Tudor Padurariu
Foto: HotNews.ro

Olimpic la matematica: "Mereu poate fi cineva care sa te intreaca la urmatorul concurs"

de Andreea Flintoaca HotNews.ro

Vineri, 13 februarie 2009, 11:30    STUDII | STUDII & STRATEGII

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

In oraselul Nadiei Comaneci, Onesti, la Colegiul National "Grigore Moisil", se pregateste serios, pentru un alt fel de Olimpiada, Tudor Padurariu. Tanarul are 16 ani, este pasionat de matematica si tocmai a intrat in lumea buna a olimpicilor. Nu crede in expresia "cel mai bun" si nu se considera geniu, dar recunoaste ca, atunci cand a participat in China la un concurs, se simtea gigantic de fiecare data cand iesea pe strada. Asculta muzica veche, rock-ul anilor '70 si a cochetat si cu pictura abstracta si poezia.

Nu-mi dau seama cum as fi fara sa fi lucrat la matematica, nu stiu ce as fi facut cu timpul meu

Inalt de aproape 2 metri, Tudor nu are aerul unui soarece de biblioteca. Este dezinvolt, are simtul umorului si, desi nu recunoaste, nu se simte tocmai confortabil in fata reportofonului. Isi framanta mainile cand incepe sa vorbeasca si se simte un usor tremur in vocea lui. Matematica nu a fost prima lui dragoste, insa acum nu-si poate inchipui viata fara ea.
 
In clasa a IX-a mi-am dat seama ca matematica este cu adevarat o pasiune pentru mine si ca olimpiada e doar un concurs care ma ajuta sa invat mai mult
 
 
Tudor Padurariu

"Cand eram mai mic, eram pasionat de pictura si imi placea sa fac desene abstracte, nu ce faceau copiii de obicei. Imi placea si sa scriu poezii, dar nu vreau sa-ti spun niciuna acum", rade el, rusinat.  Din aceleasi motive ii place astazi, matematica: "e ceva abstract, totul poate sa fie adevarat, e un univers in care ma simt bine. Nu stiu sa-ti zic exact ce loc ocupa matematica in viata mea, oricum un loc important. Nu-mi dau seama cum as fi fara sa fi lucrat la matematica, fara sa fi avut gandirea asta, nu stiu ce as fi facut cu timpul meu."

Nu sunt cel mai bun, sunt doar printre cei mai buni

S-a apucat serios de matematica abia cand a fost aproape sa se califice la faza nationala, in clasa a VII-a. "Am fost foarte deceptionat. Chiar credeam ca merit sa merg. Dupa aceea m-am apucat serios de matematica, m-am calificat intr-a VIII-a si, pentru ca acolo nu prea am facut bine, m-am apucat si mai serios de lucru". Pentru Tudor, "nu am facut prea bine" inseamna ca a obtinut mentiune si medalie de bronz. Asta pentru ca, la vremea respectiva, visa sa castige olimpiada si sa ajunga in lotul national. "Aveam obiective inalte. In clasa a IX-a mi-am dat seama, insa, ca matematica este cu adevarat o pasiune pentru mine si ca olimpiada e doar un concurs care ma ajuta sa invat mai mult".
 
Se spune ca trebuie sa ai 1% talent, iar restul de 99% sa fie munca; cred ca, cel putin la olimpiadele de matematica, trebuie sa le ai in proportii egale.
 
 
Tudor Padurariu

In doi ani a crescut cati altii in sapte, iar acum este primul la nivel national. "Anul acesta am dat doua baraje pentru un concurs international care va avea loc la "Tudor Vianu", pe 28 februarie, si am iesit primul. Anul trecut am iesit pe locul 9. Cred ca e destul de relativa expresia "cel mai bun", nu sunt cel mai bun, sunt doar printre cei mai buni. Trebuie sa o iei de la capat tot timpul si mereu poate fi cineva care sa te intreaca la urmatorul concurs, nu e chiar asa de important", explica el, cu modestie. Prima si cea mai recenta competitie internationala la care a participat a avut loc in China si i-a adus o medalie de argint.

