicatiile reale cat si spre ultimele progrese in cercetarea din domeniu. In ceea ce priveste doctoratul, consider ca programul de PhD din Olanda este unul dintre cele mai bune si serioase din Europa.
      • +11 (17 voturi)    
        sistemul romanesc (Joi, 27 august 2009, 18:05)

        io [anonim] i-a raspuns lui Gigel

        Am terminat anul acesta electronica si ... sistemul romanesc de invatamant e putred. Nu are nici un merit pentru formarea nici unui student. Cine invata bine si pleaca o face ori ca are ambitie si ar fi invatat la fel si la spiru de exemplu fie pentru ca a intalnit, aproape din gresala, un Profesor.
        • -1 (9 voturi)    
          Totul pe tava (Vineri, 28 august 2009, 8:49)

          Gigel [anonim] i-a raspuns lui io

          Arata-mi o universitate care sileste un student sa invete. De aia se numeste facultate, e facultativa, vrei sa inveti bine, nu vrei la fel de bine. Nu este rolul sistemului sa te impinga de la spate.
          DAR rolul sistemului este sa filtreze, lucru care nu se intampla acum in Romania.Acum in Romania, ai intrat, sigur iesi cumva cu o diploma de acolo... De aia s-a ajuns ca si la casa de marcat la KFC sa ceara studii superioare.
          • +1 (5 voturi)    
            Mda dar vrutul e pe bani (Vineri, 28 august 2009, 10:07)

            Mirela F [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

            Trebuie mai intai sa ai bani, apoi sa vrei. Chiar daca esti la buget trebuie sa platesti chirii, camine, mancare, haine, carti, diverse cheltuieli accesorii. Trebuie multa vointa individuala ca sa faci o facultate si sa ramai cu ceva de acolo.
            Profesorii sunt terci, copiaza carti din tari straine si apoi le citesc studentilor de parca ei ar fi mari smecheri si aia niste prosti.
            Sistemul romanesc de invatamant are 15% profesori competenti si care stiu ce fac, restul sunt niste betivi blazati care nu dau doi bani pe carte/elev/sistem.
    • -4 (6 voturi)    
      bravo boc, bravo pdl (Vineri, 28 august 2009, 4:01)

      banel [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      iata ca se poate, politica guvernului incepe sa dea roade
      bravo boc, bravo pdl
      cel mai bun guvern al romaniei
      • +2 (2 voturi)    
        Ce lingau (Vineri, 28 august 2009, 7:14)

        me [anonim] i-a raspuns lui banel

        Cred ca ea a inceput doctoratul cand Boc nici nu stia ce inseamna guvern, deci nu vad care e meritul.

        La somn cu tine bugetarule, nu mai sta pe net la ora 4 dimineata ca vorbesti prostii.
        Si te rog sa te odihnesti bine, fiindca in 4 ore vei lucra (dormi pe tine) pe banii mei.
        • 0 (0 voturi)    
          Sarcasm (Vineri, 28 august 2009, 9:42)

          Cell_61 [utilizator] i-a raspuns lui me

          Eu cred ca omu' era sarcastic. Daca vorbea serios (ceea ce ma indoiesc foarte tare) e putin dus cu pluta si atunci ce rost ar avea sa-i atragi tu atentia?
      • +1 (1 vot)    
        Da,da (Vineri, 28 august 2009, 8:08)

        defav [anonim] i-a raspuns lui banel

        Buna...buna asta-ca in reclama la bere.
  • +10 (10 voturi)    
    Ceva bun (Joi, 27 august 2009, 15:17)

    Marius [anonim]

    Bravo!
  • +23 (23 voturi)    
    rara avis (Joi, 27 august 2009, 15:18)

    clujean [anonim]

    si frumoasa si desteapta si serioasa!
    • +8 (8 voturi)    
      O realizare ce ne bucura! (Joi, 27 august 2009, 20:41)

      Mirela C [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Inteligenta si efortul ei au fost rasplatite peste hotare. Felicitari si perseverenta in continuare!
  • +12 (12 voturi)    
    felicitari (Joi, 27 august 2009, 15:19)

    Andrei [anonim]

    din nou felicitari
  • +11 (11 voturi)    
    Felicitari (Joi, 27 august 2009, 15:20)

    Andrei [anonim]

    Bravo ei!
  • +11 (11 voturi)    
    Felicitari (Joi, 27 august 2009, 15:22)

    qwerty6 [utilizator]

