Exodul si reintoarcerea creierelor: Cum atragem tinerii cu studii in strainatate in sistemul privat si public romanesc?

de Magda Barascu CampusNews

Vineri, 17 decembrie 2010, 10:08    NEWS | STIRI

Print YM E-mail Mai mare| Mai mic Comentarii

Exodul creierelor este una din principalele cauze ale inapoierii si stagnarii Romaniei. Se incearca la nivel national diverse formule: bursierii guvernului roman semneaza clauze prin care se obliga sa revina in tara la terminarea stagiului. Consiliul National al Cercetarii Stiintifice din Invatamantul Superior acorda prime de instalare considerabile tinerilor cercetatori care obtin granturi. Ce politici publice pot sa inverseze acesta tendinta si sa readuca in tara tinerii de valoare? Cum transformam exodul tinerilor in avantaj?

Institutul de Studii Populare si Fundatia Konrad Adenauer organizeaza vineri conferinta "Exodul si reintoarcerea creierelor. Atragerea tinerilor cu studii in strainatate in sistemul privat si public romanesc"​

CampusNews a transmis LIVE TEXT dezbaterea "Exodul si reintoarcerea creierelor"

Ministrul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, Daniel Funeriu, povesteste despre experienta lui ca student roman in strainatate si vorbeste despre solutiile propuse de noua lege a invatamantului pentru atragerea tinerilor cu studii in strainatate:
  • "Am plecat singur in 1988 in Franta. Mi-am luat doctoratul in chimie, am stat 11 ani in Franta. Dupa care, in 1999 am plecat in Statele Unite.
  • Pana in 2002 nu m-am gandit ca as putea sa ma intorc in Romania. Serios am inceput sa ma gandesc la intoarcearea in Romania in 2003. Nu voi spune clar care a fost motivul principal pentru care m-am intors in Romania, pentru ca nu ma va crede nimeni. Decizia de a te intoarce in Romania este o decizie strict personala.
  • Daca intr-adevar vrem sa schimbam ceva, cei care studiaza si au studiat inafara, trebuie sa ne asteptam ca noi insine sa schimbam sistemul la care ne intoarcem. Trebuie sa creeam un cadru.
  • Decalajele sunt atat de mari incat daca vrem rapid sa ne dezvoltam, trebuie sa avem o infuzie in mediul academic.
  • Cum facem ca tinerii romani din strainatate sa se intoarca?
  • Cand activam in cercetare nici eu, nici colegii mei, chiar daca am fi gasit in Romania bani pentru cercetare, in conditii financiare corecte, multi dintre noi nu se gandeau sa se intoarca din cauza modului in care se fac promovarile in sistemul academic, pentru ca exista bariere bazate pe nepotism
  • Ce incerc sa fac este sa deschid sistemul universitar, sa-l eliberez din camasa de forta in care se afla.
  • Universitatile sunt adevarate corporatii, daca ar fi conduse in stil corporatist, mediul universitar s-ar elibera din camasa de forta.
  • In Romania avem de-aface cu eternizarea in functii. Nu am vazut iesiri elegante din scena.
  • Nu vreau sa politizez aceasta discutie. Noua Lege a Educatiei Nationale nu este sustinuta in Parlament tocmai de rectori, cadre universitare. Vi se pare normal ca un rector sa voteze modul in care el va fi numit? Mi se pare un exemplu perfect de conflict de interese.
  • Ne aflam astazi intr-un sistem total inadecvat care nu se potriveste nevoilor studentilor romani in strainatate.
  • Un mare esec a fost Bursa Romaniei. Am trimis niste tineri in strainatate, pe care la intoarcere, i-am obligat sa lucreze intr-un sistem total nepotrivit pregatirii lor.
  • Este dificil sa-i ceri unui cercetator roman aflat in strainatate sa se intoarca in Romania. Trebuie sa-i creezi un laborator, sa creezi un sistem, trebuie sa aiba finantare. Si nu trebuie sa-i impui ca intoarcerea sa fie definitiva.
  • Bugetul cercetarii pe 2011 este mai mare cu 42% decat cel din 2010.
  • Procedurile prin care se realizeaza promovarea in domeniul universitar sunt centrate exclusiv pe calitate, in noua lege a educatiei.
  • Am decis sa intru in viata politica in momentul in care am fost imun la injuraturile de pe forum.
  • Va fi un moment cand va trebui sa vorbim foarte serios si de politica facuta pe bloguri.
  • La ora actuala nu exista o baza legala pentru recunoasterea automata a studiilor in strainatate.