In clasa, incearca sa se comporte ca un elev normal, desi uneori simte ca profesorii il trateaza diferit. "Nimeni nu ma priveste ca pe un geniu, pentru ca nu sunt, dar de foarte multe ori m-am simtit privilegiat in relatiile cu profesorii. Am note mai mari decat ar trebui, ma asculta la lectii mai usoare, stiu cand trebuie sa ma asculte si, sa zicem ca daca imi iese o medie mai mica, ma ajuta, imi mai dau teme suplimentare", spune Tudor, zambind cu complicitate. In timpul orelor de matematica este in elementul lui, pentru ca are voie sa se gandeasca si sa lucreze la ce probleme vrea el.

Rolul profesorului este foarte important, el te coordoneaza

Se mai intampla si sa nu stie sa rezolve un exercitiu si atunci, daca este un exercitiu interesant, se tine de el pana ii da de cap. Au fost probleme la care a muncit saptamani intregi. "Uneori le reiau de unde am ramas, dar cel mai bine este sa le incepi din nou, poate vezi alta solutie. Daca nu le dau de cap, ma uit la solutie", recunoaste tanarul matematician. "De obicei, se spune ca trebuie sa ai 1% talent, iar restul de 99% sa fie munca; cred ca, cel putin la olimpiadele de matematica, trebuie sa le ai in proportii egale. Am cunoscut persoane din ambele extreme, unii care lucrau foarte putin si rezolvau cu usurinta probleme grele si altii care munceau foarte mult, si ii apreciez pentru asta, dar care de la un anumit nivel incolo nu mai stiau ce sa faca".

Tudor recunoaste si meritele profesorilor sai, care l-au inteles foarte bine si si-au dat interesul in pregatirea lui. "Rolul profesorului este foarte important, el te coordoneaza. Eu eram mai boem inainte si e bine sa ai o gandire ordonata, dumnealor m-au jutat foarte mult", spune el.

Profesorul de matematica:"Un asemenea elev apare o data la 15 ani"
Tudor Padurariu si profesorul sau
Foto: HotNews.ro

Gheorghe Sorta, actualul sau profesor, admite ca Tudor este intr-adevar talentat, dincolo de faptul ca munceste foarte mult. "Un asemenea elev apare cam o data la 15 ani, nu pot spera la mai mult. Are un talent pe care el si l-a descoperit, altii au talente pe care nu si le descopera. Apoi, mai este educatia de a se concentra atunci, acolo, in momentele critice. La nivelul asta, fara dotare naturala nu cred ca ar reusi. Mai sunt care invata asa, ca nebunii, dar nu cu acelasi rezultat", povesteste el.

De asemenea, recunoaste ca un astfel de elev este o provocare si ca pregatirea lui "presupune documentare speciala, sa colaborezi cu altii, sa fii la curent cu tot ce apare". El afirma ca "nu se poate elev fara profesor. Un  elev care nu gaseste pe cineva, se pierde, iar un profesor care stie, degeaba stie daca nu are un astfel de elev. Si, pana la urma, nu conteaza atat de mult cat stii, e important sa il descoperi, sa stii ca are valoare, sa il indemni pe anumite cai, sa-i creezi conditii. Fara un mediu adecvat, copiii acestia se pierd. Cine stie cati mai sunt si nu-i vede nimeni?".

Tudor il priveste cu coada ochiului, vizibil rusinat de laudele care i se aduc. Profesorul il bate pe umar prieteneste si spune, zambind: "Sa tineti minte numele asta!".

De aceeasi parere este si antrenorul lotului olimpic national, profesorul Radu Gologan. El spune despre Tudor ca "este un elev foarte bun, are un talent innascut. Altfel nu se explica aparitia lui din neant, in clasa a IX-a, si felul in care a fost deasupra celor cu mai multa experienta. Nu vad de ce n-ar obtine o medalie de argint la faza internationala."
Citeste mai multe despre     |   |   |   |   |   |   |   |   | 

  
8147 vizualizari
  • +10 (10 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 13 februarie 2009, 12:27)

    Silvia [anonim]

    Apreciez ca o asemenea stire este prezentata prima :)
    • +7 (7 voturi)    
      Felicitari! (Vineri, 13 februarie 2009, 13:40)

      George [anonim] i-a raspuns lui Silvia

      Bravo ca mai apar si astfel de stiri cu oameni deosebiti. Cred ca toata lumea ar avea ceva de invatat de la acest baiat talentat. Astfel de oameni ar trebui sprijniti.

      Ca o paranteza, a existat un profesor de matematica in viata mea - Dl. Moraru Iuliu - poate cel mai bun pe care l-a avut aceasta tara care "ïnventa" olimpici pe banda rulanta.

      Ce vreau sa spun cu asta? Mai conteaza si calitatea profesorului care te pregateste si care iti transmite o anumite dragoste fata de o anumite materie.

      Ca o curiozitate, cati dintre voi ati experimentat sentimentul de a rezolva probleme complicate de matematica doar in memorie, fara a le pune pe hartie? Acesta era nivelul la care ajungeai cu un astfel de profesor de matematica....
    • +4 (4 voturi)    
      Olimpiada de romana (Vineri, 13 februarie 2009, 14:08)

      dragon [utilizator] i-a raspuns lui Silvia

      Tot din Onesti este si olimpica la lb. romana din acest an, de la liceul Nadia Comaneci
  • +7 (7 voturi)    
    jos palaria ! (Vineri, 13 februarie 2009, 12:28)

    gogu [anonim]

    felicitari si succes in continuare !
  • +3 (3 voturi)    
    SORTA (Vineri, 13 februarie 2009, 12:28)

    luke [anonim]

    marele adevar .....geniul este.... marele profesor SORTA!!!
  • +5 (9 voturi)    
    Romania supradotatilor (Vineri, 13 februarie 2009, 12:32)

    Dr. Watson [anonim]

    Potrivit asociatiei romane care incearca sa ajute copiii supradotati sa iasa din anonimat si sa-si valorifice talentul, Romania are 4% din copii foarte inteligenti (cu IQ peste 125). Adica circa 150.000 de talente extraordinare, la numarul actual de elevi si studneti din Romania.
    Ori media europeana dovedita e de 2% (pentru cei care se intereseaza mai mult de chestiune, anecdotic: KGB-ul era convins ca pentru a ocupa durabil o tara e suficient sa elimini maxim 2% din populatie, adica exact acei indivizi "supradotati", restul nefiind suficient de inteligenti pentru a opune o rezistenta periculoasa!). Ceea ce confirma si opiniile unor cercetatori straini, oameni care sustin ca poporul roman e printre cele mai "inteligente si creative" popoare europene.
    Fara eforturi deosebite, fara infrastructura sau logistica de milioane, elevii romani sunt sistematic printre cei mai buni din lume la matematica, informatica, fizica sau chimie. Evident, ne referim la elevii "de varf", recrutati din cei 4%. Din pacate, foarte multi copii supradotati sunt ignorati de profesori si parinti, nu-i observa nimeni (adesea sunt considerati "bizari" sau "perturbati").

    Daca romanii (ma refer strict la etnia romana, cercetatorii in cauza sunt etnopsihologi, maghiarii sau tiganii de la noi sunt studiati separat) au calitati de invidiat (inteligenta mostenita genetic, creativitate artistica si stiintifica, adaptabilitate social-culturala), etnia noastra are si "defecte" vizibile: respingere a disciplinei (cu efecte asupra civismului si respectului pentru lege), dezinteres pentru perfectionism (cu efect asupra lucrului "bine facut"), lipsa de ambitie (cu efecte in competitia cu alte etnii, state, modele societale, preferam sa imitam decat sa ne impunem propriul model).

    Insa un efort al Romaniei asupra disciplinei sociale (vezi masurile autoritare luate in istorie de unii conducatori romani) si promovarea de ambitie/mandrie nationala ne-au adus sistematic realizari deosebite.
    • 0 (8 voturi)    
      ... si totusi, nu-s deacord cu tine!!! (Vineri, 13 februarie 2009, 13:10)

      ecstasy2000 [utilizator] i-a raspuns lui Dr. Watson

      Unde-s geniile astea asa de multe? Noi nu prea le vedem pe strada.

      Ce spui tu este fix apa de ploaie! Si-ti vorbesc dintr-un domeniu in care IQ-ul este o cerinta capitala: software development!

      Stiu, o sa-mi spui ca noi suntem tari si mari pe software. Nu, nu-i adevarat! In afara de GECAD si BitDefender spune-mi o companie de software romaneasca care a dezvoltat o tehnologie proprie din nimic, doar din ideile oamenilor. Inca nu le-am gasit!

      Spuma care-o aveam e plecata peste ocean, acolo unde se intoarce ceasul!

