Comisia prezidentiala recomanda interzicerea meditatiilor date elevilor de la clasa

de D.G. Hotnews

Marţi, 22 septembrie 2009, 21:04    NEWS | STIRI

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Meditatiile date elevilor de la clasa ar trebui interzise prin lege, pentru a reduce inegalitatile existente intre elevii din aceeasi clasa, considera Comisia prezidentiala pentru analiza riscurilor sociale si demografice.

"Este necesara o interdictie explicita, prin lege, pentru per­sonalul didactic de a desfasura activitati de tip after-school sau meditatii cu elevi proprii, in afara unitatii scolare in cauza", se arata in raportul Comisiei, citat de NewsIn.

Propunerea vine in contextul in care meditatiile date elevilor de la clasa reprezinta, de multi ani, o practica frecventa in randul multor cadre didactice, pregatirea particulara vizand in special materiile prioritare in perspectiva examenului de bacalaureat si a celui de admitere la facultate.

In acelasi raport, Comisia recomanda evitarea utilizarii materialelor auxiliare pe care nu si le pot permite toti elevii, precum si utilizarea curenta a computerului si accesul la internet ca resursa di­dactica in scoala.
Citeste mai multe despre     |   | 

  
3637 vizualizari
  • -4 (16 voturi)    
    restrangerea dreptului la munca (Marţi, 22 septembrie 2009, 21:14)

    doc [anonim]

    Se strange latul...
    Intai s-a blocat accesul la munca celor pensionati...urmeaza ca medicii sa-si petreaca toata ziua in spitale pentru a nu realiza venituri suplimentare din munca cinstita la cabinetele private...profesorii nu-si vor mai putea suplimenta veniturile...si uite asa ne tine mintea ocupata cu grija zilei de maine si cu cosul zilnic, nu care cumva sa avem timp sa si gandim si sa reprezentam altceva decat o masa de manevra electorala.
    Bun venit in Matrice, pardon sclavie mascata!
    desi suna retoric:...ultima solutie???? inc-o revolutie-de data asta pe bune!
    Sa traiti bine! Ha, ha, ha!
    • -5 (9 voturi)    
      Hai, lasa scoala, ia niste marijuana, e legal.. (Marţi, 22 septembrie 2009, 23:52)

      Comisia Distrugerii Nationale [anonim] i-a raspuns lui doc

      Mda, mai putina scoala, pt ca societatea trebuie sa fie egalitarista dar nu la nivelul celor mai buni, ci alinierea trebuie facuta la nivelul idiotilor si talambilor, a loazelor si greilor de cap.

      In schimb vom promova activ si legal prostitutia printre tinerii elevi si studenti, ca doar nu vor fi puse la produs babele de 80 de ani, ci alea tinere si proaste, in esec scolar, ca tot n-are rost sa facem pregatire cu ele in clase !

      Si ca sa nu se observe prea mult, distribuitor gratuit de droguri "usoare" langa scoli, ca doar cei care le vor vinde nu sunt tampiti sa-si deschida magazin la 2 km de scoala, il vor deschide la gardul scolii sau cat mai aproape.

      Mi se pare ca societatea noastra "progreseaza" cu pasi uriasi catre tot ce e de rahat in Occident, tot ce incearca vestul sa elimine (pana si olandezii vor interzice shop-urile de droguri) va gasi o excelenta piata in Romania, spre bucuria imbecililor carora oricum nu le pasa nici de semenii lor (lasa-i ba dracu, ce daca vor sa se drogheze?), nici de devenirea unei comunitati nationale (sa fim toti "la fel", dar nu in ce avem deosebit si mai bun, ca deosebirea e "razizda" si "mai bun" inseamna ca iar castiga albii competitia evolutiei)!

      In consecinta, vom avea in continuare manele, tiganie, bere pana la voma, huliganism fotbalistic, politicieni tzepari si baroni locali, dar vom mai "progresa" putin, adaugand si prostituate la liber si la pachet cu droguri. Ah, da, si mai alungam dracului niste profesori din astia din scoli, ca tot ne enerveaza si se imbraca si prost, nu au nici macar bemveu !

      Nu pentru asa ceva am intrat in UE, nu ca sa stam in genunchi la orice tampenie "progresista" contra unui sold pozitiv de 1,4 miliarde euro/an in relatia cu Bruxelles. Poporul roman valoreaza infinit mai mult, el a existat secole inainte de UE si va exista secole dupa ce UE va crapa ca URSS si ceea ce azi pare "modernism", maine va parea o nebunie colectiva! Asa a fost si nazismul, comunismul, etc.
      • 0 (2 voturi)    
        Si totusi ai - ??!! (Miercuri, 23 septembrie 2009, 9:55)

        vio [anonim] i-a raspuns lui Comisia Distrugerii Nationale

        Ma intreb ce fel de indivizi sunt cei care ti-au acordat "-"!!!? Daca erau retardati, nu aveau nici rabdarea de a citi tot postul, nici inteligenta de a-l intelege.