    Felicitari!
  • -2 (10 voturi)    
    felicitari (Joi, 27 august 2009, 15:25)

    Bogdan [anonim]

    Felicitari pentru ea ca persoana.
    Din pacate succesul ei nu aduce nici un aport societatii romanesti care a abandonat-o.
    • +9 (11 voturi)    
      ...vrei sa spui (Joi, 27 august 2009, 15:37)

      Andy [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      ....nici un aport societatii romanesti ignorante care abandoneaza pe oricine ca ea.......
  • +11 (11 voturi)    
    felicitari! (Joi, 27 august 2009, 15:28)

    Radu [anonim]

    Felicitari Raluca Marin-Perianu! Sunt un cetatean oarecare, nu ne cunoastem dar sunt mandru de tine si cu cei ca tine, si mi-as dori ca voi sa fiti modelele pentru tinerii nostri si pentru societate, in general! Abia atunci s-ar rezolva multe dintre problemele acestui popor cu potential dar dezorientat si needucat.
    La mai mare!
  • +9 (9 voturi)    
    Felicitări (Joi, 27 august 2009, 15:38)

    Bogdan [anonim]

    Felicitări !
  • +12 (12 voturi)    
    bv (Joi, 27 august 2009, 15:39)

    eus [anonim]

    Felicitari.

    Ce televiziune o va invita pentru o emisiune ? Am uitat, acum Udrea este in top !
  • +7 (7 voturi)    
    Felicitari (Joi, 27 august 2009, 15:42)

    penny [utilizator]

    Teza: http://doc.utwente.nl/60028/1/thesis_R_Marin-Perianu.pdf
  • -11 (13 voturi)    
    Romanca? (Joi, 27 august 2009, 15:50)

    marius [anonim]

    inca pentru cit timp?
  • +7 (7 voturi)    
    Felicitari! (Joi, 27 august 2009, 15:51)

    Alma [anonim]

    Felicitari!
    Sunt mandra de tine si ma bucur enorm pentru tine!

    Mult succese profesionale DUBLATE de cele personale!!!
  • +7 (7 voturi)    
    FELICITARI (Joi, 27 august 2009, 15:55)

    donache [anonim]

    Succes pe mai departe!
  • +7 (9 voturi)    
    felicitari (Joi, 27 august 2009, 15:56)

    cabbage [anonim]

    O performanta fantastica!
  • +7 (7 voturi)    
    Felicitari! (Joi, 27 august 2009, 16:09)

    Gramma [anonim]

    Felicitari, Raluca!
  • +6 (6 voturi)    
    Bravo! (Joi, 27 august 2009, 16:25)

    Mihai [anonim]

    Bravo, Raluca! Macar de-am avea mai multe stiri de acest gen!
  • +9 (9 voturi)    
    lucrare (Joi, 27 august 2009, 16:40)

    donache [anonim]

    Am avut curiozitatea si un pic de timp sa citesc din lucrare (multumesc mihai28 ptr. link.)
    Rezultatele acestei lucrari, dupa parerea pe care mi-am facut-o rasfoind lucrarea, aduce mai aproape de realizabil acel "computer" care ii raspunde lui Picard sau celorlaltor personaje din StarTrek :) Omniprezenta insesizabila a unui computer care "simte" mediul in care activeaza oamenii si pot raspunde stimulilor.
    Felicitari inca o data!
    • +3 (3 voturi)    
      :) (Joi, 27 august 2009, 20:50)

      Idioteque [anonim] i-a raspuns lui donache

      Stiu ca in Romania nu prea e cunoscuta tehnologia dar presupun ca va dati seama ca nu ea a inventat sensorii wireless ci doar niste aplicatii/protocoale pentru a fi utilizati acesti sensozi mai eficient. Oricum tipa e foarte desteapa si alaturi de sotul ei (la fel de destept) fac o pereche pe cinste la Twente!

      Felicitari pentru bursa si sper sa castigi si la urmatoarea infatisare!
      • 0 (0 voturi)    
        normal (Vineri, 28 august 2009, 7:59)

        donache [anonim] i-a raspuns lui Idioteque

        daca ii si inventa era deja mai mult decat o simpla lucrare de doctorat :)
        \dar totusi lucrarea e importanta ptr. ca sintetizeaza informatii din domeniu. poate aduce si ceva nou, n-am citit-o toata
  • -1 (5 voturi)    
    marry me! (Joi, 27 august 2009, 16:57)

    angel [anonim]

    Felicitari in primul rind!
    Cu o femeie ca ea m-as insura oricind.
    • +4 (4 voturi)    
      desiiigur! (Joi, 27 august 2009, 17:07)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui angel

      sunt convins ca te poti lauda cu performante si mai grozave ca ale ei, altfel nu ti-ai pune problema insuratorii, nu? daca ai curiozitatea sa te uiti pagina ei de net vei vedea ca apare in poze imbratisata de un barbat! chiar credeai ca o asemenea femeie poate fi libera?
    • +2 (2 voturi)    
      felicitari ! (Joi, 27 august 2009, 17:12)

      alex [anonim] i-a raspuns lui angel

      Felicitari ! Sunt foarte incantat !
    • +3 (3 voturi)    
      prea tarziu (Joi, 27 august 2009, 17:52)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui angel

      E casatorita. Am fost coleg de liceu cu ea si cu actualul ei sot :). De fapt, aflai asta daca ii vizitai pagina personala.
  • -3 (9 voturi)    
    de asta a plecat din tara (Joi, 27 august 2009, 17:07)

    nea caisa [anonim]

    ca sa nu-i faca avansuri unii de teapa lui angel
    • 0 (0 voturi)    
      BRAVO (Vineri, 28 august 2009, 10:13)

      Carla [utilizator] i-a raspuns lui nea caisa

      Excelenta remarca! As adauga ... unii de teapa lui angel si a altor milioane de teapa lui angel.
  • +1 (1 vot)    
    frumos zambet... (Joi, 27 august 2009, 19:34)

    toro [utilizator]

    Vroiam sa scriu ceva legat de faptul ca un asha zambet e imposibil in Romania, dar ma abtin. Felicitari pentru premiu, pentru faptul ca ai stiut sa alegi shi pentru exemplu dat. :)
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari!!! (Joi, 27 august 2009, 19:41)

    Raluca [anonim]

    Deci mai sunt unii oameni cu care Romania se poate mandri...acum nu stiu daca si ei se pot mandri ca sunt romani...
    Oricum, vad ca a absolvit UPBul, nu SH - ID...
    Inca o data, FELICITARI!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Respect (Joi, 27 august 2009, 19:47)

    Cioara vopsita [anonim]

    Pacat ca a trebuit sa plece din tara ca sa realizeze ceva important.

    Au ei grija in schimb, politicienii spagari, sa fure banii ce ar putea aduce progresul societatii romanesti.
    De asta imi e cel mai scarba in Romania: de politicienii astia gretosi, care se gandesc numai la cum sa fure mai mult pentru ei si pentru acolitii lor.
    Iar noi stam si ii alegem, in timp ce ei se si vad mari conducatori, de drept ai acestei tari.
    Niste scarbe cu tupeu care s-au cocotat fara nici un merit acolo sus.
    Ce mare merit are Madam Udrea sau Madam Cum O Cheama - Presedinta Deputatilor, sau Cucoana de la Tineret, sau ...
    Mi-e greata.
    Dar pana cand ???
    Tare as pune mana pe furca, dar mi-e ca sunt singurul.
  • +2 (2 voturi)    
    De desteapta e desteapta, da' e si frumoasa .... (Joi, 27 august 2009, 19:49)

    Pisoiu [anonim]

    Bravo ei.
    Sa se bucure de viata in alta tara, ca in Romania asta de rahat ....
  • +4 (4 voturi)    
    felicitari (Joi, 27 august 2009, 20:24)

    AdrianStanciu [anonim]

    Felicitari dnei DR.
  • +4 (4 voturi)    
    Sigur (Joi, 27 august 2009, 20:44)

    baraglades [anonim]

    Aceasta doamna nu merita 5 minute la tv in prime time.

    Asta inseamna sa nu stii sa dai cu sutu' in basica.
  • +5 (5 voturi)    
    La mai mare! (Joi, 27 august 2009, 21:52)

    MT [anonim]

    Felicitari Raluca! Mult succes in tot ce-ti propui pe mai departe! S'auzim numai de bine
  • -7 (9 voturi)    
    Nu va mai plangeti! (Vineri, 28 august 2009, 0:06)

    Auxiliu [anonim]