      Avem oameni inteligenti dar nu asa de mult cum ne place sa credem si sa ne dam mari. Iar ei sunt solitari si priviti ca o anomalie in societate. Iar la ceea ce se numeste "inteligenta colecvita" suntem total oligofreni.

      Suntem o natie de individualisti si egoisti! Nu intelegem un lucru simplu: binele individual tine de binele colectiv. E nevoie de o inteligenta normala ca sa intelegi fenomenul asta dar la noi 90% dintre oameni nu inteleg. Asta spune ceva despre inteligenta romanilor. Mai precis... lipsa!

      Nu, romanii nu sunt o natie de inteligenti, imi pare rau ca trebuie sa te trezesc la realitate!
      • +1 (7 voturi)    
        fals (Vineri, 13 februarie 2009, 14:16)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui ecstasy2000

        In primul rand acesti copii care ajung sa castige an de an premiile internationale la aceste olimpiade demonstreaza ca suntem deasupra celorlalti.

        Poate ar trebui sa te documentezi mai mult in privina software developmentului.

        exemple sunt destule. Topex.ro producator roman de echipamente de telecomunicatii care a aparut din nimic acum cativa ani si a ajuns un mare furnizor pentru companii ca vodafone.
        yate.null.ro una dintre cele mai puternice aplicatii open source de VoIP - aici e tehnologie de varf.

        Nu mai fi asa radical si priveste bine in jurul tau, ceea ce poate fi adevarat, este ca exista un contrast foarte puternic in societatea noastra.

        Si eu sunt de acord ca acest articol este unul de adevarat jurnalism. Insa astept de foarta multa vreme articolele documentare, care lipsesc cu desavarsire.
        • +1 (7 voturi)    
          Partial adevarat (Vineri, 13 februarie 2009, 15:08)

          ecstasy2000 [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

          ... si numai partial
          1. Topex n-a schimbat nimic fundamental in segmentul de activitate, Cisco Systems da!
          IP MPLS, NAT, NAPT, PAT, sunt doar cateva inventii. In ultimii 15 ani 70% din infrastructura de backbone din Internet inseamna CISCO SYSTEMS.

          2. yate.null.ro s-au trezit putin cam tarziu. Streamwide este o firma franceza care dezvolta un astfel de serviciu de foarte mult timp. Core-ul este scris in C++ in franta, add-on-uri sunt scrise in PHP aici in Romania.

          Nu, in Romania, cel putin in IT n-avem puncte in care sa spunem ca cineva a schimbat fundamental lucrurile!

          N-avem un Cisco Systems care-au inventat si creat tehnologie, n-avem un Microsoft sau un Sun care-au inventat tehnologie.

          Inca raman la pozitia ca GECAD si BitDefender sunt primii care au creat tehnologie ROMANEASCA si care-a schimbat cate ceva in anumite puncte, chiar daca nu fundamental.

          Hai s-o luam altfel... hai sa ne uitam la tehnologiile dominante din IT si spune-mi de unde-si au radacinile: PHP, JAVA + JVM, .NET +CLR, C#, MySQL, Oracle...

          Nu stiu... zi-mi o tehnologie inventata, dezvoltata, breventata, de romani si care-a schimbat ceva in lumea asta, care-a dat un sens de miscare, cel putin in IT.

          Eu inca n-o gasesc si ma invart in lumea asta de vreo 10 ani!
          • 0 (2 voturi)    
            ... falsezi, de data asta chiar rau (Vineri, 13 februarie 2009, 19:15)

            Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui ecstasy2000

            Falsezi din nou. A fi destept nu inseamna neaparat ceea ce enumeri tu acolo. Atata timp cat nu ti se pune la indemana un sistem de invatamant si infrastructura care sa ajute la dezvoltarea acestor tehnologii nu faci nimic. In Taiwan de exemplu, alegerea guvernului a fost sa investeasca EXTREM de mult in invatamant/cercetare. Ce este acum taiwanul? Este una dintre cele mai puternice forte la nivel mondial in ceea ce priveste tehnologia. Parcul industrial de lanca Taipei, Hsin Chu este cam jumatate din Bucuresti.

            Alvarion iti spune ceva? Mihail Rotenberg iti spune ceva? banuiesc ca nu - absolvent al facultatii de Automatica si Calculatoare / Politehnica B. In Bucuresti este singurul centru de R&D Alvarion din afara Israelului cu circa 50 de ingineri.

            Inca un aspect care trebuie mentionat este ca foarte multe tehnologii au fost dezvoltate in US cu scop militar si apoi au fost folosite si in civil si stim cu totii cam care sunt bugetele pentru armata US.

            Daca topex nu a schimbat nimic, inseamna ca nici gecad si nici bitdefender nu au schimbat nimic ci doar au facut niste produse AV pe niste cai batatorite deja de altii.

            Dar sa revenim si la alte lucruri. Cine a inventat motorul cu reactie si a revolutionat aviatia? Cine a inventat insulina? Asta ca sa lupt cu armele tale si sa-ti spun ca exista si tehnologii ale caror baze s-au pus aici, in Romania.

            Mai invarte-te inca vreo 100 de ani prin lumea asta, si o sa le vezi!
        • +3 (5 voturi)    
          si ca sa ma explic... (Vineri, 13 februarie 2009, 15:15)

          ecstasy2000 [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

          N-am nimic cu pustiul asta, n-am nimic cu capacitatile noastre, eu ma plec si ma voi pleca TOTDEAUNA in fata lor!

          Sunt oameni care ne merita noua respectul.

          Din pacate, sunt prea putini cei care inteleg ca geniul lor este un lucru pozitiv si demn de urmat, ca oamenii astia trebuiesc ascultati si luati ca etalon.

          Majoritatea sunt altfel, majoritatea merg pe chestii "romanesti". Iar chestiile romanesti nu implica inteligenta, geniu, inventie, in mare parte. Implica specula! Ca urmare, astfel de oameni, la noi in tara, semenii lor, nu-i apreciaza!
  • 0 (6 voturi)    
    aaaasssss (Vineri, 13 februarie 2009, 12:41)

    ccp [anonim]

    bravo!!un sfat :pleaca din tara pt ca aici ai sa te irosesti
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 13 februarie 2009, 12:44)

    crina [anonim]

    Astea sunt materiale interesante pe care media ar putea sa ni le furnizeze mai des, deapre astefel de oameni vrem sa auzim mai mult.Felicitari ....
  • +3 (3 voturi)    
    Olimpici (Vineri, 13 februarie 2009, 13:07)

    Florin [anonim]

    in aceste zile cercul de pictura prietenii culorilor din satul buhalnita(iasi) implineste 30 de ani de activitate. un cerc fara nici un fel de indrumatori de specialitate a obtinut in acest timp aproape 1000 de premii, din care aproape 200 de premii internationale in tari precum franta, rusia, japonia, cehia, taiwan, china, bulgaria, monaco, sua... si toate acestea cu banii parintilor si a citorva ong, fara nici un leu de la statul roman. felicitari!
    • -1 (7 voturi)    
      Felicitari moldovenilor (Vineri, 13 februarie 2009, 14:11)

      Dr. Watson [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Stalpul romanismului ati fost si sunteti voi acolo in Moldova si sunteti si printre cei mai multi purtatori ai marcatorului genetic E-1, ala tipic doar pentru europeni, nu exista la alte rase. E regiunea din Romania (impreuna cu secuimea) cu cei mai multi blonzi si sateni cu ochi de culoare deschisa.
      Putini isi dau seama ca moldovenii sunt si cei mai numerosi in neamul romanesc (9 milioane in Moldova, Basarabia si Bucovina + inca 3 milioane "emigrati" in restul Romaniei).
      Moldovenii au dat neamului intelectuali, razboinici sau sfinti si e mare pacat ca Bucurestiul a acaparat maximum de putere si avutie in detrimentul regiunilor ca Moldova sau Oltenia.
      De altfel, politica comunista a fost deliberata, sa mentina Moldova in saracie pentru ca sute de mii de moldoveni sa plece si sa populeze zone din Transilvania sau Dobrogea, sa intareasca "romanismul".
      Cand Romania se va reuni cu rep. Moldova, moldovenii vor domina demografic in Romania (cu 7,5 milioane) si vor avea un cuvant mult mai greu in stabilirea partidelor care vor ajunge la putere. De altfel, cred ca marile partide au mare interes in asta, Moldova intreaga voteaza 50-50% intre stanga si dreapta, PDL-ul si PSD-ul domina, insa uite, Chisinaul are primar liberal !
      Bravo pentru Buhalnita, mult succes !
      • +1 (1 vot)    
        iti dai seama... (Vineri, 13 februarie 2009, 17:05)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui Dr. Watson

        .. ca daca ati mai si muncii ati fi prea tari pentru viata asta?
        • +1 (1 vot)    
          lol (Vineri, 13 februarie 2009, 21:01)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui cosmin

          am ras cu lacrimi. dar Doctorul nu a pomenit nimic de razboinicele/sfintele moldovence ( a.marin,m.radulescu,l.groza ( tot din onesti), monica gabor...una si una..venite la Bucuresti spre afirmare si au intarit cu siguranta romanismul..chiar la foarte multi :).
          • -1 (1 vot)    
            Te inseli... (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 16:25)

            cosmin [anonim] i-a raspuns lui gigi

            De fapt, ele au venit sa raspandeasca cat mai mult marcatorului genetic E-1
  • +3 (3 voturi)    
    Asa da (Vineri, 13 februarie 2009, 13:17)

    Lucian [anonim]

    M-as bucura sa fie inceputul unei serii de articole ce prezinta si aspecte pozitive ce pot fi luate drept exemplu. Sunt sigur ca sunt destule povesti de genul asta ce asteapta sa fie descoperite.
    Succes lui Tudor si voua!
  • 0 (2 voturi)    
    de ce sa investim...?! (Vineri, 13 februarie 2009, 13:19)

    Flo [anonim]

    ...din pacate aceste genii in Romania nu sunt apreciate; nici macar nu exista interes pentru ei; si "geniile " din parlament bat din gura sus si tare ca tre buie sa sustinem tinerii; ma intreb in ce sens a sustinut de-a lungul timpului macar un singur olimpic roman; cu nimic; vin americanii sau cei din vest si se bat pentru el ; noi din pacate apreciem doar fotbalistii , manelistii si geniile parlamentare; de ce sa mai investim in cercetare cand putem cumpara de la altii inventiile facute de romanii nostri in strainatate?!
  • +4 (4 voturi)    
    ! (Vineri, 13 februarie 2009, 13:22)

    tudor [anonim]

    Salutam astfel de tineri! Ei sunt viitorul romaniei nu retardati filmati cu telefoanele mobile prin orele de clasa!
    Pacat ca nu sunt prezentati mai des la televizor sa aiba exemplu si alti copii de varsta lor!
    Mult succes
  • +3 (3 voturi)    
    bravo (Vineri, 13 februarie 2009, 13:31)

    iul_autentic [utilizator]

    Go Tudor go !
  • +3 (3 voturi)    
    De ce ... (Vineri, 13 februarie 2009, 13:32)

    Nicu Albu [anonim]

    ... aia a mamii lor nu prezinta mai mult asemenea oameni televiziunile noastre de doi bani? O sa vedem in continuare pe televiziuni copii batuti de profesori, profesori dansand ceva mai neortodox (reluate de n-spe mii de ori), si nu sa vedem un interviu cu un asemenea elev! Halal televiziuni! Cinste lui, parintilor lui, si dascalilor care au asemenea talent si noroc!
  • +4 (4 voturi)    
    da (Vineri, 13 februarie 2009, 13:52)

    napoca [anonim]

    felicitari pentru articol; chiar ne-am saturat cu totii de "stirile de la ora 5" si alte asemenea porcarii.

    felicitari si pentru performanta de la olimpiade.

    alt sfat: Stai in tara atat timp cat poti suporta ineptiile dobitocilor (si a unei anumite minoritati) pentru ca esti roman. Cand nu-i mai suporti, esti liberi sa pleci dar trebuie sa ramai roman.

    Succes in continuare.
  • +3 (3 voturi)    
    matematician (Vineri, 13 februarie 2009, 14:03)

    IggyTT [anonim]

    felicitari pentru un elev de nota zece nu numai la matematica!
    bun-simt si modestie.
    calitati pe care le cer popularizate multi oameni in comentariile de mai sus.
    din pacate raspunsul este simplu:
    televiziunile romanesti copiaza crunt modelul american lansat de CNN: stiri oribile, prostioare, scandaluri. o emisiune pe aRte analiza prin comparatie media din SUA si Canada.
    daca ne orientam dupa modelul canadian si il amelioram chiar nu mai asteptam la coada vacii europene, nu mai fudema toti unde evdeam cu ochii si. ne rugau ei sa intram in UE. altfel an de an
    vedem un presedinte dand niste tinichele si ceva banuti olimpicilor si stirea poate trece daca nu cumva becali nu a sarit capra , pardon oaia...
  • +6 (6 voturi)    
    In sfarsit, un articol frumos (Vineri, 13 februarie 2009, 14:05)

    robbie [anonim]

    Buna!