        Raman deci ticalosii!
        • 0 (0 voturi)    
          Motiv (Miercuri, 23 septembrie 2009, 22:33)

          2mai [utilizator] i-a raspuns lui vio

          Eu i'am dat un minus dintr'un singur motiv: era total pe dinafara subiectului. Hai ca ti'am dat si tie unul, pe motiv de limbaj de canal. ; )
  • -4 (12 voturi)    
    Hai sa ne intoarcem in epoca de piatra (Marţi, 22 septembrie 2009, 21:20)

    Lukk [anonim]

    Din moment ce nu toti isi permit 2 perechi de papuci, hai sa scoatem educatia fizica...
    din moment ce nu toti isi permit suficiente caiete hai sa le scoatem si sa scriem pe frunze...nu-i asa ??
  • -4 (14 voturi)    
    unu (Marţi, 22 septembrie 2009, 21:21)

    unu [anonim]

    daca cei prosti nu pot deveni destepti, putem sa-i facem pe cei destepti sa devina prosti. in felul acesta vom avea toti sanse egale in viata, chiar sa ajungem presedinti.
  • -2 (10 voturi)    
    Logic (Marţi, 22 septembrie 2009, 21:25)

    Adriana [anonim]

    Sigur, meditatile interzise prin lege, iar prostitutia legalizata, adica admisa prin lege. Cu toate lucrurile astea societatea, biata, se auto-denunta ca neputincioasa. Face si ea ce poate, cum poate, circumstantial, fara nici o baza etica sau ... macar logica. Cum este cazul de fata. Elevii sunt liberi sa faca ce vor in timpul lor, profesorii la fel. Situatia meditatilor nu este roz, e adevarat, dar nu cu legi de-asta se schimba. Legi care acopera cu foite de staniol rahatul. Care pute. Pute pentru ca profesorii da, sunt slab pregatiti, prost platiti, neselectati dupa criterii de competenta. Iar elevii, dupa masura. Dar o astfel de lege mi se pare prea mult. Luati urmatorul caz> un elev mai incet, mai putin vivace mental, care vrea sa fie ajutat de proful lui de la clasa. Ce e rau in asta? In fine, ar mai tot fi de spus... Eu zic sa se dea o lege ca barbatii sa nu aiba de-a face decat cu sotiile lor, in acest fel, se va diminua prostitutia, ;))
    • +3 (3 voturi)    
      Fara bani! (Miercuri, 23 septembrie 2009, 8:41)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Adriana

      Nu este nimic rau in a face pregatire (nu meditatii!) cu cei de la clasa. Insa fara bani. Poti face pe bani, platind taxe la stat, cu ceilalti copii. In fond pierzi doar cca 30 cat sunt intr-o clasa.
      Va pot da o certificare a faptului ca sunt influentate notele de pregatirea cu profesorul de la clasa pentru ca acest lucru il stiu de la copilul meu. Si de la dirigintele copilului meu.
      • +1 (1 vot)    
        Pai nu e chiar asa (Miercuri, 23 septembrie 2009, 9:53)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui gabifm

        Nu pierzi numai 30 cat sunt intr-o clasa.
        Un profesor de matematica de exemplu, poate avea ore la 5 clase.

        Din experienta mea, pot spune ca, intr-adevar, de cele mai multe ori elevii care fac pregatire cu profesorul de la clasa SUNT AVANTAJATI.
      • 0 (0 voturi)    
        Note (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 9:41)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui gabifm

        Nu ar trebui fortate performatele dupa note.In viata degeaba esti un bun teoretician ,sentimentul de incredere si satisfactie il ai atunci cand reusesti sa rezolvi problemele zilnice cu mana ta.Cand stii sa repari ceva ,sa zugravesti o camera sau de ex. sa cosi o bluza- te simti mai sigur pe tine, decat cu un cap plin de teorii.
  • +2 (10 voturi)    
    buna ideea .. (Marţi, 22 septembrie 2009, 21:26)

    AYAN [anonim]

    buna ideea .... dar de ce oare nu se va aplica???
  • +10 (16 voturi)    
    Sunt deacord cu propunerea (Marţi, 22 septembrie 2009, 21:48)

    Alex S [utilizator]