  • Istoria vazuta de aproape nu este niciodata frumoasa. Rezultatul poate sa fie frumos.
Anca Harasim, directorul executiv al Camerei de Comert Americane in Romania povesteste despre experienta sa ca masterand la Harvard si programele in care este explicata:
  • Comunitatea de romani era a doua ca marime la Harvard in 1991-1992
  • Incercam sa flexibilizam legislatia in domeniul muncii in Romania
  • Am fost si sunt implicata in programe care au trimis tineri romani la studii in strainate.
  • Educatiei private i se acorda insuficienta importanta in legea educatiei.
  • Cum devine atractiv mediul academic pentru romanii care aleg sa se intoarca? Aici este problema.
  • Este nevoie de un feedback permanent intre industrie si scoala.
  • Tinerii romani din strainatate sunt implicati si vor sa gaseasca solutii la problemele existente in sistemul educational romanesc.
  • Se poate crea o platforma Return to Romania pentru romanul care doreste sa se intoarca in Romania, care sa ofere informatii de baza despre oportunitatile pe care le poate gasi la intoarcearea acasa, o platforma care sa dea informatii despre job-urile existente pe piata.
  • Ce-o sa-i motiveze pe cei ce au studiat in strainatate, este ceea ce se intampla in Romania.
Sandra Pralong, autoarea volumului De ce m-am intors in Romania, a vorbit despre de ce este important ca romanii care se intorc acasa sa ramana in Romania:
  • Ce au oamenii care se intorc in Romania care sa ne fie util?
  • Oamenii care se intorc pot sa ajute la modernizare, au deprins o alta etica a muncii. 
  • Ne trebuie exigenta pe care au deprins-o in strainatate cei care au studiat acolo.
  • Avem nevoie de tinerii care studiaza inafara si ei au nevoie de noi.
Adrian Curaj, directorul Unitatii Executive pentru Finantarea Invatamantului Superior si a Cercetarii Stiintifice Universitare, a declarat ca nu revenirea elitelor in tara este importanta, circulatia lor cel mai important lucru.
  • Subiectul este revenire sau circulatie. Dar ce ne facem cu cei care se formeaza
  • An de an pierdem cei mai buni elevi si studenti.
  • Avem nevoie sa creeam conditii pentru elevii de liceu care trebuie sa stie daca vor merge la o universitate din Romania, vor avea granturi pentru cercetare. Si apoi pot sa circule.
  • Romania este singura tara din Uniunea Europeana care a reusit sa foloseasca fonduri europene pentru burse de doctorat si post-doc.
Daniel Funeriu: "In Romania ajungi conducator de doctorat la 53 de ani. In vest poti ajunge unde la 35-40 de ani."
  • Universitatile din Romania nu reusesc sa-si creeze grupuri de conducatori de doctorat.
  • Anul asta reusim sa crestem bugetul cercetarii.
  • Principala caracteristica a mediocritatii este solidaritatea.
  • Vreau sa fac un apel catre elite, m-am saturat de catre apelul catre lichele.
  • Ati auzit vreo critica pe fond a noii legi a educatiei? Vreo dezbatere pe articole?
  • Cand vrei sa schimbi un sistem trebuie sa ataci centrii de putere.
  • Trebuie sa reformam centrii de putere ai mediului universitar.
Maria-Magdalena Jianu, directorul general al Agentiei de Credite si Burse de Studii a declarat ca domeniul filologic si domeniul stiintelor politice sunt cele care beneficiaza de cei mai multi bursieri.
  • Din 2008 Marea Britanie si China sunt tarile cu cei mai multi studenti romani bursieri.
  • Din datele agentiei, majoritatea studentilor carora le dam bani, se intorc. Doar 5-7% nu se intorc si ii actionam in justitie, deoarece beneficiaza de banii statului.
  • Decizia de intoarcere acasa este a tanarului si sunt total de acord ca este personala de fiecare data.
  • Universitatile vor fi obligate in noua lege a educatiei sa isi atraga inapoi studentii si elitele.
Dragos Preda, vicepresedintele Ligii Studentilor Romani din Strainatate:
  • Inafara companiile spijina educatia inca din clasele primare
  • Noi ne temem de parteneriatul public-privat.
  • Foarte multi studenti romani care se intorc sunt cei care pleaca cu bursele statului.
  • Ar trebui creata o sinergie cu cercetatorii si profesorii romani dinafara.