    Nu va mai plangeti de romania. Toti aia care se plang logic ca nu ajung sa faca nimic pt ca asta sunteti niste ... plangatori.
    "Vai, aici nu se poate" asta e o scuza!
    Aici nu poti sa ai succes! Atata tot, respect poti primi si aici.
    In orice parte a lumii tipa asta ar fi facut probabil cariera. Si in romania! Poate doar ca n-ar fi ajuns la ceva atat de concret pt ca n-ar fi avut sculele necesare puse la dispozitie de universitate(daca i-au pus aia scule la dispozitie). In schimb ce? Cat de destept te nasti tine de politicieni? Faptu ca decizi sa tragi tare si sa nu te lasi balta sa fi mediocru tine de politicieni?IQ-ul iti este dat de profesorii tai?
    Nu va mai plangeti ca nu asa faceti treaba! Oriunde se poate face treaba! Succes doar in unele locuri(unde sunt bani de investit). Dar treaba si respect, oriunde !
    Si sa nu credeti ca gagica asta e nush cat de apreciata in alta tara. Hell... a luat si ea un concurs, si i-au dat 10000E... asta e fix pix. Cu siguranta sunt altii de-ai lor mai scosi in fata. Ea e vedeta in romania, nu cred ca e si acolo in tara aia.
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Vineri, 28 august 2009, 1:55)

      MyComputer [anonim] i-a raspuns lui Auxiliu

      Eşti un bou ! Dacă ar fi realizat studiile doctorale aici, toţi ar fi bătut-o pe umeri, i-ar fi zis e ft. bine ce a făcut. Şi cam atât.
    • +8 (10 voturi)    
      fara traditii (Vineri, 28 august 2009, 2:00)

      Vio [anonim] i-a raspuns lui Auxiliu

      Auxiliu draga,

      intr-o tara in care majoritatea valorilor sunt propuse si propulsate de fostii securisti, intr-o tara in care raul fostei securitati, efectiv pornografic, e difuzat zilnic pe principlele canale de televizune, in care invatamnatul e cladit doar pe criterii clientelare, intamplari cu oameni destepti care reusesc sa fie vizibili sunt demne de mentionat.

      Fata asta a reusit in pofida sistemului, nu datorita lui si de asta merita toata admiratia noastra.

      In romania n-au ramas decat loazele, pentru ca oameni ca tine, cei ce gandesc ca tine, sunt promovati pretutindeni. Manelisti si cocalari care inteleg valoarea din gasca vostra de mafioti.  Romania mi se  pare manelizata integral, iar cine reuseste sa scape de atmosfera toxica a ideologiei securiste iti poate trezi tie ca om invidii si frustrari probail imposibil de recuperat. Din fericire, uneori mai exista si altceva decat manelisti si securisti, adica oameni care reusesc sa fie ei insisi.

      Se trag din traditia aia pe care securitatea a tot incercat sa o inabuse si pe care o uraste cu disperare. Ca si tine dealtfel.

      Mi-e mila de tine, ca si de viermii precum Ciutacu sau Ursu. Toata viata o sa traiti subjugati de concesiile voastre imposibil de recuperat, imposibil de iertat. Oameni damnati. Sunteti multi, sunteti inca puternici, dar sper ca pana la urma veti muri cu totii asa cum vom muri si noi, cei care ne-am carat cu demnitate in alte zari si care inca va uram ca pe o datorie. Copiii vostri vor fi la fel de damnati,pentru ca le-ati transmis veninul si vor muri si ei. Si sper ca acest lucru sa fie cat mai grabnic.
      • +3 (3 voturi)    
        aveti dreptate (Vineri, 28 august 2009, 8:54)

        elena [anonim] i-a raspuns lui Vio

        fata aceasta mi-a facut ziua fericita ;bravo ei!felicitari si numai binele sa-i dea dumnezeu. Aveti dreptate in ceea ce spuneti dar securistii ne-au dat ce am cerut la revolutie: mancare, caldura, apa calda, electrica,televiziunea pe care acum putem scuipa cat este de buna si pasaport.atat am cerut atat avem!si dintre toate cea cu pasaportul este singura buna si in favoarea noastra.celelalte in stil securist ni le-au intors impotriva.
    • +4 (4 voturi)    
      Esti deplorabil (Vineri, 28 august 2009, 8:24)

      defav [anonim] i-a raspuns lui Auxiliu

      10000 E sint fix pix ?! Premiile astea nu se dau asa usor,chiar nu realizezi ca fata asta e o capacitate, i-ai vazut lucrarea ?
      Cam de pe la pag.100 incep chestiile tari, aplicatii diverse ale microsenzorilor, ea a facut un pas inainte in stiinta asta, maine- poimaine avem (vorba vine noi, altii mai destepti ) o tehnologie noua.
      Romania nu incurajeaza oamenii capabili, sa fie clar,nici prin educatie ,nici prin nimic altceva.
      Si eu am absolvit IPB-asa ii zicea atunci-acu' 20 de ani-si daca eram mai destept saream gardul ,ca mai am ceva la tartacuta dar acu' e cam tirziu
  • -2 (2 voturi)    
    pentru Madonna (Vineri, 28 august 2009, 2:36)

    Invatati, invatati, invatati [anonim]

    pun pariu ca nici Huygens n-a fost tigan
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari! (Vineri, 28 august 2009, 8:46)

    delia [anonim]

    asemenea exemple ne arata clar ca nu toti suntem la fel si ca trebuie din cand in cand sa ne focalizam atentia si catre oamenii care realizeaza ceva, care prin ambitia, daruirea si munca lor obtin rezultate de care suntem cu toti mandrii! Felicitari!
  • +1 (1 vot)    
    frumos! (Vineri, 28 august 2009, 9:12)

    Cristina [anonim]

    Felicitari! si iti urez mult succes in continuare!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari! (Vineri, 28 august 2009, 9:13)

    mimo [anonim]

    :) :):)
    Felicitari!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Super (Vineri, 28 august 2009, 9:30)

    minescu [utilizator]

    Sincere Felicitari!!!; Inca odata ii aratam lui Basescu (daca mai trebuia) cu nu suntem niste prosti!! ; Inca odata nu imi voi da votul in noiembrie fiindca nu am cui.
    - "Aveti incredere ?... "
    incredere ca ce? in cine? in ce?

    felicitari inca odata, e doar meritul ei; Jos palaria!
    ne face sa fim mandri.
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat (Vineri, 28 august 2009, 10:04)

    mihai [anonim]

    Jos palaria in fata acestei fete stralucite. Bravo ei. Dar pacat ca nu are la ce sa se intoarca. Ce sa faca aici , in tara asta de bizoni si manelisti, fara nici un viitor ? Nu mai exista cercetare stiintifica, nu preocupari academice, elitele nu se aleg dintre inteleptii cu carte ci dintre smecherii cu jeep-uri mari si parinti securisti. Invatamantul nostru e o catastrofa la toate nivelele, fata a reusit pentru ca este stralucita. Mi-e scarba de manifestarile de patriotism prost-inteles care apar ca ciupercile dupa ploaie. Avem exact ce ni se cuvine.
  • -1 (3 voturi)    
    Parerile mele (Vineri, 28 august 2009, 10:06)

    paul [anonim]

    Salut,
    Multi dintre voi nu stiu ce inseamna facultatea de calculatoare. Mai sunt o parte dintre voi care au trecut ca gasca prin apa printr-o astfel de facultate doar pentru a putea sa isi puna in CV Facultatea de "Computer Science".
    In alta ordine de idei nu trebuie sa uitam profesorii din facultatea de calculatoare: Radu Gologan , Nita, Stanasila, Tapus, Danila si multi altii. Cu o parte a lor am avut placerea de a face cursuri. La momentul acela, multi studenti chiulesc si incearca sa faca bani usor muncind... Aici intervine problema... Pentru ca toti acestia la care se adauga cei care au facut facultatea doar ca sa stie sa faca pagini web vin si spun ca toti acestia predau lucruri invechite.
    Da, sunt lucruri invechite dar ele reprezinta baza. O baza care te obliga sa gandesti si nu iti da totul mura-n gura pentru ca tu sa dai doua clicuri sa iti spui parerea.
    Cati dintre toti care ati scris comentarii ati facut vreun master si cati ati incercat sa mergeti la doctorat? cati dintre voi ati facut voluntariat in facultate pentru diverse teme de cercetare?
    Problema Romaniei in general si care se reflecta si in educatia este ca : ROMANIA EXPORTA MATERIE PRIMA SI NU PRODUSE FINITE. In educatie si cercetare nu sunt bani pentru ca sa specializezi un astfel de doctor in stiinte. Pentru ca el are nevoie pe langa bani sa supravietuiasca si bani pentru echipamente. Bani care nu se gasesc prea usor.
    In ceea ce priveste motivarea, cercetarea e ca un viciu - nu are nevoie de bani pentru a fi motivata , la fel ca majoritatea dintre noi dar are nevoie de mediu de lucru. Iar Romania nu ii poate oferi acest mediu de lucru. Si nu pentru ca sunt profesori buni si nu pentru ca sistemul e prost. Ci pentru ca multe firme fac bani dar nu isi platesc taxele si impozitele... pentru ca multe firme isi angazeaja oameni ca pfa-uri pentru diminua costurile cu taxele si impozitele.. Dar aici, nu-i asa, suntem cu toti doctori.. si premiul vine an de an.
    Succes in cariera Ralucai.
    • +3 (3 voturi)    
      hmmm (Vineri, 28 august 2009, 10:52)

