Doi liceeni din Iasi au luat aurul si argintul la olimpiada internationala de geografie

de M.B. HotNews.ro

Joi, 24 septembrie 2009, 9:28    NEWS | STIRI

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Doi elevi ieseni au luat medalia de aur si de argint a olimpiadei internationale de geografie, care a avut loc in Polonia, intre 15 - 21 septembrie. Vladimir Rumleanschi a castigat medalia de aur si Mircea Rosca, medalia de argint.

Vladimir este elev in clasa a XI-a la Colegiul National din Iasi. Mircea Rosca, absolvent al Colegiului Emil Racovita a luat medalie de argint. Coordonatorii celor doi olimpici au fost profesorii Cornelia Fiscutean si Valerian Dragu.

Vladimir a fost primul elev iesean admis in lotul national la geografie, obtinand anul trecut o medalie de argint la aceeasi olipimpiada care a avut loc insa in Tunisia.

Romania a avut un lot olimpic format din patru elevi care au concurat la trei probe. La olimpiada au participat 36 de elevi din noua tari, anul acesta inregistrindu-se cel mai mare numar de participanti din istoria competitiei. Romania s-a clasat pe prima pozitie, urmata de Polonia si Cehia.
Citeste mai multe despre     |   |   |   |   |   |   |   |   | 

  
1882 vizualizari
  • +2 (8 voturi)    
    obsesia olimpica nationala (Joi, 24 septembrie 2009, 10:17)

    nihilistu' [utilizator]

    lucrurile merg mizerabil in Romania..sistemul de valori este la nivel de "bronze age", cultura si in general tot ce tine de sfera intelectualului sunt marginalizate de catre societate..

    ei bine in aceste circumstante, pe principiul "chiar si in aceste conditii.." presa puncteaza fiecare reusita a elevilor/intelectualilor romani, in dorinta de a creste self-esteem'ul romanilor..

    mi se pare perversa aceasta abordare din doua motive:

    1/ romanii care reusesc ceva notabil, de cele mai multe ori nu au nimic in comun cu restul romanilor, de aici si dorinta lor de a pleca cat mai departe de Romania dupa finalizarea studiilor

    2/ "olimpiadele internationale" sunt o slaba consolare deoarece sunt niste concursuri ce nu prezinta interes pentru tarile care ar putea avea cu adevarat un cuvant de spus..nu o sa vedeti la aceste concursuri liceeni de la scoli de elita din Franta, UK sau US..

    Daca erati curiosi care sunt cele 9 tari participante la Olimpiada "INTERNATIONALA" de Geografie iata-le:

    - Belarus
    - Croatia
    - Czech Republic
    - Latvia
    - Lithuania
    - Poland
    - Romania
    - Slovakia
    - Slovenia

    bafta!
    • -1 (5 voturi)    
      ca sa nu mai spun (Joi, 24 septembrie 2009, 10:58)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui nihilistu'

      ca "olimpiada de geografie" nu are ce sa contina creativ... e un concurs de memorat carti sau pe romaneste, cel mai tocilar si cu memorie buna castiga.
    • +3 (9 voturi)    
      e totusi o performanta notabila (Joi, 24 septembrie 2009, 11:00)

      marius [anonim] i-a raspuns lui nihilistu'

      ceea cee totusi deranjant e ca apar tot timpul oameni ca tine care nu au luat in viata lor nici macar o coronita la scoala care sa-i denigreze pe oamenii cu merite.Chiar daca elevii sunt din scolile mentionate de tine asta nu inseamna ca au coeficientul de inteligenta mai mic decat ''scolile de elita din UK''.Eu nu cred ca inteligenta sau cunoasterea se masoara diferit functie de tara din care vii.E o olimpiada internationala la care s-a luat aur si argint.Felicitari premiantilor.
      • +3 (3 voturi)    
        gicutza (Joi, 24 septembrie 2009, 12:58)

        nihilistu' [utilizator] i-a raspuns lui marius

        amice, de la microfon vorbeste un individ care a luat premiul 1 pe linie, care a intrat cu 10 la mate la liceu inainte de capacitate, care a luat BACul in primii 10 in cel mai bine cotat liceu din Bucuresti, care a terminat mate la UB, care a participat la olimpiade si care acu' lucreaza chestii high-tech prin tari straine..am prieteni si fosti colegi printre medaliatii cu aur la OIM..asta nu schimba cu nimic spusele mele.

        1/ suntem scosi mereu la inaintare ori de cate ori facem ceva notabil de parca asta s-ar datora altcuiva decat noua si catorva persoane din anturaj..am facut performanta pentru ca am tras din greu, ca niste caini, ironizati fiind la tot pasul de catre cei din jurul nostru..primind in permanenta semnale negative de la societate prin care ni s-a transmis in permanenta ca: merituosi sunt cei care fura, cei care "se descurca", cei care dau mai tare cu pumnul in masa..

        2/ n-ai inteles nimic..daca elevii de liceu din Franta, viitori studenti la Normale sau Ecole Polytechnique si-ar incerca puterile la Olimpiade iti garantez ca numarul de medalii obtinute de lotul Romaniei ar fi mult mai mic :|

        deci nu, nu va reprezentam!
        • +2 (2 voturi)    
          Te rog eu frumos... (Joi, 24 septembrie 2009, 13:36)

          defav [anonim] i-a raspuns lui nihilistu'

          sa ne reprezinti , chiar daca societatea romaneasca este exact asa cum spui.
          Chiar daca te dezici de societatea din sinul careia ai aparut , ne reprezinti chiar si fara sa vrei, pentru ca noi romanii nu vrem sa dam lumii numai "tagme de jafuitori" si mentalitati invechite sau coruptie cit cuprinde, ci si invingatori , oameni cu realizari profesionale deosebite, cu simt moral ,oameni frumosi din multe puncte de vedere.
          E drept sa fii putin frustrat din cauza unor semnale cum ai zis ,meritul e numai al vostru , al celor cu asemenea realizari dar tb sa crezi ca mai sint si oameni care nu si-au pierdut buna-credinta si chiar apreciaza,se simt indreptatiti sa se mindreasca cu voi.
      • 0 (0 voturi)    
        Absolut corect si frumos spus (Joi, 24 septembrie 2009, 13:04)

        defav [anonim] i-a raspuns lui marius

        Fara indoiala, trebuie sa ne mindrim cu oamenii care au realizari deosebite ,indiferent de domeniu.
        Daca Gogu ar avea un copil ce ia un asemenea premiu, ar trebui sa stie cit a muncit si s-a zbatut pentru o asemenea performanta si sigur ar sti sa-l aprecieze .
        Sint convins ca la olimpiada int. de geografie nu s-a pus problema numai de "toceala" ,toate aceste olimpiade internationale -indiferent de materie- pun niste probleme deosebite , ce solicita mai multe laturi ale intelectului .
    • 0 (0 voturi)    
      nope (Joi, 24 septembrie 2009, 12:12)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui nihilistu'

      Geografia la universitatile de prestigiu este foarte specializata, ca atare cunostiintele lor sunt foarte punctuale.
    • -2 (2 voturi)    
      Nesimtirea la superlativ (Joi, 24 septembrie 2009, 12:25)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui nihilistu'

      Imi pare rau, dar comentariul tau m-a infuriat de-a dreptul.

      Habar n-ai ce inseamna munca daca vorbesti asa.
      Cu atat mai mult habar n-ai ce inseamna performanta, indiferent de domeniu.

      Frumos exemplu oferi tinerilor care vor sa faca ceva din pasiune. Fie chiar si la "banala" geografie. Cu astfel de "exemple" ca tine, nu ma mir ca noile generatii sunt tot mai prost instruite si educate.

      Pentru ce sa invete si sa se zbata cand in loc de felicitari ei primesc o palma din partea noastra?

