Topul celor mai mari universitati private
Foto: CampusNews

Topul celor mai profitabile universitati private din Romania

de FDP CampusNews

Luni, 27 septembrie 2010, 10:45    NEWS | STIRI

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

In Romania, numarul studentilor inscrisi in sistemul privat de invatamant se ridica la aproximativ 400.000. Daca luam in considerare o taxa medie de 500 de euro, rezulta ca piata invatamantului superior privat se ridica la aproximativ 200 de milioane de euro pe an, o suma suficient de mare pentru a determina o concurenta acerba intre universitati in sensul atragerii unui numar cat mai mare de studenti.

Mai mult decat atat, desi taxele de studiu sunt mici daca le comparam cu suma de 1.200 de euro pe care statul o cheltuie anual cu educatia fiecarui student din sistemul public, universitatile private reusesc sa obtina profituri considerabile, astfel ca, anul trecut, profiturile inregistrate de cele mai mari opt institutii private de invatamant superior au totalizat 230 de milioane de lei, rata profitului ridicandu-se la 38%.
 
Vezi aici topul celor mai profitabile universitati private din Romania
Citeste mai multe despre     |   | 

  
6874 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    Cum altfel! (Luni, 27 septembrie 2010, 11:44)

    ss [anonim]

    E semnificativ ca SH sa fie cea mai mare, intr-o tara second hand reprezentativi sunt doar sh-urile!
  • 0 (0 voturi)    
    Fabricile de diplome. (Luni, 27 septembrie 2010, 11:52)

    AdmuS [anonim]

    Aceste facultati produc de ani de zile posesori de diplome incompetenti pe banda rulanta, care se angajeaza apoi in sectorul bugetar, doar pe baza de pile.
    De aia ne merge bine, pentru ca in toate sectoarele e plin de astfel de "capuse", calificate la locul de munca si cu diplome facute pe bani, la apelul bocancilor.

    Omul potrivit la locul potrivit.
    Omul sfinteste locul.

    Suna utopic in societatea romaneasca, este?!
    • 0 (0 voturi)    
      e valabil nu numa ptr sistemul bugetar (Luni, 27 septembrie 2010, 12:48)

      Cora [anonim] i-a raspuns lui AdmuS

      Si in corporatii se angeaza pe "gasti", sa stii. E suficient sa ai un amic in interior, vorbesc din experienta. Oameni bine pregatiti, cu abilitatile cerute de postul respectiv sunt multi, da' numa eu am avut recomandari, sa stii. Asta e, cine nu se descurca moare de foame.
      • 0 (0 voturi)    
        Spiru (Luni, 27 septembrie 2010, 15:48)

        mumu [anonim] i-a raspuns lui Cora

        Se simte pilaraia si politichia si in sistemul privat. Stiu sa dea din gura si cam atat. Dar banii curg, cu toptanul....
        Iar tu, care ai avut recomandari, cel putin nu te mai lauda pe formuri, prostia stii ca iese in fata ca paduchele.....
        • 0 (0 voturi)    
          In cativa ani nu o sa-i mai angajeze nimeni (Luni, 27 septembrie 2010, 19:45)

          Bucur [anonim] i-a raspuns lui mumu

          ...pe acesti incompetenti
        • 0 (0 voturi)    
          fabrici de diplome (Marţi, 28 septembrie 2010, 1:01)

          eugen [anonim] i-a raspuns lui mumu

          Lucrez in sistemul privat, fara recomandari, sper sa nu ajung bugetar, si totusi si eu sint student la una din "fabricile de diplome", pentru ca voi avea nevoie de o hirtie ca sa pot urca. Voi care faceti facultate "pe bune", demonstrati ca stiti mai multe decit cei cu facultate gen SH, si nu mai dati vina esecurilor din viata voastra pe orice altceva decit voi.

          Intre o facultate de stat, si recunoscuta + zero experienta, si o facultate de 3 lei ca Spiru + ceva expierienta, cred ca e clar ce e de preferat
          • 0 (0 voturi)    
            ma... pe tori absolventi de la s-h (Marţi, 28 septembrie 2010, 2:15)

            cristofor [anonim] i-a raspuns lui eugen

            copii mei au terminat facultatile cu note maxime si lucreaza in alte domenii care sunt mult mai de jos. nu ca nu ar fi capabili dar vin oamenii cu bani si fara cap de la s-h si le i.au locurile
            • 0 (0 voturi)    
              Mda (Marţi, 28 septembrie 2010, 14:18)

              danski [anonim] i-a raspuns lui cristofor

              Mai are rost sa spun ca invatamantul nostru la stat este de doi lei si jumatate? Ca nu avem o universitate in top 500 in lume?

              Vad ca esti si certat putin cu gramatica. Eu am terminat S-H, insa nu am carente de genul asta. Cine vrea sa invete, invata oriunde. Conditiile de la S-H sunt net superioare celor de la Univ. Bucuresti, unde vin sa predea niste plictisiti, unde studentii sunt pur si simplu jecmaniti de bani, prin plata a unor taxe absurd de mari.


TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie

FORUM

Ultimele
discutii