Citeste mai multe despre     |   |   |   |   |   |   |   |   | 

  
4257 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    Oamenii inteligenti pleaca (Vineri, 17 decembrie 2010, 10:33)

    Ion [anonim]

    Cunosc persoane care au invatat multi ani sa ajunga profesori si medici, si apoi sunt tratati ca ceva de culoare maro.
    Nu e de mirare ca oamenii inteligenti parasesc aceasta tara. De ce fie batjocoriti pentru 200-300 euro cand pot avea in alte tari mai multi bani+respectul cuvenit?
    Mai mult: se pare ca cei de la guvernare (indiferent cine sunt) au grija, prin legile lor, sa incurajeze si mai mult exodul celor inteligenti.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu numai asta... (Vineri, 17 decembrie 2010, 11:46)

      Skalid [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Daca e sa te uiti si la ofertele de locuri de munca o sa vezi ca nu prea se cauta oameni cu studii superioare in Romania.

      Si adevarul e ca nici nu prea avem unde sa ii folosim. Mai ales pe oamenii care isi continua studiile universitare cu un masterat sau doctorat. Nu poti sa incadrezi un om cu masterat sau doctorat pe un post unde e mai mult decat suficient o facultate de profil.
  • 0 (0 voturi)    
    reintoarcere putin probabila (Vineri, 17 decembrie 2010, 10:38)

    Dan [anonim]

    Plecarea din tara este generata de regula de 2 factori: nevoia de bani si nevoia de dezvoltare/afirmare personala. Cita vreme in Romania, aceste nevoi de baza nu pot fi rezolvate prin munca onesta ci aproape numai prin pile si/sau apartenenta politica, plecarile vor continua iar revenirile vor fi exceptii, situatii singulare etc. Dl. Funeriu este o situatie singulara. De altfel si el va pleca din tara la finalizarea mandatului.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e chiar o situatie singulara (Marţi, 21 decembrie 2010, 16:35)

      eee [anonim] i-a raspuns lui Dan

      pare a avea o apartenenta politica foarte clara, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    rezultate (Vineri, 17 decembrie 2010, 10:45)

    mem [anonim]

    prin concurs, sa aiba acces la functii in care isi pot valorifica aptitudinile si cunostintele: administrare publica, ministri (sau pentru inceput, secretari), primari, samd

    mai important decat recompensa materiala este faptul ca ei folosesc la ceva Romaniei si ca ei pot schimba in bine starea tarii.

    Desi pare absurd, cei plecati sunt mai patrioti decat cei ramasi in tara.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa ramana acolo (Vineri, 17 decembrie 2010, 10:45)

    irina [anonim]

    Foarte putini dintre ei vor veni inapoi in Romania, aici nu au ce face. Mii de tineri valorosi isi cauta un loc de munca, nimeni nu mai angajeaza, iar pe de alta parte peste tot sunt nepotisme si favoruri, oameni din ce in ce mai incompetenti. In ceea ce priveste bursele oferite de stat cu clauza de intoarcere, asta e o pacaleala crasa. Statul nu le ofera niciun job la intoarcere, desi una din clauzele contractului specifica aceasta obligativitate din partea statului. Mai bine sa ramana in afara si sa fie performanti acolo, decat deprimati aici.
    • 0 (0 voturi)    
      Inca o precizare (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 16:14)

      dorin [anonim] i-a raspuns lui irina

      In Spania care a fost pana anii trecuti a 8-a putere ec. acum este a 9-a, le pleaca creiere, nu ca la noi, dar si la ei emigreaza , putini da, valorisi, macar un procentaj mic. Nici macar ei nu au reusit sa aduca prea multi cercetatori spanioli plecati afara, deci ro. cu actualele resurse, nici o sansa. Ar mai fi de spus, ca mitocania de jos , sperie truristii si romanii plecati demult, un om care a locuit in Franta 20 de ani, nu vrea sa fie batut in trafic in Ro.
  • 0 (0 voturi)    
    nu ma intorc (Vineri, 17 decembrie 2010, 11:00)

    creier [anonim]

    Degeaba spune ministrul Funeriu ce poate face ministerul educatiei pentru a-i convinge pe tineri sa ramana (sau sa se intoarca). Problema nu e la educatie, sau la burse. O sa ma intorc numai cand nu va mai exista vot secret in parlament, si cand parlamentarii vor fi alesi uninominal si vor avera curajul sa isi apere in public deciziile de vot. Atunci voi sti ca avem o sansa...
  • 0 (0 voturi)    
    Nu prea vad cum (Vineri, 17 decembrie 2010, 11:06)

    bogdan [anonim]

    Nu stiu care a fost motivul reintoarcerii lui Funeriu in Romania, dar e o exceptie. Ar fi interesant de intrebat la finalul mandatului daca ar recomanda si altora sa faca la fel. Cind iti faci meseria de cercetator cu adevarat, la un salariu bun, de ce te-ai intoarce in administratia din Romania? Ca sa te spurce Ponta sau Antonescu, ca sa-ti puna piedici propriul partid (exemplul Miclea)?
    Cei care au studiat in strainatate, sau macar au lucrat acolo, s-au obisnuit cu un mediu concurential, meritocratic. Pe cind in Romania, oriunde in sistemul public, avem de-a face cu un mediu de tip feudal, unde seful taie si spinzura, unde promovarile se fac pe criterii de rudenie sau de linguseala. Ca sa nu mai vorbim de satisfactia materiala. Vine cineva gen Funeriu, ubisnuit cu salariu de 60-100 k eur/an sa munceasca pe un posta de asistent/conferentiar universitar pentru 400-500 eur?
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu se intoarca. (Vineri, 17 decembrie 2010, 11:20)

    haiducul [anonim]

    Eu personal am facut prostia si m-am intors dupa Revolutie,statul Roman ma ajutat ca sa pierd cate va zeci de mii de $,am avut nesabuinta sa fac o firma controale peste controale,taxe peste taxe,spagi peste spagi in doi ani am renuntat si a trebuit sa plec din nou si sa o iau de la capat.
    Nu sunt singurul care a patit asta,asa ca cine pleca sa se gandeasca bine daca strangi bani sa faci ceva in tara cu siguranta in mare masura este posibil ca sa-i piarda,mai bine cu bani stransi si-ar face ceva in tara de adoptie.
  • 0 (0 voturi)    
    Exodul ramane spre Vest! (Vineri, 17 decembrie 2010, 11:23)

    leix [anonim]

    Cred ca e inutil sa mai fie scrise astfel de articole...e penibil sa vina cineva cu solutii de genul sa-i facem pe cei din strainatate sa revina, sa descalece iar in Romania si sa fim toti primeniti cu inteligenta lor. Horror cat de prosti putem fi? Chiar nu gandeste nimeni ca acei oameni au plecat pt. ca aici erau limitati in cercetare si invatamant si mai ales fugariti de cocalarii de la guvernare si nu in ultimul rand platiti cu 1% lunar din cat face Copilul Minune la un botez de cartier?
    Magda - Romania stagneaza nu datorita ca pleaca tinerii in strainatate ci in primul rand din cauza ca autoritatile ii forteaza sa faca asta deoarece nu dau doi bani pe ideile lor si mai ales pt. ca desi toti politicienii si parvenitii au burtile pline dupa ei vin copii lor.
    Sincer mai bine in strainatate decat blamat pt. inteligenta prin Romanica sau si mai rau muritor de foame cu diploma luata corect.
  • 0 (0 voturi)    
    nu se intoarce nimeni (Vineri, 17 decembrie 2010, 11:31)

    boloboc [anonim]

    1.Medic.Cea mai mare nota pe tara la specialitatea lui, la examen.Din noiembrie 2009 a batut la toate usile, in toata tara.A incercat in privat,nimic.Un an in care a facut ulcer din cauza stresului.
    2.Medic.Absolvit examen de specialitate.Relatii, pile, post asigurat in UMF Cluj.Examen pe post intr-un spital, singurul candidat.Dupa examenul de specialitate, vacanta in Insulele Maldive.
    Fara nici o exagerare intre cei doi exista o diferenta de IQ si cunostinte medicale, absolute.
    Totusi cel cu pile, relatii, cu taticu si mamica mari clujeni cu multi bani ramane intr-un spital unde am 99% siguranta ca va face prapad.
    Celalalt medic, fara pile, cu 2 specialitati, sef de promotie, cel mai bun in tara pe specialitatea lui la examen etc. etc. este nevoit sa-si caute in alta tara de lucru.
    Acolo unde, din start i s-a oferit un salariu de 4000 eur, locuinta gratis, masina de serviciu, alte beneficii.

    Nici nu stiu ce rost are acest articol, frustrarea ii opreste pe multi sa nu se intoarca.
    • 0 (0 voturi)    
      Doctorii (Miercuri, 29 decembrie 2010, 9:13)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui boloboc

      Sint multi doctori Romini ce au plecat in Australia si s-au specializat acolo. Nu a fost usor. Acum sint oameni respectati si cistiga peste 300 mii dolari pe an. Unii cistiga 800 mii sau mai mult. De ce s-ar intoarce in Romania? Cunosc si Romini in Romania ce o duc foarte bine financiar dar pleaca din cauza 'mitocaniei' creata in tara de noii parveniti.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns (Vineri, 17 decembrie 2010, 11:31)

    c# [anonim]

    nu poti. cel putin nu in sistemul de stat.
  • +1 (1 vot)    
    adevarul (Vineri, 17 decembrie 2010, 11:36)

    mia [anonim]

    adevarul este ca si in strainatate ,valoros fiind,ajungi pina la un anumit nivel chiar daca sistemul funtioneaza si chiar daca ai un sponsor,o persoana autohtona care te promoveaza !Fiica mea studiaza telecomunicatii in Anglia
    si chiar daca se bucura de apreciere datorita rezultatelor,
    exista o anumita reticenta a mediului :autoritatile(facultate,profesori,angajatori) s-au comportat ireprosabil Panul este de se intoarce in Romania si impreuna cu familia si colegi sa inceapa o afacere in care sa se bazeze pe conexiunile din Angia :sunt convinsa
    ca exista multi care au astfel de idei si ca dintre acestia multi vor reusi.Ajutorul din tara este esential.Cei care vor sa intoarca nu se gandesc numai la joburi la stat,au o educatie antreprenoriala si vor sa reuseasca pe cont propriu.Exista sperante!
  • 0 (0 voturi)    
    Se pune problema gresit... (Vineri, 17 decembrie 2010, 11:40)

    ady [anonim]

    Vad ca in media se discuta foarte mult despre atragerea tinerilor prin diverse politici , si prin salarii mai bune.

    Dar nu se discuta deloc despre LIPSA JOBURILOR in general pentru cei fara relatii, fie ca au studiat in afara sau in tara. Si tinerii plecati in afara si-au inceput in general studiile in Romania. Cunosc foarte multi tineri valorosi si in tara, mai ales in universitatile de stat. Oricum, atat pentru ei cat si pentru colegii din afara, problema e cam aceasi, si nu se rezuma neaparat la bani ci insasi la INTRAREA IN SISTEM. Daca nu ai de lucru, nu ai nici bani si nici posibilitatea de a schimba ceva in tara ta!
    Ah...si ar fi fost bine de mentionat si in articol, nu numai in comentarii, ca guvernul este atat de corupt/ incompetent incat nici celor plecati cu bursa guv. - fata de care se obligase sa le asigure joburi - nu le-a asigurat nimic!!!! (ca sa nici nu mai vb de restul...).

    Iar d-na Pralong, pe care o stiu personal si care nu mi-a facut o impresie prea buna, are un job caldut in Ro si si-a scos si ea o carte in care ne da sfaturi despre cum ar trebui sa ne intoarcem...:))
  • 0 (0 voturi)    
    cum adica sa-i atragem? cu flacara rosie violet (Vineri, 17 decembrie 2010, 12:03)

    Leo [anonim]

    Pai cum adica sa-i atragem?

    pai cand eram eu student nu era Iliescu la tribuna in Politehnica si FELICITA tineretul ca face cinste tarii pe unde emigreaza... dar nu aia capsunari ci pe cei ce terminau cu burse din occident facultatea, doctoratul... "Activitati si festivitati din Rectoratul UPB".

    Dragu' nostru inginer Iliescu...

    Acum ii vreti inapoi. Votati Iliescu! Cand am fost martor la scena mi-am zis ca raman parintii nostrii fara copii si tara fara speranta.
  • 0 (0 voturi)    
    timiditate (Vineri, 17 decembrie 2010, 12:13)

    MB [anonim]

    Sunt multe de spus intr-o astfel de situatie. Cele cateva directii exprimate in discursurile conferentiarilor sunt reale si dovedesc o preocupare motivata si motivanta pentru a gasi raspunsuri:

    Doua aspecte ma preocupa de peste un deceniu:

    1) cum se face ca posturile de profesori/conferentiari/lectori care sunt scoase la concurs nu sunt afisate pe paginile universitatilor, sau pe pagina web a ministerului educatiei?

    2) cum se face ca doctoratul obtinut in alta tara trebuie trecut prin "filtrul" unei comisii ministeriale care sa avalizeze acest doctorat? Care este pertinenta acestei analize cand domeniul de specializare reprezinta apanajul catorva echipe in intreaga lume?

    3) gasesc interesanta remarca lui Adrian Curaj: revenire sau circulatia oamenilor de stiinta? Un proiect este ceva care traieste, in general in echipa. Nu lucrezi singur si trebuie sa ai sentimentul ca Romania nu este o fundatura.

    That's it
    Mirel Birlan
  • 0 (0 voturi)    
    Eu m-am intors (Vineri, 17 decembrie 2010, 12:20)

    VictorM [anonim]

    Tocmai datorita tuturor problemelor din tara. Am si o mentalitate optimista, foarte contagioasa ce-i drept. Este vina fiecarui roman ca pastreaza starea asta de fapt, in momentul in care intoarce capul, da spaga/mita, sau spune pur si simplu ca asa-s romanii. Va spun eu cum sunt romanii: se complac in mizerie si nu incearca sa se scuture din ea. Fatalisti fara masura, rareori au o perspectiva sau o motivatie pe care s-o foloseasca pentru a-si finaliza un plan. Si tot nu plec! Sunt tanar, am energie si rabdare, si iau parte activ la schimbarile pe care vreau sa le vad, si le vad! Iesiti din deprimari, vedeti partile bune si nu acceptati sa fiti calcati in picioare!
  • 0 (0 voturi)    
    Buna intrebare! (Vineri, 17 decembrie 2010, 12:27)

    Jorjel [anonim]

    Vad ca nimeni nu intelege un lucru: nu banii ne aduc inapoi in tara, ci existenta unui mediu intelectual si de cercetare adecvat! Banii mi-i fac eu prin granturi si contracte de cercetare...

    Ca si cercetator ai nevoie sa discuti in permanenta cu colegii de breasla, ai nevoie sa colaborezi cu oameni care stapanesc tehnici complementare, ca nu mai suntem in evul mediu sa faci alchimie in bucataria de vara!
    Si-atunci de ce sa ma intorc? Sa mai creez o insulita in marea asta de nepasare si incompetenta din Romania!? Ca sa ma zbat luptandu-ma cu vama cand comand animale modificate genetic? ca sa ma enervez cand reactivi esentiali pentru experimente sunt tinuti in vama cu saptamanile daca nu cu lunile pentru ca nu se regasesc intr-un nomenclator facut d ete miric cine!?
    Ca sa nu mai spun ca toate, absolut toate preturile la reactivi si aparatura sunt mai mari aici; suntm o piata marginala si nici una din companiile mari nu are de ce sa deschida depozite in Ro...

    Singura solutie pe care vad: dati posibilitatea universitatilor (si sprijiniti-le prin programe guvernamentale) sa aduca oameni de afara dara FARA a-i obliga sa stea 100% din timp in Ro! Poate asa, cupland Ro la suiectele noastre de cercetare sa reusim sa facem un jump-start al cercetarii de calitate...
  • 0 (0 voturi)    
    grefa de creier pe un trup paralitic (Vineri, 17 decembrie 2010, 12:47)

    bozo [anonim]

    Nu se intoarce nimeni daca nu exista o certitudine pentru viitor.
    Sigur ca daca ministerul vrea asta, se pot crea fortat organisme la nivel de cercetare avansata cu o plata mai buna pentru tinerii absolventi de valoare. Asta nu da nicio siguranta pe viitor, nu exista predictibilitate si regulile jocului se pot schimba oricand pe la noi. Nu mai spun de baza materiala ce trebuie creata pentru asa ceva si de intregul sistem care sa valorifice ceea ce s-ar produce in astfel de centre.

    Pentru marea masa de tineri capabili ce nu-si pot gasi un loc de munca care sa le asigure un trai decent nu poate face nimic ministerul educatiei.
    Pentru ei este nevoie de cerere pentru asa ceva pe piata muncii si asta lipseste sau este nesemnificativa. Ca un exemplu, in toamna asta s-au tot organizat targuri de joburi, unde oferta totala era de vreo 10.000 de joburi dintre care vreo 500 pentru cei cu studii superioare. Asta spune tot.

    Cum sa ramana un medic in Romania ca sa fie umilit precum au spus-o destui mai sus? Sa ai salariu de mizerie si sa fii mereu anatemizat social ca iei spaga ?
    De ingineri nu mai spun, daca nu exista o economie vie e cam greu sa ai unde sa-i plasezi in conditii decente pe cei buni.

    Domnul Funeriu s-a intors in tara e drept, dar pentru a deveni ministru. Or posturi de ministru nu sunt suficiente pentru cati oameni capabili sunt.

    Peste toate unde sa te intorci ? Intr-o tara condusa de unii dintre cei mai slabi elevi de altadata? Intr-o tara unde tineri bonjuristi au ajuns in preajma puterii fara sa aiba experienta sau vreo capacitate deosebita in vreun domeniu? Aici e buba, exemplul societatii romanesti nu incurajeaza deloc educatia si asta se vede in nivelul din ce in ce mai scazut al elevilor. La ce bun sa inveti cand nu ai nicio perspectiva sa traiesti bine din asta si cand vezi ca singura calitate necesara succesului in Romania este suficienta, smecheria, linguseala si parintii cu support politic ?
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu (Vineri, 17 decembrie 2010, 12:57)

    Mihai M [anonim]

    Eu cred ca ati sarit direct la etapa cu numarul 2. In primul rand ganditi-va ca aveti oameni inteligenti care termina facultati aici in tara. Masteratul la noi este o gluma de 2 lei. Insa sunt foarte multi absolventi care se angajeaza la multinationale si/sau pleaca direct in alte tari pentru conditiile oferite. Statul roman nu asigura nimic, este o bataie de joc la adresa studentilor. Lucrez in IT in Germania si am in jurul meu o mana de romani care va pot construi un avion de la 0 dar au plecat din cauza acestei "manelizari" a sistemului romanesc. Putini au masterat sau doctorat, insa toti sunt oameni cu capacitati si cunostinte extraordinare. Asteptati-va sa va mai plece multi din tara pana va hotarati voi sa mai bagati bani si in sistem nu doar in buzunarul vostru.
  • 0 (0 voturi)    
    Raspunsul este foarte simplu (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:04)

    fane preda [anonim]

    Raspunsul la intrebarea din titlu este foarte simplu: cu bani! Restul argumentelor sunt pur filosofice si de dragul discutiei. Oamenii lucreaza pentru bani ca mai apoi sa-si poata indeplini dorintele tot cu bani.

    Banii reprezinta in 99% din cazuri motivatia principala a muncii.

    Atata timp cat aici in Bantustan primesti 3 nasturi pe munca prestata e normal sa iti doresti sa pleci si sa nu te mai intorci decat in vacanta.
    Nici nu are rost sa mai discutam despre conditiile de munca, mai ales in domeniile care presupun cercetare si high tech.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu doar cu bani (Vineri, 17 decembrie 2010, 14:00)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui fane preda

      Ci si cu crearea unui sistem meritocratic. Degeaba vine omul in tara, cistiga bine, dar nu poate face nimic din cauza nepotismului si ca sistemului feudal in care seful taie si spinzura. Dupa un an, ori se integreaza in sistem si degeaba l-ai adus, ori pleaca inapoi sa-si faca meseria.
  • 0 (0 voturi)    
    ca sa-i atrageti va trebuie tara (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:36)

    niav [anonim]

    Am emigrat din studentie in vest, dupa care m-am intors in Bucuresti plin de speranta odata cu intrarea in UE. Am rezistat 3 ani, apoi am plecat inapoi in vest, de data asta definitiv.

    Birocratia kafkiana, timpul pierdut in cantitati enorme, nervii, hartuirea neincetata, ura, indolenta, nepolitetea grobiana a celor din jur, tigania generalizata, manelele, gunoiul, flegmele, serviciile publice infecte pana la punctul de a le numi pagube publice, asta-i Romania. O tara de rahat.

    Reintoarcerea in lumea civilizata, unde un certificat de TVA se scoate in 3 zile, de acasa, online, iar o groapa in asfalt nu am vazut de peste 6 luni, se simte ca revenirea "acasa".
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Vineri, 17 decembrie 2010, 16:10)

    ioan [anonim]

    "Un mare esec a fost Bursa Romaniei. Am trimis niste tineri in strainatate, pe care la intoarcere, i-am obligat sa lucreze intr-un sistem total nepotrivit pregatirii lor."
    Formularea este putin ireala.
    Practic nimeni nu a fost obligat sa lucreze, pentru ca nu li s-au ofert posturi.
    Deci statul a irosit bani cu pregatirea lor, tinerii s-au prezentat la post dar nu li s-au dat locuri de munca din cauza clientelei politice! O parte au sustinut concursuri pentru functii in sistemul public, au fost declarati admisi, dupa care nu li s-au mai oferit posturile, tot pe motive ca nu erau colorati politic! Acest lucru in conditiile in care conform contractului de studii posturile trebuiau ocupate fara concurs.
    Bataia acesta de joc la adresa tinerilor instruiti ne va costa scump. Viitorul este ipotecat!
  • 0 (0 voturi)    
    sa plece ei si ne intoarcem noi (Vineri, 17 decembrie 2010, 20:04)

    bula [anonim]

    cam asta ar fi de spus.
    toata lumea trebuie sa inteleaga ca nu ne combinam cu astia care sint.
    invatamintul, sanatatea si justitia sint iarasi domenii importante....e nevoie de schimbari masive, altfel...drumul pe care l-am ales e greu ptr toti..sa aveti bafta....
  • 0 (0 voturi)    
    Va rugam Continuati, Domnule Ministru (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 18:37)

    Costica [anonim]

    Este mai mult decat clar ca cei mai buni absolventi vor pleca. Este si pacat, nu au ce face in tara, vor fi doar trasi in spate. Trebuie tinuta legatura cu ei, ei pot ajuta colegii lor mai tineri in viitor prin colaborari, invitatii, visiting appointments, pregatire de doctoranzi si post-doctoranzi, etc. Ministrul Funeriu a reusit sa impuna un sistem, poate imperfect, dar care prezinta o schimbare masiva de mentalitate fata de incompetenta securista Abramburica. Trebuie sa continue si mi se pare important ca el sa-si creasca un grup care sa-i continue reformele si cand nu va mai fi pe post. El insusi a ajuns pe acest post datorita eforturilor consecvente ale unor oameni gri, dar care doreau sa se albeasca. Este un progres necesar, care cere timp.
    Esentiala mi se pare focalizarea fondurilor in cateva universitati de marca si care au confirmat de-a lungul timpului, in jurul unor departamente si oameni care si ei au confirmat, corelata cu regulamente foarte stricte privind accesul la aceste core facilities. Suplimentarile de salariu pot fi inglobate in granturi, pentru a se duce catre cei care vor progres. Pentru cei mai putin tineri, trebuie organizat mentoring la nivel national, ministrul Funeriu stie despre ce vorbesc.
    Cel mai important este controlul sistemului. Trebuie sa se impuna reguli stricte pentru profesorii si cercetatorii care vor inspecta si vor valida alti profesori. In Croatia de exemplu un profesor universitar trebuie reconfirmat la fiecare 5 ani. Daca nu are activitate, este retrogradat sau i se ia dreptul de conducere doctorat. Este o buna metoda de a scapa de toti pseudo-profesorii creati pe criterii politice, pile, etc. Frica pazeste pepenii peste tot in lume.
    Extrem de importanta este corelarea cu industria si nevoile ei, dar invatamentul este o entitate in sine. Daca o unitate de cercetare este cu adevarat performanta, industriasii vor veni sau vor finanta. Industria de IT romaneasca este cel mai bun exemplu.
  • 0 (0 voturi)    
    fara subiect (Miercuri, 22 decembrie 2010, 21:41)

    medic somer din Romania cu doctorat in occident [anonim]