      anton [anonim] i-a raspuns lui paul

      cred ca te inseli...din pacate, facultatea de automatica si cea de electronica din bucuresti predau subiecte cu 5-10 ani in urma Europei de Vest...si asta conteaza foarte mult intr-un domeniu atat de dinamic ca cel IT...un exemplu: sa predai SPICE 2 semestre la electronica si sa nu ai un curs de programare avansat mi se pare o stupizenie fara precedent...dupa ce am terminat facultatea primul lucru intrebat la orice interviu a fost "cat de bine stai cu programarea?"...din fericire am putut raspunde cu ok, dar pentru ca am tras tare in timpul liber...singurul curs de programare de la electronica este unul optional de C/tehnici de programare care nu trece de implementarea unei stive sau un quicksort...un alte exemplu din automatica: in occident se pune mult accent pe tot procesul de programare, de software development in general...cursuri de Software Architecture, de RUP sau XP/Agile ar trebui sa se regaseasca in programa oricarei universitati de prestigiu de profil...programatorul tb sa invete ca nu lucreaza singur, ca e intr-o echipa, sa se obisnuiasca ca face parte dintr-un mecanism complex si sa aiba o privire de ansamblu a ceea ce dezvolta...

      In concluzie, parerea mea (s-ar putea sa ma insel. desigur) este ca:
      -Fac de Electronica produce ingineri electronisti buni, intr-o lume in care aceasta meserie a fost demult inclusa in Computer Science (vezi Embedded Software/etc)
      -Fac de Automatica/Calculatoare produce programatori intr-o lume in care se cauta mai mult dezvoltatori cu o privire de ansamblu asupra procesului de design in general...noi producem modelul clasic de programator inchis intr-o camera care iese doar cand isi termina munca.
  • +1 (1 vot)    
    este meritul ei (Vineri, 28 august 2009, 12:48)

    silver surfer [anonim]

    incetati cu povestile despre sistemul romanesc de invatamant! Daca vrei sa reusesti nu poti sa te bazezi pe sistemul romanesc, care nici nu e gandit macar pentru performanta darmite sa si faca.
  • +1 (1 vot)    
    O mini-aplicatie (Vineri, 28 august 2009, 15:47)

    irina [anonim]

    Aici puteti vedea o mini-aplicatie cu senzori wireless de miscare realizata la Twente de Raluca si Mihai: http://video.acasa.ro/view_video/47b5183cb2ee13799dcc/followme.html
  • 0 (0 voturi)    
    Precizare (Sâmbătă, 29 august 2009, 23:54)

    Mina [anonim]

    Premiul Christiaan Huygens nueste pentru cea mai buna teza din Olanda ci pentru teza cu cel mai mare apect de nouatate din domeniile fizica, matematica, astronomie, asta pentru cei care au scris articolul. Raluca, tie felicitari si succes mai departe.
    • 0 (0 voturi)    
      Precizare la precizare (Duminică, 30 august 2009, 17:44)

      depix [anonim] i-a raspuns lui Mina

      Daca te uiti mai atent(a), pe site-ul Academiei Olandeze scrie ca e vorba despre "cea mai buna dizertatie in domeniul stiintific" din Olanda. Uite link-ul:
      http://www.knaw.nl/cfdata/nieuws/nieuws_detail.cfm?nieuws__id=737
      Evident ca superlativul e ceva relativ si supus judecatii juriului, dar in cazul asta nu cred ca e nevoie sa fim chitibusari... articolul din presa e cat se poate de lipsit de senzational ieftin.
      Felicitari, Raluca!
  • 0 (0 voturi)    
    titlu cut off :)) (Marţi, 1 septembrie 2009, 19:13)

    noname [anonim]

    :)) ziaristii astia nu sunt in stare sa scrie o stire ca lumea. Au taiat titlui tezei de doctorat. De titlul complet era "Wireless Sensor Networks in Motion - Clustering Algorithms for Service Discovery and Provisioning" dupa cum spune si site-ul personal al Ralucai ( http://wwwhome.cs.utwente.nl/~marinr/)


TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie