studentii, acasa vara asta
Foto: CampusNews
 documente
(23 Iul 2010) PDF, 71KB
(22 Iul 2010) PDF, 61KB

Adio tabere studentesti vara aceasta

de Ovidiu Draghia CampusNews

Joi, 22 iulie 2010, 16:44    NEWS | STIRI

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Studentii romani isi pot lua gandul de la taberele organizate pentru ei vara aceasta. Licitatia pentru organizarea taberelor a fost blocata, ar trebui reluata, dar nu ar mai fi timp pentru ca studentii sa mai si plece in tabere. Asa ca Autoritatea Nationala pentru Sport si Tineret (ANST) vine cu o solutie de avarie care nu are cum sa incante prea multi studenti.

Cum a inceput totul? Pe 9 iunie, a fost publicata Metodologia privind repartizarea locurilor in taberele studentesti pentru anul 2010, iar apoi a urmat o licitatie pentru a desemna firmele care sa organizeze acele tabere. In prezent situatia este blocata, deoarece, potrivit ANST , ar trebuie reluate procedurilor de evaluare a ofertelor furnizorilor externi, fiind invocate o serie de acte normative – vezi comunicatul atasat.

Studentii, trimisi in tabere scolare neatractive

Am contactat un reprezentat al Autoritatii Nationale pentru Sport si Tineret (ANST) care ne-a informat ca solutia propusa studentilor este sa accepte locurile ramase libere in taberele scolare, desi acestea se afla in zone putin atractive, iar dormitoarele cuprind o multime de paturi. Potrivit comunicatului autoritatii, daca s-ar relua procedurile de licitatie, ar trece alte 35 de zile pana la stabilirea firmelor castigatoare. Iar perioada de dupa aceste 35 de zile este sinonima cu... sfarsitul vacantei de vara.

Totusi, nu toata lumea este de acord cu propunerea trimiterii studentilor in taberele destinate elevilor. Ionut Poenaru, presedintele Uniunii Nationale a Studentilor din Romania, ne-a declarat ca, dupa intalnirea de astazi (joi, 22 iulie) cu reprezentantii ANST, nu a fost de acord cu propunerea folosirii taberelor pentru elevi.

Ionut Poenaru precizeaza ca spatiile destinate taberelor scolare nu sunt adecvate studentilor merituosi si ca trebuie cautata o alta solutie. Totusi, ANST ar fi luat deja o decizie, iar in august ar urma sa fie distribuite universitatilor bilete pentru tabere, potrivit lui Ionut Poenaru. Studentii ar avea deci de ales intre a sta acasa ori a merge in taberele mai putin atractive. Vezi atasat comunicatul UNSR.

Taberele, ascunse pe site-ul ANST

Curios e ca, pe fondul acestui scandal, e greu de ajuns la informatia legata de tabere, pe site-ul  ANST, desi pana de curand accesul se facea direct din prima pagina. Am folosit Google pentru a cauta intern pe www.anst.gov.ro, doar asa se pot afla informatii despre taberele studentesti. Intre timp, dupa contactarea ANST, am fost informati ca link-ul a fost mutat in meniul unei pagini secundare www.anst.gov.ro/tineret. Ok, dar cum ajunge aici un utilizator, in conditiile in care site-ul nu are nici macar motor de cautare propriu?

Vom urmari acest subiect, desi este putin probabil sa se mai schimbe ceva: studentii care doresc sa mearga in tabere vor avea acces doar la locurile din anumite tabere scolare, aflate in administratia ANST. In felul acesta, se reduc probabil si costurile cu taberele studentesti.
-
-
Citeste mai multe despre     |   |   | 

  
3036 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    este o decizie corecta (Joi, 22 iulie 2010, 17:35)

    Musat Ilie [anonim]

    E normal sa nu se mai dea nimic. De ce sa nu se fure daca inca se poate? hai sa emigram...
    Vacanta placuta colegi cu bronzat pe acoperisul blocului si plimbari prin cartier.
  • 0 (0 voturi)    
    mai Musat Ilie (Joi, 22 iulie 2010, 18:56)

    ion [anonim]

    Nu v-ati mai saturat de intins mana ?

    Nu e datoria statului sa va plateasca voua vacantele. Si n-ai decat sa emigrezi daca ai chef, in afara totul se plateste ... chiar si scoala
  • 0 (0 voturi)    
    au blocat intentionat taberele pt a economisi bani (Joi, 22 iulie 2010, 20:01)

    Andreea [anonim]

    da domne..s-au gasit sa ia de la studenti..dupa ce ca sunt saraci si vai de ei..cu burse de 3 lei pt care se chinuie un an intreg...nici macar nu li se mai acorda aceasta recompensa (cu taberele) celor cu adevarat merituosi....urat! domnilor! foarte urat! de stadioane in panta si alte aiureli au bani...
    in aceste conditii sustin emigrarea :)
  • 0 (0 voturi)    
    Umilinta (Joi, 22 iulie 2010, 20:53)

    Victor Andrei [anonim]