    "•Cum facem ca tinerii romani din strainatate sa se intoarca?"
    raspuns: reintroduceti (in mai 2010) necesitatea apostilarii diplomelor de doctorat obtinute de romani in strainatate (si nimic altceva, nu tu locuri de munca, nimic). Asta dupa o scurta perioada mai buna, cand unii dintre noi am fost pe faza, "am profitat" si ne-am recunoscut diplomele - probabil am fost prea multi.
    Acum iar e epoca de piatra, in care birocratia nu stie sa citeasca o teza de doctorat de pe un CD si are nevoie de exemplarul tiparit. Cine s-a intors in Romania si vrea sa-si recunoasca diploma, trebuie sa faca bine sa mearga cu hartia la supra-stampilat inapoi de unde a venit. Pentru ca, pasamite, la romani diplomele de la Heidelberg, Ulm, Erlangen sau Strasbourg stau pe garduri, si te miri cine se trezeste intr-o dimineata, isi falsifica o diploma si merge cu ea la recunoscut (bineinteles ca simultan trebuie sa-si falsifice si teza de doctorat, si site-ul universitatii unde si-a obtinut titlul, si site-urile revistelor straine de specialitate in care a publicat).
    Oricum un titlu stiintific sau didactic s-ar putea falsifica numai in Romania sau in China (cazul unui german excentric devenit peste noapte "profesor" dupa ce a fost "recunoscut" in China: Gunther von Hagens cu a sa macabra afacere "Plastination City").
    La modul serios, pericolul asta nu cred ca pandeste Romania. In China inseamna ceva sa ai un doctorat in strainatate, la intoarcere esti promovat. Anual sute de chinezi se intorc in tara lor dupa stagii de cercetare in occident. Foarte putini chinezi plecati la studii raman definitiv in occident, si raman pe pozitii foarte bune. Poate e doar iluzie, poate China ii trimite in afara doar pe cei mai buni comunisti, dar despre ei se poate spune ca au nevoie de China.
    Romanii plecati la studii in strainatate nu mai au nevoie de Romania, decat in masura in care stiu sa faca afaceri cu statul.
  • 0 (0 voturi)    
    Interesanta tema de discutie (Duminică, 2 ianuarie 2011, 18:57)

    patission [anonim]

    Pe scurt, nu am ajunsdeparte, decat sa fac o facultate si un masterat in stiinte politice in Grecia, in prezent sunt inscris la un doctorat in sociologie politice tot aici la Atena. Tot de aici am mai fost plecat cu niste burse prin Portugalia, Turcia, am lucrat prin Anglia......In general am studiat intr-un mediu academic aporopiat noua romanilor, aici in Balcani, dar totusi intr-o universitate aflata undeva pe pozitia 340 din acel renumit top 500 de la Shangha, intr-o universitate in care de multe ori mi-a fost greu sa trec examenele, sa scriu rapoarte si articole nu in limba mea. Am venit acasa, cel putin am incercat sa ma intorc dupa masterat, dar nu am putut gasi nici un loc de munca in domeniul in care am studiat, sau ceva apropiat. Am fost refuzat, la unele companii din momentul in care le-am spus ca am studiat in afara mi-au inchis usa.Mai mult decat atat si Ministerul Educatiei mi-a inchis usa, chiar daca aveam un contract semnat cu ei, ca la terminarea studiilor ma voi intoarce si voi muncii in cadrul unei institutii de invatamant cel mai probabil ca profesor.... s-au speriat parca de mine cu contractul in mana.....
    Inca m-as mai intoarce dupa terminarea doctoratului, dar unde???Ma asteapta cineva si ceva in Romania??!!Ar fi foarte frumos si de ajutor sa se infinteze o asociatie pentru romanii care au studiat in afara tarii, pentru reintegrare si informare, eventual cu o bursa a locurilor de munca, din partea unor companii sau institurii interesate de aceste persoane.
    • 0 (0 voturi)    
      Romania are inca un student pierdut.. (Marţi, 25 ianuarie 2011, 0:51)

      Somer supracalificat [anonim] i-a raspuns lui patission

      Dupa studii de lincenta la Paris si master in USA, incerc sa ma intorc in Romania. De o luna caut sa ma angajez in Econometrie sau macar ceva ceva tangential..
      Deocamdata fara succes, angajatorii imi spun ca nu au ce sa imi ofere in domeniul meu.
      Dupa articole stiintifice publicate in Econometrica, mi s-a propus contabilitate primara. Nici nu stiu sa rad sau sa plang!
      Saptamana viitoare ma intorc in LA.
      Bafta celor ce au si cea mai vaga intentie de a se intoarce in mizeria asta... De ce sa ma intorc in Romania, cand ea nu ma merita? Sa fiu umilita de sefi si sefite cu IQ 50, pentru ca le e teama ca stiu mai mult ca ei? No thanks! Romania are inca un student pierdut..
  • 0 (0 voturi)    
    Parere mea (Luni, 5 ianuarie 2015, 2:51)

    Marco [anonim]

    Romanii sunt impartiti in doua categorii, prima din oameni inimosi cu empatie si corecti din fire , iar a doua: haini, individualisti, neseriosi, sociopati.

    Odata ajunsi afara, cei rai de fel nu sunt capabili sa ajute cu ceva pozitiv societatea romaneasca ramasa acasa.

    Iar cei buni sunt cumva satui de suferintele smecherilor si observa ca o lume amabila este posibila, si daca totusi nu sunt suficient de convinsi sau uita nedreptatile, la primele intoarceri in tara se vor intalni din nou cu nedreptatea. Eu am venit de 3 X in 19 ani de cand sunt plecat in ro. ultima data, a treia zi deja politia vroia sa-mi dea echivalentul a 200 euro amenda.

    Banuiesc ca baietii care reusesc in afara cu studii inalte le este imposibil sa rabde tiganeala din ro, pe vremea boierilor care plecau la Paris sa studieze cel putin exista o elita aristocratica la intoarcerea in tara. Acum acea elita este formata din parveniti primitivi.


TOP5

Ultimele
stiri
    Nu există niciun articol deocamdată în această categorie

FORUM

Ultimele
discutii