      Iti spun, muti romani au plecat din tara tocmai din cauza ca unii ca tine in loc sa ii aprecieze i-au marginalizat sau, in cel mai fericit caz, i-au ignorat.

      "romanii care reusesc ceva notabil, de cele mai multe ori nu au nimic in comun cu restul romanilor"

      Exact asta transmiti prin comentariul tau. Acei copii nu vor avea niciodata vreo legatura cu mentalitatea ta.

      Prostia ne duce de rapa. Stiu ca nu vei intelege si sper sa te infurii macar cat m-am infuriat eu citindu-ti aberatiile.

      Rusine sa iti fie!
    • 0 (0 voturi)    
      olimpiada e regionala (Joi, 24 septembrie 2009, 16:47)

      Maro [anonim] i-a raspuns lui nihilistu'

      Aceasta olipiada e regionala "The Central European Regional International Geography Olympiad". Oricum pe 2008 rezulatele sunt urmatoarele:

      Results 2008

      The top-3 best performing countries were:

      1. Romania
      2. Estonia
      3. Australia
    • 0 (0 voturi)    
      Esti papagal amice (Joi, 24 septembrie 2009, 18:24)

      Dragos Man [anonim] i-a raspuns lui nihilistu'

      Bravo lor...iar dumneata esti...papagal, precum spune un alt ilustru "cetatean" al Romaniei (sunteti frati cred)..
  • +1 (1 vot)    
    Bravo! (Joi, 24 septembrie 2009, 12:28)

    nano2k [utilizator]

    Felicitari voua si va multumim ca faceti lucruri bune si ne faceti cinste.

    Sfatul meu e sa incercati sa ramaneti pasionati de ceea ce va place sa faceti si sa nu aplecati urechile decat celor care va apreciaza.

    Felicitari inca o data. Pe mine, un român anonim, m-ati facut mandru.
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari (Joi, 24 septembrie 2009, 12:54)

    yo [anonim]

    FELCITARI castigatorilor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    aha (Joi, 24 septembrie 2009, 12:57)

    k [anonim]

    cand am citit "Doi liceeni din Iasi au luat aurul si argintul" m-am gandit ca l-au furat.. continuare ceva in genu "Doi liceeni din Iasi au luat aurul si argintul la o vizita la muzeu", mai ales ca erau din Iasi :))

    felicitari !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Olimpiade (Joi, 24 septembrie 2009, 13:17)

    Ioanas [utilizator]

    Cum sunt recompensati si incurajati in tara acesti copii? Li se dau mijloace sa isi cultive pasiunea? Medaliile si recunoasterea sunt frumoase, si stiu ca sunt bine pregatiti de profesori, dar DUPA olimpiade, ce fac acesti copii? Sunt ajutati? Au la dispozitie materiale de studiu asa cum li se cuvine pe drept? Calculator, carti, abonamente la revistele de specialitate, etc etc? Sau se intorc la anonimat si la aceleasi conditii arhaice din invatamantul romanesc? Nu vor rezista mult si se vor pierde pe drum. Macar pentru ei sa faca Ministerul Inv un efort. Nu trebuie miliarde.
  • 0 (0 voturi)    
    Va rog. . . (Joi, 24 septembrie 2009, 16:33)

    Gheorghe [anonim]

    . . . insistent nu mai deformati informatia! Elevii acestia, care merita sincere felicitari, au laut aur si argint nu aurul si argintul. Cand spui aurul si argintul spui ca acestea au fost singurele medalii de aur si argint din concurs. In realitate la aceste olimpiade se acorda mai multe medalii de aur si argint inregistranduse chiar si 60 de medalii. Aceasta pentru ca nu se face un clasament ci atribuirea medaliilor se face pe punctajul obtinut la judecarea lucrarilor. Eu asa stiu!


VIDEO
Niciun videoclip
FOTO
Nicio imagine

TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie

FORUM

Ultimele
discutii