    Eu consider ca astfel de articole, si astfel de exemple sunt cele menite sa ridice nivelul intelectual al cititorilor si in genere a lumii din jur. II doresc lui Tudor multa bafta... de asemenea si celorlalti olimpici, multa rabdare si multa ambitie! Salutari si scolii moldovenesti de matematica, una extrem de reusita. Nu in ultum rand, lui Cipri Manolescu, care era "cel mai bun" in generatia mea, si care intre timp preda la Universitatea din California, Los Angeles. Minunat popor!
  • +2 (2 voturi)    
    Mda.. (Vineri, 13 februarie 2009, 15:14)

    BenHur [anonim]

    M-as bucura ca ori de cate ori publicat un articol de genul: "elevi care isi injura profesorii" sau "ce tampenii mai fac elevii romani prin scoli" sa veniti si cu altfel de articole, cum e cel actual...

    Cred ca putem demonstra usor ca daca din 25 de elevi, 24 beau si fumeaza, si se "distreaza" injurand pe toti din jur si crezandu-se MARI, totusi mai sunt si acei "1-2" care isi vad de treaba si care vor sa faca ceva in tara asta chiar daca mereu sunt aratati cu degetu: tocilarii tocilarii.

    Ce vreau sa spun ca din generatia mea, cei care au invatat, in ziua de azi au un post bun, si o remuneratie pe masura...Restul...au nevoie de pile si alte cele pentru a face ceva.

    Succes in toate.
  • -4 (4 voturi)    
    nu ne intoxicati (Vineri, 13 februarie 2009, 15:50)

    ionescu [anonim]

    de unde are rominia atatia copii inteligenti? Ati gasit si voi unul ratacit si acum gata intoxicati toata rominia cu el. Da despre copiii de romi nu mai ziceti nimic... Cele mai mari talente recunoscute international in muzica si in arta nu au dreptul sa apara la televizor pentru ca-s copii de romi si nu de romini. Toata tara se bucura de muzica, talentul si sensibilitatea copiilor saraci de romi. Cand e de laudat insa scornim tot felul de olimpici si hai repede cu ei pe prima pagina in toata presa zile in sir ca sa se creada ca sunt si rominii in randul lumii. Ca pe vremea lu Ceausescu...
    • +1 (1 vot)    
      @ionescu (Vineri, 13 februarie 2009, 23:48)

      Manole Buican [anonim] i-a raspuns lui ionescu

      Ionescu, manca-ti-as, ia-n arata-mi tu un tigan recunoscut international (in afara de Ion Voicu raposatul) si te voi crede. Dar recunoscut, bai, nu un lalaitor de manele sau de dracu mai stie ce muzici de betie. Sau te pomenesti ca Alexandra Nechita sau Grigirescu sau Enescu or fi tigani, ai? Si sa nu indraznesti sa vorbesti de olimpicii romani, bai talambule, ca nu te ridici nici macar la piciorul broastei cu tot neamul tau de tigani cu tot.
      • 0 (0 voturi)    
        lasa ca vedeti peste 10-15 ani (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 10:42)

        ionescu [anonim] i-a raspuns lui Manole Buican

        lasa ca vedeti voi peste nu multi ani cum romania o sa se scrie cu "i" din "i". Si care o sa fim majoritari atunci....Romi din Rominia. Sa vedem ce o sa mai ziceti, vitejilor. V-a placut sa nu faceti copii ca nu mai era modern, nu? Ca voi romanii deveniserati moderni cu un copil sau niciunul, nu ca alte etnii "inapoiate". Ca vezi-Doamne voi va ganditi de 110 ori inainte sa va inmultiti, ca sunt vremuri grele... Pentru alte etnii sunt vremuri si mai grele, va asigur. Cu toate astea ei au facut copii. Peste 10 ani veti da cu pusca sa mai gasiti un copil de roman, voi astia care va laudati, daramite sa mai fie si olimpic. V-a placut sa va uitati la reclamele cu prezervative, nu, ca doara aveti TV color. Si v-ati conformat repede, ca ziceti mereu ce destepti sunteti si ca asa e "moda". Ha ha ha. Lasa ca am ramas noi mai putin moderni, dar sa vedem la sfarsit, cand tragem linie, adunam si scadem, cine a fost mai destept. Ca ca romanu', mai destept nu se exista, parca asa se zice.... Ha ha ha.
        • 0 (0 voturi)    
          @ionescu (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 14:04)

          Regat [anonim] i-a raspuns lui ionescu

          ionescule, vrabia malai viseaza, iar tiganul sa fure. N-ajung tiganii sa fie majoritari, sa fure o tara intreaga. Migratori a-ti fost, minoritari a-ti fost, minoritari sunteti, migratori ve-ti redeveni. Nimic nu va leaga de tara aceasta, nimic nu va apartine. Pleava sunteti, fum deveniti
        • 0 (0 voturi)    
          @ionescu (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 18:57)

          Manole Buican [anonim] i-a raspuns lui ionescu

          Bai, retard sever (daca intelegi ce este asta), ti-am cerut sa-mi zici numele unui tigan recunoscut international, nu sa bati campii despre demografie si despre ceea ce crezi tu ca au inteles unii si altii din reclamele despre prezervative. Priceput-ai?
          On the other hand, nu mai elucubra despre cum va fi peste 10 ani, ca ca rromu mai desptept se exista, si ala-i romanu, 'telesa-i? In ce priveste modernitatea voastra, va rog, ionestilor... sunteti departe inapoi in timp.
  • +2 (2 voturi)    
    Sunt mandra! (Vineri, 13 februarie 2009, 16:23)

    Andreea Radu [anonim]

    Cand citesc astfel de interviuri stiri...sunt MANDRA ca sutn Roman si ca am terminat facultatea de matematica!!!!
    Bravo Tudor! ma inclin in fata ta!!!! Si a profesorului tau!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Vineri, 13 februarie 2009, 18:37)

    Deian [anonim]

    felicitari pentru articol, astept si altele in care sa promovati si altceva decat criza si politica!
  • 0 (0 voturi)    
    Asa DA (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 3:59)

    onestean, fost olimpic nemtean [anonim]

    De astfel de exemple de tineri are nevoie cu adevarat neamul nostru.
    Si mai are nevoie ca acesti tineri sa se poata implini in Romania, fiind urmati de multi altii buni.

    Tot respectul pentru performantele cladite prin talentul + munca sa si a profesorului sau.

    Ii doresc din tot sufletul sa se mentina la acest nivel , facind alegerile corecte si rezistind tentatiilor date de aerul rarefiat al piscurilor.
  • 0 (0 voturi)    
    gena (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 10:05)

    ion [anonim]

    Esti un copil deosebit si ti doresc sa ai si un pic de noroc in viata ca meriti .Trebuie sa ajungi sa spui ce ai de spus in domeniul ales de tine.Inca un lucru selecteaza ti cu atentie prietenii pentru ca oamenii sunt invidiosi si fac uneori si rau.Succes in viata si sa fii sanatos !
  • 0 (0 voturi)    
    Matematica excentrica (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 14:31)

    Mircea Eugen SELARIU [anonim]

    Felicitari lui Tudor si profesorului sau Sorta !

    Viziteaza, te rog, website-ul http://www.Supermatematica.com poate iti va folosi candva
    Pe
  • 0 (0 voturi)    
    Bravos (Duminică, 15 februarie 2009, 3:52)

    Zev [anonim]

    Am schis o mega poliloghie dupa care neavand IQul tau am apasat pe "renunta". Oricum ideea era ca iti multumesc ca for one bloody time in viata sunt mandru ca sunt roman. Multam, sincer.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari si la mai mare (Duminică, 15 februarie 2009, 22:25)

    minu57 [utilizator]

    Felicitari si nu te lasa.
    Protejeaza-ti sanatatea fizica si mintala si sa te vad la MIT,Harvard, Stanford.
    Lumea ti-e deschisa iar propunerile vor veni.


TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie

FORUM

Ultimele
discutii