    Asa domne! Foarte bine, pt ca multi profesori tocmai deaia nu isi fac treaba, ca sa vina elevii la meditatii. Aveam eu o profesoara care la meditatii preda super bine, pe cand in clasa isi batea joc.
    • +2 (2 voturi)    
      ASA, (Marţi, 22 septembrie 2009, 23:16)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Alex S

      pot fi prosti profesori la clasa, dar sa nu dea meditatii!
      Problema este ca profesorii sa-si faca treaba! in rest pot face si meditatii.
      Iar cei slabi profesional, care nu-si fac treaba sa plece de la catedra !
      Ce legatura are asta cu meditatiile???
    • +1 (3 voturi)    
      mai cresti tu... (Marţi, 22 septembrie 2009, 23:54)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      Poate odata vei intelege ca una e sa inveti un singur individ, alta e sa inveti un grup. Trebuie sa compari variabilele "atentie", "concentrare" si "presiune sociala" (... cand te gandesti ce crede o persoana din apropiere de tine) . Una e la clasa, alta e in particular.

      Defapt invatamantul ar fi exponential mai productiv daca clasele ar fi de maxim 5 elevi (si asta cu indulgenta). Chestia asta cu educatie en-masse e buna pentru putine chestii.
  • +4 (10 voturi)    
    corect (Marţi, 22 septembrie 2009, 21:51)

    viorel [anonim]

    Aceasta lege trebuia sa existe de multa vreme dar guvernantii anteriori au fost prea ocupati cu bilinvismele. Presimt ca iarasi presedintele e de vina ca si-a depasit atributiile.
    • 0 (2 voturi)    
      Incorect (Marţi, 22 septembrie 2009, 23:55)

      viorel [anonim] i-a raspuns lui viorel

      bilingvism mai "ingrijoratule"...
  • 0 (8 voturi)    
    hodorong, tronc (Marţi, 22 septembrie 2009, 21:54)

    marian [anonim]

    hodoronca, zdronca, zdronc- îi căzuse fisa cu tronc....

    Dupa 5 ani de presedentie, iata ca se vede lumina de la capatul tunelului in care a intrat Conventia Democrata acum multi ani.
    Si la capatul tunelului, ne astepata un risc demografic si social.
    Si se facea ca riscul era ca elevii sa devina prea puturosi ca sa invete, iar hienele de profesori erau prea ahtiati dupa bani ca sa-i invete ceva la orele de clasa.

    Pai dragilor din "clasa politica" de orice culoare, adevaratul risc este ca elevii de azi sa invete si sa gandeasca, sa nu mai plece din tara, sa ramana aici si sa va zica ca nu are nimeni nevoie de voi!
    Rugati-va la Dumnezeu sa nu se intaple asa ceva. Ar fi un risc fatal.
  • +13 (15 voturi)    
    e un conflict de interese (Marţi, 22 septembrie 2009, 21:56)

    Andrei Draganescu [anonim]

    "Meditatiile date elevilor de la clasa ar trebui interzise prin lege, pentru a reduce inegalitatile existente intre elevii din aceeasi clasa ..."

    Nu din cauza asta trebuie interzise, ci pentru ca profesorul se afla in *conflict de interese*: un profesor care face lectii particulare cu un elev pe care-l are la clasa nu mai poate fi obiectiv cand il evalueaza (note, teze etc). Din acelasi motiv profesorii care scriu subiectele pentru bacalaureat sau pentru diversele examene de admitere nu ar mai trebui sa aibe dreptul sa dea meditatii pentru candidatii la acele examene. Nemaivorbind ca un profesor care-si mediteaza elevul de la clasa e platit deja sa aiba consultatii cu elevii, deci nu ar trebui sa mai ia bani suplimentari.

    Dar cred ca vorbesc/scriu la pereti.
    • -1 (1 vot)    
      platit pentru consulatatii???? (Marţi, 22 septembrie 2009, 23:21)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Andrei Draganescu

      Asa, unde se intampla asta?
      Este platit pentru ore la catedra. Cele din programa.
      Pentru cei care au ore la anii terminal este impus un numar de ore de meditatii. NEPLATITE!!
      Unii, care sunt PROFESORI fac aceste ore, si le fac nu pentru ca este impus.... de comunistii care conduc, din alte motive...
    • +2 (2 voturi)    
      asa e (Marţi, 22 septembrie 2009, 23:25)

      Seb [anonim] i-a raspuns lui Andrei Draganescu

      Ar trebui evidentiat ca profesorul "e platit sa aiba consultatii cu elevii", adica sa le raspunda intrebarilor macar in timpul clasei daca nu in afara ei.
    • +3 (3 voturi)    
      Tampenii! (Marţi, 22 septembrie 2009, 23:29)

      Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Andrei Draganescu

      Ba ai perfecta dreptate! Dar legea cum e formulata e o imbecilitate ca intreg aparatul de conducere din tara asta. Orice elev trebuie sa se poata medita, e problema lui, daca e mai incet la minte sau daca vrea sa ajunga olimpic, dar nu cu profesorul lui de la clasa. Ce naiba sa facem cu idiotii astia de la conducere? Ca pe masura ce trece timpul devin din ce in ce mai cretini si mai aberanti... De plecat afara e simplu... dar ce fac cei din tara? Daca a mai ramas un procent inteligent semnificativ... daca nu, asta e... ultimul stinge lumina. As vrea ca totusi copii nostri sa poata invata in romana daca se poate si bine, macar la fel bine cum s-a apucat pana inainte de '89 si pana in 2000.
      • 0 (0 voturi)    
        ? (Miercuri, 23 septembrie 2009, 0:40)

        asd [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

        Recunosc ca poate exista asa-zisul conflict de interese in randul profesorilor, desi eu nu am intalnit astfel de oameni, ci mai degraba profesori care Refuza sa dea meditatii Platite elevilor proprii, insa este de acord sa ajute elevii olimpici, La Scoala, ceea ce mi se pare logic. Adica daca eu vreau sa devin olimpic de ce sa caut un alt profesor cand al meu ma poate ajuta gratis, sau tine cursuri dupa ore, fiind un program after-school?? O astfel de lege nu ar rezolva nimic in forma aceasta.
        • 0 (0 voturi)    
          olimpicii (Marţi, 22 decembrie 2009, 9:42)

          noki [anonim] i-a raspuns lui asd

          Un elev olimpic, deci care a confirmat, nu poate fi suspectat ca are avantaje la note din partea profesorului.
          La el se poate spune ca are discutii de la egal la egal cu un profesor, la un nivel care depaseste nivelul clasei sau al programei de invatamant.
          Intotdeauna la noi se gasesc portite deschise de smecheri, ca sa scape de munca si sa ia note pe bani.
  • -1 (3 voturi)    
    bla (Marţi, 22 septembrie 2009, 22:03)

    aaaaa [anonim]

    bla bla bla. vorbe-n vant, s-o mai vad si pe asta
  • +9 (11 voturi)    
    bravo (Marţi, 22 septembrie 2009, 22:03)

    anton [anonim]

    in sfarsit o lege buna!
    stop jafurilor! profesorilor care isi vand propriile carti "optional" la ore si care umilesc elevii ce nu au bani sa si le permita...stop meditatiilor fortate!
    ne-ati distrus scoala noua, macar copiii nostrii sa aiba parte de o educatie civilizata!
    bravo!
  • 0 (6 voturi)    
    nu mai sunt actuale (Marţi, 22 septembrie 2009, 22:09)

    marius [anonim]

    astia de la comisie nu mai stiu realitatile. Piata meditatiilor a scazut constant in ultimii ani. Motivul principal: scoaterea probelor de admitere de la liceu si facultate (cu mici exceptii). Pentru bac mai faceau citiva, dar si astia erau tot mai putini. Lucrez in sistem si sunt la curent cu realitatile. Tutoring after-school se face si prin alte parti, inclusiv cu bani si fara plata de taxe (stiu personal situatii din SUA, si nu era vorba de romani), asa ca sa nu exageram, nu asta e marea hiba a invatamintului romanesc.
  • +1 (3 voturi)    
    110% de acord (Marţi, 22 septembrie 2009, 22:13)

    kinn [anonim]

    ...
  • +1 (3 voturi)    
    pentru ca si viata e la fel (Marţi, 22 septembrie 2009, 22:17)

    nadja [anonim]

    Imi pare o masura fara sens. Daca se dovedeste ca profesorul la clasa nu face treaba buna, atunci interveniti acolo. Daca face treaba buna, este problema fiecaruia sa aiba grija sa fie cat mai bine pregatit pentru viata. Dumneavoastra credeti ca in viata reala cineva o sa se dea la o parte doar ca tu nu ai avut access la calculator? Din pacate asta este realitatea, cine vrea, invata, cu sau fara meditator si cu asta basta. Intotdeauna or sa fie bogati si saraci, nu poti cere cuiva sa se pregateasca mai putin doar pentru ca altii nu au posibilitatea. Problema este in alta parte. Iar profesorii, daca dau meditatii, ar tb doar sa fie supusi unor reguli de etica, nimic mai mult.
  • -1 (3 voturi)    
    Ce aiureala! (Marţi, 22 septembrie 2009, 22:24)

    arsene [anonim]

    Ce aberatie!
    Cata vreme isi platesc catre stat taxele pentru activitatile individuale prestate, iar ceea ce fac se incadreaza in ETICA unei societati SANATOASE, initiativa ramane o aberatie. Multe meditatii nici nu ar avea loc daca invatamantul nu ar fi bataia de joc a guvernantilor, pentru ca ele inseamna un sacrificiu de timp si energie pentru cel care le face...si le face de cele mai multe ori ca sa poata trai decent.
    Ce ar trebui sa faca un elev din clasa unui profesor bun, pentru a putea face pregatire cu el? Sa se mute in alta clasa? In loc sa vina cu solutii de bun simt la situatii in care elevul e fortat sa faca pregatire, altfel fiind sicanat la scoala, prin note...onor comisia produce aiureli de genul.
    Elevii din aceeasi clasa sunt la fel de inegali ca sansa, pe cat de inegali ca sansa suntem in cadrul societatii. Si politicienii ar trebui sa o stie foarte bine.
    Asta nu inseamna ca trebuie sa ii reducem pe toti la nivelul cel mai de jos al sansei. Mai degraba s-ar da bani invatamantului, spre a ramane oamenii de valoare la catedra; Mai bine ar sprijini invatamantul sa isi recapete standardele si demnitatea pe care ar trebui sa o aiba!
    • +1 (3 voturi)    
      hmmm (Marţi, 22 septembrie 2009, 23:48)

      anton [anonim] i-a raspuns lui arsene

      nu e asa...stim bine ce se ascunde in spatele meditatiilor...coruptia...ia 10 ore de la doamna profesoara si treci pe la clasa cand ai timp ca oricum termini cu 10....nu ai bani de meditatii? ne vedem la toamna, poate strangi bani in vacanta de vara...aaaa, nu ai bani de culegerea domnului profesor? deci esti sarac? pai atunci de ce vii la scoala? corigent!
      ei bine, domnilor profesori...ne-a ajuns! gata! la revedere santaj! la revedere hotie!
      bravo! o lege buna ce reda demnitatea!
  • 0 (2 voturi)    
    Ce descoperire! (Marţi, 22 septembrie 2009, 22:25)

    stefan [anonim]

    Uriasa descoperire, apa calda si mersul pe jos!
    Cum sa interzici prin lege meditatiile? Este cea mai mare timpenie auzita.
    In perioada interbelica nu erau. Ele au inceput timid cu invatarea limbilor straine (franceza si engleza) cind se invata numai rusa si cu ceva ore de muzica-in special pian.
    AU trecut sub forma meditatiilor cu clasa la scoala in vederea examenelor (aparusera indicatorii de promovabilitate si alte d-astea) si sau generalizat cind invatamintul a inceput sa se degradeze.
    Iar azi este sistemul de invatamint paralel.
    Cred ca trebuie sa ne aplecam incet spre scoala:curatate materiile de balast, cautati profesori dedicati, scoase sedintele cu parintii si trecut la intilniri individuale. Poate pus accentul pe abilitati si nu pe invatatul pe de rost. Facut treaba la scoala si incet, incet se va renunta la meditatii. E drept ca trebuie iesit din cercul vicios-cadrele nu-s platite si d-aia nu fac treaba, dar fac treaba acasa.
    O lege e buna daca o poti aplica eficient. SI legile nu trebuie sa fie coercitive.
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Marţi, 22 septembrie 2009, 22:27)

    ileana [anonim]

    Este "tare" comisia asta cu recomandarile ei, dar poate da si metodele de aplicare?
  • 0 (4 voturi)    
    Ne intoarcem la caietul Dictando (Marţi, 22 septembrie 2009, 22:29)

    Elois [anonim]

    Chestia cu inegalitatea nu am inteles-o.
    Adica invatamantul general obligatoriu este inechitabil pentru ca unii parinti pot sa le asigure copiilor lor o pregatire suplimentara?!
    Si ca aleg un profesor sau altul nu este o chestiune de libera concurenta?!
    Si chiar e nevoie sa apelam din nou la caietele Dictando doar ca sa fie echitabil?
    Ce au patit oamenii astia?!
    Chiar nu pricepe nimeni ca problema educatiei scolare este educatia familiala si sociala dezordonate si cu valori inversate?!
  • +1 (5 voturi)    
    Eu cred ca ar trebui sa interzicem politicienii (Marţi, 22 septembrie 2009, 22:30)

    Cristi [anonim]

    Cum mama dreq propuneti voi sa interziceti meditatiile? O sa vina politia cu mandat la usa profesorilor si o sa intrebe, "Ce faceti aici? Meditatii?" "Nu, sex." "Ah, continuati va rog..."

    Ca sa nu mai zic ca interzicerea meditatiilor este ilegala.
  • -3 (5 voturi)    
    Interzicere si in alte domenii (Marţi, 22 septembrie 2009, 22:33)

    x [anonim]

    Are dreptate Presedintele!

    La fel:
    Daca fata (cea mica a) Lui zice ca a fost ajutata (de acesta) sa se incadreze la Luxten, nu ar trebui interzis, PRIN LEGE, acest tip de ajutor?
  • -1 (3 voturi)    
    de acord! (Marţi, 22 septembrie 2009, 22:35)

    Andrei [anonim]

    uniformitate si stupididate! prosti da' multi ca-s mai usor de condus...
  • 0 (0 voturi)    
    o fi bine? (Marţi, 22 septembrie 2009, 22:48)

    http://inconstanta.wordpress.com/2009/09/22/drogur [anonim]

    sau o fi rau?
  • 0 (0 voturi)    
    . (Marţi, 22 septembrie 2009, 22:57)

    grizzly [utilizator]

    Mda si cine o sa-i verifice??
    • -1 (1 vot)    
      asta nu este o problema (Marţi, 22 septembrie 2009, 23:10)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui grizzly

      se vor organiza detasamente specializate de pensionari (acestia sint foaaaarte vigilenti si au si muuult timp la dispozitie) care vor supraveghea apartamentele profesorilor si vor nota cine intra si cine iese.
  • +5 (5 voturi)    
    CLARIFICARE (Marţi, 22 septembrie 2009, 23:20)

    TUDOR30 [utilizator]

    Se interzice profesorului meditarea PROPRIILOR elevi. In acest mod unii elevi nu vor fi mai egali dacat altii. Aceasta procedura este sport national inca de pre vremea lui Pingelica devenind si un mod de santaj al profesirol pentru a acorda note "obiective" propriilor elevi. ESTE CORECT ? Ce este incorect, imoral sau rau (cum doriti) in aceasta propunere ?
    • +1 (1 vot)    
      Nu e clar... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 0:02)

      Nu e clar... [anonim] i-a raspuns lui TUDOR30

      Pai se pot recomanda intre colegi incrucisat... nu?
      Si atunci?
      Propunerea este din categoria "aflatu-n treaba ca metoda de lucru".
      • 0 (0 voturi)    
        Totusi e clar (Miercuri, 23 septembrie 2009, 9:03)

        kinn [anonim] i-a raspuns lui Nu e clar...

        Da, ramane posibilitatea recomandarilor incrucistae, dar e mai greu. Oricum, un prim pas trebuie facut, nu?
  • -4 (4 voturi)    
    de ce nu si... (Marţi, 22 septembrie 2009, 23:27)

    Amic [anonim]

    Da de ce sa nu se interzica si inteligenta ca sa fim toti egali cu tov. basescu, boc si ai lor? Sau frumusetea?
    Socialisti imbecili!!!! Nici macar lui ilici iliescu nu i-a dat asa ceva prin cap! Multa prostie in lumea asta. Si cand te gandesti ca astia ne toaca noua banii!
  • +7 (9 voturi)    
    Si ar mai fi de scris! (Marţi, 22 septembrie 2009, 23:29)

    Alexandru Stefan [anonim]

    Noile proiecte de lege sunt cel mai bun lucru pe care l-am auzit in ultimii ani de Romanie intrata in mocirla.
    1.Legalizarea prostitutiei va scade riscurile de imbolnavire si nu invers, niste bani in plus intrati in bugetul de stat, mai putine fete turnate in beton sau omorate prin cine stie ce loc. Oricum se prostituau, macar sa o faca legal.

    2.Nu se legalizeaza drogurile, doar ca mai nou consumatorii nu mai sunt pedepsiti, deoarece ei oricum erau cei pedepsiti, si haituti, si fortati de imprejurari sa se intepe cu seringi folosite. Iar un lucru benefic, va scadea imbolnavirea de SIDA si Hepatita. Oricum se intepau, macar sa o faca legal.

    3.Cat despre voi profesori\profesoare, va plangeati, va plangeti si va veti plange de mila de cand iesiti din facultate si pana veti fi iesit la pensie. Concentrati-va dragilor asupra orelor, de voi depinde viitorul tarii asteia. Nu sunteti nici pe departe cei mai oropsiti din randurile bugetarilor.

    Stima si respect stimabililor conducatori ai tarii. In sfarsit va faceti treaba.
    • -1 (1 vot)    
      Stai linistit... se afla in treaba doar... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 0:04)

      DA [anonim] i-a raspuns lui Alexandru Stefan

      Nu mai scrie degeaba...
  • +2 (2 voturi)    
    Schimbati sistemul, nu interziceti meditatiile! (Marţi, 22 septembrie 2009, 23:33)

    moroes [utilizator]

    Meditatiile sunt simptomul unui sistem de invatamant ineficient, ce este incapabil sa ofere servicii de calitate in forma lui actuala. Faptul ca parintii sunt dispusi sa plateasca pentru a le oferi copiilor o sansa in plus este normal, si chiar imbucurator. "Solutia" cu interzicerea meditatiilor este ridicola. Problema trebuie taiata de la radacina. Sistemul trebuie reformat astfel incat sa rasplateasca performantele, sa imbunatateasca actul de educatie si sa le ofere parintilor dreptul de a alege ce sa invete copiii si cat de bine merita sa fie platiti profesorii. Propunerea iurnalistului Cristian Ghinea este de a oferi bonuri parintilor, care sunt lasati sa aleaga scoala / profesorul, in loc sa li se acorde bani direct cadrelor didactice in urma grevelor interminabile pentru un sistem educational din ce in ce mai prost, in ciuda reformarii sale anuale. Astfel parintii, in mod ciudat ignorati cu totul in meciul de skandenberg dintre sindicate si guvern, ar avea un cuvant important de spus despre cum considera ca ar trebui sa se desfasoare educatia propriilor copii. Scolile si profesoriii, supusi regulilor pietei vor trebui sa isi imbunatateasca oferta pentru a fi platiti.

    http://www.romanialibera.ro/a162740/andronescu-miclea-ceausescu-gorbaciov.html
  • +2 (4 voturi)    
    Eu zic ca e corect (Miercuri, 23 septembrie 2009, 0:34)

    nae [anonim]

    Nu am facut niciodata meditatii dar am observat ca,cei care se duceau la meditatii aveau cele mai mari note la materia respectiva.
    Meditatiile sa se faca pe degeaba peste program sau de alti profesori care nu au legatura cu scoala respectiva.
  • -2 (6 voturi)    
    lucreaza domn' presedinte (Miercuri, 23 septembrie 2009, 0:47)

    romanashul [utilizator]

    acum la final de mandat. se speteste. ce a facut pina acum? hernie de disc.... ciudat ca a facut-o inainte de a se speti.

    domn' presedinte, mai faceti si o mica pauza, nu de alta dar ne trebuiti. de fapt daca cistigati un nou mandat, aveti timp 4 ani sa va odihniti. In ultimul sa trageti tare. Propun sa creati citeva sute de locuri de munca pe linga dumneavoastra cu oameni super inteligenti care sa faca un brainstorming vreme de 4 ani. Sa veniti cu multe idei in ultimul an de mandat.

    Intre timp, tin sa va anunt, ca au cam plecat multi romani din tara. Nu cred ca toti s-au dus la curve, iarba si ce vreti sa legiferati.

    Domn' presedinte, unii au plecat de foame. Pentru ca aici nu mai aveau un loc de munca.
  • 0 (0 voturi)    
    Noua generatie (Miercuri, 23 septembrie 2009, 6:53)

    bms [anonim]

    S-a constatat ca desi de 20 ani Ministerul (ne)Educatiei a incercat sa bulverseze cunostintele din capul copiilor prin programele scolare importate din Ghana, Vatican, Bagdad, totusi avem elevi olimpici, care primesc burse la MIT, Cambridge, Oxford etc. Adica oameni care din cauza supra dotarii lor mentale parasesc Romania, existand pericolul ca la alegerile parlamentare din cincinalele urmatoare sa nu avem pe cine alege. Norma descrisa in articol garanteaza ca o sa producem o noua generatie de parlamentari.
  • 0 (0 voturi)    
    Coruptia de mic se-nvata...! (Miercuri, 23 septembrie 2009, 9:34)

    Costica [anonim]

    Stiti prea bine ca profesorii nu-si dau silinta deloc la clasa in schimb cheama copii la meditatii, nu platesc nici un leu impozit si fac venituri de 30-50 ron/h de la un singur copil, desi cheama mai multi. Iar daca nu te duci, ai cele mai mici note. Sistemul actual , fara examene dar cu cumulare de note din toti anii a prefgatiti si cultivat acest sistem ultra-corupt. In acest fel , si copii invata de la clasa 1 (da , meditatii la clasa 1 !) ce trebuie sa fac a sa se "descurce". Si nu mai bagati olimpicii in fata : inteligenta este aceeasi , ce se face cu ea e rau ! Iar scoala romaneasca produce rebuturi ! Cati ingineri stiu meserie? ce tot spuneti ca avem olimpici de parca toti ar fi olimpici? Majoritatea nu au citit o carte pana la clasa a 12-a ! Ar fi o masura nemaipomenita coroborata ce reintroducerea examenenlor de admitere...Nu mai vorbesc de impozitarea "meditatiilor" care au preturi aberante....!
  • 0 (0 voturi)    
    meditatii ieri si azi (Miercuri, 23 septembrie 2009, 9:44)

    dan [anonim]

    Pe vremea lui Nea Nicu faceai meditatii in ultima clasa din generala pentru examenul de admitere in liceu, in clasa a zecea pentru treapta a doua, in ultima clasa de liceu pentru examenul de admitere in facultate.
    Acum se fac din clasa a cincea ca sa aiba copilul media 10 la sfarsitul scolii generale ca sa intre la liceu fara examen, dupa aia meditatii dintr-a noua ca sa nu aiba probleme la bacalaureat ( care oricum a ajuns o gluma proasta ) si ca sa poata intra la facultate cu medie mare si oricum fara examen.
    Inainte se facea pregatire suplimentara in cadrul scolii ( binecunoscutele "cercuri" ptr copiii mai dezghetati dar si ore pentru ajutorarea celor mai putin isteti ). Acum in mare parte meditatiile ( la clasele mici cel putin ) nu mai reprezinta decat o forma de corupere a profesorilor.
    • 0 (0 voturi)    
      discriminare (Miercuri, 23 septembrie 2009, 10:35)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui dan

      Sunt de acord cu faptul ca a face meditatii cu proprii elevi este imoral si trebuie interzisa aceasta practica. O problema ramane ... cum vor fi verificati. S-ar putea incepe cu o declaratie pe propria raspundere.

      Cat despre interzicerea totala a meditatiilor ... lucrurile sunt interpretabile. Depinde fiecare cat il duce capul. Unii fac pregatire pentru a trece clasa, altii pentru a merge la olimpiade.

      Si inca ceva... ce te faci cu elevii a caror parinti sunt profesori? Cum o sa le interzici sa faca "meditatii" cu proprii copii????

      PS: Din experienta mea de elev pentru a te comporta onorabil, nu ai nevoie de meditatii. Chiar si inainte de 89 cand materia era mai stufoasa decat acum.
  • 0 (0 voturi)    
    Conflict de itnerese (Miercuri, 23 septembrie 2009, 10:35)

    vai-de-noi [anonim]

    se pare ca notiunea de "conflict de interese" nu are nici un ecou in societatea asta, a noastra. Cum e posibil ca atitia din cei care au comentat mai devreme sa nu observe ca e un conflict de interese flagrant - profesorul sa aiba o parte din copii din clasa intr-o relatie privata, de pe urma careia are avantaje economice. Nu e exclus ca multi dintre cei care sunt de acord cu ideea sa profite deja de pe urma unei astfel de relatii. Copilul lor e in gratiile si atentia profesorului/ invatatorului pentru ca se mediteaza in privat cu el. Aceeasi situatie si la after school. Unii invatatori au in grupa de after school copii de la clasa lor. Asa ceva ar trebui sa fie interzis.
  • +1 (1 vot)    
    Nu recunoasteti aici (Miercuri, 23 septembrie 2009, 10:36)

    Sile [anonim]

    Mentalitatea tembela de pe vremea lu' Ceasca?Faceti voi legi timpite si pe urma dati vina pe oameni cind iese prost, cum s-a facut si pe vremea comunismului, da sa nu va mirati daca , dupa boicot , oamenii vor descoperi si linsajul.
  • +1 (1 vot)    
    meditatii (Miercuri, 23 septembrie 2009, 10:38)

    mihai [anonim]

    Excluzand situatiile in care profesorii isi obliga proprii elevi sa faca meditatii (nu inteleg de ce nu s-a introdus aceasta prevedere in proaspata votata lege a invatamantului), meditatiile sunt cauzate si de parinti incapabili sa isi educe copiii sau de parinti care cer mai mult decat poate odrasla.
  • 0 (0 voturi)    
    after school (Miercuri, 23 septembrie 2009, 14:04)

    o mama [anonim]

    Caz concret: invatatoarea de la clasa I-a A de la scoala Jose Marti ( cea din spatele Pro Tv). Primul lucru pe care l-a spus la sedinta cu parintii este ca are after school si costa 10 milioane pe luna!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    gogomanii (Miercuri, 23 septembrie 2009, 20:54)

    eu [anonim]

    cand nu se mai da examen de admitere la facultate iar admiterea nu-i decat pe baza de dosar ma intreb cine mai face pregatire ca fraerul ...?
    Comisia vorbeste de epoci de mult apuse.


TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie

FORUM

Ultimele
discutii