    Faptul ca nu se mai dau tabere studentesti in acest an este un demers logic al autoritatilor care vor sa ne obisnuiasca de pe acuma cu umilinta de a fi roman.
    Va multumin domnule ministru Funeriu ca ati stiut sa aparati interesele studentilor ramani!
    RUSINE!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    democratie (Vineri, 23 iulie 2010, 14:35)

    Dani [anonim]

    Pana si pe vremea lui Ceausescu se dadeau tabere. Asta inseamna democratia, fiecare face ce vrea drept urmare si eu de cate ori o sa am ocazia o sa fac publicitate negativa ministrului asta increzut care a copiat in facultate si a mers cu parintii de mana la scoala si a ajuns in pozitia in care este prin cersetorie si acuma vine sa ma invete pe mine ce sa fac si ce sa nu fac dupa bunul lui plac. . Mai mult imi este ciuda ca nici macar 1 ban nu va ajunge la sinistrati asa cum au fost declaratiile ci toti vor fi furati de catre nemernicii aia de la guvern. Cum vii tu parlamentarule sau ministrule sa-mi spui ca nu mai sunt bani la buget cand prin LEGE esti obligat sa faci bugetul pentru anul viitor PLUS sa vii cu un buget previzionat pe 3 ani DE ACUM INCOLO ? Romania ca si tara este frumoasa si merita insa este plina de LASI si HOTI care ar merita sa li se taie mainile. Dar si romanul de rand este un PROST pentru ca indura toata aceasta situatie !! Daca acum in acest moment ar iesi in strada macar 10 milioane de oameni garantez ca nu va mai exista niciun guvern: vezi exemplu 1989. Dat fiind faptului ca majoritatea romanilor sunt in functii prin PILE normal ca nu pot lua masuri, alta parte sunt spalatori de WC-uri si culegatori de capsuni , din nou nici acestia nu sunt interesati, mai sunt SMECHERII care nu au ce manca de pe azi pe maine dar ei au masini de sute de mii de euro in care dorm asa ca nu sunt interesati. Rusine sa le fie la toti pentru ca toti au un grad de vina proportional si in egala masura.
  • 0 (0 voturi)    
    Multi cretini in tara asta ... (Vineri, 23 iulie 2010, 23:47)

    Black Hawk [anonim]

    Asta cu intins mana ... ti se pare ca dupa un an de munca si terminat anul cu media 10 un rahat de tabara nu merit? In afara, cum bine spui, scoala se plateste ... insa bursa este de 3 ori salariul mediu pe economie din Romania si crede-ma ca se dau si la ei tabere! Si nu unele de 2 lei 50 ca la noi! Asa ca ... mai bine nu mai comenta aiurea pe aici si mergi si intinde mana ca ... eu sigur ma descurc pentru ca pot ... da pe tine nu te vad bine! Spor la pupat in fund statul asta de rahat! Iar modul cum in acest an s-au acordat taberele, fiind primul an cu licitatie ... spune multe despre statul asta de cacao ... pe care tu draga Ion il tot lauzi. Nu iti este rusine cu tine? De fapt esti la fel de nesimtit ca si conducerea ministerului si tarii! Pacat ... ca acest popor si aceasta tara are astfel de specimene ... cretinule! Si un sfat ... documenteaza-te despre cea ce este la Universitatile din afara! Si ar fi ideal sa se plateasca si scoala la noi ... sa te vad eu cum mai faci tu sau copiii tai scoala cu 10 milioane pe luna ... idiotule! Afara se plateste pentru ca aia sunt mai destepti si au un alt sistem si un alt nivel de trai! Da ce sa stii imbecilii blogarasi ca tine! Asta este ... ne resemnam !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ne fura pe fata !! (Marţi, 27 iulie 2010, 11:24)

    adina [anonim]

    Cu respect "Black Hawk", ai foarte mare dreptate... Domnul Ion cred ca nici 10 clase nu are, dar stie sa vorbeasca aiurea.. Sa puna mana sa invete si el cat invatam noi, atunci abia sa vada si el cum e statul... Vacanta placuta in continuarie si la tabere la anu, poate :) !
  • 0 (0 voturi)    
    isi bat joc de noi!!!! (Joi, 29 iulie 2010, 9:36)

    crys [anonim]

    frumos din partea lor ,asa bateti-va joc de noi ,de meritele noastre!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    tabere...din nou (Vineri, 6 august 2010, 10:14)

    marian [anonim]

    a fost cineva dintre voi contactat in vederea atribuirii locurilor de tabara? din cate stiu, din 11 august incepe prima serie? multumesc anticipat. va salut.
    • 0 (0 voturi)    
      tabere (Luni, 9 august 2010, 18:21)

      florina [anonim] i-a raspuns lui marian

      nu, sunt curioasa daca vor fi contactati studentii!
      daca mai afli ceva anunta-ma si pe mine!
      salutari!
      • 0 (0 voturi)    
        Tabere (Joi, 19 august 2010, 13:38)

        Anca [anonim] i-a raspuns lui florina

        eu sunt studenta la USAMV -Bucuresti si din cate stiu la noi s-au dat tabere doar ca la noi sunt furate de cei de la Liga Studentilor....
        adica prima transa e pt ei iar ce ramane ne da si noua desi nu prea iti convine sa te duci la sfarsitul lui septembrie la mare :(...
  • 0 (0 voturi)