Elevii romani au castigat 6 medalii la Olimpiada Internationala de Stiinte pentru juniori

de M.Barascu HotNews.ro

Luni, 14 decembrie 2009, 16:16    NEWS | STIRI

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Medalia de aur la Olimpiada Internationala de Stiinte pentru juniori a fost castigata de un elev de la Colegiul National "Mircea cel Batran" din Constanta, Radu Mihai Popescu. Elevii romani participanti la a VI-a editie a Olimpiadei de Stiinte pentru juniori au obtinut medalia de aur, doua medalii de argint si trei de bronz.

Medalia de aur a fost castigata de Radu Mihai Popescu de la Colegiul National "Mircea cel Batran" din Constanta, in vreme ce Vlad Florin Lazar, de la Colegiul National "Emanuil Gojdu" din Oradea si Ioana Codrina Simionescu de la Colegiul National "Gh. Vranceanu" din Bacau au intrat in posesia medaliilor de argint.

Medaliile de bronz au fost castigate de Adriana Andreea Neamtu de la Colegiul National "Moise Nicoara" din Arad, de Florin Sebastian Dumitru de la Liceul International de Informatica din Bucuresti, si Mihai Grigore Pruna, elev la Colegiul National "Vasile Lucaciu" din Baia Mare.

Membrii lotului olimpic sunt elevi in clasa a IX-a.

Olimpiada Internationala de Stiinte pentru juniori s-a desfasurat in perioada 2-11 decembrie 2009, la Baku in Azerbaidjan. Concursul este integrativ, competitorii sustinand trei probe (doua teoretice individuale si una practica pe echipe formate din 3 elevi) la trei discipline (chimie, biologie si fizica). La editia din acest an au participat 259 de elevi din 47 de tari.
Citeste mai multe despre     |   |   |   |   |   |   |   |   | 

  
2765 vizualizari
  • +2 (2 voturi)    
    FELICITARI (Luni, 14 decembrie 2009, 16:20)

    danuta [anonim]

    In sfarsit si vesti bune. Felicitari copiilor.
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari (Luni, 14 decembrie 2009, 16:21)

    test [anonim]

    Super Tare!! FELICITARI!!!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari! (Luni, 14 decembrie 2009, 16:24)

    Alina [anonim]

    Felicitari, copii!
  • 0 (0 voturi)    
    Radu, Vlad, Ioana si restul (Luni, 14 decembrie 2009, 16:25)

    Vizitiul [utilizator]

    Bravo! Bagati tare ca mai avem sperante cu privire la Romania :)
  • +1 (1 vot)    
    excelent! (Luni, 14 decembrie 2009, 16:39)

    Prof [anonim]

    Brovo pentru aceasta performanta atat elevilor cat si profesorilor!
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo lor (Luni, 14 decembrie 2009, 16:40)

    Sorin [anonim]

    Felicitari copiilor si profesorilor!
    In ciuda a ceea ce se intampla in Romania dpdv politic, cineva poate sa faca si performanta.
    Si reprezinta totusi Romania!
    Felicitari tuturor celor care au participat la imaginea Romaniei!
  • 0 (0 voturi)    
    Avem copii valorosi (Luni, 14 decembrie 2009, 16:41)

    John Connor [anonim]

    Avem valoare ca si natie. Bravo lor, ca sunt destepti si harnici!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo! (Luni, 14 decembrie 2009, 17:25)

    Marean [anonim]

    Felicitari pentru munca pe care au depus-o. Dar sunt sigur ca o sa plece din tara cu prima ocazie...
  • 0 (0 voturi)    
    FELICITARILE NOASTRE !!!! (Luni, 14 decembrie 2009, 17:57)

    matilo [utilizator]

    Ma bucur sa aud si lucruri frumoase despre Romani ,si mai ales copii nostrii......Va felicit inca o data!
  • -1 (1 vot)    
    Aiurea! (Luni, 14 decembrie 2009, 18:20)

    nety [anonim]

    Cum sa castige, doar scoala romaneasca scoate idioti? (asa crede basescu; dupa chipul si asemanarea sa, evident). Iar profesorii sunt niste trantori care castiga prea mult pe ora (de vrea 10 ori mai putin decat elena udrea - ministrul lui basescu cu scoala la particulari, nefiind in stare sa intre la stat). Si apoi, nu toti tinerii romaniei sunt agramati precul fica cea mica a presedintelui? Si daca ea, agramata, a ajuns parlamentar european, ce sanse au tineri precum cei cu medaliile!
    • +1 (1 vot)    
      Chiar merita.. (Luni, 14 decembrie 2009, 21:03)

      Ego fui [anonim] i-a raspuns lui nety

      toate FELICITARILE noastre.Dragi copii sa ne traiti.Noi stim ca sunteti pepiniera care maine va lucra, trai,in OCCIDENT, pentru ca Romania noastra neavand bani pentru CERCETARE(pentru ca de avem pentru electorale,pentru turism,etc), dar macar ne faceti FERICITI pentru o clipa ca avem copii DOTATI, si nu suntem prostanaci cum zic unii.FELICITARI !!!
    • 0 (0 voturi)    
      nu mai plange.. (Luni, 14 decembrie 2009, 21:54)

      hazard [anonim] i-a raspuns lui nety

      era frumos sa-i feliciti...sunt convins ca au muncit pe branci. Felicitari copii!... Iar tu , nety, fa politica mai departe, si boceste-ti conditia de mizerabila...
  • +1 (1 vot)    
    investitii in creiere (Luni, 14 decembrie 2009, 22:24)

    liv [anonim]

    Investiti in inteligenta romaneasca, stimati politicieni, nu in paranghelii- ei sunt viitorul tarii, ei pot produce progres tehnologic- se aude?
  • 0 (0 voturi)    
    bravo! (Marţi, 15 decembrie 2009, 4:31)

    ionica fara frica [utilizator]

    Felicitari calduroase si tot respectul pt munca si eforturile voastre! Va urez sa aveti o cariera stralucita si sa fiti fericiti in viata.
  • +1 (1 vot)    
    omisiune (Marţi, 15 decembrie 2009, 8:16)

    emil [anonim]

    Bravo copiilor;este doar meritul lor si nicidecum al sistemului de invatamant putred si arhaic de la noi;dar ceea ce se omite mereu in prezentarea acestor medalii este ca nu exista doar una singura bucata medalie de aur sau bronz, ci sunt mai multe....
  • 0 (0 voturi)    
    Ma bucur pentru ei si pt. noi toti! (Vineri, 18 decembrie 2009, 9:34)

    Carmen [anonim]

    Felicitari pentru munca, ambitia si inteligenta lor!!!! Oare de ce nu s-au calificat si elevi din Bucuresti (de la licee de "stat"?
    Sa fie la mijloc marele interes pentru meditatii al profesorilor din capitala?
    Clipele de bucurie date de vesti atat de frumoase ar trebui sa ne faca pe toti mai increzatori in viitor!
  • 0 (0 voturi)    
    vestile bune (Marţi, 22 decembrie 2009, 9:31)

    noki [anonim]

    Din pacate nu avem si o televiziune si presa pentru asemenea stiri, nu mai vorbesc de emisiuni dedicate lor.
    Nivelul oamenilor de presa e chiar mai slab decat al celor politici.
    Iar faptul ca pot pune tot felul de intrebari tampite unui ministru sau presedinte, ii face sa se considere deasupra acestora.
    Cum s-ar mai putea ei cobori la nivelul unui elev eminent, al unui profesor care scoate asemenea elevi?


TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie