Familia si prietenii-motive pentru intoarcerea acasa
Foto: F.D.P.

De ce isi doresc studentii romani din strainatate sa revina in tara?

de F.D.P. CampusNews

Marţi, 17 august 2010, 12:27    NEWS | STIRI

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Daca ar exista suficiente posibilitati de a lucra in cercetare si daca ar putea obtine salarii la nivelul celor din vest, tinerii romani de la universitatile din afara spun ca s-ar intoarce, fara nici un dubiu, in Romania.

In prezent, motivele lor de a reveni in tara dupa absolvire sunt, mai degraba, personale: familia, prietenii, mancarea traditionala, sentimentul de apartententa si posibilitatea de a participa la o schimbare importanta in societate.

La intalnirea bursierilor Fundatiei Dinu Patriciu, 106 din cele cateva zeci de mii de tineri romani care studiaza in strainatate au dezbatut principalele motivatii pentru a alege un viitor in Romania.

Citeste aici care sunt acestea, precum si contra-argumentele tinerilor pentru o astfel de alegere.
Citeste mai multe despre     |   | 

  
2647 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    daca...daca (Marţi, 17 august 2010, 13:08)

    manzy [anonim]

    Acest subiect imi reaminteste un banc:
    Ivan e pe moarte pe front, cu un glont in piept: - Cu ultimele puteri va rog sa ma faceti membru al PCUS daca va fi sa mor! Daca nu, nu!
  • 0 (0 voturi)    
    exercitii de imaginatie .. (Marţi, 17 august 2010, 13:26)

    hash [anonim]

    Uite ce scrie intr-un link chiar pe aceasta pagina:

    <<MBA in Barcelona: "Am invatat ca daca iti doresti cu adevarat ceva, nu trebuie sa te gandesti si sa te opresti la potentialele bariere" >>

    Deci - isi doresc sau nu-si doresc?
  • 0 (0 voturi)    
    Din surse sigure (Marţi, 17 august 2010, 13:29)

    Emiru [anonim]

    Studentii romani ar veni si pe jumatate din banii din afara, garantat. Cu o singura conditie: sa se simta respectati, asa cum sunt afara.
    O conditie aproape imposibil de indeplinit, din pacate.
    • 0 (0 voturi)    
      Una din surse (Marţi, 17 august 2010, 18:18)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Emiru

      Vor sa vina ca sa se convinga ca daca cu adevarat ar fi cazul sa plece.

      Pacat de parinti, unii din ei au tras din greu in era coruptilor comunisti, acum trag si mai greu sub aceiasi corupti, de data asta capitalisti.

      Pacat...
  • 0 (0 voturi)    
    daca (Marţi, 17 august 2010, 13:45)

    Robert [anonim]

    sunt chiar acum student in Norvegia si daca mi s-ar oferi in tara salariul dublu fata cat as primi aici, daca romania ar avea autostrazi si trenuri rapide, bucurestiul centuri si toata tara n-ar mai fi o groapa de gunoi, daca ar exista educatie si sanatate si un om de bine ar otravi apa la guvern si parlament, daca toate astea s-ar intampla am fi pe drumul cel bun si in 50-100 de ani am ajunge la nivelul Norvegiei de acum. Dar chiar si in conditiile de mai sus nu as pleca de aici.
    • 0 (0 voturi)    
      Universitatea in Norvegia (Joi, 4 octombrie 2012, 17:31)

      Catalina [anonim] i-a raspuns lui Robert

      Buna! Tatal meu locuieste in Norvegia, iar eu sunt pe clasa a XII-a in Romania. M ar interesa sa merg la facultate acolo, imi poti da cateva informatii? cata.cip94 adresa mea de mess/mail(yahoo).
  • 0 (0 voturi)    
    Apa de ploaie (Marţi, 17 august 2010, 15:00)

    Cris [anonim]

    "La intalnirea bursierilor Fundatiei Dinu Patriciu, 106 din cele cateva zeci de mii de tineri romani care studiaza in strainatate.." Pai na, ce sa zica si ei? Si sa incerci sa extrapolezi acest esantion nesemnicativ..
    Uite asa se fac "stirile"!!
    La mai mare :-)

    Cris
    Brisbane, Australia
  • 0 (0 voturi)    
    alt motiv.... (Marţi, 17 august 2010, 17:58)

    UnCapsunarCanadian [anonim]

    poate nu au drept de lucru in tara unde au studiat...


TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie

FORUM

Ultimele
discutii